Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark
2011

B - Breton * ES - Engelsk setter * GS - Gordon setter * IS - Irsk setter * P - Pointer

 

 

 

 
FJD  Aulum 1.11

  P Frierfjordens Rex Allan Diederichsen 1. UK
  P Frierfjordens Rossi  Jan Tommi Nielsen  1. UK
  ES Nordvestjydens Emma-Lou Henning Jensen 1. ÅK
  ES Sikas II Stoffer Knud Overgaard 1. ÅK
  ES Heegårds Y. Kyon Jørgen Heegård 2. ÅK
  P Frierfjordens Randi Jens Have 2. ÅK
  B Midtvejs Loke Karsten Hinnerup 2. ÅK


 
De præmierede på årets sidste prøve

 
FJD Efterårsvinderklasse Mern Sjælland   30.10


 IS Kiwilines Citrus 23647/07 Jan Lorentzen 1. VK HP
 GS Åens Gangster 09397/2006 Kent Hvirring Jensen 2. VK HP *


 

De placerede


Arkivfoto
* Åens Gangster 
NY DANSK JAGTCHAMPION 

 
 Rogaland Fuglehundsklub Forus Open 


 ES Nordvestjydens Evia 04530/2010 Bjørn og Gunhild Plassgård  1. UK

 
FJD Ajstrup Mose Nordjylland 23.10


 B Krico 05967/2009 Steen Thomasberg 1. ÅK
 ES Nodvestjydens Emma-Lou 0453172009 Henning Jensen 1. ÅK
 B Abuu 0520972010 Jens Ole 2. ÅK
 IS Irmüns  May Theis 00338/2009 Tommy Pedersen 2. ÅK

 

De præmierede

 
FJD Efterårsvinderklasse Bramming 22.10


 GS Østjyllands Rb Liv 04031/2007 Anton Dahl 1. VK
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 2. VK *
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 3. VK *
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke / f Thomas Klit 4. VK
 ES Videkærs D Amadæus 07685/2005 Eigil Nicolaisen 5. VK


 
De Placerede med dommere & 1. vinder tv. Det var i øvrigt Finn Møller Jørgensens sidste markprøve som dommer.
Må det være "Engelsk resultatside" tilladt at sende en hilsen - på vegne af "os alle" til Finn - tak for de mange timer i marken  :-)

  
Fugledes Merlot                                                              Vinterdalens Tillaaens
NY DANSK JAGTCHAMPION                                            NY DANSK JAGTCHAMPION
TILLYKKE


 
DBK´s DM i Par-Hubertus for  NYJÆGERE   18.10


B Gribskovens Faru   v. Søren Stenhøj Christian Laursen 1.vinder
B Zago  v. Bjarne Nørhave  Tim Krengel 2. vinder

Søren S fortæller ...  Dagens skytte er 20 år, og den nedlagte fasan var hans første stykke vildt nogensinde ...
 (oven i en købet en komplet situation).

 
DJ Ribe Kreds 4  18.10


 ES Giddes H Rype S29881/2010 Morten Pedersen 1. UK
 GS Åens Ofelia 08469/2008 Henning Rasmussen 2. ÅK
 IS Vilslevs Josefine 14625/2008 Flemming Vilslev 2. ÅK


 
1. UK

 
Hubertus Mesterskab Gl Toftegaard 17.10


 B Engbjergvejs Abelone 06591/2005 Kenneth Schultz 1. vinder 94/95
 ES Martallens Easy 18042/2006  Erling Clausen 2. vinder 93/95
 B Stevnsåens Gucci 21139/2004 Poul Vestervang 3. vinder 91/95
 Breton holdet Kenneth Schultz/  Poul Vestervang Bedste hold

 
VM Bordeaux Frankrig  samt Hubertus 16. - 17.10


 P Idimum Rona Aage Christiansen Trebon
 P Astrups Dirty Dancer Hubertus for mænd
 
sammen med Tysk Ruhår Skibber / Jens Abildgaard
Alex Nissen  BRONZE* 

 

* ... endvidere ses tv. Christina Due ny 4-dobbelt verdensmester

 
DJU DANMARKSMESTERSKAB  16.10.2011



 ES Heegårds V Lill 11132/2007 Jørgen Heegård Nielsen Danmarksmester
 ES Tobølbjergs Sally 18215/2007 Jørn Morthorst 2. vinder
 P Hesselhøj Disco 14503/2003 Henning Hansen  3. vinder
 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 4. vinder
 ES Martallens Easy 18042/2006  Erling Clausen 5. vinder
 ES Videkærs D Amadæus 07685/2005 Eigil Nicoilaisen 6. vinder


 TILLYKKE TIL DE PLACEREDE


De placerede



Danmarksmester 2011
Heegårds V Lill
Jørgen Heegård Nielsen



 
Svensk Pointer Klub Guldpokal   Gotland 16.10


 Black Shetans Bitte Stig /Kirstin Nilsson / F Søren Mulvad Guldpokalen

 
 Karlsøy JFF NNM Reinøya Skog 15-16. 10


 P Hesselhøjs D Yenta DK14500/2003 Børge Simonsen  2 x 1 ÅK

 
Østfold FKF Prøve II 15-16. 10


 P Fugledes Victory Kai-Egil Olsen  2. ÅK

 
  Kristiansund & Nordmøre JFF Smølaprøve 15-16. 10


 P Mjølners Edda DK01934/2006 Terje Nordheim/Ragni Gimseng  2. ÅK

 
Nord Troms FKF Reisadalprøve  15-16. 10


 ES Østkystens FM Hera 10540/2010  Are Salomonsen  2. UK
 ES Østkystens Eva 09640/2008 Tor Egil Langnes 2. ÅK

 
DKK Brugsklasse Læsø 14.10


 GS Lyngmosegaards Edna 19392/2003 Kristian Thomsen 1. BRKL *
 B Elling Å’s Smilla 19407/2006 Michael Birklykke 1. BRKL
 B Fønsvigs Devil 06791/2009 Torben B Pedersen 2. BRKL
 B Aulumboens Becky  21213/2008 Jens Hansen 2. BRKL
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 3. BRKL



Samtlige præmierede


* Lyngmosegaards Edna 

NY DANSK JAGTCHAMPION
TILLYKKE

 
DKK Brugsklasse Tinglev   12.10


 P Fugledes Extra 03092/2008 Flemming Sørensen 1. BRKL *
 ES Bob 01944/2009 Harris Jensen 1. BRKL
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. BRKL
 ES Senjas Nitte 15785/2007 Aksel Nielsen 1. BRKL
 B Stenhøjs N Tjui 01526/2006 Thomas Eg Severinsen 2. BRKL
 IS Vilslevs Josefine 14625/2008 Flemming Vilslev 2. BRKL
 P Fugledes Opal 14265/2009 Mathias Nissen 2. BRKL

 

De præmierede


Fugledes Extra
NY DANSK JAGTCHAMPION

 
Fasan Cup Vestfold  8. - 9.10


 B Stenhøj R Molte DK15934/2010 Antonius Middelhuis   2. UK

 
Vest Finmak FKF prøve Sennalandet 8- 9.10


 ES Østkystens FM Hera 10540/2010  Are Salomonsen 1. UK + 2. UK

 

Nr. 2 ud af 130 hunde i Norges Cup

 
DJ Efterårsvinderklasse   Frihedslund  9.10


 ES Martallens Easy 18042/2006  Erling Clausen 1. VK HP
 IS Dona 01563/2004 Torben Reese 2. VK HP
 IS  Lohmanns Jaffa 060863/2005 Frank Krøyer 3. VK
 B Stevnsåens Delta 10369/2008 Jens Kristian Frost 4. VK

 

De placerede med 1. vinder tv.

 
DKK Efterårsvinderklasse  Vildbjerg  9.10


 ES Senja´s M Chester 18068/2006 Kent Larsen 1. VK 
 P Afferns Anton 13716/2004 Marianne Kronholm / f Børge Sommer 2. VK 
 IS Mårups Messi 02213-2007 Per Pedersen 3. VK
 ES Østkystens Flying Scotsman 15790/2007 Ole Dahl Madsen 4. VK
  P Fugledes Don Camillo 15627/2004 Børge Sommer 5. VK



De placerede med 1. vinder tv

 
FJD Efterårsvinderklasse  Vestsjælland  8.10


 B Stevnsåens Gucci 21139/2004 Poul Vestervang 1. VK Cacit
 P Fugledes Juvel 17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK HP
 P Villestoftes Mie 07346/04 Bent Olsen 3. VK
 ES Østkystens Jeppe 05791/2007 Allan Rasmussen 4. VK
 IS Kirstinekærs Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen 5. VK

 

De placerede med 1. vinder tv

 
DJ Efterårsvinderklasse  Grindsted  8.10


 ES Tobølbjergs Sally 18215/2007 Jørn Morthorst 1. VK HP
 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 2. VK *
 IS Rødrypas riders of the Storm 20550/2005 Jan Justesen 3. VK *
 B PVN´s Darvin 23036/208 Poul Valdemar Nielsen 4. VK

 

De placerede med 1. vinder tv

 
Bjerndrups Bojana - 2 år og 4 mdr. !                                         * Rødrypas Riders of the Storm
NY DANSK JAGTCHAMPION                                               
NY DANSK JAGTCHAMPION
TILLYKKE


1. vinder

 
NM Lavland Vestfold  7.10


 P Villestoftes Rex S67539/2007 Bjørn Plassgård 4. VK Kval.

 
Dansk Breton Klubs Hubertusme​sterskabsp​røve 7.10


 Prøve I - udtagelse til DM
 Stevnsåens Gucci   Poul Vestervang 1. vinder
 Zako Bjarne Nørhave 2. vinder
 Prøve 2    
 Sallingboens Chanel  Hans Kurt Jeppesen 1. vinder
 Simba Claus Raahauge 2. vinder

 
DJ Efterårsvinderklasse  Hegnsvig  7.10


 P Frierfjordens Lola 01271/2010 Peter  Rafaelsen 1. VK Cacit
 P Hesselhøj Disco 145503/2003 Henning Hansen 2. VK HP
 ES Heegårds V Lill 11132/2007    Jørgen Heegård Nielsen 3. VK
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 4. VK
 ES Senjas Opus 18366/2008 Erling Clausen 5. VK
 ES Senjas L Sally 09834/2005 Flemming Østergaard 6. VK

 

De placerede med 1. vinder tv

 
DKK Brugsklasse Bramming 5.10


 ES Bjerndrup Bojana 11215/2009 Svend  Aage Vad 1. BRKL + pokal + 
Bedste hund
 GS Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl    1. BRKL + pokal *
 B Engbjergvejens Abelone 06591/2005

Kenneth Schultz / f Jens Ole Nielsen

1. BRKL + pokal
 ES Bjerndrups Jow 11219/2009 Hans Jørgen Mogensen 1. BRKL
 B Aulumboens B- Pepsi 21211/2008/ Jan Nielsen 1. BRKL
 ES Bjerdrups Birk  11216/2009 Peer Clausen 1. BRKL
 GS Østjyllands PB Razz 01370/2009 Hans-Jørgen Dahl 1. BRKL
 GS Østjyllands Pb Fie 01365/2009 Søren Thygesen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Zorro 22838/2005 Gert Clausen 1. BRKL
 ES Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen    1. BRKL *
 ES Tobolbjergs C Sally 18215/2007 Jørgen Morthorst 1. BRKL
 IS Kirtstinekærs D Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen 2. BRKL
 ES Senjas Q Winston 13924/2010 Erik  Essmann 2. BRKL
 ES Senjas Nitte 15785/2007 Aksel Nielsen 2. BRKL

 

Samtlige første præmier

           Storåens Cash NY DANSK JAGTCHAMPION                         Østkystens Ike NY DANSK JAGTCHAMPION

     TILLYKKE


Prøvens bedste hund

 

 
DKK Brugsklasse Lolland 3.10


 GS Åens XL Paw 08800/2004 Knud Petersen 1. BRKL
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj / f Aage S. Jørgensen 2. BRKL
 GS Nørre Løgums Daphne 12038/2008 Lauge Larsen 2. BRKL
 B Stevnsåens Delta 10369/2008 Jens Kristian Frost 2. BRKL
 IS Freja 16870/2008 Per Christoffersen 2. BRKL


                                                               
                                                              1. BRKL (arkivfoto)

 
Svensk Mesterskab 1.10


 P Takese Erica 04322/2007 Elsebeth Lovén / f Villy Lovén  Svensk Mester
 P Fugledes Eno 03092/2005 Bjarke Andersson 2. Vinder

                                                         
                                                       
                                                          De placerede med vinderen th

 

 
Tromsø FKF Ringvassøya  1.10 


 ES Østkystens  FM Hera  Are Salomonsen 2. UK + 2. UK 

 
Østfold FKF Østfold  30.9 


 ES Østkysten`s Frey Vidar Antonsen 1.VK m/CK kval
 GS Åens Xplosion 18130/2010 Frode Hermansen 2. UK

 
Svensk Derby Vatnø Halmstad 30.9 


 P Fugledes Pius Sten Rønnerling Derbyvinder
 ES Zalsa Øystein Grandorf 3. vinder

 

De placerede med Derbyvinderen th

 
Svensk Setter Klubs Hovedprøve Trollenäs 27-28.9 


 ES Martallens Easy 18042/2006  Erling Clausen 1. VK CACIT
Bedste hund finale
 P Fugledes Eno 03092/2005 Bjarke Andersson 2. VK kval
 ES Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen 2 VK kval

 
Svensk Setter KlubsUnghunde Grand Prix  Trollenäs 27.9 


 Bjerndrups Molly S54150/2009 Benny Persson 1. Vinder


                                                           
                                                             Vinderen 

 
Norsk   Derby Kongsvoll   23. - 25 9 


 B Orreskogen`s B-Røm NO55221/10 Morten Tidemann og Hege H Løkken Nr 1.Finale + 3.pr. Semi + 1.pr. kval
 B Mac-Nevis SE29343/2010 Sten Lennart Berglund Nr 2. Finale
 P Daxoronjas Basso NO50522/10 Roy Jensen Nr 3.Finale + 1.pr. Semi + 
3.pr kval
 IS Neadalens Marte Møst NO34464/10 Torgeir og Kristine Møst Nr 4.Finale + 4.pr. kval

 

De placerede med vinderen tv.

 
Norsk Irsk Setter Klub  Kongsvoll  24. 9 


 P Fugledes Petite  DK06319/2010 Wanja Andersen 2. UK

 
Norsk Pointer Klub NM Skog  24. 9 


 P Vindfeldt G Oda DK18303/2007 Camilla M Larsen 1. pr. kval

 

Nordisk Setter Match 26.09   Sverige

Holdresultat:   Danmark 67 P. Norge 36 P. Sverige 27 P.  Finland 12 P.

 Det vindende danske Engelsk setter hold 
 Heegårds V Lill 11132/2007    Jørgen Heegård Nielsen 7 p.
 Senjas Zeibas 09832/2005     Jan Andreasen 20 p.
 Martallens Easy 18042/2006  Erling Clausen 21 p.  Individuelt bedste hund
 Østkysten Ike 07990/2006   Jens Aage Madsen 15 p.


 
Vinderne

Dansk Gordon Setter Klub efterårsvinderklasse 25. 9 

 Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl 1. VK  HP
 Nørre Løgums Diva af 5. Maj 2007 12036/2008 Peter Rafaelsen 2. VK
 Åens Monty 15658/2008 Mette Hvirring Jensen 3. VK



De placerede med 1. vinder tv.

 
Dansk Breton Klubs efterårsvinderklasse Gl. Toftegaard  24. 9 


 Engbjergvejs Aggi 19164/2005 Asger Bak 1. VK HP
 Zago 02158/2006 Bjarne Nørhave 2. VK HP
 Dixi 11424/2008 Asger Bak 3. VK HP
 Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 4 VK
 Printz  Per Iversen 5 VK
 Ellingås Smilla 19407/2006 Michael Birklykke 6. VK



De placerede med 1. vinder til v.


Ny dansk Jagtchampions 
Aggi ved Asger Bak
TILLYKKE

 
Dansk Pointerklubs efterårsvinderklasse 24. 9 


 Fugledes Extra 03092/2005 Flemming Sørensen 1. VK CACIT
 Fugledes Juvel 17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK HP
 Treff 21421/2004 N P Olesen 3. VK HP
 Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 4 VK HP
 Zaro 15066/2006 Erik Aarø 5 VK HP
 Takese Erica 04322/2007 Villy Loven 6. VK



De placerede med 1. vinder til v.

 
Sødra Svenske Fugelhundsklubb Sverige 24. 9 


 ES Martallens Easy 18042/2006 Erling Clausen 1. VK CACIT
 P Fugledes Eno  Bjarke Andersson 2. VK
 ES Senjas Opus   Erling Clausen 3. VK

 

 
Ny Dansk Brugschampion og Svensk Jagtchampion
Martallens Easy (th) ved Erling Clausen
Tillykke :-)

 
DKK Brugsklasse Vildbjerg 23. 9 


 ES Østkysten Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen 1. BRKL ES Pokal + 
Prøvens Bedste Hund
 B PVN´s Dallas 23035/2008 Aksel Spangsberg 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Ciwa 14098/2009 Kurt Nedergaard 1. BRKL
 P Villestoftes Sissel 14096/2006 Anne-Marie Petersn 2. BRKL
 B Aulumboens As 22672/207 Torben P Pedersen 2 BRKL



De præmierede

 
DKK Brugsklasse Fyn  23. 9 


 GS Slåttbuas Tikka 02700/2009 Henrik Christensen 2. BRKL
 GS Østjyllands Rbz Sandy 17015/2009 Søren Thygesen  2. BRKL
 IS Vilslev Josefine 14625/2008 Flemming Vilslev 2. BRKL

 

De præmierede

 
DKK Brugsklasse Tange Bjerrinbgbro   22. 9 


 P Fugledes Orkan 14269/2009  Thomas Kristensen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Ciwa 14098/2009 Kurt Nedergaard 1. BRKL
 B Aulumboens B- Pepsi 21211/2008/2008 Jan Nielsen 1. BRKL
 B Engbjergvejs Aggi 19164/2005 Asger Bak 1. BRKL
 P Hesselhøjs Disco 1403/2003 Henning Hansen 1. BRKL
 ES Heegårds T Felix 10735/2005 Kristian Fly 2. BRKL
 GS Østjyllands Pb Rass 01370/2009 Hans-Jørgen Dahl 2. BRKL



De præmierede

 
Fælles udtagelsesprøve til årets Hubertusmesterskab ØST 
Lolland 22.9

 IS Kiwilines Kokus  Jan Lorentsen 1. vinder
 ES Bob Harris Jensen 2. vinder
 P Cash  Tonny Tromborg 3. vinder
 GS & IS Nymarkens Hopper & Kiwilines Citrus Lauge S Larsen / Jan Lorentsen 4 vinder



De præmierede

 
DPK - DGSK  DISK og ESK´s   fælles udtagelsesprøve til årets Hubertusmesterskab.
Løkken 21.9

 ES Martallens Easy Erling Clausen 1. vinder
 P Fugledes Extra  Flemming Sørensen 2. vinder
 P Fugledes Orkan Thomas Kristensen 3. vinder



Deltagere fra  Hubertusprøven

 
DKK Brugsklasse Sindal   20. 9 


 ES Østkystens Naja 05789/2007 Poul Rasmussen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Ciwa 14098/2009 Kurt Nedergaard 1. BRKL
 B Dixi 11423/2008 Asger Bak 2. BRKL
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen 2. BRKL
 P Fugledes Kate 08103/2008 Thomas Olsen 2. BRKL
 ES Heegårds T Felix 10735/2005 Kristian Fly 2. BRKL



Terrænleder/skytte og dommer ( 3 stk. til v) - seks præmierede hunde og th. prøveleder/skytte

 

 
Irsk Setterklubbens Efterårsvinderklasse Nysted 18. 9 


 Lohmanns Jaffa 060863/2005 Frank Krøyer 1. VK CACIT
 Unika 05893/2007 Kim Jacobsen 2. VK HP
 Mårups Klip 02208/2007 Erik Rimmen 3. VK
 Essex 16866/2008 Ole Schmidt 4. VK



De placerede på DISK efterårsvinderklasse

 
Engelsk Setter Klub i Danmarks  Efterårsvinderklasse  Vordingborg 18.9

 Heegårds V Lill 11132/2007 Jørgen Heegård Nielsen 1. VK  CACIT
 Bjerndrups Bojana  11215/2009  Svend Aage Vad 2. VK HP
 Martallens Easy 18042/2006 Erling Clausen 3. VK HP
 Senjas M Chester 18068/2006 Kent Larsen 4. VK HP
 Videkærs D Amadæus 07685/2005 Eigil Nicolaisen 5. VK
 Natasja 00570/2008 Martin Clausen 6. VK



De placerede på ESK efterårsvinderklasse

 
DKK Brugsklasse Brande  16.9 


 P Takese Erika 04322/2007  Elsebeth Lovén/Villy Lovén 1- BRKL
 P Zaro 15066/2006  Erik Aarø  2. BRKL
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 2. BRKL


 
De præmierede

 
FJD Vestsjælland  11.9 


 ES Zalsa 03643/2011 Øystein Grandorf 1. UK
 ES Lammefjordens Lerche 15615/2010 Asger Mogensen 1. UK
 P Viarp’s Hamilton S65370/09 Tina Lorentsen/Martin Lorentsen 2. UK
 P Fleur des Rousses de La Combe 15362/2010 Elsebeth Lovén/Villy Lovén 2. ÅK
 GS Hunting Tianna Blæs Becka 17645/2006 Peter Eliasen 2. ÅK



De præmierede hunde

 
FJD Bramming  11.9 


 P Frierfjordens Randi 03019/2011 Jens Have 1. UK
 B Aulumboens Ecco 14545/2010 Leif Andersen 1. UK
 GS Østjyllands pb Mal 01372//2009 Ulrik Stadelhofer 1. ÅK
 B Aulumboens Baly 21212/2008 Ib B. Nielsen / Jan Nielsen 2. ÅK



De præmierede

 
DJ Barrit  10.9 


 B Aulumboens Ecco  Leif Andersen 2. UK
 B Aulumboens B-Pepsi Jan Nielsen  1. ÅK
 ES Senjas Q Winston Erik Esmann 2. ÅK
 P Fugledes Nike Jan Kock 2. ÅK
 GS Østjyllands pb Mal  Ulrik Stadelhofer 2. ÅK
 B Aulumboens Baly Ib B. Nielsen 2. ÅK
 GS Idrefjellens Doc Holliday Karsten Hare 2. ÅK



De præmierede

 
FJD Sydsjælland  10.9 


 IS Kragereden Maggie 03589/2010 Kent Madsen 1. UK
 P Fleur des Rousses de la Combe 15362/2010 Elisabeth Lovén / f Villy Lovén 1. UK
 ES Zalsa 03643/2011 Øystein Grandorf 1. UK
 ES Lammefjorden Lerche  15615/2010 Asger Mogensen 2. UK
 ES Hagalidens Flinga S21948/2009 Kjell Gustafsson 1. ÅK
 B Zago 02158/2006 Bjarne Nørhave 1. ÅK
ES Heegårds X-Britt 10366/2008 Ove Jensen 2. ÅK



De præmierede - en var dog taget hjem

 
FJD Gl. Toftegaard  10.9 


 ES Nordvestjydens Ecu 04530-2010 Asbjørn Møller Jensen 1. UK
 ES Nordvestjydens Emma-Lou 04531-2010 Henning Jensen 1. UK
 ES Nordvestjydens Emmi 04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 1.  UK
 B Facco De La Malbirado 02637/2011 Anni Hansen 2. UK
 GS Kvannildalens Diesel 17368/2010 Ole Frank 2. UK
 B Midtvejs Loke 23295/2009 Karsten Hinnerup 2. UK
 IS Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgård 1. ÅK
 P Fugledes Odett 14263/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. ÅK
 P Astrups Zaza 04121/2009  Jes Krag 1. ÅK



De præmierede

 
 Rana JFF Saltfjellet 3-4. 9


 B Schatchmo DK10575/2001 Kåre Vangelsten 2.VK kval + 
1.VK m/Cacit finale

 
FJD Bornholm   4.9 


  B Stevnsåen´s Miracle 10370/2008  Niels Roager 3. ÅK

 
FJD Kolding  4.9 


 ES Bjerndrup Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 1. ÅK
 GS Østjyllands PB Razz 01370/2009 Hans Jørgen Dahl 2. AK

 
DJ Læsø  4.9 


 GS Åens Monty 15658/2007 Mette Hvirring Jensen 1. ÅK
 P Fugledes Kate 08103/2008 Thomas Olsen 2. AK



De præmierede

 
DJ Vildbjerg  4.9 


 B Abuu 05209/10 Jens Ole Nielsen 1. UK
 GS Nymarkens Nova 0813/10 Flemming Nielsen 1. UK
 B Aulumboens B Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen 1. ÅK
 GS Åens Mads 15655/07 Erik Petersen 2. ÅK
 B Aulumboens Baly 21212/08 Ib B. Nielsen 2. ÅK



De to præmierede på hhv. Hold 3 og Hold 1 (th)


De præmierede hold 2

 

 
DJ Ringsted 4.9 


 ES Lammefjordens Lerche 15615/2010 Asger Mogensen 1. UK



1. UK

 
DJ Bramming 3.9 


 ES Nordvestjydens Ecu 04530-2010 Asbjørn Møller Jensen 1. UK
 IS Krageredens Moneypenny 03588/2010 Palle Krag 1. UK
 ES Nordvestjydens Zorro 22838/2005 Gert Clausen 2. ÅK
 P Bendts Cleo 16988/2007 Steen Bendt 2. ÅK


    
1. UK

 
 Vest Finmark FKF Børselvprøve  4. 9


 ES Østkysten`s F M Hera 10540/2010 Are Salomonsen 1. UK

 
DJ Skive 3.9 


 P Bonnie 20353/2009 Svend Aage Jeppesen 1. UK
 B Aulumboens B Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen 1. ÅK



De præmierede

 
DJ Svendborg  2.9 


 ES Senja Q Winston 13924/2010 Erik Esmann 1. UK
 P Metrinelunds 10298/2008 Svend Buchhave 2. ÅK
 B Gribskovens Cæsar 21497/2008 John Hjernø 1. ÅK

 
FJD Apport Tuse 24. 8 
 

 ES Amico JR 702351 Aksel Spangsbjerg Bestået
 B PVNs Flexs  04221/2010 Aksel Spangsbjerg Bestået
 1 Labrador - 1 Ruhår og 2 Kleiner Münsterländere bestod prøven

 
Verdalsprøven   Inn-Trøndelag Fuglehundklubb 27. - 28. 8 


 P Metrinelunds Kejser 10299/2008 Terje Bjugan 1. VK Finale Cacit
 P Metrinelunds Kejser 10299/2008 Terje Bjugan 1. VK Kval



Vinderen

 


DPK Djurslands Apporteringsprøve  27.8

 P Spurvfugldalens Nalle 08269/2010 Marianne Kronholm Bestået UK Pokal
 P Bendts Emir 15569/2009 Martin Mortensen Bestået ÅK Pokal
 P Våsjøens Fauno 21832/2009 Frede Aude Bestået
 P Bendts Cleo 16988/2007  Steen Bendt Bestået
 B Salingboens Teik 08863/2005 Karl Hansen Bestået
 B Aulumboens Baly 21212/208 Ib B Nielsen / f Jan Nielsen Bestået
 2 Kontinentale hunde bestod også prøven



Disse bestod - en fraværende på foto

Nordenfjelske Sølvhundeprøve   21. 8 

 IS Settermosen Abelour  07566/2007 Rene Meinertsen 1. VK Kval

 
DJ Apport Fredrikshavn 27. 8 
 

 GS Åens Q8 All Night    Allan Nissen  / F Flemming Knudsen Bestået
 GS Heimfjellets Lucky Boy  Kent Hvirring Jensen Bestået
 Derudover bestod: 1 langhåret hønsehund - 1 FT-springer Spaniel - 1 Labrador Retriever - 1 Kleiner Münsterlænder
 Følgende bestod ikke: 1 FT-Springer Spaniel - 1 korthåret hønsehund - 1 Irsk setter

 
DJ Apport Mollerup 21. 8 
 

 ES Sikas Rap 14899/2009 Gunner Brøndum Christensen Bestået

 
Sør-Varanger JFF  Pasvikprøve 21. 8 


 GS Åens Mathis 15656/2007 Kjetil Mathisen 2. AK

 
NESK Kiærprøve  21. 8 


 IS Settermosen Abelour 07566/2007 Rene Meinertsen 6. VK

 
Røros JFF   21. 8 


 ES Nordvestjydens Evita 04530/2010 Bjørn Plassgård 1. UK & 2. UK

 
Agder Fuglehundeklub Hovden  21. 8 


 P Idimum Rona  22631/2004 Aage Christiansen 1. VK kval

 
Trysil Prøve Bittermarka 21.8 


 P Vindfeldt G Oda  18303/2007 Camilla M Larsen 1. ÅK

 
VFKK  19 - 21. 8 


 ES Østkysten´s FM Hera 10540/2010    Are Samoelsen  1. UK & 2 x 2. UK

 
Namdal FKF Snåsaprøve 20.8 


 P Metrinelunds Gabi 13449/2010 Einar Hustad 2. UK

             
Dansk Breton Klubs Apporteringsprøve  Mou 13.8

 A prøven
 B Flora  Erik Christensen  Bestået / Pokal
 B Engbjergvejs F-Bak  Anni Hansen Bestået
 B Stenhøj Rioja  Henrik Bonderup  Bestået 
 B Abuu  Jens Ole Nielsen Bestået
 B  Engbjergvejs Frixi  Anders Pedersen Bestået
 B Elling Å’s Smilla  Mikael Birklykke   Bestået 3.vinder
 B Asta  Kenneth R. Schultz   Bestået 2.vinder
 B Elling Å’s Villa  Ole Jakobsen Bestået
 B PVN’s Filou Claus Henriksen Bestået 
 B Evian  Carsten Wöhliche Bestået 
 B Doncan  Thomas Rebsdorf Bestået
 B Liva  Kell Petersen Bestået 
 B Facco De La Malbirado   Anni Hansen Bestået 
 B Midtvejs Corazon  Hans Henrik Grand Bestået
 B Gribskovens Bertha  Søren Stenhøj Bestået
 1 FT- Springer Spaniel - 1 Gordon Setter - 1 Engelsk Setter &  4 Bretons bestod ikke


  
Pokalvindere 
Tv. A prøve herover & th. B prøve herunder 

 B-prøven
 B Richo Harry Jensen Bestået. 1.pr. Pokal
 B Aulumboens As Torben P. Pedersen Bestået. 1. pr.
 B Midtvejs Zidane Allan Folmer Hansen  Bestået. 1. pr
 B Mintos Kjeld Kristensen  Bestået. 1.pr.
 B Teik Karl Hansen  Bestået. 1. pr.
 B Fønsvigs Devil  Torben P. Pedersen Bestået. 1. pr
 B Fønsvigs Darwin Flemming Knudsen Bestået. 1. pr.
 B Bianca  Kell Petersen  Bestået. 1. pr
 B Midtvejs Alicia  Jens Chr. Kjær Bestået. 1. pr
 3 Bretons bestod ikke.

             
DPK Apporteringsprøve  Gørding 7.8

 P Spurvfugldalens Nalle 08269/2010 Børge Sommer Bestået 
 ES Tobølbjergs Sally 1820/2007 Jørgen Mordhorst Bestået
 ES  Østkystens Edna 13907/2009 Poul Rasmussen / f Gert Clausen Bestået
 ES Melsgård Q Whitnie 02743/2010  H P Clausen Bestået
 B Fønsvigs Djazz  06789-2009  J Kendra / f Gert Clausen Bestået
 ES Senjas Quiet 13925-2010 Jacob Poulsen Bestået

             
FJD Apporteringsprøve  Gørding 7.8

 P Spurvfugldalens Nalle 08269/2010 Børge Sommer Bestået 
 P Villestoftes Riff 05063/2010 Karsten Fredslund Bestået
 ES Klækkenhavnas Kajda 00377/2009 Hans Jørgen Mogensen Bestået
 ES Sikas Lyt 14896/2009 Anne B Hansen Bestået
 Alle bestod

             
Dansk Breton Klubs Apporteringsprøve  Sjælland 7.8

 A prøven
 B Stenhøj O. Dina. DK09001/2009 Jesper F. Larsen. Bestået / Pokal
 B Pinot. DK09980/2009 Morten F. Larsen Bestået
 B Kea  DK03701/2009 Erling Ringkjær Bestået 
 B Stevnsåens Kikie 09631/2004 Claus Raahauge Bestået
 B Stevnsåens Chablis DK10372/2008 Claus Rasmussen Bestået
 B Diva vom Selmer Bach CBV060/08 Patrick Barteit Bestået
 B Thingmanns Luna 08937/2005 Kenneth Thomsen.  Bestået
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen Bestået
 B Gribskovens Bertha Aage Stenhøj Jørgensen Bestået 
 B Jørlundes Luna DK03845/2010 Jørgen Ole Rasmussen Bestået Talentpokal
 B Ciggi SE63011/2007 Rita Sjöman Prytz. Bestået
 5 hunde bestod ikke
 B-prøven:
 B Thingmanns Mille 08939/2005 Merete Larsen Bestået. 1.pr. Pokal
 B Gribskovens Zulu 07504/2007 Søren Mark Jensen Bestået. 1. pr.
 B Thingmanns Miro 07289/2003 Bent Olsen Bestået. 1. pr
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Aage Stenhøj Jørgensen Bestået. 1.pr.
 1 hund bestod ikke.



Vinderne

             
Dansk Irsk Setter Klubs Apporteringsprøve  Hagested Gislinge 7.8

 IS Yobbo’s Calle 10369/2009 Christina Bak  Bestået  
 IS Heggelifjellets Juice 12682/2008IS  Christina Bak Bestået
 IS Gaudy 15469/2003  Niels Erik Krüger  Bestået / Pokal
 ES Heegårds X Strax DK10361/2008 Peter Enøe  Bestået
 2 hunde bestod ikke


Pokalvinder tv.

             
Dansk Gordon Setter Klubs Apporteringsprøve  Give 6.8

 GS Østjkyllands Pb Fie 01365/2009 Søren Thygesen Bestået / Pokal
 GS Åens Kalle Kluivert 12941/2000 Erik Petersen Bestået
 GS Little Lady vom Rosenhof 14747/2010 Morten Holm Bestået 
 GS Idrefjellets Doc Holliday 22034/2007 Karsten Hare Bestået
 GS Hunting Tianna Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliassen Bestået
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen Bestået
 GS Nymarkens Hopper 21495/2003 Lauge Larsen Bestået
 GS Slåttbuas Tikka 02700/2010 Henrik G Christensen Bestået
 GS Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen Bestået 
 GS Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl Bestået
 IS Yobbos Calle 10369/2009 Christina Bak Bestået
 GS Østjyllands Rbz Sandy 17015/2009 Søren Thygesen Bestået
 B Aulumboes B Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen Bestået
 GS Østjyllands RB Liv  Anton Dahl Bestået
 GS Nørre Løgums Carloo Gorm Pedersen Bestået
 GS Nørre Løgums Cicka  Kim Weber Bestået
 Derudover bestod 2 FT Spaniels - i alt var der "kun" 6 hunde der ikke bestod



Pokalvinder

 

             
Dansk Breton Klubs Apporteringsprøve  Fyn 6.8

 A prøven
 B Østfyns Kingo 17956/2010 Mogens Andersen Bestået / Pokal
 B Stenhøj O. Dina 09001/2009 Jesper F. Larsen Bestået
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Oskar Stenhøj Mortensen Bestået 
 B Pinot 09980/2009 Morten F. Larsen Bestået
 En FT spaniel bestod - 6 hunde bestod ikke
 B-prøven
 B Lester 14728/2009 Børge Berdin 1. præmie + pokal
 B Østfyns Josie 18975/2006

Jørgen Brænder

1. præmie
 B Gribskovens Cæsar 21497/2008

John Hjernø

1. præmie
 B Østfyns Juno 18974/2006 Frede Nielsen 1. præmie

 B Gribskovens Faru 07505/2007

Søren Stenhøj 1. præmie
 B Midtvejs Zidane 11659/2009 Allan Folmer Hansen 2. præmie
 To hunde bestod ikke    


RACEDYST apporteringsprøve SJÆLLAND  31.7   
      

 GS Åens XL Paw 08800/2004 Knud Pedersen Bestået 
 IS Gaudy 15469/2003 Niels Erik Krüger Bestået 
 IS Dina 15467/2003 John Bak Bestået
 B Thingmands Mille 08939/2005 Merete Olsen Bestået
 ES Lammefjordens Lady 06289/2008 Asger Mogensen Bestået
 ES Perigrinus Fleur 04534/2001 Jørgen Krogh Bestået
 Pointerne deltog ikke.  1 ES - 1 IS - 2 GS & 2 B bestod ikke.


RACEDYST apporteringsprøve FYN  31.7   
      

 ES Lammefjordens Freja 20138/2007  Lars Nielsen Bestået 
 ES Lammefjordens Sannie 01212/2007 Søren Stærkær Bestået 
 ES Stærkærs R-Ling 17725/2008  Søren Stærkær Bestået
 IS Yobbos Balder 11907/2006 Helge Nielsen Bestået
 B Østfyns Josie 18975/2006 Jørn Brænder Bestået
 P Spurvfugldalens Mette 15405/2009  Jan Rasmussen Bestået
 B Gribskovens Cæsar 21497/2008 John Hjernø Bestået
 IS Højfyns Blis 07988/2009  John Skovsager Larsen Bestået
 Engelsk setterne blev nr. 2 med 85 point - som det eneste engelske hold der bestod. 


ES holdet

 


RACEDYST apporteringsprøve JYLLAND  31.7         

 ES Heegårds Felix 10735/05 Kristian Fly Bestået 
 ES Storåens Diva 06480/2009 Knud Måbjerg Bestået 
 ES Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygård  Bestået
 GS Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen Bestået
 GS Litltle Lady vom Rosenhof 14747/2010 Morten Holm Bestået
 GS Slåttbuas Tikka 02700/2009 Henrik Kristensen Bestået
 B Djack 11426/2008 Oluf Søndergaard Bestået
 To Breton bestod ikke. Pointere og Irsk setter deltog ikke.


Engelsk setter blev Bedste Eng. hold 

 


DPKs apporteringsprøve Løkken 24.7         

 P Astrups Zaza 04121/2009 Jes Krag Bestået / P.  Pokal
 P Frierfjordens Lola 01271/2010 Peter Rafaelsen/ f Flemming Sørensen Bestået 
 P Fugledes Odett 14263/2009 Flemming Fuglede Jørgensen Bestået
 P Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen Bestået
 ES Nordvestjydens Emma-Lou 04531/2010 Henning Jensen Bestået
  Alle 7 deltagere bestod ( 2  kont.)


Alle deltagere


ESKs apporteringsprøve Gørding 24.7         

 ES Nordvestjydens Eto 04533/2010 Allan Højrup Bestået Pokal
 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen Bestået
 ES Nordvestkydens Zorro 22838/2005 Gert Clausen Bestået
 ES Senjas Nemo 1163/200 Jørgen Mordhorst Bestået
 7 hunde til start  - 3 bestod ikke


Pokalvinder

ESKs apporteringsprøve Sjælland 17.7         

 ES Peregrinus E. Fleur 04534/2001 Jørgen Krogh Bestået / Pokal 
 ES Lammefjordens Lady 06289/2008 Asger Mogensen Bestået
 ES Bint Seva Sabine 18594/2008 Tonny Tromborg Bestået
 ES Heegårds X Britt 10366/2008 Ove Jensen / f. Hanne Hauge Bestået
 GS Åens Q. Bark 09464/2009 Allan Nissen Bestået
 GS Nr. Løgums Dina af 5. maj 2007 12037/2008 Ásgeir Pall Juliusson Bestået
 B Gribskovens Faru  Søren Stenhøj Bestået
 P Fleur des Rousses de la Combe 15362/2010 Elsebeth Loven / f. Villy Loven Bestået
 22 hunde til start - 8 stående Eng. bestod 


DPK & ESKs apporteringsprøve Fyn d. 9.7         

 P Metrinelunds Olfert 10298/2008 Svend Buchhave Bestået + Pokal 
 P Spurvfugldalens Mette 15405/2009   Jan Rasmussen Bestået UK Pokal
 GS Østjyllands Rass 01370/2009  Hans Jørgen Dahl Bestået
 GS Østjyllands Rbc Sandy 17015/2009  Søren Thygesen Bestået
 P Astrups Feigter 04120/2009         Alex Nissen Bestået 
 P Fugledes Odin 142/20099  Søren Mulvad Bestået
 IS Yobbo  Chester 10370/2009       Helge Knudsen  Bestået
 P Metrinelunds Dorit 18744/2007    Svend Buchhave     Bestået
 ES Lammefjordens Freja DK20138/2007 Lars Nielsen Bestået + Pokal ES
 ES Lammefjordens Sannie DK 01212/2007 Søren Stærkær Bestået 
 ES Heiankleivas Stoffer 13602/2003 Henning Klokker Bestået
 ES Stærkærs R-Ling DK17725/2008 Søren Stærkær Bestået
 ES Emmerik Du Mas D'Euraud DK18491/2009 Valdemar Larsen Bestået
 Otte hunde bestod ikke de to prøver


 

Pokalvindere hhv. hos Engelsk setter og Pointer

FOTOS fra dagen >>>


Engelsk Setter klub apporteringsprøve Herning d. 2.3            

 Heegårds Y Kyon DK15271/2009 Jørgen Heegård Bestået + Pokal
 Stena X Blue White 00484/2008 Henning Kjær Bestået
 Nordvestjydens Eto DK 04533/2010 Allan Højrup Bestået
 Bjerndrups Jow DK11219/2009 Hans Jørgen Mogensen Bestået
 Storåens Debbie DK06481/2009 Jan Nielsen Bestået
 Storåens Diva DK06480/2009 Knud Maabjerg Bestået
 Storåens Drabant DK06476/2009 John Nielsen Bestået
 Lammefjordens Lady 06289/2008 Asger Mogensen Bestået
 Lammefjordens Lerche DK15615/2010 Asger Mogensen Bestået



Pokalvinder

Dansk Irsk Setter Klubs Apporteringsprøve  Sdr. Jyske / Fynske  3.7

 IS Yobos Balder 11907/2006 Helge Knudsen Bestået / Pokal
 ES Stærkærs Sanne 1212/2007 Søren Stærkær Bestået / bedste ikke IS
 ES Østkystens Vincent 24273/2008 Jan Fabech Bestået
 IS Højfyns Blis 07988/2009 John Skovsager Larsen Bestået 
 ES Stærkærs R-Ling 17725/2008 Søren Stærkær Bestået 
 IS Yobbos Chester 10370/2009   Bestået 
 B Midtvejs Mirelle 21160/2007   Bestået 
 IS Vilslevs Judy 14628/2009 Kurt Marquart Bestået 

 Fire hunde bestod ikke
 Tre hunde udtaget til racedyst på Fyn d. 31.7. ...... 
 Yobbo’s Balder v. Helge Knudsen - Højfyns Blis  v. John Skovsager Larsen - Vilslev Judy  v. Kurt Marquart


Polalvinder

             DJ Juelsminde Apporteringsprøve  2.7

 P Reintoft Blitz 13870/2010 Ove Steen Pedersen Bestået 

             Dansk Gordon Setter Klubs Apporteringsprøve  Kolding 2.7

 GS Little Lady vom Rosenhof 14747/2010 Morten Holm Bestået / Pokal
 GS Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen Bestået 
 P Fugledes Oskar 14266/2009 Flemming Sørensen Bestået
 To hunde bestod ikke

             Dansk Pointer Klubs Apporteringsprøve  Tuse 25.6

 P Fugledes Holly Peter Due  Bestået Pokal
 IS Heggelifjellet's Juice Christina Bak Bestået
 IS Gaudy Niels Erik Krüger  Bestået 
 GS Røsnæs Grandus Karin Krüger Bestået

 Fem hunde bestod ikke

             Dansk Gordon Setter Klubs Apporteringsprøve  Tuse 25.6

 GS Nymarken's Hopper  Lauge Larsen Bestået / Pokal
 GS Røsnæs Grandus Karin Krüger Bestået
 GS Æblevangen's Breezer Christina Bak Bestået
 GS Åens G. Blackie Ole Halberg  Bestået
 GS Åens XL Paw  Knud Pedersen  Bestået
 ES Lammefjordens Schack  Asger Mogensen Bestået
 IS Dina John Bak Bestået

 Fire hunde bestod ikke

   



Pokalvinder

             Dansk Pointer Klub Apporteringsprøver  Djursland 18 6 

 P Matresses Nick 09260/2009 Preben Binder Bestået
 P Villestoftes Sissel 14096/2006 Anne-Marie Petersen Bestået
 P UG´s Prince  01591/2008 Christian Johansen Bestået / DPK Pokal
 GS Østjyllands RB´s Zilvo 17020/2009 Elo Pedersen Bestået
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen

Bestået / Bedste hund


  
18.4 - DPK Pokalvinder og Bedste hund                                     19.4 -  Bedste Pointer og Bedste hund samt dommere (herunder)

     Dansk Pointer Klub Apporteringsprøver  Djursland 19.6 

 P Zico 17999/2007 Laust Nørskov Bestået / Bedste P
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen

Bestået / Bedste hund

             DJ Ullerslev 19.4

 GS Åens Rocco 11895/2009 Palle Jørgensen Bestået

             DJ Apport Skive

 ES Nordvestjydens Emmi 04532/2010 Helge Rødebro Pedersen Bestået

             Salten FKF 29-30.4    

 P  Fugledes Petite DK06319/2010 Vanja Andersen 2. UK

             Vest Finmark FKF Alta   17.4

 GS Åens Mathis DK15656/2007 Kjetil Mathisen 3. ÅK

              NGK Grotli   15 -17.4

 IS Mosely Redbreast 09013/2005 Rene Meinertsen og Erica Christensen 1. VK
 ES Østkystens V Saga 09641/2009 Robert Veseth 2 x 2. ÅK
 ES Østkystens Eija   13905/2009 Robert Veseth 1. UK 

            16 4 &  20.4  Deutschland

 ES Østkysten´s Ecu Alexandra Baur 1x excellent (71 points)
 ES Østkysten´s Ecu Alexandra Baur 1x excellent (85 points)

 Dansk Jagthunde Derby ved Lunde 15 - 16. 4 

 P Astrups Fighter 04120/2009 * Alex Nissen DERBYVINDER 1. UK *
 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svens Aage Vad 2. vinder 1. UK
 GS Østjyllands Rbs Sandy 17015/2009 Søren Thygesen 3 vinder 1. UK
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen   4. vinder 1. UK *
 ES Sikas Lyt Anne B Hansen 5 vinder 1. UK
 B Midtvejs Zidane Allan F Hanen / F Thomas Klit 6. vinder - 1. UK
 * Ældre end 2 år på prøvedagen og derfor ikke 1. UK / resultatet stambogsført
    Øvrige præmieringer herunder
 P Top Point Axi S42081/2009 Bertill Mårtonsson 1. UK
 ES Storåens Drabant 06476/2009 John Nielsen  1. UK*
 GS Q´Bic´s Jumbo 12601/09 Pernille Brun Loremzen 2. UK 
 IS Yobbos Calle 10369/2009 Christina Bak 2. UK
 P Matresse´s Lotus 09264/2009 Søren Espersen 2. UK

 
l
De placerede med Derbyvinderen til højre



Derbyvinder 2011 Astrups Fighter

 

              Agder FKF  10.4

 ES Østkystens Egon DK13904/2009 Øyvind Mauseth og Karen Mork 3. UK

 DJ Ringsted 10.4

 B PVNs Dallas 23035/2008  Aksel Spangsberg 2. ÅK
 B Sallingboens Chanel 00378/2007  Hans Kurt Jeppesen 2. ÅK



De præmierede

 DJ Skive 10.4

 ES Nordvestjydens Emmi 04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 1. UK
 ES Nordvestjydens Ciwa 14098/2009 Kurt Nedergaard 1. UK
 P Bonnie 20353/2009 Svend Aage Jeppesen 2. UK
 B Aulumboens Baly 21212/2008 Ib Bøgeskov Nielsen 2. ÅK
 ES Martallens Ida 18043/2006 Egon Dynesen 2. ÅK

 DJ Ribe 9.4

 IS Krageredens Moneypenny 03588/2010                       Palle Krag 1. UK
 ES Bjerndrups Jow 11219/2009                      Hans Jørgen Mogensen  1. ÅK
 B Aulumboens B-Pepsi 21211/2008                      Jan Nielsen 2. ÅK

 Dansk Kennel Klubs Mesterskabsprøve 9.4

 IS Krageredens Debbi 13553/2007 John Skovgaard 1. VK HP
 P  Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 2. VK HP
 P Takese Erica 04322/2007 Villy Loven 3. VK 
 GS Nørre Løgums Carloo 00755/2007 Gorm Pedersen 4. VK 
 IS Unika 05893/2007 Kim Jacobsen 5. VK
 P Fugledes Extra 03092/2005 Flemming Sørensen 6. VK




De placerede med vinderen tv.


Vinderen 2011

 Andøya - Harstad 1-3.4.

 P Fugledes Petite DK06319/2010 Wanja Andersen 1. UK
 P Fugledes Hint DK05259/2007 Roger Aasland/Renie Holte 1. ÅK +  2. ÅK

 Hed Opps Femunden 1-3.4.

 IS Settermosen Aberlour DK07566/2007 Erica Christensen og Rene Meinertsen 4. VK + 2. VK Finale

 Agder / Hovden 1-3. 4.

 ES Østkysten`s Egon 13904/2009 Øyvind Mauseth og Karen Mork 1. UK
 ES Nordvestjyden`s Csix 14094/2009 Terje Arnfinn Murberg 1. UK
 GS Åens Gina 09374/2006 Morten Kvålseth 2. ÅK

Dansk Breton Klubbs  Hovedprøve ved Køge 1- 3.4 

 Abuu DK05209/2010 Jens Ole Nielsen 1. UK Pokal
 Diego DK09978/2009  Ruddi Hansen 2. UK



Bedste Unghund

 Fønsvig Darwin DK06790/2009  Flemming Knudsen 1. ÅK Pokal
 Loui 05443/2002 Allan Folmer Hansen 1. ÅK
 PVN`s Darvin DK23036/2008  Poul Valdemar Nielsen 1. ÅK
 Stevnsåens Mirell DK10377/2008  Thomas Stenbæk 1. ÅK
 Aulumboens Asl 22672/2007 Torben B Pedersen 1. ÅK + 1. ÅK
 Ellingås Smilla 19407/2006  Michael Birklykke 1. ÅK
 ES Storåens Debbi DK06481/2009  Jan Nielsen 1. ÅK + 3. ÅK
 Fønsvig Debit DK06794/2009  Torben Andreasen 1. ÅK
 Kea DK03701/2009  Erling Ringkjær 2. ÅK
 PVN`s Dallas DK23035/2008  Aksel Spangsbjerg 2. ÅK
 Gribskovens Cæsar DK21497/2008  John Hjernø 2. ÅK
 Stevnsåens Miracle DK10379/2008  Niels Roager 2. ÅK
 PVN`s Cisse 12646/2007  Poul Valdemar Nielsen 2. ÅK
 Fønsvig Djazz DK06789/2009  Jimmy Kendra 2. ÅK



Vinder af ÅK og VK

 Vinderklasse
  Fønsvig Darwin DK06790/2009  Flemming Knudsen 1. VK HP
 Ellingås Smilla 19407/2006  Michael Birklykke 2. VK HP
 Thingmanns Luna 08937/2005 Kenneth Thomsen 3. VK HP
 Bianca 09438/2006  Kell Petersen 4. VK
 Loui 05443/2002 Allan Folmer Hansen 5. VK
 Stevnsåens Mirell DK10377/2008  Thomas Stenbæk 6. VK
 


De placerede med 1. vinder tv.

 

Dansk Pointer Klubs  Hovedprøve ved Lunde 1- 3.4 

 Fugledes Opus14264/2009  Niels Petersen 1. UK Pokal
 Boelsgårds Black Pi  07854//2010 Erik Winkler 1. UK 
 Bjørklunds Donna Keld Nielsen 1. UK
 Villestoftes Sissel 14096/2006 Anne-Marie Petersen 1. ÅK Pokal
 Mørups Krumme 03741/2006 Kruse Meier 1. ÅK
 Fugledes Flash 03596/2005 Allan Diederichsen 1. ÅK
 Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 1. ÅK
 Alsbjergs Buster 16393/2008 Flemming Frederiksen 1. ÅK
 Matresse Nick  09260/2009 Freddy Binder 1. ÅK
 UG´s Prince 01591/2008 Christian Johansen 1. ÅK
 Matresses Ylva 16655/2008 Jan Espersen 1. ÅK

 
   
Tv. Bedste ÅK hund 
& th.......

Ny Dansk udstillings Champion
Matresses Ylva ved Jan Espersen
TILLYKKE

 Ungdoms Konkurrence Klasse -  UKK
 Pimens Birka S 58755/2009 Susanne Hemper 1. UKK
 Matresses Black B Junior 09258/2009 Lars Bæk.Nielsen / f Flemming Sørensen 2. UKK
 Fugledes Odin 14268/2009 Søren Mulvad Johansen 3. UKK


  
De placerede i UKK med vinderen tv. &  th. vinder af UK  sammen med bedste fører i UKK !

 Vinderklasse
 Takese Erica 04322/2007 Villy Loven 1. VK Cacit HP
 Spurvfugldalens Katja 07553/06 Alfred Vemmelev 2. VK HP 
 Fugledes Extra 03092/2005 Flemming Sørensen 3. VK HP
 Fugledes Ici 09214/2007 Allan Diederichsen 4. VK HP
 Drewens Kurre  Sten Rønnerling 5. VK
 Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 6. VK


Vinderklassen med 1. vinder tv

Dansk Gordon  Setter Klub  Hovedprøve ved Ribe 1- 3.4 

 Åshöjdens Baron De Lay S33412/209 Sten Bengtson 1. UK Pokal
 Østjyllands RZB Sandy 17015/2009 Søren Thygesen 1. UK + 1. UK
 Nymarkens Nova 08123/2009 Flemming Nielsen 1. UK 
 Reisavannets Bella 16961/2010 Michal Olsen 1. UK + 1. UK
 IS Krageredens Moneypenny 03588/2010 Palle Krag 1. UK
 Østjyllands RB Liv 04031/2007 Anton Dahl 1. ÅK Pokal
 Åens XL Paw 08800/2004 Knud Petersen 1. ÅK
 Østjyllands PB Fie 01365/2009 Søren B Thygesen 1. ÅK
 Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 1. ÅK
 Østjyllands PB Freja 01367/2009 Rasmus D Bak 1. ÅK
 Nørre Løgums Cicka 00759/2006 Kim Weber 1. ÅK
 Lyngmosegaards Edna 19392/2003 Kristian Thomsen / f Anton Linnet 1. ÅK
 Nørre Løgums Diva af 5 Maj 07 12036/2009 Peter Rafaelsen / F Karl Jensen 2. ÅK
 Nørre Løgums Carloo 00755/2007 Gorm Pedersen 2. ÅK
 Østjyllands PB Rass 01370/2009 Hans Jørgen Dahl 2. ÅK
 Hunting Tianna Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliasen 2. ÅK
 Slåttbuas Tikka 02700/2009  Henrik B Christensen 2. ÅK
 Åshöjdens Uniq S22463/2009 Bengt Stensen 2. ÅK

 


Matchning i Åben klasse med pokalvinderen i midten

 Ungdoms Konkurrence Klasse -  UKK
 Reisavannets Bella 16961/2010 Michal Olsen 1. UKK
 Østjyllands RZB Sandy 17015/2009 Søren Thygesen 2. UKK



UKK med vinderen tv

 Vinderklasse
 Nørre Løgums Carloo 00755/2007 Gorm Pedersen 1. VK 
 Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl 2. VK 
 Nørre Løgums Daphne 12038/2008 Lauge  Larsen 3. VK
 Heimfjellets Lucky Boy 20246/2008 Kent Hvirring Jensen 4. VK
 Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen 5. VK
 Nørre Løgums Cicka 00759/2007 Kim Weber  6. VK


Vinderklassen med 1. vinder th

 

 Engelsk Setter Klub i Danmarks  Hovedprøve ved Ribe 25 - 27. 3 

 Bjerndrups Molly S54150/2009 (foto) Benny Persson 1. UK Pokal
 Senjas P Nemo 11963/2009 Jørn Mordhorst 1. UK
 Bjerndrups Jow 11219/2009 Hans Jørgen Mogensen 1. UK + 1. UK
 Heegårds K Kyon 15271/2009 Jørgen Heegård Nielsen 1. UK
 Sikas II Stoffer 14897/2009 Knud Overgaard 1. UK
 B Fønsvigs Da Vinci Thomas Klit 1. UK + 1. UK
 Nordvestjydens Eto Allan Højrup 1. UK
 Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 1. UK
 Bjerndrups Birk 11213/2009 (foto) Per V Clausen 1. UK
 P Fugledes Pleuf 06320/2010 Søren Mulvad Johansen 1. UK
 Giddes H Rype S29881/2010 Morten Pedersen 1. UK
 B Midtvejs Zidane 11659/2009 Allan Folmer Hansen 2. UK
 Østkysten Flying Scotsman 05790/2007 (foto) Ole Dahl Madsen 1. ÅK Pokal
 P UG´s Prince 01591/208 Christian Johansen 1. ÅK
 Senja Opus 18366/2008 Erling Clausen 1. ÅK
 P Fugledes Odin 14268/2009 Søren Mulvad Johansen 1. ÅK
  Klækkenhavnas Kajda 00377/2009 Hans Jørgen Mogensen 1. ÅK
 Klintholms C Tjalfe 08152/208 Mette Kühl 1. ÅK
 Pålamalmens Dufftown S13802/2008 Susanne Magnusson 2. ÅK
 Senjas Nitte 15785/2008 Aksel Nielsen 2. ÅK
 


Tv. Bedste UK hund (tæve) & næst bedste UK hund (han) & th. vinderen i åben klasse

 

 Ungdoms Konkurrence Klasse -  UKK
 Bjerndrups Birk 11213/2009 Per V Clausen 1. UKK
 Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 2. UKK
 Zalza 03643/2011 Øystein Grandorf 3. UKK
 Nordvestjydens Emmi 04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 4. UKK
 Sikas Rap 14899/2009 Gunnar Br. Christensen 5. UKK



UKK med vinderen tv

 Vinderklasse
 Lammefjordens Lady 06289/2008 Asger Mogensen 1. VK HP Cacit
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen 2. VK HP
 Natasja 005102008 Martin Clausen 3. VK
 Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen 4. VK
 Senjas L Sally 09834/2005 Flemming Østergaard 5. VK
 Heinkleivas Stoffer 13602/2003 Henning Klokker 6. VK


Vinderklassen med 1. vinder tv

 

Dansk Irsksetter Klubs Hovedprøve ved Saltum 25 - 27.3 
 Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. UK + 1. UK Pokal
 Ginkgo 11462/2009 Alex Røge Hermansen 1. UK
 B Midtvejs Zidane 11659/2009 Allan Folmer Hansen 2. UK
 Unika 05893/2007 Kim Jacobsen 1. ÅK Pokal
 P Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. ÅK
 P Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen  1. ÅK
 Mårups Klip 02208/2007 Erik Rimmen 2. ÅK
 GS Nørre Løgums Dina af 5. Maj 12037/2007 Àsgeir Páll Júliusson 1. ÅK & 2. ÅK
 Settermosens Alice 15123/2001 Kent Madsen 2. ÅK
 Fuzzy David Højgård / F Ole Schmidt 2. ÅK
 Irmüns May Theis Tommy Pedersen 3. ÅK
 Narefjells E Ruska Sara N 14214/06 Sonja Stuverud 1. ÅK & 3. ÅK


      
Bedste ÅK hund                                         Bedste UK hund samt 1. UKK

 Ungdoms Konkurrence Klasse
 Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. UKK
 Ginkgo 11462/2009 Alex Røge Hermansen 2. UKK
 Vinderklasse
 Unika 05893/2007 Kim Jacobsen 1. VK HP CACIT
 Lohmanns Jaffa 060863/2005 Frank Krøyer 2. VK
 Krageredens Debbi 13553/2007 John Skovgaard Nielsen 3. VK
 Dona 01563/2004 Torben Rese 4. VK
 Mårups Klip 02208/2007 Erik  Rimmen 5. VK
 Freja 24001/2004 Flemming Jensen 6. VK



De placerede med 1.vinder tv.

 DKK Forårsvinderklasser Vildbjerg 23.3
Prøve I & II

 Prøve I
 ES Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen 1. VK HP
 ES Tobølbjergs Colombine 18216/2007 Allan Nissen 2. VK
 P Zaro 15066/2006 Erik Åarø 3. VK
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 4. VK
 P Fugledes Flash 03596/2005 Allan Diederichsen 5. VK
 P Vilslevs Ilva 04263/2006 Flemming Vilslev Knudsen 6. VK



De placerede med 1. vinder tv

 Prøve II
 ES Natasja 005102008 Martin Clausen 1. VK HP
 GS Rana 02801/2008 Lorenz Clemmesen 2. VK
 GS Nr. Løgums Diva af 5. Mai 2007 12036-08 Peter Rafaelsen / F Carl Jensen 3. VK
 ES Senjas L Sally 09834/2005  Flemming Østergaard 4. VK
 P Fugledes Holli 05260/2007 Peter Due 5. VK



De placerede med 1. vinder tv

 FJD Skovprøve Skagen 22.3

 P Fugledes Black Joker 06832-2003  Jes Krag 1. ÅK Bedste hund
 ES Klintholms Afroditte 17748/2006 Jane Mortensen 1. ÅK Pokal ES
 ES Martallens Easy 18042/2006 Erling Clausen 1. ÅK



De præmierede

 DKK Forårsvinderklasse Bramming  21.3
Prøve I & II

 Prøve I
 GS Nørreløgums Becham 20475/2004 Lorenz Clemmesen / Kristian Frøkjær 1. VK HP
 P Hesselhøj Disco 04503/2003 Henning Hansen 2. VK
 ES Nordvestjydens Blue 17778/2008 Allan Olesen 3. VK
 IS Krageredens Debbi 13553/2007 John Skovgaard 4. VK



De placerede med 1. vinder tv

 Prøve II
 ES Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen 1. VK
 P Mørups Krumme 03741/2006 Kruse Meier 2. VK
 P Fugledes Juvel 17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 3. VK
 P Boelsgaards Paw 02082/2005 Jørgen Gordon Andersen 4. VK



De placerede med 1. vinder tv

Vest Finmark Fuglehundklubb 20. 3

 ES Senja`s Mister Icemann Paul-Anton Hermo 1. VK finale

 DJ Køge / Herfølge  20.3

 ES Zalza  Øystein Grandorff 1. UK
 B Stevnsåens Mirell Thomas Stenbæk 1. ÅK
 B Stevnåens Kikkie   Claus Råhauge 1. ÅK
 ES Heegaards Scott Curt Jensen 2. ÅK
 B Stevnåens Miracle  Niels Roager 2. ÅK
 B Stevnåens Delta Jens Frost 2. ÅK

DJ  Dalbyover 20.3 

 P Matresses Nick 09260/2009 Preben Binder 1. UK



Den præmierede

 Møre & Romsdal Fuglehundeklubb  20.3

 IS Settermosen Aberlour DK07566/2007 Erica Christensen og Rene Meinertsen 2.VK m/res Cacit finale

 DJ Læsø 20.3

 B Fønsvigs Devil  06791/2009 Torben Pedersen 3. UK
 IS Red Garlics Gourmet S39191/2005 Agneta Andersson 2. ÅK
 IS Red Garlics Juici Fruit S65775/2007 Agneta Andersson 3. ÅK

 DJ Holbæk 20.3

 ES Storåens Debbie 06481/209 Jan Nielsen 1. UK
 P Eliade des Braies de Loridelle 12226/2010 Villy Loven 1. UK
 P Fugledes Oskar 14266/2009 Flemming Sørensen  2. UK
 ES Lammefjordens Lady 06289//08   Asger Mogensen 1. ÅK
 B Kito 12500/2008 Claus Nielsen 1. ÅK
 B Sallingboens Chanel  00378/07 Hans Kurt Jeppesen 2. ÅK



De præmierede

 DJ Otterup 20.3

 IS Yobbo’s Chester   DK10370/2009 Helge Knudsen 1. UK
 P Villestofte’s  Ena  DK06879/2009 Gunnar Larsen 3. UK

 DJ Esbjerg 20.3

 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 1. UK
 B Fønsvigs Darwin  06790/2009     Flemming Knudsen 1. UK Pokal
 ES Videkærs Exon 15574/2007 Hans Peter Clausen 2. ÅK
 B Vanity Kitchenette  NO47967/09    Hallgier Bergh 2. ÅK
 P Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen /  F Thomas Klit 2. ÅK

Namdal Fuglehnnklubb  19. 3

 GS Åens Q Bark 09464/2009 Camilla Horn 3. UK

 DJ Thorsø 19.3

 ES Sikas Rap  DK14899/2009 Gunnar Brøndum Christensen 1. UK
 ES Storåens Drabant  06476/2009 John Nielsen 3. UK

 DJ Assens 19.3

 P Fugledes Opal 14265/2009 Mathias Nissen 1. UK
 ES Bjerdrups Birk  11216/2009 Per Vinding Clausen 1. UK
 GS Nørre Løgums Dina af 5. Maj 12037/2007 Àsgeir Páll Júliusson 1. ÅK
 P Villestoftes Gry  14095/2006 Gunnar Larsen 1. ÅK
 ES Tobølbjergs Colombine 18216/2007 Allan Nissen 1. ÅK



De præmierede

 DJ Bjerre 19.3

 B Midtvejs Zidanne 11659/09 Allan Folmer Hansen 1. UK
 B Aulumboens Basil 21209-2008 Per Bech Laursen 2. ÅK
 GS Østjyllands Inez 01366/2009 Lorenz Clemmesen 2. ÅK



2/3 af de præmierede - Allan F H måtte forlade pga. bil problemer :-)

 DJ Hjallerup 19.3

 IS Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. UK
 P Viigärdens Xara  SE235222010 Fører Søren Mulvad Johansen 1. UK
 ES Nordvestjydens Emma-Lou 04531/2010 Henning Jensen 1. UK
 B Fønsvigs Devil 67921/2009 Torben P Pedersen 2. UK
 B Swester 14724/2009 Steen Lindgaard Sørensen 3. UK
 P Astrups Zaza 4121/2009 Jes Krag 2. ÅK
 P Fugledes Odin 14268/2009 Søren Mulvad Johansen 2. ÅK

DKK Vinderklasse Sjælland Hornsherred 18.3

 IS Lohmanns Jaffa 06083-2005 Frank Krøyer 1. VK Cacit HP
 IS Kiwilines Kokus 13730-2006 Jan Lorentzen 2. VK Res Cacit HP
 P Takese Erica 04322/2007 Villy Loven 3. VK HP
 ES Senjas L Tiana 09835/2005 Per Olsson 4. VK
 P Fugledes Gissa 08207/2006 Tage Jessen 5. VK
 ES Østkystens Minus 03157/2003 Knud Larsen 6. VK
 


De placerede med 1. vinder th

 

DJ  Uge 18.3

 ES Senjas Nitte 15785/2008  Aksel Nielsen 1. ÅK
 ES Klækkenhavnas Kajda 00377/2009 Hans Jørgen Mogensen 2. ÅK

DJ Tuse Næs 16.3

 ES Lammefjordens Lady 06289/08 Asger Mogensen 1. ÅK
 IS Kiwiline´s Citrus 23647/07 Jan Lorentzen 1. ÅK
 GS Hunting Tianna Blæs Becka 17645/2006 Peter Eliasen 2. ÅK



De præmierede

FJD Kolding 14.3

 B Midtvejs Zidanne 11659/09 Allan Folmer Hansen 1. UK
 P UG´s Prince  01591/20078 Christian Johansen 2. ÅK
 ES Senjas Nitte 15785/2008  Aksel Nielsen 2. ÅK

DJ ThisteDJ Thisted 14.34.3

 ES Nordvestjydens Emmi 04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 1. UK
 P Fugledes Odin 14268/2009 Søren Mulvad Johansen 1. UK
 IS Mårups Klip 02208/207 Erik Rimmen 1. ÅK

 Harstad & Vesterålen  Fuglehundklub  13. 3

 P Fugledes Petite Wanja Andersen 2. UK

 Hed-Opp  Fuglehundklub  13. 3

 ES Nordvestjyden`s Z. Bassino DK22836/2005 Jan Terje Haugen 1. VK  CK

 Nord Troms Fuglehundklub  13. 3

 P Spurvfugldalens Maja DK15408/2009 Wenche og Lasse Wara 1. UK

FJD Videbæk 13.3 

 ES Storåens Diva 06480/2009 Knud Måbjerg 1. UK Pokal
 B Midtvejs Zidanne 11359/2009 Allan Folmer Hansen 1. UK Pokal
 P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 1. ÅK Pokal
 P Boeslgårds Black Pi 07854//2010 Erik Winkler  2. UK
 P UG´s Prince 01591/20078 Christian Johansen 2. ÅK
 ES Martallans Ida 18043/2006 Egon Dynesen 2. ÅK
 B Ellingå’s Smilla19407/2006 Mikael Birklykke 2. ÅK


  
Alle præmierede

FJD Bramming 13.3 

 IS Krageredens Moneypenny 03588/2010 Palle Krag 1. UK 
 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 1. UK Pokal
 B Fønsvigs Debit 06794/2009 Torben Andreasen 1. UK Pokal
 P Villestoftes Ena 06879/2009 Gunnar Larsen 1. UK Pokal 
 ES Storåens Drabant 06476/2009 John Nielsen 2. UK
 IS Kirstinekjærs D Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen 1. ÅK
 P Zico 17999/2007 Laust Nørskov F Søren Mulvad Joh. 1. ÅK  Pokal
 P Fugledes Odin 14268/2009 Søren Mulvad Johansen 2. ÅK



De præmierede

FJD Nordjylland 13.3 

 IS Erika 11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. UK
 ES Nordvestjydens Emmi 04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 1. UK
 P Matresse´s Ylva 16655/2008 Jan Espersen 2. ÅK


De præmierede

FJD Sjælland 13.3 

 P Viarp´s Hamilton S. 65370/09 Martin & Tine Lorentsen Sverige 1. UK Pokal
 IS Kiwiline´s Kokus 06289/06 Jan Lorentsen 2. ÅK
 IS Kiwiline´s Citrus 23647/07 Jan Lorentsen 2. ÅK
 B Stevnsåen´s Mirell 10377/08 Thomas Stenbek 2. ÅK

 FJD prøven på Sjælland. Igen en prøve med rigtig meget vildt, på 3 hold blev der i løbet af dagen talt, 
56 x parhøns 14 x singler 10 x fasan 24 x harer og 36 x råvildt. Til trods for det meget vildt blev præmieringsgraden lille.
Der skal lyde et stort tillykke med præmieringen. Med venlig hilsen Erling Juul Prøveleder.


Pokalvinder

FJD Sejstrup 12.3 

 ES Bjerdrups Birk  11216/2009 Per Vinding Clausen 1. UK
 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 1. UK
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen  1. UK
 P Fugledes Odin 14268/2009 Søren Mulvad Johansen 2. ÅK



Engelsk settere

 Hallingdal FKF Hemsedal 12. 3

 B Schatchmo DK10575/2001 Kåre og Sonja Vangelsten 2. VK Kval.
 ES Østkysten`s Eija DK13905/2009 Robert Veseth 2.UK

 Møre & Romsdal Fuglehundeklubb  Ørskogfjellet  5.- 6.3

 IS Settermosen Aberlour 7566/2007  Rene Meinertsen og Erica Christensen 1. VK

 Sogn & Fjordane JFF`s Gaulafjell 5.- 6.3

 IS Settermosens Apollo DK07568/2007 Terje Hilding 1.ÅK + 2.ÅK

 Agder Fuglehundeklubb Hovden  4.3

 ES Nordvestjyden`s Csix DK14094/2009 Terje Arnfinn Murberg 3. UK
 ES Storåens Daisy DK06482/2009 Olav Egeland 3. UK + 2. UK
 ES Østkysten`s V. Ami  DK09642/2008 Klemet Gaski 2. ÅK

 Rogaland FKF Sirdal 13.2

 P Hesselhøj D Yenta DK14500/2003  Børge Simonsen 1. VK

RETUR MENU