Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark

B - Breton * ES - Engelsk setter * GS - Gordon setter * IS - Irsk setter * P - Pointer

 


2010 

FJD Aulum  2.11

 B Aulumboens Becky 21213/2008 Anni Hansen 1. ÅK
 B Fønsvigs Devil 06791/2009 Torben Pedersen 1. UK
 ES Lammefjordens Spider 01217/2007 Thorbjørn Riis 2. ÅK



De præmierede

 Forus Open Stavanger 29-30.10 

 P Fugledes Marcus 03494/2009 Elisabeth Fliflet Jacobsen 1. UK 3. vinder finale
 P Fugledes Memphis T 03491/2009 Anton Martin Ringøen 2. UK

 Østfold  Fuglehunde Klub Prøve II  16-17.10 

 P Fugledes Marcus 03494/2009 Elisabeth Fliflet Jacobsen 2. UK
 ES Østkystens Frey 21164/2007 Vidar Antonsen 2. ÅK
from dysplasia. The DVM
 IS Chiss 15466/03 Flemming Vilslev Knudsen 2. BRKL
 P Takese Erika 04322/2007 Villy Loven 2. BRKL.



De præmierede hunde

DKK Brugsklasse Tange - Bjerringbro   14.10

 GS Rana 02801/2008 Lorenz Erich Clemmesen 1. BRKL
 P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 2. BRKL
 GS Slåttbuas Tikka 0270/2009 Henrik G. Christenesen 2. BRKL
 ES Østkystrens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen 2. BRKL



 De præmierede hunde (en hundefører fraværende)

Hubertus Mesterskab 11.10

 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen Hubertusmester 
 P Fugledes Eno 03037/2005 Flemming Sørensen 2. vinder
 GS Slåttbuas Tikka 02700/2008 Henrik G. Christensen 3. vinder




De placerede med vinderhunden  på "to ben" ....

>><<
Alle deltagere

DANMARKSMESTERSKABET  10.10.10

 P Fugledes Juvel 17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP
Danmarksmeste
2010
 IS Lohmanns Jaffa 06083-2005 Frank Krøyer 2. VK HP
 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 3. VK HP
 B Engbjergvejs Abelone 06591/2005 Kenneth Ringgård Schultz 4. VK
 B  Zago 02158-2006 Bjarne Nørhave 5. VK

  
Hjertelig tillykke til alle 5 placerede hunde ... 

De fem placerede med Danmarksmesteren tv.

DKK Brugsklasse Læsø  8.10  

 B Akela 10569/2005 Ole Larsen 2. BRKL
 IS Askedalens Bonnie 20823/2004 Ulrik Kjærsgaard 2. BRKL 

 Østfold  Fuglehunde Klub  8-10.10 

 P Fugledes Victory 12611/2001 Kai-Egil Olsen 1. ÅK

NM Lavland  Østfold  8-10.10 

 P Hesselhøj Ferrari S39820/2005 Ørjan Nilsen 4. VK Semi

NM Lag (hold) Østfold  7.10 

 Breton NM Vindere hold
 B Langvads Sabelle 03870/2001 Tom Middelhuis Delt 3. plads Individuelt

Vestfold Fuglehundeklubs Lavlandsprøve  4.10 

 P Villestofte`s Rex  S67539/2007 Bjørn Plassgård /
Bernt Plassgård
5.VK kval + 5.VK final
 GS Åens Glory Thomas Hladik 2. AK 

DKK  Efterårsvinderklasse Vildbjerg  3.10

 P Idimum Rona 22631-2004 Aage Christiansen 1. VK 
 ES Lammefjordens Sannie 01212/2007 Søren Stærkjær 2. VK
 B Dixi 11424/2008 Asger Bak 3. VK
 IS Chiss 15466/03 Flemming Vilslev 4. VK
 B Engbjergvejs Abelone 06591/2005 Kenneth Ringgård Schultz 5. VK



De placerede med 1. vinder tv.



1. Vinder 
(arkivfoto fra forårsprøve)



Lammefjordens Sannie ved Søren Stærkjær
er hermed ny Dansk Jagtchampion
(Arkivfoto)
TILLYKKE

 

DJ Efterårsvinderklasse ØST prøve Gørlev 3.10

 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 1. VK 
 P Fugledes Juvel 17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK
 B Syrach 10574/2001 Jan Nielsen 3. VK
 B  Zago 02158-2006 Bjarne Nørhave 4. VK
 GS Nørre Løgums Daphne 12038-2008 Lauge Larsen 5. VK



De placerede med 1. vinder tv.



Martallens Iasy ved Erling Clausen er hermed
Dansk Jagtchampion 
TILLYKKE

 

Svensk Mesterskab  2.10

 ES Heegårds V. Lill 11132/2007 Jørgen Heegård Nielsen 1. VK Kval. Cert.

 
Heegårds V Lill ved Jørgen Heegård Nielsen er hermed ny 
Dansk BRUGSCHAMPION
TILLYKKE


Arkivfoto

FJD Efterårsvinderklasse 5. Vinderprøve Vestsjælland 2.10

 P Fugledes Eno  03037/2005 Flemming Sørensen 1. VK 
 ES Senjas Ilex 07261/2003 Ulrik Nielsen 2. VK
 GS Østjyllands Pb Liv  04031/2007 Anton Dahl 3. VK
 B Stevnsåens Gucci 21139/2004 Poul Vestervang 4. VK
 ES Heegårds T Luna 10729/2005

Mogens Vestergård

5. VK
 GS Nørre Løgums Diva  12036/2008 Peter Rafaelsen 6.VK



De placerede med 1. vinder tv

P Fugledes Eno ved Flemming Sørensen blev ny Dansk Jagtchampion
ES Senja´s Ilex ved Ulrik Nielsen blev ny Dansk Jagtchampion
TILLYKKE

 
"Eno og Flemming & samt Ilex Ulrik"

 

FJD Efterårsvinderklasse  Bramming 2.10

 ES Siv 07913/2004  Thomas Klit 1. VK 
 ES Klintholms Afroditte 17748/2006 Jane Mortensen 2. VK
 IS Mårups Messi 02213-2007 Per Pedersen 3. VK
 IS Klippeøens C Sill 12271/2002 Erik Rimmen 4. VK
 B Bordon De L'arsdour 03596-10 Poul Valdemar Nielsen 5. VK
 IS Krageredens Debbi 13553/2007 John Skovgård 6. VK




1. vinder 
(Arkivfoto fra forårsprøve)



De placerede med 1. vinder tv.

DJ Efterårsvinderklasse VEST prøve Grindsted 1.10

 GS Østjyllands PB Fie 01365/2009 Søren Thygesen 1. VK HP
 ES Heegårds V. Lill 11132/2007 Jørgen Heegård Nielsen 2. VK
 P Hesselhøj Disco 04503/2003 Henning Hansen 3. VK
 IS Askedalens Bonnie 20823/2004 Ulrik Kjærsgaard 4. VK
 GS Storåens Cash 12663/2004 Poul Erik Dahl 5. VK
 P Vilslevs Ilva 04263/2006 Flemming Vilslev  6. VK

 


De placerede hunde med 1-4 til DM



1. vinder

 

Svensk Jagthunde Derby   30..9 - 1.10                       

 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen DERBYVINDER
 P Fugledes Nike 06390-2009 Jan Koch 5 vinder




Derbyvinder 2010 Sverige
Tillykke


Nordenfjelske Fuglehundeklub Kongvoll 1.10                  

 GS Åens N Topsy II   22338/2007 Jon Olav Ekrann 2. AK

 Int. Field Trial-Couple.  Kr. Geresdorf-Østrig 16/9   

 P Hesselhøj Hexa Torben Rasmussen. 1. EXCL
 P Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 1. TB

Int.Derby Couple  Kr. Geresdorf- Østrig  16.9            

 ES Bint Seva Tonny Tromborg CQN

 Int. Field Trial-Couple Kr. Geresdorf-Østrig  18/9    

 P Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 2. EXCL
 P Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg TB
 P Vindfeldt´s Dia *
 
* Qualifikation für natürliche Anlagen  
Torben Rasmussen. CQN

Int. Field Trial- Couple  Kr. Geresdorf-Østrig  19/9   

 P Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg 2.EXCL

Int.Derby-Couple  Kr. Geresdorf- Østrig 19.9             

 ES Bint Seva 
 * Qualifikation für natürliche Anlagen  
Tonny Tromborg 1.T.B  CQN 

SSK Fuglehundeklubs Lödesborg 28.9                       

 ES Senjas M. Zep S14965/2007 Benny Persson 2.VK

DKK Brugsklasse Sjælland  28.9                                

 B Kito 12500/2008 Claus Nielsen 2. BRKL
 B Stevnsåens Gucci 21139/2004 Poul Vestervang 2. BRKL

DKK Brugsklasse Lolland  28.9

 GS Æblevangens Breezer 18890/2007 John Bak 1. BRKL
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj 1. BRKL
 IS Esex 168662008 Ole Schmidt 1. BRKL
 GS Åens XL Paw 08800/2004 Knud Petersen 2. BRKL
 B  Zago 02158/2006 Bjarne Nørhave 2. BRKL
 GS Hunting Tianna Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliasen 2. BRKL

SISK 100 Års jubilæum - Trolle Ljungby  26. 9           

 ES Senjas M. Zep S14965/2007 Benny Persson 1. VK 
 IS Lohmanns Jaffa 06083-2005 Frank Krøyer 3. VK 

Norsk Engelsksetter Klub Hjerkin  26. 9                     

 P Vindfeldts G-Oda 18303/2007 Camilla Larsen / Svein Stueland 2. AK

DKK Brugsklasse Bramming  27.9

 GS Hunting Tianna Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliasen 1. BRKL GS. Pokal
Prøvens Bedste hund
 P Mørups Krumme 03741/2006 Kruse Meier 1. BRKL P.  Pokal
 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 1. BRKL ES. Pokal
 GS Slåttbuas Tikka 02700/2008 Henrik G. Christensen 1. BRKL 
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 1. BRKL
 P Boelsgaard Figo 19604/2008 Tom B Hansen 1. BRKL
 P Fugledes Flash 03596/2005 Allan Diederichsen 2. BRKL
 P Mørups Britta 055622008 Hugo Nielsen 2. BRKL
 ES Østkystens Ike 0790/2006 Jens Aage Madsen 2. BRKL



Prøvens bedste hund (arkivfoto)


Alle seks med 1. præmie i Brugsklasse


Ny Dansk Jagtchampion Mørups Krumme
ved Kruse Meier
(Arkivfoto)

Norsk Derby  Kongsvoll 26.9

 ES Storåens Daisy 06482/2009 Olav Egeland 4. pr. finale

Dansk Breton Efterårsvinderklasse Videbæk 26.9

 Dixi 11424/2008 Asger Bak 1. VK HP
 Engbjergvejs Aggi 19164/2005 Asger Bak 2. VK HP
 Mick 08137/2004 Karsten Thomsen 3. VK
 Engbjergvejs Abelone 06591/2005 Kenneth Schultz 4. VK
 Midtvejs Sako 04707/2005 Thomas Kristensen 5. VK
 Stenhøjs Noa 01520/2006 Jens Stenhøj 6. VK



De placerede hunde med den dobbelte vinder til v.


1. vinder

 

Dansk Gordon Setter  Efterårsvinderklasse  Langebæk 25.9

 Åens XL Paw 08800/2004 Knud Petersen 1. VK HP
 Nr. Løgums Cicka 00759/2007 Kim Weber 2. VK HP
 Nr. Løgums Beckham 20479/2004 Lorenz Clemmensen 3. VK
 Åshöjdens Locky 173228/2001 Karl Jensen 4. VK
 Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl 5. VK
 Nr. Løgums Daphne12038/2008 Lauge Larsen 6. VK
 


De placerede med 1. vinder th


Knud P flankeret af dommerne efter sit livs sejr... og DM billet.
Det var nemlig Knup P´s første VK placering i en alder af .... 81 år
!

 

Dansk Pointer Klubs  Efterårsvinderklasse Salbrovad  25.9

 Villestoftes Sissel 14096-06 Anne-Marie Petersen 1. VK HP
 Hesselhøj Disco 14503/2003 Henning Hansen 2. VK HP
 Mørups Krumme 03741/2006 Kruse Meier 3. VK HP
 Treff 21421//2004 N P Olesen 4. VK HP
 Fugledes Juvel 17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 5. VK
 Henningknausens Pascal 21473/200 Frede Aude 6. VK

 


De placerede med 1. vinder th. 



1 vinder

Scandinavian Cup Irsk setter  23. - 24.9  *
&

SISK 100 Års jubilæum - Trolle Ljungby  26. 9 **

 IS  Kiwilines Kokus 13730-2006 Jan Lorentzen Individuelt Vinder *
 IS  Kiwilines Kokus 13730-2006 Jan Lorentzen 2. ÅK- bedste hund / Lørdag
 IS  Kiwilines Kokus 13730-2006 Jan Lorentzen Bedste ÅK hund/ Søndag
* * Lohmands Jaffa Frank Krøyer 3. VK (SKL)
 Det vindende hold bestod desuden af   
 Dona  & Lohmann's Jaffa
Torben Reese &  Frank Krøyer



Individuelt Vinder *

DKK Brugsklasse Fyn  24.9

 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 1. BRKL GS. Pokal
Prøvens Bedste hund
 P Metrinelunds Gossi 11545/2006 Svend Buchhave 1. BRKL P.  Pokal
 IS Krageredens Debbi 13553/2007 John Skovgård 1. BRKL IS. Pokal
 ES Lammefjordens Sannie 01212/2007 Søren Stærkjær 1. BRKL ES. pokal
 GS Åens Fenris 15655-2007 Preben Pedersen 2. BRKL
 


Fire racer klar til matchning


Prøvens bedste hund (Arkivfoto)

 

DKK Brugsklasse Sindal  23.9

 B Prinz 06399/2004 Per Iversen 1. BRKL
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. BRKL
 P Jo-Kjells Lysa 08925/2004 Søren Møller Jensen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Victoria 09896/2005 Kurt Nedergård 1. BRKL
 ES Lammefjordens Sannie 01212/2007 Søren Stærkjær 1. BRKL
 B Stenhøjs N. Tjui 01526/2006 Thomas Severinsen 2. BRKL
 ES Heegårds T Felix 10735/2005 Kristian Fly 2. BRKL
 


De præmierede (ingen pokalvinder på prøven)

 

Dansk Breton Klubs Hubertusprøve 21.9

 Engbjergvejs Aggi Asger Bak 1. vinder
 PVN’s Uffe Heine V. Andersen. 2. vinder

Engelsk Setter Klubs  Efterårsvinderklasse  Herning 19.9

 Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 1. VK HP
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Åge Madsen 2. VK HP
 Västfrontens Nestor S 33988/2004 Andreas Talpei 3. VK
 Heegårds Lill 11132/2008 Jørgen Heegård Nielsen 4. VK
 Natasja 00510-2008 Martin Clausen 5. VK
 Senjas M Chester 18068/2006 Kent Larsen 6. VK



De 6 placerede med 1. vinder tv.

Dansk Irsksetter Klubs  Efterårsvinderklasse Nordjylland 18.9

 Lohmanns Jaffa 06083-2005 Frank Krøyer 1. VK

 


Vinderen 

 

DKK Brugsklasse Vildbjerg 17.9

 GS Nørre Løgums Diva 12036/2008 Peter Rafaelsen 1. BRKL GS Pokal 
Prøvens Bedste hund
 ES Bjerndrups Victor  214515/208 Poul Aagaard. Sørensen 1. BRKL ES pokal
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 1. BRKL
 ES Senjas M Chester 18068/2006 Kent Larsen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Victoria 09896/2005 Kurt Nedergaard 1. BRKL
 B Aulumboens Basil 21209/2008 Peer Bæch-Laursen 2. BRKL
 P Mjølners Magni 01938/2006 Jens Have 2. BRKL
 B Aulumboens Becky 21213/2008 Anni Hansen 3. BRKL
 P Vilslevs Ilva 04263/2006 Flemming Vilslev 3.BRKL
 B Langvads Viro 10759/2004 Verner Christensen 3.BRKL
 


De præmierede



Prøvens bedste hund
Arkivfoto

FJD Vestsjællandske Dragsholm  12.9

 GS Hunting Tianna Blæs Becka 17645-06 Peter Eliasen IFF

FJD Sydjyske Bramming 12.9

 P Matresse´s Black Magc Junior 09258/2009 Lars Bæk Nielsen 1. UK
 ES Hagalidens Flying Ahakka S21947/2009 Morten Petersen 1. UK
 P Astrups Fighter 04120/2009 Alex Nissen 1. UK
 GS Nymarkens Morris 01466/09 Kim Weber 1. UK
 ES Nordvestjydens Ciwa 14098/2009 Kurt Nedergaard 1. UK
 B Midtvejs Zidanne 11659/09 Allan Folmer Hansen 1. UK
 P Vilslevs Ilva 04263/2006 Flemming Vilslev Knudsen 1. ÅK
 ES Nordvestjydens Blue 17778/2008 Allan Olesen 1. ÅK
 P Boelsgaards Cille 19598/08 Henning Hansen 2. ÅK
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 2. ÅK
 


De præmierede - Bretonens fører Allan FH  måtte "desværre" køre hurtig hjem 

 

FJD Østjyske Barrit 11.9

 ES Hagalidens Flying Ahakka S21947/2009 Morten Petersen 1. UK
 P Fugledes Orkan 14269/09 Thomas Kristensen 1. UK
 B Midtvejs Zidanne 11659/09 Allan Folmer Hansen 1. UK
 B Midtvejs Mirell 21160/07 Leo Eriksen 1. ÅK
 P Boelsgaards Figo 19604/08 Tom B Hansen 1. ÅK

FJD Sjælland Haslev  11.9

 GS Åens XL Paw 08800/2004  Knud Petersen 1. ÅK
 ES Senjas Ofir DK18368/2008  Jan Marinussen 1. ÅK
 B Gribskovens Faru 07505/2007  Søren Stenhøj 1. ÅK
 B Stevnsåens Mirell 10377/2008  Thomas Stenbek 2. ÅK



De præmierede

 

FJD Nordjyske Gl. Toftegaard  11.9

 P Fugledes Odett 14263/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 1. UK
 P Astrup Zaza 04121/2009 Jes Krag 1. UK
 B Aulumboens Becky 21213/2008 Anni Hansen 1. UK
 IS Irmüns May Thies 0338/2009 Tommy Pedersen 3. UK
 P Vilslevs Indi 04259/2006 Henrik Kristensen 1. ÅK
 B Dixi 11423/2006 Asger Bak 1. ÅK
 P Krogsøgårds Flikka 17753/2007 Hans D Jacobsen 2. ÅK
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen 2. ÅK
 ES Stena X Mohawk 00485/2008 Håkon Skov 3. ÅK



De præmierede

FJD Sydfynske 10.9

 P Astrups Fighter 04120/2009 Alex Nissen 1. UK
 B Fønsvigs Debbit 20138/2007 Torben Andreasen 1. UK
 IS Kirstinekærs Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen 1. UK
 ES Lammefjordens Freja 20138/2007 Lars Nielsen 1. ÅK
 GS Østjyllands pb Fie 01365/2209 Søren Thygesen 1. ÅK
 IS Skovlykkes Sille 05884/2007 Erling Christensen 1. ÅK
 P Boelsgaards Cille 19598/08 Henning Hansen 2. ÅK
 B Midtvejs Mirelle 21160/07 Leo Eriksen 2. ÅK

DJ Kreds 4 Nr. Hostrup   4.9

 GS Østjyllands pb Inez 01366/2009 Lorenz Clemmensen 1. UK

DJ Kreds 6 Ringsted   4.9

 P Frierfjordens Frøya NO41273/09 Tommy Nilsen IFF / UK

DJ Kreds 6 Stevns / Fakse   5.9

 P Frierfjordens Lola 01271-2010 Peter Rafaelsen 1. ÅK
 B Zago 02158-2006 Bjarne Nørhave 1. ÅK
 ES Østkystens Virgil 09635/08 Øystein Grandorf 1. ÅK
 ES Pilehave Teis 21890-2002 Per Olson 1. ÅK
 P Vildtmandens William 12285/2008 Jens Rasmussen 2. ÅK
 IS Kiwilines Citrus 23647/2007 Jan Lorentsen 2. ÅK

DJ Kreds 5 Otterup  5.9

 IS Yobbos Centa Helge knudsen 2. UK

DJ Kreds 1  Læsø  5.9

 GS Heimfjellets Lucky Boy 20246/2008  Kent Hvirrring Jensen 1. ÅK
 B Stevnsåens Luna  10371/2008  Lene Kaufmann 3. ÅK

Agder FHK Hovden  5.9

 ES Storåens Daisy  06482/2009 Olav Egeland 1. UK

DJ Kreds 4 Esbjerg  5.9

 ES  Bjerndrups Birk  11216-2009 Peer V Clausen 1. UK
 P Fugledes Memphis 03491/2009 Søren Mulvad Johansen 1. ÅK
 GS  Nørre Løgums Cicka Kim Weber  1. ÅK
 ES Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen  1. ÅK
 ES Senjas Opus 18366/2008 Erling Clausen  2. ÅK
 ES Lammefjordens Freja 20138-2007 Lars Nielsen  2. ÅK
 P Vilslevs Ilva   Flemming V. Knudsen 2. ÅK
 ES Tobølbjergs Columbine 18216-2007 Allan Nissen 2. ÅK

Foto .... ?

DJ Kreds 2 Vildbjerg 5.9

 B Aulumboens Baly 21212/08 Jan Nielsen 1. UK
 P Boelsgaards Cille 19598/08 Henning Hansen 1. UK
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009                   Flemming Knudsen 1. UK
 ES Bjerndrups Victor 21415/08 Poul Aagaard Søremnsen 2. ÅK
 B Dixi 11423/08 Asger  Bak 2. ÅK



De præmierede

DJ Kreds 2 Skive 4.9

 P Fugledes Memphis 03491/2009 Søren Mulvad Johansen 1. UK
 ES Hagalidens Flying Ahakka S21947/2009 Morten Pedersen 1. UK
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009                   Flemming Knudsen 1. UK
 P UG´s Prince 01591/20078 Christian Johansen IFF



3 x 1. UK


  NM Individuelt Hjerkin 3-5.9 
 

 IS Mosely`s Redbreast 09013/2005 Rene og Erica Meinertsen 2.VK  kval

Dank Pointer Klubs Apporteringsprøve Djursland 28.8

 P Fuglede Holli   Lars Helbo Bestået ÅK pokal
 P Bendts Emir Martin Mortensen Bestået UK pokal
 B Sallingboens Teik                     Karl Hansen Bestået
 B Boff Rita Hedegaard Bestået
 Følgende bestod prøven: Tre Gl. Dansk Hønsehunde - en Tysk Ruhår - en Tysk Langhår  
 Følgende bestod ikke prøven: Tre Pointere - to Tyske Ruhår - to Gordon settere


Pokalvindere Pointer

 


  Norsk Pointer Klubs prøve Hjerkin Norge 25-29.8
 

 IS Mosely`s Redbreast 09013/2005 Rene og Erica Meinertsen 1.VK  kval
 ES Østkysten`s Vito 24271/2008 Tom Petter Johansen 2. UK


  Røros JFF´  21.7 
 

 P Metrinelunds Kejser 10299/2008 Terje Bjugan 1. ÅK


NESK Kiærprøve  21. - 23.7 
 

 IS Mosely`s Redbreast 09013/2005 Rene og Erica Meinertsen 1.VK m/CK kval
 P Fugledes Marcus 03494/2009 Elisabeth Fliflet Jacobsen 1.UK+1.UK & 3. UK
 B Langvads Sabelle 03870-2001 Tom Middelhuis 3.VK kval
 ES Bob 01944/2009 Harris Jensen 3. UK


Vestlandets FHK Raggsteindal  21.7 
 

 ES Østlystens Vito  24271/2008 Tom Petter Johansen 1. UK


Frisenborg Explorer   21.8 og 22.8*

 B Fønsvigs Darwin 06790-2009 Flemming Knudsen Bestået 
 GS Åens Ofelia 08469-2008 Henning Rasmussen Bestået
 ES Nordvestjydens Blue 17778-2008 Allan Olesen Bestået
 IS Kirstinekærs D Eddie 06716-2009  Birte Jensen  Bestået 
 ES Heegårds Q Randi II 09759-2001 Jørgen Heegård  Bestået 
 GS Nørre Løgums C-Fire 00756-2007 Robert Poulsen Bestået
 B Gribskovens Faru 07505/2007 * Oskar Stenhøj Mortensen  Bestået 
 GS Østjylland pb. Fie 01365-2009 * Søren B. Thygesen Bestået 
 2 Gordon settere - 2 Irske Settere - 3 Bretoner - 3 Pointere samt 5 Engelske settere bestod ikke prøven.


Dansk Gordon Setter  apporteringsprøve i Uge  14.8 og 15.8*

 Åens Kalle Kluivert  Erik Petersen Bestået 
Bedste hund
Pokal
 Nørre Løgums Delete John Bak Bestået
 Æblevangens Breezer Christina Bak  Bestået 
 Åens Pepsi ved Ole Halberg  Fører John Bak Bestået 
 Østjyllands PB Mal Anton Dahl Bestået
 Østjyllands RB Liv Anton Dahl  Bestået 
 Nørre Løgums Chilli  Morten Helbrandt Bestået 
 Åens XL Paw Knud Petersen Bestået
 Hunting Tiannas Blæs Becca Peter Eliasen  Bestået 
 Nymarkens Hopper  Lauge Larsen  Bestået 
 Slåttbuas Tikka Henrik G. Christensen Bestået
 Åens Fenris Preben Pedersen  Bestået 
 Åens Q. Malaco Trudly Allan Nissen Bestået 
 Østjyllands PB Inez  Lorenz Clemmesen Bestået
 Åens Mads Erik Petersen Bestået
 Østjyllands PB Fie  Søren Thygesen Bestået Pokal UK
 ES Østkystens Naja Gert Clausen Bestået
 Nørre Løgums Cicka * Kim Weber Bestået
 P Fugledes Opal * Mathias Nissen Bestået
 En Springer Spaniel bestod prøven
 Tre Gordon settere, en Irsk setter og en Pointer bestod ikke prøven
 


Matchning (2 x 30 p) - pokalvinder th.

 


Dansk Breton Klub’s apporteringsprøve  Fyn  14.8

 B Theo 18162/2007 Eddie Grundahl Bestået Pokal
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Oskar Stenhøj Mortensen  Bestået 
 ES Stærkærs R-Ling 17725/2008 Søren Stærkær  Bestået 
 En Bretons bestod ikke.

 
Breton klubbens B-prøve samme sted :
(kun Breton’s der har bestået A-prøven kan tiltage)

 Østfyns Josie 18975/2006  Jørn Brænder  1. pr. Pokal
 Gribskovens Cæsar 21497/2008  John Hjernø 1. pr.
 Gribskovens Faru dk07505/2007 Søren Stenhøj  3. pr. 
 En breton bestod ikke
 


Pokalvindere

 


Dansk Breton Klub’s apporteringsprøve  Sjælland  8.8

 B Kito 12500/2008 Claus Nielsen  Bestået  
 B Stevnsåens Chablis 10372/2008 Claus Kirkegaard Rasmussen  Bestået 
Talentpokal og 2. vinder
 B Bitten 12502/2008 Johnny Bertelsen Bestået 
 B Frodo 07884/2008 Peter Nordmark Sørensen  Bestået  
 B Stevnsåens Armani 10376/2008 Poul Vestervang  Bestået 
 B Simba 13764/2008  Claus Raahauge Bestået Pokal
 B Stevnsåens Mirell 10377/2008 Thomas Stenbek Bestået  
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Oskar Stenhøj Mortensen  Bestået  
 GS Wøkks Black Bandit Lasse Weberg Bestået
 En Springer spaniel bestod røven - tre Bretons bestod ikke.

 
Breton klubbens B-prøve samme sted :
(kun Breton’s der har bestået A-prøven kan tiltage)

 Thingmanns Mille 08939/2005 Merete Larsen 1. pr.
 Sallingboens Chanel 00378/2007 fører Hans Kurt Jeppesen 3. pr.
 Thingmanns Miro 07289/2003 Bent Olsen 1. pr. Pokal
 Siena 17178/2006 Anni Hansen 1. pr.
 Peri 05368/2003 Hans Kurt Jeppesen 2. pr.
 Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj 1. pr.
 To Bretons bestod ikke prøven
 


Pokalvindere

 


DPK apporteringsprøve  Ribe 1.8

 P Viarps Hilton Kruse Meyer  Bestået Pokal UK
 P Hesselhøj Hero  Johan Sandersen Bestået Pokal ÅK
 P Fugledes Memphis Søren Mulvad Bestået
 B Fønsvigs Davinci Knud Klit Bestået
 ES Østkystens Flying Scotsmand Ole Dahl Madsen Bestået
 En Tysk Ruhår bestod prøven
 En Engelsk setter, en Kleiner Münsterländer og en Tysk Ruhår bestod ikke prøven


FJD apporteringsprøve  Ribe 1.8

 ES Bjerndrups Elisa  Gert Clausen Bestået
 ES Bjerndrups Bojana  Svens Aage Vad Bestået
 B PVN´s Darwin Jacob Pedersen Bestået
 ES Senjas Nemo Jørn Morthorst Bestået
 IS Vilslevs Jackline Tom Juhl Bestået
 IS Vilslevs Josephine Flemming Vilslev Bestået
 P Hesselhøj Hero  Johan Sandersen Bestået
 P Fugledes Memphis Søren Mulvad Bestået
 B Zeb Knud Klit Bestået
 Tre Engelske settere og en Breton bestod ikke prøven


Dansk Irsk Setter Klub apporteringsprøve  Hagested Gislinge 31.07

 IS Heggelifjellets Juice Cristina Bak bestået / Pokal
 B Kito Claus Nielsen Bestået
 IS  Dina John Bak Bestået
 IS Fuzzy David Højgaard Bestået
 IS Kiwilines Citrus Jan Lorentsen Bestået
 B Stevnsåens Mirell Thomas Stenbæk Bestået
 GS Åens Pepsi Ole Halberg Bestået
 GS Nørre Løgums Daphne Lauge Larsen Bestået
 ES Østkysten Virguil Øystein Grandorf Bestået
 GS Nørre Løgums Diva Peter Rafaelsen Bestået
 IS Gaudy Niels Erik Krüger Bestået



Pokalvinder DISK

 En Irsk setter &  to Gordon settere bestod ikke prøven
 En Springer Spaniel og en Tysk Ruhår bestod prøven


Dansk Breton Klub’s apporteringsprøve  Mou  31.07

 B  Aulumboens Becky  Anni Hansen   Bestået  
 B Krico  Steen Thomasberg  Bestået 
 B Fønsvigs Darwin Flemming Knudsen  Bestået 
 B Djack Oluf Søndergaard   Bestået  
 B Fønsvigs Devil  Torben P. Pedersen  Bestået 
 B Midtvejs Zidane  Allan Folmer Hansen Bestået 
 B Bindesbøls Bessie  Karsten Gundesen Bestået  Pokal
 B D-Aiko De L’ardour Sven Bjerg   Bestået  
 B Didine Du Mont Chanois Pernille Hansen  Bestået 
 B Midtvejs Toby  Erik Christensen  Bestået 
 En Tysk Ruhår - 1 Kleiner Münsterländer, 1 Pointer bestod ikke prøven

 
Breton klubbens B-prøve samme sted :
(kun Breton’s der har bestået A-prøven kan tiltage)

 B Kia  Gudmund Jensen  Bestået 
 B Aulumboens As Torben P. Pedersen Bestået
 B  Mintos Kjeld Kristensen  Bestået  Pokal
 B Teik Karl Hansen   Bestået 
 B D-Aiko De L’ardour Sven Bjerg  Bestået
 B Bindesbøls Bessie Karsten Gundesen   Bestået  
 B Richo ved Harry Jensen  Fører Søren Petersen  Bestået 
 B Krico Steen Thomasberg Bestået
 Fem Breton bestod ikke prøven


Sjællandsk  Racedyst Hagested Gislinge  25.7

 GS Nørre Løgum´s Delete John Bak  Bestået  
 GS Nymarken´s Hopper Lauge Larsen  Bestået 
 GS Æblevangen´s Breezer Christina Bak Bestået
 GS Holdet bestået
 ES Peregrinus E. Fleur   Jørgen Krogh  Bestået  
 ES Østkystens Jeppe Allan Rasmussen  Bestået 
 ES Jack Finn Johansen Bestået
 ES Holdet bestået
 IS Dina  John Bak Bestået
 To Irske settere bestod ikke og dermed ej heller holdet
 B Gribskovens Zulu Søren Mark Jensen Bestået
 To Bretoner bestod ikke og dermed ej heller holdet
 P Metrinelunds Boy Villy Loven Bestået
 To Pointere bestod ikke  og dermed ej heller holdet


Jysk Racedyst Viborg  25.7

 B Richo Harry Jensen Bestået
 B Bindesbøls Bessie Karsten Gundesen Bestået
 B Hercules Flemming Christensen Bestået
 GS Troldmarken´s Diaz Karl Jensen  Bestået  Indv. nr. 2
 GS Nørre Løgum´s C-Fire  Robert  Poulsen  Bestået 
 Breton holdet bestod - 3. bedst. 
 En GS bestod ikke prøven
 Engelsk setter - Irsk setter og Pointer var ikke repræsenteret på prøven 
 


Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Løkken 25.7

 P Fugledes Merlot Flemming Fuglede 
Jørgensen
 Bestået  
Bedste Pointer
 B Flora Espen Mortensen  Bestået 
 P Fugledes Black Boss Keld Nielsen Bestået
 GS Vinterdalens Tillaaens Erik Petersen Bestået
 Herudover bestod to Labrador og en Tysk Ruhår.
 To Pointere bestod ikke


Dansk Engelsk Setter Klub’s Apporteringsprøve Kr. Stillinge 18.7

 ES  Senja’s Ofir  Jan Marinussen  Bestået  Pokal UK
 ES Peregrinus E. Fleur * Jørgen Krogh  Bestået Pokal ÅK
 ES Jack * Finn Johansen Bestået
 ES Lammefjordens Lady  Asger Mogensen Bestået
 ES Østkystens Jeppe * Allan Rasmussen Bestået  
 B  Gribskovens Faru Oskar Stenhøj Mortensen Bestået
 * udtaget til racedyst    
 Herudover bestod to Weimaranere & tre Cocker spaniels
 En Engelsk setter og  tre Bretons bestod ikke
 

 


Dansk Engelsk Setter Klub’s Apporteringsprøve Fyn 17.7

 ES Kogtved L Vincitore Valdemar Larsen  Bestået Pokal
 ES Lammefjordens Sannie Søren Stærkær  Bestået 
 ES Lammefjordens Freja Lars Nielsen Bestået
 ES Bob Harris Jensen Bestået
 ES Heiankleivas Stoffer Henning Klokker Bestået  
 P Bendt D. Nik Steen Bendt Bestået


Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Fyn 10.7

 P Metrinelunds Olfert 10198/2008 Svend Buchhave  Bestået 
 P Metrinelunds Sander 10293/2008 Ib Eriksen  Bestået 
 P Villestoftes Sidsel 14096/2006  Anne- Marie Petersen Bestået
 P Maggi 19940/2004 Arne Larsen Bestået
 P Metrinelunds Dorit 18744/2007 Svend Buchhave Bestået  
 P Vindfelts Enzo18439/2006  Steen Bendt Bestået
 P Villestoftes Snaps 07348/2004 Anne-Marie Petersen Bestået
 IS Klirstinekjærs Eddie Gunnar Jensen Bestået
 ES Klintholms Tjalfe (Mette Külh)  Fører Svend Buchhave Bestået
 To Pointere bestod ikke prøven


Dansk Engelsk Setter Klub’s Apporteringsprøve Herning  3.7  & 4.7

 ES Senjas Nice  Erling Clausen  Bestået 
 ES Bjerndrups Birk  Per Vinding Clausen  Bestået 
 ES Stena B Mohawk Håkon Skov Bestået
 ES Klintholms Afroditte Mette Kühl/ Martin Clausen Bestået
 ES Kogtved L Vincitore Valdemar Larsen Bestået  Pokal
 P Boelsgårds Figo Tom B Hansen Bestået
 To Engelske settere bestod ikke Lørdag
 P Boelsgård Cille Henning Hansen Bestået
 ES Sikas II Sally Kristian Fly Bestået
 ES Nordvestjydens Blue Allan Olesen Bestået
 To tyske Ruhår bestod prøven søndag
 En Weimaraner - en Gordon setter - en Breton og en Engelsk setter bestod ikke prøven søndag
 


Pokalvinderen

 


Dansk Irsk Setter Klub’s Apporteringsprøve
Sdr. jyske/Fynske 4.7

 IS Yobbos Balder Helge Knudsen  Bestået 
 IS Lohmann’s Norma Kurt Larsen Bestået 
 IS Bomstærk Djenka   Knud Hansen  Bestået
 ES Lammefjordens Freja  Lars Nielsen Bestået
 Fem Irske settere bestod ikke prøven


Dansk Gordon Setter Klub’s Apporteringsprøve Kolding  3.7

 GS Åens Mads Erik Petersen  Bestået *
 GS Nørre Løgums C-Fire  Robert Poulsen  Bestået *
 GS Østjyllands Pb Fie Søren Thygesen Bestået
 GS Østjyllands Pb Scott Anton Dahl Bestået
 GS Åens Ofelia Henning Rasmussen Bestået
 To Gordon settere bestod ikke prøven  *  udtaget til Racedyst


Deltagerne 

 


Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Hagested Gislinge  27.6

 IS Freja 16870/2008 Per Chirstoffersen  Bestået 
 P Metrinelunds Boye 20974/2004 Villy Loven  Bestået pokal
 P Kirkebjergs Tanja 13879/2002 Jens Rasmussen Bestået
 ESP Panukas Lluvia 16528/2005 Ole Darman Bestået
 IS Dina 15467/2003 John Bak Bestået
 IS Heggelifjellets Juice 12682/2008 Christina Bak Bestået
 To Pointere og en irsk setter bestod ikke prøven


 
Vinder og Racedyst hold Pointere

 


Dansk Gordon Setter Klub’s Apporteringsprøve Hagested Gislinge  27.6

 

 GS Æblevangens Aqua 09115/2005 John Bak Bestået
 IS Gaudy 15469/2003 Karin Krüger Bestået
 RH Dina 05539/208 Anders Andersen Bestået
 GS Æblevangens Breezer 18890/2009 Christina Bak Bestået
 GS Nørre Løgums Delete 12041/2008 John Bak Bestået
 GS Røsnæs Stribe 00357/2008 Karin  Krüger Bestået
 GS Nymarkens Hopper 21495/2003 Lauge Larsen Bestået Pokal 
 P  Alsbjergs Buster 16393/208 Flemming Frederiksen Bestået Pokal
 IS Essex 16866/2008 Ole Schmidt Bestået
 B Stevnsåens Delta 10369/2008 Jens Frost Bestået
 Tre Irske settere - en Gordon setter - en Breton og en Springer Spaniel bestod ikke prøven



GS vinder og Racedyst hold


IS Racedyst hold


Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Ribe 19/6 & 20.6

 Villestoftes Snaps  Anne-Marie Petersen  Bestået POKAL
 Villetoftes Mie  Bent Olsen  Bestået
 Metrinelunds Boye  Villy Loven Bestået
 Fire Pointere bestod ikke

DPK 20/6

 En Tysk Ruhår og to Engelske settere bestod
 Tre Pointere bestod ikke

  
Ofoten 
Fuglehundklub Altevan 26.4

 ES Østkystens V. Franko S62745/2008 Robert Olausson

 1. UK

 ES Senja`s Mister Icemann 07262/2003 Paul-Anton Hermo 3. ÅK


Dansk Jagthunde Derby 2010 Bramminge  16-17.4

 P Vildtmandens Valdemar 12285/2008 Jens Rasmussen Derbyvinder 1. UK
 ES Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen 2. vinder 1. UK
 ES Lammefjordens Lady 06289/2008 * Asger Mogensen 3. vinder 1 UK
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 * Erik Petersen 4. vinder 1. UK
 P Mørups Britta 05562/2008 * Hugo Nielsen 5. vinder 1. UK
 P Matresse Ylva 16655/2008 Jan Espersen 6. vinder 1. UK
 Yderlige præmieringer    * over 2 år
 ES Østkystens Virgil 09603-2008 Øystien Grandorf 1. UK
 GS Østjyllands pb Mal 01372-2009 Anton Dahl 1. UK
 P Fugledes Kate 08103-2008 * Thomas W Olsen 1. UK
 GS Åens Pepsie 17837-2008 Ole Halberg 1. UK
 GS Nr. Løgums Daphne 12038-2008 Lauge Larsen 1. UK
 IS Esex 168662008 Ole Schmidt 1. UK
 P Metrinelunds Stradi 10300-2008 Anders Haugaard 1. UK
 IS Vilslevs Jackline 14629-2008 Tom Juhl 2. UK
 B Aulumboens Basil 21209-2008 Per Bæch-Laursen 2. UK
 P Boelsgaards Figo 19604-2008 Tom B Hansen 3. UK



De placerede med Derbyvinderen til tv.

Se flere fotos af bl. a vinderen, finalister samt racefotos på Derbyudvalgets side under:
SIDSTE NYT >>>

  
Placerede  Engelsk settere                                            Placeret Gordon setter


Placerede Pointere

 


Møre og Romsdal Fuglehundklub Storlidalen 17.4


 GS Åens N. Topsy II 22338/2007 Jon Olav Ekran 2. AK


DKK Mesterskabsprøve Holbæk  15.4

 B Malthe 15733-2003 Jan Nielsen 1. VK HP CACIT
 ES Siv 07913/2004 Thomas Klit 2. VK HP Res. Cacit
 P Fugledes Juvel 17705-2007 Flemming Fuglede Jørgensen 3. VK HP
 GS Nr.Løgums Diva af 5. Mai 2007 12036-08 Peter Rafaelsen 4. VK HP
 ES Bjerndrups Blanco 08372/2004 Jette Clausen 5. VK
 ES Ronto Del Zagnis 03089/2007 Poul Valdemar Nielsen 6. VK


Referater fra 2. heat og Matchning >>>



De placerede med 1. VK til venstre


1. vinder 

 

  
Øland Fuglehunds Klubs vinderklasse 11.4

 P Hesselhøj Ferrari Steen Rönnerling

 2. VK


FJD Bornholm 11.4

 B Zippo  20765/2006 Kjeld Olsen 3. UK

  
Buskerud JFF  G
eilo - Agder -
Altevann  Hedopp- Dovre 11.4

 Geilo ES Østkystens Vito Tom Petter Johansen

 1. UK

 Agder GS Åens Gina 09374-2006 Morten Kvålseth

 1.AK

 Altevann ES Østkystens Tell 13781/2009 Bing Karlsen

 2. UK

 Dovre IS Settermosen Aberlour 7566/2007 Rene Meinertsen - Erica Christensen 1. AK


ESK Hovedprøve Haslev 9-11.4

 Senjas Opus 18366-2008 Erling Clausen 1. UK Pokal
 Heegårds X Zeus DK10360/2008 Søren Christensen 1. UK
 Heegårds X-Atene DK 10364/2008 Jan Christensen 1. UK
 Nordvestjyden´s Blue DK17778/2008 Allan Olesen 1. UK 
 Bjerndrups Birk 11216-2009 Per Clausen 1. UK
 P Peltduorin Niobe S65470/2008 Pia Jelkeståhl 1. UK
 Heegaards X Britt 10366-2008 Ove Jensen 1. UK
 Bjerndrup´s Victor DK21415/2008 Poul Aagaard Sørensen 1. UK
 B Stevnsåens Mirell 10377-2008 Thomas Stenbæk 1. UK
 Senja´s Nice DK15787/2008 Stefan Clausen 1. UK
 Senja´s Nitte DK15785/2008  Axel Nielsen 1. UK
 IS Vilslev Jackline DK14629/2008 Tom B Juhl 2. UK 
 Heegårds X Strax 10361-2008 Peder Enøe Pedersen 2. UK
 Nordvestjyden´s Blue DK17778/2008 Allan Olesen 2. UK 
 Røsnæs Hopla 17343-2008 Niels Erik Krüger 2. UK
 Bob DK01944/2009 Harris Jensen 2. UK
 Heegårds X Strax DK10361/2008 Peder Enøe Pedersen 2. UK
 P Peltduorin Niobe S65470/2008 Marina Bengtsson 2. UK
 Senja´s M. Grevinde Sus 18064/2006 Asger Stein 1. ÅK Pokal
 Senja´s Ofir DK18368/2008 Jan Marinussen 2. ÅK
 Lammefjordens Freja 20138-2007 Lars Nielsen 2. ÅK
 UKK
 Bob DK01944/2009 Harris Jensen 1. UKK
 Senja´s Nitte DK15785/2008 Axel Nielsen 2 UKK
 Heegårds X-Atene DK 10364/2008 Jan Christensen 3 UKK
 Heegårds X Britt DK10366/2008 Ove Jensen 4 UKK
 Senja´s Opus DK18366/2008 Erling Clausen 5 UKK
VINDERKLASSE
 Heegards V. Lill 11137/2007 Jørgen Hegaard Nielsen 1. VK
 Senja´s L. Zeibas  09832/2005 Jan Andreasen 2. VK
 Siv 07913/2004 Thomas Klit 3. VK
 Bjerndrup Blanco 08372/2004 Svend Aage Vad 4. VK
 Ronto Del Zagnis 03089/2007 Poul Valdemar Nielsen 5. VK
 


UKK med vinderen tv.


UK Vinder


VK med 1. vinder tv.

 


DGSK Hovedprøve Tuse Næs 9-11.4

 Østjyllands pb Mai 01372-2009 Anton Dahl 1. UK Pokal
 Slåttbuas Tikka  02700-2009 Henrik Gejl Christensen 1. UK 
 Østjyllands pb Rass 01370-2009 Hans Jørgen Dahl 1. UK
 Åens Pennie 17843-2008 Bjarne Kleis 1. UK
 Østjylland pb Fie 01365-2009 Søren Thygesen 1. UK
 Åens Pennie 17843-2008 Bjarne Kleis 2. UK
 Nørre Løgums De Luca 5 af Maj 2007 
 12035-2008
Karl Jensen 2. UK
 Nordhausen Dule Ellington N05361-09 Robert Poulsen 2. UK
 Nørre Løgums De Luca 5 af Maj 2007 
 12035-2008
Karl Jensen 2. UK
 Østjyllands pb Rass 01370-2009 Hans Jørgen Dahl 3. UK
 Nørre Løgums Carloo 00755-2007 Gorm Pedersen 1. ÅK Pokal
 Storåens Cash 12693-2004 Poul Erik Dahl 1. ÅK 
 Hammerkleivas Ze Pil 20959-2003 Anton Dahl 1. ÅK
 Nymarkens Jingo 17879-2004 Michael Strømberg 1. ÅK
 IS Freja 16870-2008 Per Christophersen 1. ÅK
 IS Kiwilines Kouks 13930-2006 Jan Lorentsen 1. ÅK
 IS Kiwilines Citrus 23647-2007 Jan Lorentsen 2. ÅK
 Æblevangens Breezer 18890-2007 John Bak 2. ÅK
 Åens Fenris 09590-2006 Preben Pedersen 2. ÅK
 Nørre Løgums Blitz 20479-2004 Vibeke Olsen 2. ÅK
  Hunting Tiannas Blæs Becca 17645-06 Peter Eliasen 2. ÅK
 Rana 02801-2008 Lorenz Clemmesen 2. ÅK
 Nørre Løgums Daphne 5 af Maj 2007 
 12038-2008
Lauge Larsen 2. ÅK
 Nørre Løgums De Luca 5 af Maj 2007 
 12035-2008
Karl Jensen 2. ÅK
 Nørre Løgums Cikki 00761-2007 Kim Schmidt 2. ÅK
 Q´Bic´s Hambus 08996-2004 Jørgen Højer 2. ÅK
 Imingens Et Datter N23023-2008 Jukka Puro 2. ÅK
 Rana 02801-2008 Lorenz Clemmesen 2. ÅK
  Hunting Tiannas Blæs Becca 17645-06 Peter Eliasen 2. ÅK
 UKK
 Slåttbuas Tikka  02700-2009 Henrik Gejl Christensen 1. UKK
 Østjylland pb Fie 01365-2009 Søren Thygesen 1. UK
 VINDERKLASSE
 Nymarkens Jingo 17879-2004 Michael Strømberg 1. VK
 Nr. Løgums Diva af 5 Mai 2007 12036-2008 Peter Rafaelsen 2. VK
 Nymarkens Hopper 21495-2003 Lauge Larsen 3. VK
 Åens Gangster 09367-2006 Kent Hvirring / F.  Erik Petersen 4. VK
 Åens Razz 20373-2002 Linda Clemmesen 5. VK



Matchning UK


Matchning ÅK


UKK med 1. UKK tv.


Vinderklasse med 1. VK th.

 


FJD Fyn  7.4

ES Lammefjordens Schack 20142-2007 Asger Mogensen 1. ÅK
ES Kogtved's Vincitore 18557/2005 Valdemar Larsen 2. ÅK
GS Hunting Tiannas Blæs Becca 17645-06 Peter Eliasen 2. ÅK
 


De præmierede

 


FJD Sydjyske Prøve  6.4

 IS Vilslevs Jackline 14926-2008 Tom B Juhl 1. UK Pokal
 GS Slåttbuas Tikka Henrik Gejl Christensen 1. UK Pokal
 ES Natasha  00510-2008 Martin Clausen 1. ÅK Pokal
 ES Videkærs Exon 15574-2007 H P Clausen 2. ÅK


FJD  Nordjyske Prøve  6.4

 GS Åens Fenris 15655-2007 Preben Pedersen 1. ÅK Pokal
 ES Heegårds Lill 11132-2007 Jørgen Heegård Nielsen 1. ÅK Pokal 
 B Gaia 05572-2003 Fritz Jensen 1. ÅK Pokal
 P Astrups Zita 17364-2005 Agner Brun 2. ÅK
 P Vilslevs Indi 04259-2006 Henrik Christensen 2. ÅK



De præmierede


Ny Udstillingschampion 
Åens Fenris ved Preben Pedersen - Tillykke


DJ Kreds 6 Nilløse  5.4

 B Stevnsåens Delta Jens Frost  1. UK 
 B Gipsy-Pingo 06400/200 Henrik S. Sørensen 2. ÅK


DJ Kreds 4 Ribe 5.4

 IS Vilslevs Jackline 14926-2008 Tom B Juul 1. UK 
 ES Senjas Opus 18366-2008 Erling Clausen 1. UK
 ES Klintholms Afroditte 17748-2006 Jane Mortensen 1. ÅK
 ES Martallens Ida 18048-2006 Egon Dynesen 2. ÅK
 GS Østjyllands RB Fuzzy II 04034-2007 Ove Steen Petersen 3. ÅK


DJ Kreds 3 Barrit 5.4

 ES Nordvestjydens Blue 17778-2008 Allan Olesen 1. UK 
 ES Bjerndrups Victor 21415-2008 Poul  Sørensen 1. UK
 B  Aulumboens Balou 21208-2008 Leif Andersen 2.UK
 IS Bomstærk Djenka 05185-04 Knud Hansen 1. ÅK


Dansk Breton Klub Hovedprøve Sønderjylland 2-4. 4.

 Stevnsåens Mirell 10377-2008 Thomas Stenbæk 2 x 1. UK  Pokal
 Kito 12500-2008 Claus Nielsen 2 x 1. UK
 Fønsvigs Djass 06789-2009 Jimmy Kendra 1. UK
 Sille 12504-2008

Karl Kristian Kaspersen

1. UK
 Aulumboens Basil 21209-208 Per Bech Laursen 1. UK
 Stevnsåens Luna Lene Kaufmann 1. UK
 PVN´s Darvin Poul Valdemar Nielsen 1. UK
 Aulumboens Bali Jan Nielsen 2. UK
 Roxy 07888-2008 Kjeld Blom Nielsen 3. UK
 GS Slåttbuas Tikka Henrik Gejl Christensen 1. UK
 GS Østjylland PR Inez  Lorenz Clemmesen 1. UK
 PVN´s Cero 12649-2009 John Kærgaard 1. ÅK Pokal
 Bordon De L'arsdour 03596-10 Poul V. Nielsen 1. ÅK
 Danmark van Het 10192-05 Asger Bak  1. ÅK
 P Mjølners Idun Jens Have 1. ÅK
 Loui 05943-2002  Allan Hansen 2. ÅK
 GS Slåttbuas Tikka Henrik Gejl Christensen 2. ÅK
 Vinderklasse
 PVN´s Cero 12649-2009 John Kærgaard 1. VK HP CACIT
 PVN´s Alf 04335-2005 Aksel Spangsberg 2VK HP ResCacit 
 Malthe 15733-2003 Jan Nielsen 3. VK HP
 Stenhøjs N Tjui 01526-2006 Thomas Severinsen 4. VK HP
 Loui 05943-2002  Allan Hansen 5. VK
 Bianca 09438-2006 Kell Petersen 6. VK
 

 
Bedste unghund                                    Bedste ÅK & VK hund

 


Södre Fuglahundklubs  Internationale vinderklasse d. 3. 4

 IS Lohmanns Jaffa 06083-2005 Frank Krøyer 1. VK CACIT

 


Hermed er Lohmanns Jaffa 
International Brugschampion - TILLYKE


DJ Kreds 2 Skive
2.4

 ES Senjas Chester 18068-2006 Kent Larsen 2. ÅK


DJ Kreds 7  Viby - Borup - Bjæverskov - Valor - Ll. Dalby  1.4

 IS Freja 16870-2008 Per Kristoffersen 1. UK
 ES Heegårds X - Athene 10364-2008 Jan Kristensen 1. UK
 ES Østkystens V Virgil 09635/08

Øystein Grandorf

1. ÅK
 IS Kiwilines Kokus 13730-2006 Jan Lorentsen 1. ÅK
 B  Stevnsåens Armani 20376-2008 Poul Vestervang 1. ÅK
 P Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 1. ÅK
 B  Zago 02158-2006 Bjarne Nørhave 2 ÅK
 IS Fuzzy 19093-2007 David Højgaard 2. ÅK
 IS Kiwilines Citrus 23647/2007 Jan Lorentsen 2. ÅK
 ES Lammefjordens Schack 20142-2007 Asger Mogensen 2. ÅK
 ES Pilehave Tais 21890-2002 Per Olson 3. ÅK
 


De præmierede

 


DJ Kreds 5   Assens  1.4

 ES Bob DK1944/2009 Harris Jensen 1. ÅK


DJ Kreds 1   Læsø  1.4

 GS Åens Monty 15658-2007 Mette Hvirring Jensen 1. ÅK
 P Fugledes Kate 08108-2008 Thomas Olsen 1. ÅK
 B Frida Karsten W Olsen 2. UK



2 x 1. ÅK

 


DJ Kreds 4  Løgumkloster  31.3

 ES Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen 1.UK
 ES Senja Opus  18366/2008 Erling Clausen 1. UK
 GS Nørre Løgums De Luca Af 5. Maj 2007 
 
12035-2008
Karl Jensen  
F. Morten Helbrandt
1. UK
 IS Vilslevs Josefine 14625-2008 Flemming Vilslev 1. UK
 ES Senjas Nitte 15785/2008 Aksel Nielsen 1. UK
 GS Nr. Løgums Carloo 0755-2007 Lene Karstesen 2. ÅK
 GS Nr. Løgums Chilli 0760-2007 Morten Helbrandt 2. ÅK


Dansk Kennel Klub Vinderklasse ved Næstved  30.3

 P Fugledes Dirch 05625-2004 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP CACIT
 P Astrups Dirty Dancer 01967-2004 Alex Nissen 2. VK
 P Rushlight Asko S49822-2007 Kjell Engberget 3. VK
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj 4. VK



De placerede med 1. vinder th.

 


Dansk Irsk Setter-klubs Hovedprøve Kerteminde 26-28.3

 R/H IS Snørypas Rusty Niels Peder Sørensen 2. UK
 Unika 05893-2007 Kim Jacobsen 1. ÅK Pokal
 Mårups Messi 02213-2007 Per Pedersen 1. ÅK
 Kiwilines Citrus 23647-2007 Jan Lorentsen 2. ÅK
 Yobbo´s Balder 11907/2006 Helge Knudsen 2. ÅK
 Vinderklasse
 Lohmans Jaffa 06083-2005 Frank Krøyer 1. VK CACIT
 Askedalens Bonnie 20823/04 Ulrik Kjærsgaard 2. VK HP
 Settermosens Alba 07561-2007 Frank Krøyer 3. VK
 Krageredens Debbie 1355?-2007 John Skovggard Nielsen 4. VK
 Tilde 02064/2000 Ole Schmidt 5. VK
 


De placerede i VK med 1. vinder tv.


Dansk Pointer Klubs Hovedprøve Vildbjerg 26-28.3

 Bendts Nick Steen Bendt 1. UK
 Fugledes Merlot 03490-2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK
 Våsjøens Norma-Jean N03460-09 Lars Bæk-Nielsen 1. UK
 Dansk Dynasti Eva NSHB 2724252 Herman Pol 1. UK
 Matresse´s Ylva 16655-2008 Jan Espersen 1. UK
 Boelsgaards Figo 19604-2008 Tom B. Hansen 1. UK
 Fugledes Nadja 06387-2009 Keld Nielsen 1. UK
 Black Luckys Tekla S45521-2006 Anders Stenkildsson 2. ÅK
 Fugledes Nike 06390-2009 Jan Koch 2. UK
 Dansk Dynasti Anne 2476888 Jan Van Haren 1. ÅK
 Fugledes Black Britt 06835-2003 Tommy Nilsen 1. ÅK
 Fugledes Ici 09214-2007 Allan Diederichsen 1. ÅK
 Villestoftes Snaps 07348-2004 Kenneth Petersen 1. ÅK
 UG´s Prince 01591-2008 Christian Johansen 2. ÅK
 Black Lucky Freja Anders Stenkildsson 2. ÅK
 Fugledes Kate 08103-2008 Thomas Olsen 2. ÅK
 Mjølners Idun 0193?-2006 Jens Have 2. ÅK
 ES Senjas Opus 18366/2008 Erling Clausen 1. UK
 ES Senja Nice DK15787/2008 Erling Clausen 1. UK
 GS Østdalens Caroline 14411-2008 Thomas Østergaard 2. UK
 Mørups Britta 05562-2008 Hugo Nielsen 1. UKK
 Fugledes Merlot 03490-2009 Flemming Fuglede Jørgensen 2. UKK
 Fugledes Kitty 08105-2008 Flemming Fuglede Jørgensen 3. UKK
 Vinderklasse
 Fugledes Ekstra 03042-2005 Flemming Sørensen 1. VK HP CACIT
 Spurvfugldalens Jan 16050-2003 Carlo Nørtoft Thomsen 2. VK HP
 Zaro 15066-2006 Erik Aarø 3. VK
 Hesselhøjs Disco 14503-2003 Henning Hansen 4. VK
 Spurvfugldalens Katja 07553-06 Alfred Vemmelund 5. VK
 Packo 03764-2006 Mogens Pedersen 6. VK



Vinderklasse placeringer med 1. vinder tv.


UKK´s tre placerede med vinderen th.


Matchning ÅK med  den hollandske pokalvinder til th.

 


DKK Internationale Vinderklasse  Hornsherred 26.3

 ES Senja´s Tiana 09835-2005 Per Olson 1. VK
 IS Dona 01563-2004 Torben Reese 2. VK
 ES Østkystens Jeppe 05791-07 Allan Rasmussen 3. VK
 P Jo Kjells Atlas  Bjarke Andersson 4. VK
 


De placerede med vinderen th.

 


FJD Skovprøve ved Skagen  25.3

 P Fugledes Black Joker 06832-2003 Jes Krag  1. ÅK
 


Vinderen

 


FJD Østjyske ved Kolding 25.3

 GS Åens Ofelia 08469-2008 Henning Rasmussen 1. UK
 GS Østjyllands pb Rass 01370/2009 Hans Jørgen Dahl 2. UK
 GS Rana 02801-2008 Lorenz  Clemmensen 2. ÅK
 P Mørups Britta 05562-2008 Hugo Nielsen 2. ÅK
 GS Hunting Tianne Blæs Becca 17645-06 Peter Eliasen 2.  ÅK


DKK Internationale Vinderklasse Vildbjerg 24.3

 P Fugledes Flash 03696/2005 Allan Diederichsen 1. VK HP CACIT
 P Henningknausens Pascal 21473/2006 Frede Aude 2. VK HP
 P Hesselhøj Disco 14503/2003 Henning Hansen 3. VK 
 ES Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen 4. VK
 ES Kogtveds L. Vincitore 18557-2005 Valdemar Larsen 5. VK
 ES Sikas II Ponto 13586-2004 Knud Overgaard 6. VK
 


De placerede med vinderen tv.

 


DKK Internationale Vinderklasse Bramming  22.3

 P Fugledes Juvel Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP CACIT
 ES Heegårds Lill  Jørgen Heegård Nielsen 2. VK HP
 P Niholys Chang (ved Niels Holger Lykke) Fører Thomas Klit 3. VK HP
 P Boelsgaards Paw Jørgen Gordon Andersen 4. VK
 ES Senjas Zeibas Jan Andreasen 5. VK
 P Parko Mogens Pedersen 6. VK
 


De placerede  - fra højre  1. til 6. vinder

 


DJ Kreds 6 Vordingborg  21.3

 GS Nørre Løgums Daphne af 5. maj 2007 
 
12038/2008
Lauge Larsen 1. ÅK
 ES Senjas Ofir  18368-2008  Jan Marinussen 1. UK
 B Stevnsåens Mirell  Thomas Stenbek 1. UK
 B Gipsy-Pingo  6400/2004 Henrik S. Sørensen 2. ÅK 


DJ Kreds 5 Otterup 21.3

 P Villestoftes Sissel 14096-06 Anne-Marie Petersen 1. ÅK
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740-2008 Erik Petersen 1. ÅK



De præmierede

 


DJ Kreds 4  Esbjerg  21.3

 ES Stærkærs R- Ling 17725/2008 Søren Stærkær 1. UK
 ES Tobølbjergs Columbine 18216-2007 Allan Nissen 2. ÅK
 ES Natasja 00510-2008 Martin Clausen 2. ÅK


DJ Kreds 7  Tuse Næs  21.3

 P Frierfjordens Lola 01271-2010 Peter Rafaelsen 1. UK
 IS Freja 16870/2008 Per Kristioffersen 1. UK
 B Diego 09978-2009 Rudi Hansen 1. UK
 ES Østkysten Jeppe 05791-07 Allan Rasmussen 1. ÅK
 IS Dona 01563-2004 Torben Reese 1. ÅK
 IS Settermosens Alice 07564-2007 Kent Madsen 2. ÅK
 GS Hunting Tianne Blæs Becca 17645-06 Peter Eliasen 2. ÅK
 P Jantors Sara 09871-04  Erik Juhl 2. ÅK
 IS Sheantullagh Glenn 03659/2002 Torben Reese 2. ÅK
 IS Kiwilines Citrus 23647/2007 Jan Lorentsen 2. ÅK
 GS Æblevangens Breezer 18890-2007 John Bak 2. ÅK



De præmierede

 


DJ Kreds 7  Jægerspris  20.3

 GS Hunting Tianne Blæs Becca 17645-06 Peter Eliasen 2. AK
 B Sallingboens Chanel 00378/07 Hans Kurt Jeppesen 2. AK
 P Jantors Sara 09871-04  Erik Juhl 2. AK
 IS Bomstærk Liva-E 08572-08 Susanne Carlsen 2. UK
 ES Østkysten Jeppe 05791-07 Allan Rasmussen 3. ÅK



De præmierede

 


FJD Midtjylland Videbæk 20.3

 P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 1. UK Pokal
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 1. UK Pokal
 ES Bjerndrups Victor 21415/2008 Poul Sørensen 2. UK
 B Midtvejs Troya 07478/208 Jens Pedersen 2. UK
 ES Nordvestjydens Blue 17778-2008 Allan Olesen 2. UK
 ES Martallens Ida 18143-2006 Egon Dynesen 2. ÅK
 ES Tobølbjergs Columbine 18216-2007 Allan Nissen 2. ÅK



Bedste Unge Pointer


Præmierede ESére

 


DJ Sønderjylland i Uge 19.3

 P Metrinelunds Dorit 18744/2007 Svend Buchhave 1. ÅK
 ES Østkystens F Pax DK21166/2007 Allan Højrup 2. ÅK

  Hallingdal Fuglehundklubb  14. 3

 IS Settermosen Apollo DK07568/2007 Terje Hilding 2. AK

  Tromsø Hundeklub Ringvassøya 14. 3

 ES Østkystens V Frank S62745/2008

Anna-Karin Blanck/Håkan Engebro

2. UK

 GS Østdalens Cas DK14406/2008 Morten Richardsen 2.UK

Vest Finmark  Fuglehundeklubbs Sennalandet   14. 3

 ES Senja`s Mister Iceman

Paul Anton Hermo

1.VK m/CK

   
FJD Sjællandske prøve "Kaisholm" 14.3

 B Stevnåens Mirell 10377/08

Thomas Stenbek

 1. UK/ Pokal
 B Stevnåens Miracle 10370/08

Niels Roager

1. UK
 ES Lammefjordens  Lady 06289/08

Asger Mogensen

1. UK / Pokal

 ES Østkysten Minuz 03157/05

Knud Larsen

3. ÅK

 P Fugledes Holly 05260/07

Peter Due

2. ÅK

 ES Østkystens V Virgil 09635/08

Øystein Grandorf

2. ÅK

 P Black Luckys Taiga S45221/06

Anders Stenkilsson

2. ÅK



Præmierede hunde

En fantastisk fin prøve rent vildtmæssigt - se blot hvad hundeførerne (og dommere) har set på dagen....
80 par agerhøns - 13 single agerhøns - 22 fasaner - 61 harer - 29 stk. råvildt :-)
Med hilsen fra Erling Juul 

   NAMDAL FUGLEHUNDKLUBBS PRØVE I LIERNE 5.- 7. 3

 GS Åens M Raisa DK15660/2007

Bjørn Ove Valø / Ann Mari Nordaunet

 3. AK

        MØRE OG ROMSDAL FUGLEHUNDKLUBBS PRØVE PÅ ØRSKOGFJELLET  6.3                                                                                                           

 IS Settermosens Aberlour DK07566/2007

Rene Meinertsen / Erica Christiensen

2. AK

Retur DBK      Retur DGSK      Retur ESK       Retur DISK     Retur DPK

 

RETUR MENU

Siden er fremstillet til skærmopløsning 1064 x 728