Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark
2012


B - Breton * ES - Engelsk setter * GS - Gordon setter * IS - Irsk setter * P - Pointer

Norsk Breton Klubbs Østlandsmesterskab Kvelde (lavland) 4.11 

 B Stenhøj R Molte DK15934/2010 Antonius Middelhuis 1. VK



1. VK

FJD Aulum   30.10

 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen 1. UK
 GS Østdalens Dixie DK03554/2011 Frits Friberg 1. UK
 ES Storåens Effi DK10785/2011 Flemming Østergård 1, UK
 ES Lammefjordens  Chila 15617/2010 Egon Dynesen 1. ÅK
 GS Nørre Løgums Exit DK11261/2010 Karl C Jensen 1. ÅK
 ES Senjas Quail DK13926/2010 Patrick Eggers 2. ÅK
 ES Heegårds Z Cato DK03852/2011 Lars Åke Malmsten IFF
 GS Åshöjdens Walther Se22296/2011 Jan Anderson IFF

DJ Terkesbøl  24.10

 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen 1. UK
 GS Østdalens Dixie DK03554/2011 Frits Friberg 1. UK

Verdensmesterskab St. Hubertus 21.10 2012 

 B PVN´s Darwin Poul Valdemar Nielsen VERDENSMESTER 
 ES Bob & PVN´s Darwin Harris Jensen og Poul Valdemar Nielsen VERDENSMESTER for hold

                   
 STORT TILLYKKE

 
Individuel og Hold Verdensmestre St. Hubertus
(Foto Harris Jensen / Jæger)

FJD Int.   Efterårsvinderklasse  Bramming 21.10

  P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 1. vinder HP*
 ES Senja´s Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 2. vinder HP
 ES Lammefjordens Lady DK06289/2008 Asger Mogensen 3. vinder
 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 4. vinder

 

De placerede med 1. vinder tv.


 
* Ny Dansk Jagtchampion Mørups Britta  
Tillykke

FJD Int.   Efterårsvinderklasse  Tange Bjerringbro 20.10

 P Fugledes Juvel DK17705/2005 Flemming Fuglede Jørgensen 1. vinder *
 GS Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008 Erik Petersen 2. vinder



De placerede


* Ny Dansk Brugschampion  Fugledes Juvel (arkivfoto)
Tillykke

Romerike FKF  20.10 

 B Stenhøj R Molte DK15934/2010 Antonius Middelhuis 2. AK

 St. Hubertus Mesterskab 15. oktober 2012   

 P Fugledes Oskar Flemming Sørensen 1. vinder
 ES Siv Thomas Klit 2. vinder
 B Stevnåens Delta Jens Kristian Frost 3. vinder
 P Fugledes Extra Flemming Sørensen 4 vinder


  
Deltagere og 1. vinder

 Danmarksmesterskab i Gram 14. oktober 2012   

 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard Danmarksmester 2012  HP
 ES Bjerndrups Bojana  DK11215/2009 Svend Aage Vad 2. vinder HP
 P UG´s Prince DK01591/2008 Christian Johansen 3. vinder HP
 P Packo 03764//2006 Mogens Pedersen 4. vinder HP
 ES Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygaard 5. vinder HP
 IS  Lohmanns Jaffa 06003/2005 Frank Krøyer 6. vinder



De placerede hunde med Danmarksmesteren th.


   
 Danmarksmester 2012
Ny Dansk  Brugschampion
Nordvestjydens Ciwa og Kurt Nedergaard
TILLYKKE

 

Kristiansund & Nordmøre 13. - 14. 10 Smøla Prøven

 GS Åens Hunter DK18681/2006 Birthe Elvestad 3. AK
 GS Mjølners Edda DK01934/2006 Terje Nordheim 2. AK

 Gotland Fågelhundklub 4.-5 10  

 ES Tobølbjergs Red Hot Chilli Peppers SE61611/2011 Ulf Karlström 2. UK  
 P Oksby Kricca SE10855/2012  Katja Stålberg  2 UK

 DKK Brugsklasse Læsø 12.10  

 P Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen 1. BRKL
 B Fønsvigs Darwin Dk06790/2009 Flemming Knudsen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Emmi DK04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 2. BRKL

 DKK Brugsklasse Sønderjylland 10.10  

 P Reintofts E2 Blitz DK13870/2010 Ove Steen Pedersen 1. BRKL
 GS Åens V. Hunter DK17333/2010 Kent Høgh Larsen 1. BRKL
 IS Vilslevs Josefine DK14625/2008 Flemming Vilslev Knudsen 1. BRKL
 ES Natasja DK00510/2008 Martin Clausen 1. BRKL
 GS Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 Lorenz Clemmesen 1. BRKL
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 1. BRKL
 ES Senjas Hkh Pingo DK11962/2009 Tage Skov 1. BRKL
 IS Kiwilines Kokus 13930/2006 Jan Lorentzen 2. BRKL
 IS Kirstinekjær´s D. Eddie DK06716/2009 Gunnar Jensen 2. BRKL
 ES Lammefjorden Chila 15617/2010 Egon Dynesen 2. BRKL
 P Fleur Des Rousses De La Combe DK15362/2010 Elsebeth Lovén f. Villy Lovén 2. BRKL
 B Gribskovens Cæcar DK21497/2008 John Hjernø 2. BRKL
 GS Hunting Tianna´s Blæs Becca 17645/2006  Peter Eliasen 2. BRKL
 ES Tobølbjergs Columbine DK18216/2007 Allan Nissen 2. BRKL
 GS Vajskær Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen 2. BRKL

DKK  Efterårsvinderklasse  Sydvestsjælland 5.prøve  7. 10

 ES Tobølbjergs Columbine DK18216/2007 Allan Nissen 1. vinder HP
 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010  Ole Halberg 2. vinder 
 P Fugledes Juvel DK17705/2005 Flemming Fuglede Jørgensen  3. vinder 
 ES Bjerndrups Bojana  DK11215/2009 Svend Aage Vad 4. vinder
 GS Nørre Løgums Carloo 00755/2007 Gorm Pedersen 5. vinder
 IS Freja 16879/2008 Per Christophersen 6. vinder



De placerede med 1. vinder tv.

DKK  Efterårsvinderklasse  Vildbjerg  7.10

 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 1. vinder Cacit
 IS Unika DK05893/2007  Brian Krog 2. vinder HP
 B Engbjergvejs Aggi 19164/2005    Asger Bak  3. vinder HP
 IS Erin vom Kapellenphad DK00147/2011 Jan Justesen 4. vinder
 IS Vilslevs Josefine DK14625/2008 Flemming Vilslev 5. vinder
 GS Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl 6. vinder



De placerede med 1.vinder th.


* Ny Dansk Jagtchampion Nordvestjydens Ciwa
Tillykke

DKK  Efterårsvinderklasse  Gørlev  6.10

 ES Lammefjordens Lady DK06289/2008 Asger Mogensen 1. vinder 
 B Asta DK05213/2010 Kenneth Schultz 2. vinder 
 ES Martallens Iasy 18041/2006 Erling Clausen  3. vinder 
 ES Nordvestjydens Eto  DK 04533/2010 Allan Højrup 4. vinder
 ES Amico DK 16410/2011  Aksel Spangsbjerg 5. vinder
 B Stevnsåens Delta DK10369/2008 Jens Chr. Frost 6. vinder



De placerede med 1. vinder tv


* Ny Dansk Brugschampion Lammefjordens Lady
TILLYKKE

FJD  Efterårsvinderklasse  Gl. Toftegård   6.10

 P UG´s Prince DK01591/2008 Christian Johansen 1. vinder HP
 B Elling Å´s Smilla 19407/2006 Mikael Birklykke 2. vinder HP
 GS Nørre Løgums Diva af 5. Maj 07 DK12036/2008 Kristian Frøkjær     3. vinder HP *
 P Frierfjordens Ritt DK03020/ Flemming Fuglede Jørgensen 4. vinder HP
 P Mørups Britta DK05562/2008 Hugo Nielsen 5. vinder
 GS Østjyllands Rbz Sandy DK17015/2009 Søren Thygesen 6. vinder



De placerede med 1. vinder tv


* Ny Dansk Jagtchampion Nørre Løgums Diva af 5. Maj 07
Tillykke

Svensk Mesterskab 6.10

 P Fugledes Odin Søren Mulvad 1. vinder Cacit 
 Svittjods Pandora S13548/2007 Daniel Gustavsson 2. vinder 
 P Fugledes Eno  Bjarke Andersson 3. vinder  

Svensk Derby    5.10

 P Eidemlias Dano  Henry Espeseth/ f Søren Mulvad 1.UK 1. vinder HP
 ES Midtfyns Themis  Daniel Gustavsson 1.UK  2. vinder HP
 P Lyngbergas Dina  Carina Uhlén 1.UK  3. vinder HP
 IS Den Röde jägeren Killer Queen  Markku Mikkola 1.UK  4. vinder
 ES Midtfyns Eros Andras Talpei 1.UK  5. vinder
 ES Heegårds Z Freja DK03848/2011 Jørgen Heegård Nielsen 1.UK  6. vinder
 ES Heegårds Z Cato Lars Åke Malmsten 1.UK
 

DJ Efterårsvinderklasse  Grindsted  5.10

 ES Senja´s Nitte DK15785/2008 Aksel Nielsen 1. vinder HP
 P Packo 03764//2006 Mogens Pedersen 2. vinder
 GS Østjyllands Pb Fie 01365/2009 Søren Thygesen 3. vinder *
 ES Nordvestjydens Ecy DK04535/2010 Asbjørn Møller Jensen 4. vinder
  GS Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 Lorenz Clemmesen 5. vinder



De placerede med 1. vinder th.


* Ny Dansk Jagtchampion Østjyllands Pb Fie 
Tillykke

NVK Kongsvol  28.-30.9 

 ES Nordvestjyden`s Z. Bassino Jan Terje Haugen 1.VK m. Cacit finale



* Ny Norsk Jagtchampion Nordvestjyden`s Z. Bassino
Tillykke

St. Hubertus Udtagelsesprøve ESK DPK DISK DGSK Øst 26.9

 P Fugledes Extra Flemming Sørensen 1. vinder
 ES Østkystens Jeppe Allan Rasmussen 2. vinder
 P Fugledes Oskar Flemming Sørensen 3. vinder
 P Fugledes Holly Peter Due 4. vinder



Deltagere med 1. vinder th

Dansk Irsk Setter Klub Efterårsvinderklasse Gl. Toftegårde  29.9

 Lohmanns Jaffa 06003/2005 Frank Krøyer 1. VK
 Mårups Messi 02213/2007 Per Pedersen 2. VK
 Krageredens Debbie 13553/2007 John skovgaard 3. VK
 Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 4. VK
 Freja 16879/2008 Per Christophersen 5. VK



De placerede med 1. vinder th.

Dansk Gordon Setter Klub Efterårsvinderklasse Langebæk 29.9

 Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 Lorenz Clemmesen 1. VK
 Østjyllands Rb Liv DK04031/2007 Anton Dahl 2. VK
 Slåttbuas Tikka DK02700/2009 Henrik G Christensen 3. VK
 Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008 Erik Petersen 4. VK
 Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 5. VK



De placerede med 1. vinder tv.

Dansk Breton Klub Efterårsvinderklasse Rosenfelt 29.9

 Midtvejs Loke Dk23295/2009 Karsten Hinnerup 1. VK
 Stenhøj Noah 01520/2006 Jens Stenhøj Jørgensen 2. VK
 PVN’s Darwin Dk23036/2008 Poul Valdemar Nielsen 3. VK
 Prinz 06399/2004 Per Iversen 4. VK
 Stevnsåen’s Mirell Dk10377/2008 Thomas Stenbek 5. VK



De placerede med 1. vinder th.

DKK Brugsklasse Ringe 28.9

 GS Åens Mads Erik Petersen 1. BRKL
 P Frierfjordens Rex 16575/2010 Allan Diederichsen 1. BRKL
 IS Skovlykkes Sille Erling Christensen 1. BRKL



De præmierede

DGSK 90 års Jubilæums  Brugsklasse - Racedyst  Lolland  28.9

 ES Martallens Iasy Erling Clausen 1. BRKL
 GS Nørre Løgums Beckham Lorenz Clemesen 2. BRKL
 IS Gaudy  Niels Erik Krüger 2. BRKL
 P Takese Erica Villy Lovén  2. BRKL


   >>    <<
Bedste hund og deltagerne 

St. Hubertus DBK  Eskildstrup  28.9

 B Fønsvigs Darwin Dk06790/2009 Flemming Knudsen 1. vinder
 B Stevnsåen's Delta Dk10369/2008 Jens Frost 2. vinder

St. Hubertus Udtagelsesprøve ESK DPK DISK DGSK Thisted 26.9

 IS Mårups Klip Erik Rimmen 85 point
 ES Siv Thomas Klit 84 point 
 ES Nordvestjydens Cherie  Allan Bak Jensen 72 point 
 P Fugledes Orkan Thomas Kristensen 51 point

 IS Kiwilines Kokus

Jan Lorentzen 51 point



Deltagerne

Reportage fra Thisted Dagblad >>>

DKK Brugsklasse Bramming 24.9

 P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 1. BRKL Pointer pokal / Prøvens bedste hund
 IS Vilslevs Josefine DK14625/2008 Flemming Vilslev Knudsen 1. BRKL IS Pokal
 B Engbjergvejs Abelone 06591/2005 Kenneth Schultz 1. BRKL
 IS Kiwi Lines Kokus  Jan Lorentsen 1. BRKL
 GS Østjyllands Rbz Sandi 17015/2009 Søren Thygesen 2. BRKL
 GS Østjyllands Fie 01365/2009 Søren Thygesen 2. BRKL
 GS Little Lady von Rosenhof 14749/2010 Morten Holm 2. BRKL
 ES Nordvetsjydens Eto 04533/2010 Allan Høyrup 2. BRKL



De præmierede

DBK Nyjægermatch Aulum 23.9

 B Midtvejs Alicia DK11652/2009 Meinert Thorup Therkildsen og Jens Chr. Kjær 1. Vinder

Int. Field Trial -  Parsøg  i Østrig  14. - 16.9

 P Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg Sehr Gut
 P  Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg 1. vinder Excelent
 P Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg 1. vinder Sehr Gut
 P Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg Prøvens bedste hund over 4 dage
 P Cash de petit Beauregard Tonny Tromborg 2. vinder Sehr Gut
 P Vindfelts Dia Torben Rasmussen 2. vinder Sehr Gut



Bedste hund

 Engelsk Setter Klub i Danmark Efterårsvinderklasse   23.9

 ES Lammefjordens Lady DK06289/2008 Asger Mogensen 1. VK HP Cacit
 ES Senja´s Nitte DK15785/2008 Aksel Nielsen 2. VK HP
 ES Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygaard 3. VK HP 
 ES Senja´s Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 4. VK
 ES Bjerndrups Bojana DK11215/2009 Svend Aage Vad 5. VK

 

De placerede med 1. vinderen tv.

NGK Ljurdalen

 GS Åens Selma DK16936/2009 Geir Morten Søgaard 3. AK

 Dansk Pointer Klub   Gl. Toftegaard 22.9

 P Fugledes Merlot DK03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP
 P Fugledes Extra 03042/2005 Flemming Sørensen 2. VK HP
 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag 3. VK
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 4. VK



De placerede 

 Svensk Gordon Setter Klubs  Hovedprøve 21.9  Sverige

 GS Åens II Yes DK00914/2011 Helene Stensby 1. UK Bedste Unghund
 GS Østjyllands RBZ  Zandy DK17015/2009 Søren Thygesen 1. ÅK
 GS Østjyllands Rass DK0137/2009 Hans Jørgen Dahl 3. ÅK
 GS Nørre Løgums Beckham Lorenz Clemmesen 1. VK
 GS Østjyllands Fie Søren Thygesen 2. VK
 GS Hunting Tiana Blæs Becca Peter Eliasen 3. VK
 GS Østjyllands Rass DK0137/2009 Hans Jørgen Dahl 4. VK

 DKK Brugsklasse Vildbjerg 21.9  

 P Villestoftes Ena DK06879/2009 Anne-Marie Petersen 1. BRKL Bedste Hund
 B Pvn´s Darwin  DK 06790/209 Poul Valdemar Nielsen 1. BRKL  Breton Pokal
 ES Tobølbjergs Columbine DK18216/2007 Allan Nissen 2. BRKL
 ES Nordvestjydens Emma-Lou DK04531/2010 Henning Jensen 2. BRKL
 ES Troldmarkens First Base 09339/2004 Poul Thomsen 2. BRKL
 B Dixi DK11423/2006 Asger Bak 2. BRKL
 P Fleur Des Rousses De La Combe DK15362/2010 Elsebeth Lovén f. Villy Lovén 2. BRKL
 P Frierfjordens Randi DK03019/2011 Jens Have 2. BRKL
 B Pvn´s Flexs DK04221/2010 Aksel Spangsbjerg 2. BRKL
 GS Nørre Løgums Diva af 5 Maj 07 DK12036/2008 Kristian Frøkjær 2. BRKL
 Der blev desværre ikke taget noget gruppefoto af de præmierede hunde. Det var blevet sent - det regnede og flere var kørt hjem ....


Prøvens bedste hund

 DKK Brugsklasse Sindal 20.9  

 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag 1. BRKL Bedste Pointer
 P Frierfjordens Rit DK03020/2011 Flemming Fuglede Jørgensen 1. BRKL
 IS Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærgaard 2. BRKL



De præmierede

 DKK Brugsklasse Tange Bjerringbro 19.9  

 IS Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærgaard 1. BRKL
 GS Åens V. Hunter DK17333/2010 Kent Høgh Larsen 1. BRKL
 B Dixi DK11423/2009 Asger Bak  2. BRKL
 P Treff 21421/2004 N P Olesen 2. BRKL
 IS Erin vom Kapellenphad DK00147/2011 Jan Justesen 2. BRKL



De præmierede

 DKK Brugsklasse Lolland 18.9  

 B Stevnsåen´s Miracle  Niels Roager 2. BRKL
 B Sallingboens Chanel Hans Kurt Jeppesen 2. BRKL



De præmierede

 DJ Langeland 16.9  

 GS Vajskær Abigal DK07980/2011 Robert Poulsen 1. UK

 DJ Vildbjerg 15.9  

 GS Åens Xcobar DK18128/2010 Rene Madsen 1. UK
 B Ritta DK04865/2011  Torbjørn Rantanen Lund-Nielsen 1. UK
 GS Vajskærs Abidal  DK07980/2011 Robert Poulsen 1. UK
 ES Heegårds Z.  Freja DK03848/2011 Jørgen Heegård Nielsen 1. UK
 ES Bjerndrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis 1. UK
 ES Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen  1. UK
 GS Åens V. Hunter DK17333/2010 Kent Høgh Larsen 1. ÅK
 ES Nordvestjydens Ecy DK04535/2010 Asbjørn Møller Jensen 2. ÅK
 ES Drongstrups D. Felix DK09463/2010 Tonny Nygaard 2. ÅK



Præmierede Hold 1


Præmierede Hold II

 DJ Ribe  14.9  

 IS Vilslevs Josefine DK14625/2008 Flemming Vilslev Knudsen 1. ÅK

  FJD  Dragsholm - Hagested  9.9  

 IS Red Garlic Red Onion DK03427/2012 Ole Schmidt 1. UK
 B Liva DK19139/2010 Kjeld Petersen 1. UK
 P Bella DK06240/2011  Erik Juhl  2. UK
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen 2. ÅK
 IS Kiwi Lines Citrus DK23647/2007 Jan Lorentzen 2. ÅK
 GS Røsnæs Guizo Karin Krüger IFF
 GS Åens Vilja Niels Erik Krüger IFF

  FJD  Gl. Toftegård  9.9  

 B Facco De La Malbirado DK02637/2011 Jens Hansen 2. ÅK
 P Reintofts E2 Blitz DK13870/2010 Ove Steen Pedersen 2. ÅK
 ES Sikas Sally DK14894/2009 Kristian Fly 2. ÅK



De præmierede

  FJD  Bramming 9.9  

 GS Åshøjdens Z Sara DK03850/2011 Kristian Frøkjær 1. UK
 ES Heegårds Z. Freja DK03848/2011 Jørgen Heegård Nielsen 1. UK
 B Engbjergvejs Gribben DK0184/2011 Steen Ulrich Hansen 1. UK
 ES Nordvestjydens Ecy DK04535/2010 Asbjørn Møller Jensen 1. ÅK
 ES Amico DK 16410/2011   Aksel Spangsbjerg   1. ÅK
 IS Vilslevs Josefine DK14625/2008 Flemming Vilslev Knudsen 1. ÅK
 ES Senjas Quail DK13926/2010 Patrick Eggers 2. ÅK
 GS Østjyllands Rbz Sandy DK17015/2009 Søren Thygesen 2. ÅK
 B Asta DK05213/2010 Kenneth Schultz 2. ÅK
 ES Bjerndrups Molly S54150/2009 Benny Persson 2. ÅK



De præmierede

 Vest Finmark Børselv  8.9

 ES Østkystens FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 2. AK

  FJD  Haslev  8.9  

 ES Bjerndrup’s Mikkel DK06382/2011   Jan Marinussen    2. UK
 B Gribskovens Bertha DK07225/2010        Søren Stenhøj        2. ÅK
 P Fleur Des Rousses De La Combe DK15362/2010  Elsebeth Lovén f Villy Lovén  2. ÅK

  FJD  Barrit 8.9  

 ES Midtfyns Eros SE26462/2012 Andras Talpai 1. UK
 ES Heegårds Z Freja DK03848/2011 Jørgen Heegård Nielsen 1. UK
 B Elling Å´s Vilma 18807/2010 Mikael Birklykke 3. UK
 ES Sikas Red  DK14898/2009 Knud Overgård 1. ÅK
 B Asta DK05213/2010 Kenneth Schultz 1. ÅK
 B Facco De La Malbirado DK02637/2011 Jens Hansen 1. ÅK
 ES Drongstrups D Sasja DK09462/2010 Lars Drongstrup 1. ÅK
 GS Østjyllands Rbz Sandy DK17015/2009 Søren Thygesen 1. ÅK

 
 
De præmierede
 

DJ Simmersted  7.9

 P Bella DK06240/2011  Erik Juhl  1.UK



Bella

  DJ Læsø 2.9  

 B Elling Å´s Vilma 18807/2010 Mikael Birklykke 1. UK

DJ Ørsted Kreds 5  2.9

 ES Amico DK 16410/2011   Aksel Spangsbjerg   1.ÅK

DJ Skive  2.9

 ES Senja´s HKH Pingo DK11962/2009    Tage Skov     1.ÅK
 B Aulumboens Basil DK21209/2008 Per Bæch-Laursen 1. ÅK
 ES Nordvestjydens Emmi DK04532/2010 Helge Rødbro Pedersen 2. ÅK
 GS Åens Xcobar  Rene Madsen IFF

 Telemarken FKF Rjukan 1.9 

 ES Østkysten`s Vito DK24271/2008 Tom Petter Johansen/Jørn Amundsen 1. ÅK
 ES Østkysten`s Frey DK21164/2007 Vidar Antonsen 2. VK
 ES Nordvestjyden’s Csix Terje A. Murberg 1. AK

DJ Ringsted  1.9

 ES Bjerndrup’s Mikkel DK06382/2011       Jan Marinussen            1.UK
 B Emma DK04324/2011   

Marianne Olesen  

2.UK
 P Fleur Des Rousses De La Combe DK15362/2010  Elsebeth Lovén f Villy Lovén  1. ÅK
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen 2. ÅK
 B Stevnsåens Chablis   Claus Kirkegaard IFF
 GS Åens Vilja  Niels Erik Krüger IFF
 GS Røsnæs Guizo Karin Krüger IFF

 

De præmierede

FJD  Kolding  1.9

 P Dansk Dynasty Enrico NHSB 2724227 Theo Kerklaan 1. ÅK
 P Dansk Dynasty Doede NHSB 2631774 Theo Kerklaan 2. ÅK
 GS Åshøjdens Sara DK09082/2011 Kristian Frøkjær IFF
 GS Vajskær Abigal DK07980/2011 Robert Poulsen IFF



Enrico

FJD  Svendborg  31.8

 P Dansk Dynasty Doede NHSB 2631774 Theo Kerklaan 1. ÅK



Doede

 NM Individuel Kongsvol  31.8

 IS Settermosen Aberlour  DK07566/2007 Rene Meinertsen og Erica Christensen 1. VK CK Kval

 ITKF Verdal  26.8

 P Metrinelunds Berta DK03820/2011 Lars Ketil Lysberg 1. UK



Lars og Berta

 Rogaland  Sirdal  26.8

 ES Østkysten`s Egon DK13904/2009 Øyvind Mauseth og Karen Mork 2. AK

 Tromsøy 26.8

 ES Østkystens FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen/Marit Kransvik 2. AK

Trysil  Bittermarka 26.8

 ES Nordvestjyden`s Evita DK04530/2010 Bjørn Plassgård 1. AK & 1. VK Finale
 P Vindfeldts G-Oda DK18303/2007 Camilla M Larsen 2. VK

Bertinchamps  Belgien   25.8

 P Matresse`s Liva Herman Pol 1 excellent Solo Open Class

FJD´s apporteringsprøve ved Tuse 22.8

 B Stevnåens Miracle DK10370/2008 Niels Roager Bestået 
 2 Cocker Spaniel og 1 Ruhår Hønsehund bestod. 7 hunde bestod ikke.

DPK´s apporteringsprøve på Djursland  25.8

 P Spurvfugldalens Nalle Marianne Kronholm Bestået 
 P Spurvfugldalens Olivia Søren Møller Jensen Bestået 
 P LN´ S Pointmann Piere Martin Mortensen Bestået 
 3 kontinentale hunde bestod og 1 Kont. samt 1 engelsk hund bestod ikke.

Lillehammer Fåvangsprøve 18.8

 P Vindfeldts G-Oda DK18303/2007 Camilla M Larsen 1. VK Finale

NESK Kiærprøve 24.-26. 8

 ES Nordvestjyden`s Z. Bassino DK22836/2005 Jan Terje Haugen/Øivind Skurdal 3. VK Kval

Vest Finmark Kautokeino  18. 8

 ES Østkysten s FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK

DGSK´s apporteringsprøve på "Metrinelund"  Fyn 18.8

 GS Åens Mads  15655/2007 Erik Petersen Bestået Pokal - Bedste Hund *
 GS Vajskærs Abidal  DK11957/2011 Robert Poulsen Bestået Pokal UK 
 GS Kvannildalens Champien Diesel Turbo 20368/2010 Ole Frank  Bestået *
 GS Blacksetter Aldo Ole Halberg / f John Bak Bestået
 GS Østjyllands Pb Fie 01365/2009 Søren Thygesen Bestået
 P Metrinelunds Kaka DK03825/2011 Svend Buchave Bestået
 P Astrups Sille  DK04117/2009 Svens Buchave Bestået 
  5 hunde bestod ikke prøven * Matchning 



Pokalvindere 

DPK´s apporteringsprøve på "Metrinelund"  Fyn 18.8

 GS Æblevangens Don Carlos DK19259/2008 Lene Knuth Bestået
 GS  Lene Carstensen Bestået

Nivelles Belgien  Field Trial QF 12.8

 P Matresses Liva Herman Pol Solo Open Class          2. Very Good

DBK´s apporteringsprøve Mou 12.8

 B Abuu Jens Ole Nielsen  Bestået
 B Benna  Anni Hansen Bestået
 B Bees  Svend Åge Clausen Bestået
 B Balou  Peter Strandgaard Rasmussen  Bestået / Pokal
 B Aulumboens Facco  Kris Sørensen Bestået
 B Aulumboens Garry  Søren Pedersen Bestået
 B PVN’s Gamin  Flemming Knudsen Bestået
 B Aulumboens Gambler  Kurt Kjærsgaard  Bestået 2. vinder
 Tre Bretons bestod ikke prøven
 B - PRØVEN
 B Aulumboens As  Torben P. Pedersen  1.pr.
 B Midtvejs Loke  Karsten Hinnerup  1.pr.
 B Mintos  Kjeld Kristensen  1.pr. – 2.vinder
 B Sallingboens Teik Karl Hansen 1.pr.
 B Fønsvigs Devil Torben P. Pedersen  1.pr
 B Fønsvigs Darwin  Flemming Knudsen  1.pr
 B Djack Oluf Søndergaard  1.pr.
 B Richo Harry Jensen  1.pr. 1.v + Pokal
 Tre Bretons bestod ikke prøven

DBK´s sjællandske apporteringsprøve 12.8

 B Liva DK19139/2010 Kell G. Petersen Bestået Pokal
 B Jacques Dk03703/2009 Allan Rasmussen Bestået 2. vinder
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen Bestået 
 B Stenhøj Ragna DK 15939/2010 Palle Jul Larsen Bestået
 B Stenhøj O.Dina Dk09001/2009 Jesper f Larsen Bestået
 B Coco DK13551/2011 Hans Kurt Jeppesen Bestået
 9 hunde bestod ikke prøven
 B-PRØVEN
 B Stevnsåens Delta 10369/2008 Jens Frost 1. pr. Pokal
 B Liva DK19139/2010 Kell G. Petersen 1. pr. 2. vinder
 B Thingmanns Mille 08939/2005 Merete Larsen 1. pr.
 B Kito Dk12500/2008 Claus Nielsen 1. pr.
 B Bianca 09438/2006 Kell G. Petersen 1. pr.
 B Sallingboens Chanel dk00378/2007 Hans Kurt Jeppesen 2. pr.
 6 hunde bestod ikke prøven

DBK´s fynske apporteringsprøve 4.8

 B Engbjergvejs Gribben DK01084/2011 Steen Ulrich Hansen Bestået Pokal
 B Engbjergvejs Funky DK09470/2010 Frede Hansen Bestået
 B Østfyns Kingo DK17956/2010 Mogens Andersen Bestået 
 IS Skovlykkes Sille 05884/2007 Helge Knudsen Bestået
 B Østfyns Kia DK17963/2010 Mogens Lindø Bestået
 1 hund bestod ikke prøven
 B-PRØVEN
 B Østfyns Josie 18975/2006 Jørgen Brænder 1. pr. Pokal
 B Theo DK18162/2007 Eddie Grundahl 1. pr.
 3 hunde bestod ikke prøven

FJD Apporteringsprøve Gørding 5.8 

 ES Senjas Quist 13290/2010 Erling Clausen Bestået
 ES Tobølbjergs Hetja DK1613672011 Allan nissen Bestået
 P Boelsgårds Black Pi 0785472010 Erik Winkler Bestået 
 P Frierfjordens Rex DK16575/2011 Allan Diederichsen Bestået
 B PVN´s Cisse 12646/2007 Aksel Spangsbjerg Bestået

DKP Apporteringsprøve Gørding 5.8 

 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke Bestået Pokal
 IS Erin von Kappellenfad DK00147/2011 Jan Justesen Bestået
 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen Bestået Pokal
 P Spurcfugldalens Nicki DK08268/2010 Kruse Meier Bestået
 P Boelsgårds Black Pi 0785472010 Erik Winkler Bestået
 ES Sikas Red DK14898/2009 Knud Overgaard Bestået
 P Frierfjordens Rex DK16575/2011 Allan Diederichsen Bestået Pokal
 P Fugledes Platin 06317/2010 Henrik Chrstensen Bestået 
 ES Heegårds Saga  Lars Nielsen Bestået


  
Pokalvindere Pointer & Besdte ikke Pointer

5-klubprøve Apporteringsprøve Sjælland den 5. 8

 B Stenhøj Ragna DK 15939/2010 bestået Palle Jul Larsen  Bestået 
 B Stevnsåens Delta DK10369/   Bestået

DJ kreds 6 Udvidede  Apporteringsprøve

 IS Yobbo’s Calle Christina Bak Bestået



I aktion

DPK  Apporteringsprøve Løkken 22.7 

 P Astrups Zaza

Jes Krag Bestået Pokal
 P Fugledes Nike Jan Koch Bestået
 P Frierfjordens Rit Flemming Fuglede Bestået


 
Deltagerne

ESK Apporteringsprøve Gørding 22.7 

 IS Krageredens Moneypenny  DK03589/2010 Palle Krag Bestået
 ES Bjerndrups Zanka DK06381/20011 Keld Hansen Bestået
 ES Kaya DK07740/2011 Line Clausen Bestået
 P Spurcfugldalens Nicki DK08268/2010 Kruse Meier Bestået
 ES Bjerndrups Phineas DK06384/2011 Thomas Klit Bestået
 GS Vajskær Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen Bestået
 ES Senjas Quaile DK13926/2010 Patrick Eggers Bestået Pokal
 ES Storåens Eddie DK10784/2011 Jane Mortensen Bestået 
 ES Senjas Pingo DK11962/2009 Tage Skov Bestået
 B Fønsvigs Freddy Fræk DK08837/2011 Aksel Spangsbjerg Bestået
 ES Nordvestjydens Eto DK04533/2010 Allan Højrup Bestået
 ES Emmerik du Mas D´Euraud DK18491/2009 Valdemar Larsen Bestået

ESK Apporteringsprøve Kirke Stillinge 15.7 

 IS Krageredens Maggi DK03589/2010 Fører John Bak Bestået
 ES Bint Siva DK18594/2008 Tonny Tromborg Bestået
 P Cash De Petit De Beauregard DK03492/2008 Tonny Tromborg Bestået
 ES Heegprds X Britt DK10366/2008 Ove Jensen Bestået
 B Gribskovens Faru DK07505/2007 Søren Stenhøj Bestået
 B Gribskovens Bertha DK07225/2010 Søren Stenhøj Bestået
 ES Perrigrinus E Fleur 04534/2001 Jørgen Krogh Bestået Pokal
 ES Line DK17965/2010 Helge Esbensen Bestået Pokal
 ES Lammefjordens Lady DK06289/2008 Asger Mogensen Bestået
 
 P Metrinelunds Diva 03822/2011 Svend Buchhave Bestået UK pokal
 P Spurvfugldalens Mette 15405/2009 Jan Rasmussen Bestået ÅK Pokal
 P Villestoftes Gry 14095/2006 Gunnar Larsen / Joakim Skovgård Bestået
 P Bendts Cleo 16988/2007 Sten Bendt Bestået
 P Villestoftes Ena 06879/2009 Gunnar Larsen Bestået


  
Pokalvindere UK & ÅK

ESK Apporteringsprøve Fyn 7.7 

 ES Lammefjordens Monty Anders  Varming Bestået  Pokal
 ES Lammefjordens Sannie Søren Stærkær Bestået UK Pokal
 ES Emmerik du Mas D´Euraud   Valdemar Larsen Bestået 
 ES Midtfyns Molly Anders  Varming Bestået



Pokalvinder

DISK Apporteringsprøve Fyn 1.7 

 Yobbos Calle DK10369/2009 Christina Bak Bestået  Pokal
 Skovlykkes Tikka DK09435/2011 Erling Christensen Bestået UK Pokal
 Højfyns Blis DK07988/2009 John S Larsen Bestået 
 P Villestoftes Ena DK06879/2009 Gunnar Larsen Bestået
 Højfyns Amia 14798/2003 John S Larsen Bestået
 Skovlykkes Cille  DK05884/2007 Erling Christensen Bestået
 ES Emmerik du Mas D´Euraud DK18491/2009 Valdemar Larsen Bestået
 Yobbos Balder 11907/2009 Helge Knudsen Bestået

DGSK Apporteringsprøve Kolding 1.7 

 Østjyllands Pb Rass 01370/2009 Hans Jørgen Dahl Bestået
 Østjyllands Pb Fie 01365/2009 Søren Thygesen Bestået
 Østjyllands Sandy 17015/2009 Søren Thygesen Bestået
 Østjylland Liv 04031/2007 Anton Dahl Bestået
 Kvannildalens Champion Diesel Turbo 17368/2009 Ole Frank  Bestået
 Nymarkens Okidoki 07974/2011 Karsten Hare Bestået
 Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen Bestået
 Nakkehagens BF Walther 18253/11 Preben Pedersen Bestået
 ES Tobølbjergs Hunt 16130/11 Allan Bredgaard Bestået
 Nørre Løgums Carloo 00755/97 Gorm Pedersen Bestået
 Vajskjærs Abbigale Robert Poulsen Bestået

ESK Apporteringsprøve Sommertræf / Herning 30.6 

 Heegårds Y Kyon DK15271/2009 Jørgen Heegård Nielsen Bestået  Pokal
 Nordvestjydens Cheri DK14095/2009 Allan Bak Jensen Bestået
 Lammefjordens Lady DK06289/2008 Asger Mogensen Bestået
 B Aulumboens Gismo DK12812/2011 Jan Nielsen Bestået
 GS Åens V Hunter DK17333/2010 Kent Høegh Larsen Bestået
 B Aulumboens Fie DK09105/2011 Jan Nielsen Bestået

 Yderligere bestod en Tysk Ruhår



Pokalvinder ESK

DGSK & DPK Apporteringsprøve Sjælland 30.6 

 DGSK
 GS Glavaris DV Diezel DK15963/2011 John Bak Bestået Pokal UK
 GS Røsnæsh Grandus DK00357/2008  Niels Erik Krüger Bestået
 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg Bestået Pokal 
 P Vildtmandens William DK12287/2008

John Bak

Bestået *

 ES Line DK17965/2010

Helge Knudsen

Bestået

 1 hund bestod ikke


 
GS´ere udtaget til Racedyst                                                                                           *Pokal for Bedste ikke - GSér

 DPK
 P Fugledes Holli DK05260/2007

Peter Due

Bestået Pokal

 B Sille DK12504/2008

Carl Chr. Caspersen

Bestået

 IS Vorrehøjs Gyros DK16309/2010

Jørgen Jensen

Bestået

 IS Yobbos Calle DK10369/2009

Christina Bak

Bestået

 IS Gaudi 15459/2003

Niels Erik Krüger

Bestået

 B Stevnsåens Hjalte DK11208/2009

Ib Nielsen

Bestået

 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010

Ole Halberg

Bestået

 3 hunde bestod ikke


Pokalvinder DPK

DPK Apporteringsprøve Djursland 16.6 

 Fugledes Don Camillo 05627/2004 Børge Sommer Bestået Pokal
 Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke Bestået
 Frierfjordens Randi 03019/2011 Jens Have Bestået
 Vildtmandens Waldemar 12286/2008 Jens Rasmussen Bestået
 Spurvfugldalens Nalle 08269/2010 Marianne Kronholm Bestået
 Ln´s Pointmanns Piere 12295/2011 Martin Mortensen Bestået
 Donna 20354/2010 Tom B Hansen Bestået

DJ Apporteringsprøve Kreds 7  10.6 

 GS Kvannidalens Champion Diesel Turbo Ole Frank / f. John Bak Bestået

Midt Troms FKF Altevan 14. -15.4

 ES Østkystens FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK


En flot UK præmierække slutter således med flg. resultater ....
12 x 1 UK - 8 x 2 UK - 2 x 3 UK  Derby Semifinale - Derbyfinalist
Tillykke til ejer & opdrætterne Inger Lise  Poul Rasmussen 

Vest Finmark FKF Altaprøve 20. -22.4

 ES Østkystens FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 2. UK

   Dansk kennel Klubs Mesterskabsprøve 14.4 

 GS Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008 Erik Petersen 1. VK  HP
 P Mørups Britta DK05562/2008 Hugo Nielsen 2. VK  HP
 IS Lohmans Jaffa 06083/2005 Frank Krøyer 3. VK HP
 GS Nørre Løgums Dina af 5. Maj 07 Ásgeir Páll Júlíusson  4. VK
 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 5. VK
 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag 6. VK



De placerede med 1. vinder th.


Foråret 2012´s sidste slip med fotografen HP på pletten



Forårsmester Dansk Kennel Klub 2012
Gordon setter Vinterdalens Tillaaens 
Erik Petersen

 

DJ Bornholm 14. 4 

 ES Heegaards Z Cato SE45611/2011 Lars Malmstrøm 2. UK
 B Stevnsåens Delta DK10369/2008 Jens Frost 2. ÅK
 B Stevnsåens Miracle DK10370/2008  Jens Frost  1. ÅK

  FJD  Bornholm 15. 4 

 ES Heegaards Z Cato SE45611/2011 Lars Malmstrøm 1. UK
 B Stevnsåens Miracle DK10370/2008 Jens Frost 2. ÅK

Abisk Sverige  13.-15.4 

 ES Østkystens V Franco S62745/2008 Anna-Carin Blanck - Robert Olausen 1. ÅK


Østkystens V Franco


Ny Svensk Udstilling Champion
TILLYKKE

Nord Troms FKF Arnøyprøve 14. -15.4

 ES Østkystens FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK + 2. UK

Norsk Gordon Setter Klub 13.-15.4

 B Aulumboens C-Kita DK17704/2009 Jarle Berentzen 1. ÅK

Vefsen Jffs Hattfjelldal prøve   14.4 

 GS Åens Yara DK00919/2010 William Fournaros 2. UK

   DJ Kreds 7    9.4  

 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 2. ÅK
 B Stenhøj Rebelle DK15936/2010  Ole Borslund Nielsen  2. UK

  Engelsk Setter Klub i Danmark Hovedprøve 6.4 - 8.4   

 VINDERKLASSE   Samlet Matchning
 Natasja DK00510/2008 Martin Clausen 1  
 Lammefjordens Scack DK20142/2007 Asger Mogensen 2.
 Senjas Zeibas  Jan Andreasen 3. 
 Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 4.
 Lammefjordens Sannie DK01212/2007 Søren Stærkjær 5. 
 Svittjods Pandora S13548/2007 Daniel Gustavson 6. 



 VINDERKLASSE HOLD 4
 Natasja DK00510/2008 Martin Clausen 1 VK 
 Bjerndrups Jow DK11219/2009 Hans Jørgen Mogensen 2. VK
 Sikas Stoffer DK14897/2009 Knud Overgaard 3. VK
 Svittjods Pandora S13548/2007 Daniel Gustavson 4. VK



 VINDERKLASSE HOLD 5 & 6
 Senjas Zeibas  Jan Andreasen 1 VK 
 Lammefjordens Scack DK20142/2007 Asger Mogensen 2. VK
 Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 3. VK
 Lammefjordens Sannie DK01212/2007 Søren Stærkjær 4. VK
 Bjerndrups Victor DK21415/2008 Poul Aagaard Sørensen 5. VK
 Heegårds T Felix 10735/2005 Kristian Fly 6. VK

    
 

 UKK  ESK
 Lammefjorden Lerche DK15615/2010                 Asger Mogensen 1. UKK
 Lammefjorden Chila 15617/2010 Egon Dynesen 2. UKK
 Bjerndrups Zanka 06384/2011 Keld Hansen 3. UKK
 Senjas Q Winston 13924/2010 Erik Essman 4. UKK



 UK & ÅK 
 ES Lammefjorden Lerche DK15615/2010                 Asger Mogensen 1. UK Bedste Unghund
 ES Bjerndrups Zanka 06384/2011 Keld Hansen 1. UK
 ES Riddersporens Mike Henrik Bennedsen 1. UK
 ES Nordvestjydens Cherie DK14095/2009 Allan B Jensen 1. ÅK Bedste hund
 ES Drongstrups Pebber DK09468/2010 Lars Drongstrup 1. UK
 ES Giddes H Rype SE39881/2010 Morten Petersen 2. UK
 ES Zalza DK 03643/2011 Øystein Grandorf  1. ÅK
 ES Nordvestjydens Andy DK17905/2007 Martin Ry Krog 1. ÅK
 ES Heegård Kyon DK15271/2009 Jørgen Heegård Nielsen 1. ÅK + 2. ÅK
 ES Heegårds X Britt DK10366/2008 Ove Jensen 1. ÅK
 ES Senja H.K.H. Pingo DK11962/2009 Tage Skov 2. ÅK
 ES Amigo DK16410/2011 Aksel Spangsbjerg 2. ÅK

 
Bedste ÅK & UK hund

   DJ Vordingborg 5.4  

 P Bella DK06240/2011 Erik Juhl    1. UK

 P Spurvfugldalens  N Gry   DK 08272/2010        

Poul Ellehøj 2. UK
 IS Red Garlic Red Onion Mix DK 03427/2012 Ole Schmidt 2. UK
 B Emma DK04324/2011   Marianne Olesen  3.UK
 P Tiurskogens Penny SE23405/2011 Claes Carnbring 1. ÅK

   DJ Isenvad 5.4  

 B Richo 00018/2009 Harry Jensen 1. ÅK
 B Aulumboens Basil Peer Bæch Laursen 2. ÅK

Harstad og Vesterålens FKF prøve 30.3 - 1.4    

 P Fugledes Petite DK06319/2010 Wanja Andersen 1. ÅK
 ES Østkysten`s F M Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK + 3. UK

   Dansk Breton Klub Hovedprøve Horsens 30.3 - 1.4   

 VINDERKLASSE
 Fønsvigs Darwin DK06790/2009   Flemming Knudsen  1 VK /  HP
 Midtvejs Loke DK23295/2009   Karsten Hinnerup 2. VK
 Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 Jan Nielsen 3. VK
 Fønsvigs Da Vinci DK06792/2009  Thomas Klit 4. VK
 Loui 05443/2002 Allan Folmer Hansen  5. VK
 Elling Å’s Smilla 19407/2006  Mikael Birklykke 6. VK

     

De placerede med 1. vinder th.

 UK & ÅK  (Ingen UKK)
 Sif DK 19140/2010  Kenneth Thomsen  1. UK / Bedste Unghund
 Stevnsåens Zita DK 07918/2010  Poul Vestervang    1. UK + 2. UK  / 
Næst Bedste  Unghund
 Aulumboens D Jeppe DK10138/2010  Per Iversen 1. UK Bedste unge Han
 Ellings Å’s Vilma DK18807/2010 Mikale Birklykke 1. UK
 Engbjergvejs Fanch DK09469/2010  Asger Bak   1. UK
 Stenhøj Ronja DK15937/2010  Aage Stenhøj Jørgensen      1. UK
 Emma DK04324/2011   Marianne Olesen      2 UK + 3 UK  
 Balou DK08745/2011 Peter Strandgaard Rasmussen 2. UK
 Aulumboens Fie DK09105/2011 Jan Nielsen 2. UK
 Midtvejs Zidane DK11659/2009    Allan Folmer Hansen 1 ÅK Bedste Åben klasse
 Elling Å’s Smilla 19407/2006  Mikael Birklykke  1 ÅK + 2 ÅK 
Næst bedste åben klasse
 Engbjergvejs Aggi 19164/2005    Asger Bak 1 ÅK
 Stenhøj Noah 01520/2006 Jens Stenhøj Jørgensen 1 ÅK
 Stenhøj O Dina DK09001/2009 Jesper From Larsen  1 ÅK
 P Fugledes Orkan DK14269/2009 Thomas Kristensen 1. ÅK
 Stevnsåens Delta DK10369/2008 Jens Kristian Frost     2 ÅK
 Facco De La Malbirado DK 02637/2011 Jens Hansen 2. ÅK
 Aulumboens Basil DK21209/2008  Peer Bæch-Laursen   2. ÅK
 Gribskovens Cæsar DK21497/2008   John Hjernø    2. ÅK
 PVN’s Cero DK12649/2007    John K. Kjærgaard  2. ÅK
 Aulumboens Cliff DK17701/2009 Anne E. Krogh 2. ÅK

                               

   Dansk Irsk Setter Klub Hovedprøve Holbæk  30.3 - 1.4   

 VINDERKLASSE
 Lohmanns Jaffa Frank Krøyer 1. VK 
 Gaudi Niels Erik Krüger 2. VK
 Rødrypa’s Riders On The Storm  20550/2005 Jan Justesen 3. VK
 Unika DK05893/2007  Helle Høst Madsen 4. VK
 Settermosens Alice Kent Madsen 5. VK
 
 UK & ÅK  (Ingen UKK)
 Vorrehøjs Gyros  DK16309/2010 Jørgen Jensen 1. UK / Bedste Unghund
 Kirstinekjær’s Eddie  DK06716/2009 Gunnar Jensen 1. ÅK / Bedste hund
 Unika DK05893/2007  Helle Høst Madsen 1. ÅK
 Erin Vom Kapellenpfad     DK00147/2011 Jan Justesen 1. ÅK
 Rødrypa’s Riders On The Storm  20550/2005 Jan Justesen 1. ÅK
 Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. ÅK + 2. ÅK
 Unika DK05893/2007  Helle Høst Madsen 1. ÅK
 Kiwi Line’s Kokus 13930/2006 Jan Lorentzen 1. ÅK + 2. ÅK
 Krageredens Maggie DK03589/2010 Kent Madsen 1. ÅK
 Narefjell E. Ruske Sara N14214/2006 Hans Gjøslien 2. ÅK
 ES Zalza DK03643/2011 Øystein Grandorf 1. ÅK
 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 1. ÅK
 ES Heegårds X Zeus DK10360/2008 Søren Rydahl Christensen 2. ÅK
 ES Heegårds X Strax  DK 10361/2008. Peter Enøe Pedersen 2- ÅK



Bedste IS i Åben Klasse

   Dansk Gordon Setter Klub Hovedprøve Røde Kro 30.3 - 1.4   

 VINDERKLASSE
 Østjyllands Pb Inez 01366/2009 Lorenz Clemmesen 1. VK 
 Nørre Løgums Dina 12037/2008 Ásgeir Páll Júlíusson  2. VK
 Åens Gangster 09367/2006 Kent Hvirring Jensen 3. VK
 Nørre Løgum’s Daphne DK12038/2008 Lauge Larsen 4. VK
 Æblevangens Breezer 18890/2007 John Bak 5. VK
 Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen 6. VK



De placerede med 1.vinder th.

 UKK
 Åens V.  Hunter 17333/2010 Kent H. Larsen 1. UKK
 Åens Xcobar 18128/2010 Rene H. Madsen 2. UKK



UKK vindere 1 & 2 samt opdrætter

 UK & ÅK 
 Nakkehages B Tilde 01314/2011 Peter Eliasen 1. UK / Bedste unghund
 Nørre Løgums Exit 11261/2010 Karl Jensen 1. UK
 Åens Ydine 00916/2011 Bent Simonsen 1. UK
 Åens Xcobar 18128/2010 Rene H. Madsen 1. UK
 Nymarkens Nova 08123/2010 Flemming Nielsen 1. UK
 Østjylland PB Rass 01370/2009 Hans Jørgen Dahl 1. ÅK Bedste hund
 Vinterdalens Tillaaens  20740/2008 Erik Petersen 1. ÅK
 Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl 1. ÅK
 Littlle Lady von Rosenhof 14747/2010 Morten Holm 1. ÅK
 Østjylland PB Mal 01372/2009 Ulrik Stadelhofer 1. ÅK
 Nørre Løgums Blitz 20479/2004 Vibeke Olsen 1. ÅK
 P Frierfjordens Rex 16575/2010 Allan Diederichsen 1. ÅK
 Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen 2. ÅK
 Hunting Tiannas Blæs Becca Peter Eliasen 2. ÅK
 Østjyllands Pb Inez 01366/2009 Lorenz Clemmesen 2. ÅK
 Nørre Løgums Carloo 00755/2007 Gorm Pedersen 2. ÅK

   DJ Forårsvinderklasse Fyn   29.3  

 GS Nørre Løgum’s Daphne af 5. maj 07 DK12038/2008 Lauge Larsen  1. VK Cacit
 B Zago 02158/2006 -  Bjarne Nørhave 2. VK 
 P Takese Erika DK04322/2007  Villy Lovén 3. VK
 ES Lammefjorden’s Sannie DK01212/2007 Søren Stærkær 4. VK

  

Placerede med 1. vinder tv.

Karlsøy JFF prøve 27.3  

  GS Blacksetter A. Luna DK10536/2010 Tor Einar Eilertsen 1. UK

   DKK Forårsvinderklasse Bramming   26.3  

 ES Senjas Opus 18366/2008 Erling Clausen 1. VK 
 ES Senjas M Chester  18068/2006 Kent H Larsen 2. VK 
 P  Packo 03764/2006 Mogens Pedersen 3. VK
 IS Skovlykkes Sille 05884/2007 Erling W Christensen 4. VK
 B Aulumboens Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen 5. VK
 ES Senjas Nitte15785/2007 Aksel Nielsen 6. VK



De placerede med 1. vinder tv.

Europa Cup Irish Setters - Chalons en Champagne - Frankrig  24.3  

 IS Lohmanns Jaffa Frank Krøyer Tres Bon

Gudbrandsdalens Sjodalsprøve 24. -25.3  

 ES Nordvestjyden`s Z. Bassino DK22836/2005 Jan Terje Haugen/Øyvind Skurdal 3. VK

Vestfinmark Sennalandsprøve  24. -25.3  

 ES Østkystens F M Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK + 1. UK
 ES Østkysten`s V. Franco S62745/2008 Anna-Carin Blanck/Robert Olaussen 2. ÅK

Vestlandets Fuglehundklub 24.3  

 IS Settermosen Aberlour DK07566/2007 Rene Meinertsen 3. VK Kval

   Dansk Pointer Klubs Hovedprøve Holbæk 23. -25.3   

 VINDERKLASSE
 Zaro Erik Aarø 1. VK Cacit
 Top Point Axi Bertil Mårtensson 2. VK
 Fugledes Odet Flemming Fuglede Jørgensen 3. VK
 Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen 4. VK
 Fugledes Opal Mathais Nissen 5. VK
 Niholys Chang Niels Holger Lykke 6. VK



De placerede med vinderen tv.

 UK - ÅK & UKK
 P Spurvfugldalens Nicki 08268/2010 Kruse Meier 1. UKK
 P Donna 20354/2010 Tom B Hansen 2. UKK
 P Frierfjordens Rex 16575/2010 Allan Diederichsen 3. UKK
 P Spurvfugldalens Nicki 08268/2010 Kruse Meier 1. UK / bedste unghund
 P Matresse´s Wilma 19087/2010 Jan Espersen 1. UK
 ES Midtfyns Themis 01773/2011 Johanne Melin 1. UK
 P Myrteigens Billie H NO43450/2010 Terje Nordheim 1. UK
 P Reintoft  E2 Blitz DK13870/2010 Ove Steen Pedersen 1. UK
 P Frierfjordens Rossi Tmmy Nilsen 1. UK
 P Terra av Rabbelugn N FI 60322/2011 Terje Nordheim 2. UK
 P Frierfjordens Rossi NO58426/2010 Jan Tommi Nielsen 2. UK
 P Fugledes Nike 06390/20009 Jan Koch 1. ÅK
 P Astrups Asti 04119/2009 Anne Marie Skov 1. ÅK + 2. ÅK
 P Fugledes Pius 06316/2010 N. Kinck / F. Sten Rønnerling 1. ÅK
 P Astrups Feighter   04120/2009 Alex Nissen 1. ÅK
 P Frierfjordens Rit 03020/2010 Flemming Fuglede Jørgensen 1. ÅK
 P Top Point Axi S42081/2009 Bertil Mårtensson 1. ÅK Bedste hund
 P Semighimi Olama S 18693/2009 Bjørn Mejiel 1. ÅK
 P Vildtmandens William 12287/2008 Jens Rasmussen / f John Bak 1. ÅK
 P Fugledes Oskar 14266/2009 Flemming Sørensen 1. ÅK
 P Villestoftes Sissel 14096/2006 Anne-Marie Petersen 2. ÅK
 P Boelsgaards Cille 19598/2009 Anne B Hansen 2. ÅK
 P Rushlight Brazen Hussey Jack Engebrechtston 2. ÅK
 P Fugledes Don Camillo 05627/2007 Børge Sommer 2. ÅK
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 2. ÅK
 ES Landlordens Lady Lamour  Niels Erik Nielson  2.ÅK
 P Fleur des Rousses de la Combe DK15362/2010 Villy Lovén 2. ÅK
 P Fugledes Opus 14264/2009 Niels Petersen 2. ÅK

   FJD Østeropsyn Skagen Klitplantage Skovprøve  20.3  

 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 1. ÅK Pokal
 GS Åens Gangster 09397/2006 Kent Hvirring Jensen 1. ÅK
 ES Sikas Stoffer 14897/2009 Knud Overgaard 1. ÅK



De præmierede

   DKK Forårsvinderklasse Vildbjerg  - Prøve I  &  II    21.3  

 Prøve I

 ES Nordvestjydens Ciwa 14098/2009 Kurt Nedergaard 1. VK HP
 P Mørups Britta 0562/2008 Hugo Nielsen 2. VK HP
 B PVN´s Cero 12649/2007 John K Kjærgaard 3. VK HP
 P Metrinelunds Gossi 11545/2006 Svend Buchhave 4. VK HP
 P Spurvfugldalens Katja 07553/2006 Alfred Vemmelund 5. VK



De placerede på Prøve I med 1. vinder tv.

 Prøve II

 P Astrups Zaza 04121/2009 Jes Krag 1. VK
 P Treff 21421/2004 N P Olesen 2. VK
 P Hesselhøj Disco 14503/2003 Henning Hansen 3. VK
 ES Sikas Stoffer 14897/2009 Knud Overgård 4. VK
 IS Mårups Klip 02208/2007 Erik Rimmen 5. VK



De placerede på Prøve II med 1. vinder tv.

   Dansk Jagthunde Derby  20.3  

 ES Melsgård Q. Whitney 02345/2010 Hans Peter Clausen DERBYVINDER
 ES Zalza 03643/2011 Øystein Grandorf 2. vinder
 B Stevnsåens Zita DK07918/2010 Poul Vestervang 3. vinder
 ES Nordvestjyden´s Ecu DK04535/2010 Asbjørn Møller Jensen 4.vinder
 P Frierfjordens Randi 03019/2011 Jens Have 5. vinder
 IS Vorrehøjs Gyros DK16309/2010 Jørgen Jensen 6. vinder


>> <<
Melsgård Q. Whitney Derbyvinder 2012
Hans Peter Clausen



De placerede med Derbyvinderen tv.

 1. dag herunder
 P Frierfjordens Randi 03019/2011 Jens Have  1. UK
 ES Nordvestjydens Emma Lou 04531/2010 Henning Jensen 1. UK
 ES Melsgård Q. Whitney 02345/2010 Hans Peter Clausen 1. UK
 B Stevnåens Zita DK07918/2010 Poul Vestervang 1. UK
 ES Nordvestjyden´s Ecu DK04535/2010 Asbjørn Møller Jensen 1. UK
 ES Giddes H. Rype SE39881/2010 Morten C Pedersen 1. UK
 ES Nordvestjyden´s Eto DK04535/2010 Allan Højrup 1. UK
 ES Zalza Øystein Grandorf 1. UK
 IS Vorrehøjs Gyros DK16309/2010 Jørgen Jensen 2. UK
 P Fleur des Rousses de La Combe DK15362/2010 Villy Loven 2. UK
 P Reintoft  E2 Blitz DK13870/2010 Ove Steen Pedersen 2. UK
 Følgende 10 hunde til 2. heat:  
 1B 
Melsgård Q. Whitney - Nordvestjydens Emma Lou - Frierfjordens Randi - Nordvestjyden´s Ecu - Stevnåens Zita - Giddes H.
        Rype - Zalza -
Nordvestjyden´s Eto
 
2A  Fleur des Rousses de La Combe -  Vorrehøjs Gyros  

DJ Forår Vinderklasse Terkesbøl   19.3  

 P Villesstoftes Gry 14095/2006 Gunnar Larsen/Anne Marie Petersen 1. vinder
 GS Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen 2. vinder
 ES Senjas M Chester  18068/2006 Kent H Larsen 3. vinder
 GS Østjyllands Pb Rass 01370/2009 Hans-Jørgen Dahl 4. vinder
 P Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen 5. vinder 
 B Loui 05443/2002 Allan Folmer Hansen 6. vinder

  

De placerede med 1. VK til v.

  DKK Forår Vinderklasse Sjælland  19.3  

 IS Alba Frank Krøyer 1. vinder
 GS Nørre Løgums Daphe Lauge Larsen 2. vinder
 B Zago Bjarne Nørhave 3. vinder
 IS Lohmanns Jaffa  Frank Krøyer 4. vinder
 P Fugledes Eno Bjerke Anderson 5. vinder 
 GS Æblevangens Breezer  John Bak 6. vinder

  
 
De placerede med 1. VK til v.

Namdal FKF   17 - 18.3  

 GS Åens G Blackie DK09372/2006 Arild Dahl 1. ÅK




Rogaland FKF   17 - 18.3  

 ES Østkysten`s Egon DK13904/2009 Øyvind Mauseth og Karen Mork 1. ÅK

Tromsø 17 - 18.3  

 ES Østkysten`s F M Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 3. UK + 1. UK

Møre og Romsdal FKF Ørskog prøve  17 - 18.3  

 IS Settermosen Aberlour DK07566/2007 Rene Meinertsen og Erica Christensen 5. VK finale

 Femund  -  Romerike Fuglehundklubb 17 - 18.3  

 B Stenhøj R Molte DK15934/2010 Antonius Middelhuis 2. UK + 1. UK

  DJ Hjallerup 18.3  

 P Bjørklund CR Jackson N051016/10 Einar Holmvik 1. ÅK



Den præmierede

  DJ Læsø 18.3  

 GS Åens Monty DK15658/2007 Mette Hvirring Jensen 1. ÅK



Den præmierede

  DJ Holbæk 18.3  

 GS Blacksetter Aldo DK 10535/2010  Ole Halberg      1.UK
 B Stenhøj Ronja DK 15937/2010 Aage Stenhøj Jørgensen   1.UK
 ES Line DK 17965/2010 Helge Esbensen  1.UK
 ES Zalza DK 03643/2011 Øystein Grandorf   1.ÅK
 B Fønsvigs Djazz DK 06789/2009 Jimmy Kendra     2.ÅK
 ES Heegaards X Strax  DK 10361/2008 Peder Enøe  2.ÅK


 
Præmierede hunde i hhv. UK og ÅK 

  DJ Tylstrup 17.3  

 B Elling Å´s Vilma 18807/2010 Mikael Birklykke 1. UK
 IS Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. ÅK
 B Stevnåens Luna 10371/2008 Lene Kaufmann 1. ÅK
 IS Mårups Klip 02208/2007 Erik Rimmen 2. ÅK



De præmierede

  DJ Barrit 17.3  

 B Midtvejs Loke 23295/2009 Karsten Hinnerup 1. ÅK
 B Midtvejs Zidane 116959/2009 Allan Folmer Hansen 2. ÅK
 B Kit  Gudmund Jensen 2. ÅK
 B Aulumboens Basil Peer Bæch- Laursen 2. ÅK
 ES Hegaards Kyon Jørgen Heegård Nielsen 2. ÅK
 IS Kirstinekjærs Eddie Gunnar Jensen 2. ÅK
 

  DJ Thorsø 17.3  

 ES Drongstrups D Felex 09463/2010 Tonny Nygaard 1. UK
 IS Erin vom Kapellepfad 00147/20011 Jan Justesen 1. ÅK



De præmierede

 DJ Glamsbjerg 17.3  

 P Metrinelunds Sander Ib Eriksen 2. ÅK

  FJD Kolding 16.3  

 GS Litlle Lady von Rosenhof 14747/2010 Morten Holm 1. ÅK
 GS Hunting Tianna´s Blæs Becca 17645/2006  Peter Eliasen 1. ÅK
 GS Østjyllands Pb Inez 01366/2009 Lorenz Clemmesen 1. ÅK



De præmierede

Telemarken FKF Rjukan 16. - 18.3

 ES Storåens Daysi DK06482/2009 Olav Egeland  2. AK

  DJ Uge  14.3  

 ES Zalza 03643/2011 Øystein Grandorf 1. UK
 P Spurvfugldalens Nalle 08269/2010 Børge Sommer 1. UK
 ES Nordvestjydens Eto 045332010 Allan Højrup 1. ÅK
 ES Senjas Q Winston 13924/2010 Erik Esman 2. ÅK



De præmierede

  DJ Thisted 12.3  

 IS Bjerkaasens BK Storm NO 32296/11 Kristian Jensen 1. UK
 ES Giddes H Rype 39881/2010 Morten Pedersen 2. UK
 IS Ginkgo  11462-2009 Alex Hermansen 1. ÅK
 B Fønsvigs Da Vinci 06792/2009 Knud Klit / f. Thomas Klit 1. ÅK
 B Midtvejs Zidane 116959/2009 Allan Folmer Hansen 2. ÅK
 B Midtvejs Loke 23295/2009 Carsten Hinnerup 2. ÅK

  Vest Finmark Børselv 10. - 11. 3

 ES Østkysten`s F M Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK

  FJD Sjælland 11.3  

 B Liva DK19139/2010  Kell Petersen 1. UK  Pokal Breton
 B Emma DK04324/2011                 Marianne Olsen 1. UK 
 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010                 Ole Halberg 1. UK Ærespr. DGSK
 P Spurvfugldalens N Gry DK08272/2010                 Poul Ellehøj 1. UK pokal DPK
 ES Lammefjorden Lerche DK15615/2010                 Asger Mogensen 1. UK Pokal ESK
 B Sallingboens Chanel DK00378/2007                 Hans Kurt Jeppesen 1. ÅK
 GS Nørre Løgums Daphne DK12038/2008  Lauge Larsen 2. ÅK
 B Fønsvigs Djazz DK06789/2009  Jimmy Kendra 2. ÅK
 GS Røsnæs Grandus DK00357/2008   Niels Erik Krüger 2. ÅK
 B Stevnsåens Delta DK10369/2008                 Jens Kristian Frost 2. ÅK
 ES Heegårds X Zeus  DK10360/2008                 Søren Christensen 1. ÅK Pokal ESK
 ES Heegårds X Scott  DK10359/2008                 Curt Jensen 2. ÅK
 GS Hunting Tianna Blæs Becca 17645/2006                      Peter Eliasen 2. ÅK



De præmierede

  FJD Midtjyske 11.3  

 ES Lammefjordens  Chila 15617/2010 Egon Dynesen 1. UK  Pokal ESK
 P Frierfjordens Rit 03020/2010 Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK  Pokal DPK
 P Boelsgårds Black Pi 07854/2010 Erik Winkler 1. UK 
 B Midtvejs Loke 23295/2009 Karsten Hinnerup 1. ÅK
 B Stevnsåens Luna 10371/2008 Lene Kaufmann 1. ÅK
 B Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 2. ÅK
 P Spurvfugldalens Nicki 08268/2010 Kruse Meier 2. ÅK
 GS Litlle Lady von Rosenhof 14747/2010 Morten Holm 2. ÅK
 ES Sikas Red 14898/2009 Knud Overgaard 2. ÅK
 B Richo 00018/2009 Harry Jensen 2. ÅK
 B Fønsvigs Devil 06791/2009 Torben P Pedersen 2. ÅK



Samtlige præmieringer
  

  FJD Sydjyske  10.3 

 GS Åens V Hunter 147333/2010 Kent H Larsen 1. UK  Ærespr. DGSK
 P Frierfjordens Rex 16575/2010 Allan Diederichsen 1. UK  Pokal DPK
 ES Bjerndrups Zanka 06384/2011 Keld Hansen 1. UK Pokal ESK
 P Spurvfugldalens Nicki 08268/2010 Kruse Meier 1. UK
 ES Senjas Quest 13920/2010 Erling Clausen 2. UK
 P Astrups Feighter   04120/2009 Alex Nissen 1. ÅK Pokal DPK
 IS Lohmanns Jaffa 06083/2005 Frank Krøyer 1. ÅK
 GS Åens Q. Bark 09464/2009 Allan Nissen 1. ÅK Ærespr. DGSK
 P Fugledes Opal  14265/2009 Mathias Nissen 1. ÅK
 B Fønsvigs Da Vinci 06792/2009 Knud Klit / f. Thomas Klit 1. ÅK
 ES Senjas Opus  Morten Bromerholm/ f Erling Clausen 1. ÅK
 ES Senjas Q Winston 13924/2010 Erik Esman 2. ÅK
 P Bendts D-Xola 02905/2009 Bent Olsen 2. ÅK
 B PVN´s Cisse 12646/2007 Niels Nielsen/ Poul Valdemar Nielsen 2. ÅK
 P Villestoftes Ena 06879/2009 Anna-Marie Petersen 2. ÅK


>> <<
Samtlige præmierede - stort set hver anden hund på prøven :-)      Klik foto .... forstørrelse !


Formanden for ESK Danmark på hvervekampagne blandt Pointerklubbens Junior medlemmer...
Her udsættes Mathias Nissen for sin manddomsprøve straks efter sin første 1. præmie i åben klasse med sin Pointer Opal...
Jo, Hr. Clausen brugte alle midler... se eksempelvis skiltet i baggrunden

BEMÆRKNING:
Resultatsiden har fået en bemærkning omkring ovenstående foto, idet vedkommende følte vi gik "over en slags streg"...
DET HELE ER EN SPØG - Mathais rørte ikke øllet - andet end dåsen udvendig - og han sugede ej heller på cigaren.
Skiltet i baggrunden er manipuleret og kun lavet for at give et lille hyggeligt pusterum til os alle.
Mathais´ far står ved siden af fotografen og vi morede os alle. 

  FJD Nordjyske  10.3 

 P Bjørklunds CR Donna 02478/2011 Kjeld Nielsen 1. UK / Pokal DPK
 P Donna 20354/2010 Tom B Hansen 1. UK
 GS Kvannildalens Champien Diesel Turbo 20368/2010 Ole Frank 1. UK Ærespr. DGSK
 B Elling Å’s Vilma 18807/2010 Mikael Birklykke 1. UK Pokal DBK
 IS Gingko 11462/2009 Alex Hermansen 1. ÅK
 P Frierfjordens Randi 03019/2011 Jens Have  1. ÅK Pokal DPK
 IS Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 2. ÅK


>> <<
Samtlige præmierede

  Agder FKF Hovden 9. 3

 ES Østkysten`s Egon DK13904/2009 Øyvind Mauseth og Karen Mork 2. ÅK
 ES Storåens Daisy DK06482/2009 Olav Egeland 3. ÅK

  FJD Midtfyn 9.3 

 GS Nakkehages Bd Tilde 01314/2011  Peter Eliasen 1. UK
 GS Hunting Tianna´s Blæs Becca 17645/2006  Peter Eliasen 2. ÅK



To "sorte" præmieret

Tromsø FKF 4.3

 ES Østkysten s FM Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK

  Namdal FKF Lifjellprøve 2.-4. 3

 P Metrinelunds Kejser DK10299/2008 Terje Bjugan 2. VK Kval
 P Metrinelunds Gabi DK13449/2010 Einar Hustad 2. UK

Midt Troms Senja Prøve 25.-26.2  

P Fugledes Petite Wanja Andersen 2. AK + 3. ÅK

Rogaland  FHK`s Sirdal 11.2 

 ES Østkysten`s F M Hera DK10540/2010 Are Salomonsen 1. UK

DBK´s mesterskabsprøve i apportering 14. januar 2012

 Østfyns Josie 18975/2006   Jørn Brænder 1. vinder
 Rico 00018/2009  Harry Jensen 2. vinder

 Fønsvigs Darwin 06790/2009

Flemming Knudsen 3. vinder
     

 RETUR MENU