Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark
2013

DJ Røde Kro 3.11 

 P Fugledes Thor  DK06317/2012 Flemming Sørensen 1. UK
 P Villestoftes Tilde Joakim Skovgaard 2. UK
 P Metrinelunds Donna Helge Knudsen 2. UK
 GS Vajskær Abidal DK11957/2011. Robert Poulsen 1. ÅK
 GS Østdalens Dixi DK03554/2011 Frits Friberg 1. ÅK



De præmierede

VM  25. & 27.10 Croatien  

 ES Bob 01944/09 Harris Jensen Tres Bon
 ES Tobølbjergs Columbine Dk18216/2007 Allan Nissen Tres Bon
 25.10 / Det var den eneste (Columbine) præmiering til danske hunde overhovedet. Fuglene var der, men det kneb med at "klare" disse. 
 TOTAL på VM : 7 engelske blev præmieret og INGEN kontinentale overhovedet (60 Kont. starter)  !!!
 27.10 lykkedes det så for Bob... men det rækker vist ikke til bronze, beretter holdet !

DJ Terkesbøl 23.10 

 P Villestoftes Asta 18058/2012 Anne Marie Pedersen 1. UK
 GS Puronperän Unika DK13485/2012 Lorenz Clemmesen 2. UK
 ES Tobølbjergs Hunt DK16130/2011 Allan Bredsgaard 1. ÅK
 P Matresses Liva 13300/2000  Herman Pol 2. ÅK

Middelhavs CUP Croatien  

 ES Senjas Zeibas  09832/2005 Jan Andreasen 1" Excelent Cacit Cac
 ES Bob 01944/09 Harris Jensen 3" Tres Bon
 P Fugledes Opal Dk14265/2009 Mathias Nissen f. Senior Nissen 3" Tres Bon
 Det danske hold vandt SØLV medaljer ved Middelhavs Cupén & Senjas Zeibas ved Jan Andreasen blev  individuel 2. bedste hund
 Herfra ønskes "Knæk & Bræk på VM de næste dage ....


Sølvholdet 

Vestfold HK Lavland 20.10

 P Boelsgaards Ravi DK11271/2012 Monica og Svenn Erik Rud 1. UK
 ES Heegårds Y Kaja DK15270/2009 Tom W Pettersen 2. AK

FJD Falster 20.10 

 ES Bjerdrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis 1. VK
 B Fønsvig Da Vinci DK06792/2009 Thomas Klit 2. VK *
 IS Janås Esso  Ess Ylva Lannge 3. VK



De placerede



* Ny Dansk Jagtchampion Fønsvigs Da Vinci
TILLYKKE

 Svensk Mesterskab Felt  19.10  

 P Fugledes Odin Bjerke Andersson 3. vinder *



* Ny Svensk Jagtchampion Fugledes Eno
Tidligere Dansk Jagtchampion

TILLYKKE

FJD Bramming 19.10 

 B Fønsvig Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen 1. VK
 ES Senjas Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 2. VK



De placerede

DJ Otterup  18.10 

 P Fugledes Thor DK06317/2012 Flemming Sørensen 1. ÅK
 P Spurvfugldalens Olivia DK15499/2011 Søren Møller Jensen 1. ÅK
 ES Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Eigil Nicolaisen 1. UK

 Svensk Derby  18.10  

 ES Tobølbjergs Iza Sten og Bodil Rönnerling 1. UK HP  DERBYVINDER 2013
 P Villestoftes Ponto Villy Lovén 1. UK HP 3 Vinder
 P Boelsgaards Trille Henning Hansen 1. UK


 
Tobølbjergs Iza (Arkivfoto)


De placerede

Longtora Sverige 16-18.10 

 ES Tobølbjergs Joy  Chalotta Sundquist 1. UK
 ES Senja´s Saiko DK 1156572012 (Resultatet er opnået for 14 dage siden)   Søren Mulvad 1. UK HP
 ES Senja´s Saiko DK 1156572012   Søren Mulvad 1. ÅK HP
 P Fugledes Odin Søren Mulvad 2. VK

 Svensk Derby  18.10  

 ES Tobølbjergs Iza Sten og Bodil Rönnerling 1. UK HP  DERBYVINDER 2013
 P Fugledes Eno Bjerke Andersson 3. VK


Fugledes Eno Dansk och Svensk Jaktchampion ägare: Bjerke Andersson

DKK Brugsklasse Sønderjylland  15.10 

 GS Østjyllands Rb Liv  04031/2007 Anton Dahl 1. BRKL*
 B Ritta Dk04865/2011 Torbjörn Rantanen Lund-Nielsen 1. BRKL
 GS Røsnæs Gaucho Dk00358/2008 Carl Jensen 1. BRKL
 ES Tobølbjergs Columbine Dk18216/2007 Allan Nissen 2. BRKL
 P Fugledes Opal Dk14265/2009 Mathias Nissen 2. BRKL
 B Midtvejs Loke Dk23295/2009 Karsten Hinnerup 2. BRKL




* Ny Jagtchampion Østjyllands Rb Liv

TILLYKKE
 

DANMARKSMESTERSKABET   Skjørringe Gods 13.10 

 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 1. VK HP
 B Fønsvigs Debit DK06794 2009 Torben Andreasen  2. VK HP
 GS Vinterdalens Tillaaens DK29740/2008 Erik Petersen 3. VK HP
 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergård 4. VK 
 P Fugledes Nike Dk06390/2009 Jan Koch 5. VK
 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 6. VK



De placerede 6 hunde på DM 2013 med Danmarksmesteren tv. 


Danmarksmester 2013 Blacksetter  Aldo ved Ole Halberg
TILLYKKE

 

DKK Brugsklasse Læsø  11.10 

 B Elling Å’s Smilla 19407/2006 Mikael Birklykke 1. BRKL*
 B Engbjergsvejs Fanch DK09469/2010 Asger Bak 1. BRKL
 B Tessa DK11872/2012 Ole Larsen 2. BRKL



De præmierede



* Ny Jagtchampion Elling Å’s Smilla
TILLYKKE
 

Hed-Opp FHK´s Mjosprøve I  6.10

 B Stenhøj R Molte DK15934/2010 Tom Antonius Middelhuis 1. AK
 ES Østkysten`s F M Alma DK10538/2010 Jan Carlsen 1. AK

DKK Int. Efterårsvinderklasse Vildbjerg  6.10 

 GS Vinterdalens Tillaaens DK29740/2008 Erik Petersen 1. VK HP *
 ES Senjas HKH Pingo DK11962/2009 Tage Skov  2. VK 
 ES Sikas Rap DK14899/2009 Gunnar Brøndum Christensen 3. VK
 P Zaro15066/2006  Erik Henriksen Aarø 4. VK 
 ES Sikas Stoffer DK14´897/2009 Knud Overgaard 5. VK



De placerede

 

* Ny Brugschampion Vinterdalens Tillaaens 

(Arkivfoto)
Vinterdalens Tillaaens var tidligere DK JCH.
TILLYKKE

 

DJ  Vinderklasse Vestsjælland 6.10 

 ES Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen 1. VK Cacit *
 GS Nørre Løgum's Dina Af 5 Maj 07 Dk12037/2008 Asgeir Pall Juliusson  2. VK HP
 ES Lammefjordens Lady Dk06289/2008 Asger Mogensen 3. VK HP
 IS Lohmann's Jaffa 06083/2005 Frank Krøyer 4.VK
 B Gribskoven's Faru Dk07505/2007 Søren Stenhøj Jørgensen 5. VK



De placerede



* Ny International Jagtchampion Martallens Iasy 
 
(Arkivfoto)
Iasy var tidligere DKBRCH, DKJCH. SEJCH, DKCH, SECH
TILLYKKE


FJD  Int. 5. Vinderklasse Sydsjælland  5.10 

 P Fugledes Juvel DK17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen  1. VK Cacit
 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg  2. VK *
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 3. VK´*
 GS Røsnæs Guizo DK003562008 Niels Erik Krüger 4. VK 
 ES Bjerndrup's Zanka Dk06384/2011 Kjeld Hansen 5. VK



De placerede

* Ny Jagtchampion Niholys Chang 
TILLYKKE
 
(Arkivfoto)



* Ny Jagtchampion Blacksetter Aldo 
TILLYKKE
 
(Arkivfoto)


DJ Efterårs Vinderklasse Hejnsvig  4.10 

 ES Senja´s L Sally 19834/2005 Flemming Østergård 1. VK 
 P Fugledes Ici DK09214/2007 Allan Diederichsen  2. VK  
 ES Nordvestjydens Ecy DK04535/2010 Asbjørn Møller Jensen 3. VK
 ES Senja´s Nitte Dk15785/2008 Aksel Nielsen 4. VK 
 GS Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen 5. VK



De placerede

SESK Vinderklasse Sverige 3.10 

 ES Martallens Easy 18042/2006 Erling Clausen 3. VK
 ES Senjas Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 4. VK
 ES Tobølbjergs Colombine  DK18216/2007 Allan Nissen 5. VK 
 Ungdomklasse
 Senjas Sheeba  Erling Clausen

1. UK HP



De placerede 

FJD Efterårs Vinderklasse Gl. Toftegård 3.10 

 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag 1. VK HP
 P Spurvfugldalens Katja 07563/2006 Alfred Vemmelund  2. VK HP 
 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergård 3. VK HP
 B Facco De La Malbirado DK02637/2011 Jens Hansen 4. VK HP
 P Fugledes Merlot DK03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 5. VK HP
 P Mørups Britta DK05562/2008 Hugo Nielsen 6. VK



De placerede

* Ny Jagtchampion Astrups Zaza
TILLYKKE
 

SPK Sverige 27- 29.9 

 P Frierfjordens Rit DK03020/2011 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK Parti 1 / Finale CACIT
 P Fugledes Odin DK14268 /2009 Søren Mulvad Johansen 1. VK CK Parti 2
 P Astrups Loke DK 04039/12 Kristian Johansen 1. UK HP
 P Villestoftes Pernille  Mattias Siölunds 1. UK HP



Vinderen

DBK Efterårs Vinderklasse Køge 27- 29.9 

 B Aulumboens Pepsi DK DK212211/2008 Jan Nielsen 1. VK HP
 B Asta DK25213/2010 Kenneth Schultz 2. VK HP
 B Fønsvigs Debit DK06794 2009 Torben Andreasen 3. VK 
 B Aulumboens Becky DK21213/2008 Anni Hansen 4. VK
 B Elling Å´s Smillla DK19407/2006 Michael Birklykke 5. VK
 B Stevnsåens Guzzi DK21139/2004 Poul Vestervang 6. VK



De placerede



* Ny Jagtchampion Aulumboens Pepsi
TILLYKKE
 

 UK - ÅK 28.9
 ES Stiesdal's Yatzy Dk12048/2012  Øystein Grandorf  1.UK
 B Zantos Dk17962/2011   Bjarne Nørhave 1. UK Bedste unge han
 B Jørlundes Happy Dk03646/2012  Bent Olsen  2. UK
 B Attila Dk06570/2012  Thomas Stenbek  1. UK Bedste unghund
 B Bird Des Pigenettes Lof243612   Jesper Tobias Hjorth Bergh  2. ÅK
 B Kito Dk12500/2008  Kell G. Petersen  2. ÅK
 B Stenhøj Rebelle Dk15936/2010  Ole Barslund Nielsen  2. ÅK
 B Balou Dk08745/2011  Peter Strandgaard Rasmussen  2. ÅK
 B Midtvejs Loke Dk23295/2009   Karsten Hinnerup 2..ÅK
 B Liva Dk19139/2010  Kell Petersen  2. ÅK
 B Aulumboens Garry Dk12822/2011  Søren Pedersen  1.. ÅK
 B Aulumboens Becky Dk21213/2008 Anni Hansen  1. ÅK
 B Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010   Asger Bak 1. ÅK Bedste han ÅK
 B Asta Dk05213/2010  Kenneth Schultz  1. ÅK Bedste hund ÅK
 APPORTERINGSPRØVE 27.9
 B Gribskoven's Laban Dk07511/2007  Kim Askgaard Bestået
 B Bindesbøls Bessie Dk13247/2007  Karsten Gundesen Bestået
 B Kito Dk12500/2008  Claus M. Nielsen Bestået
 B Gribskoven's Bertha Dk07225/2010   Søren Stenhøj Jørgensen Bestået
 B Gribskoven's Cæsar Dk21497/2008  John Hjernø Bestået
 B Theo Dk18162/2007  Eddie Grundahl Hansen Bestået
 IS Yobbo's Calle Dk10369/2009  Christina Bak Bestået
 B Jacques Dk03703/2009  Allan Rasmussen Bestået
 B Østfyns Juno 18974/2006  Frede Nielsen Bestået
 B Sille Dk12504/2008  Carl Chr. Kaspersen Bestået
 B Stevnsåen's Hjalte Dk11208/2009  Ib Nielsen Bestået
 B Thingmanns Mille 08939/2005  Merete Larsen Bestået
 B Gribskoven's Faru Dk07505/2007  Søren Stenhøj Jørgensen Bestået
 B Stenhøj Rebelle Dk15936/2010  Ole Barslund Nielsen Bestået
 B Liva Dk19139/2010  Kell Petersen Bestået
 GS Æblevangen Aqua 09155/2005  John Bak Bestået
 B Jørlundes Alma Dk03843/2010  Bent Olsen Bestået
 B Jørlundes Happy Dk03646/2012  Bent Olsen Bestået
 B Gribskoven's Zulu Dk07504/2007  Søren Mark Jensen Bestået
 6 Bretons bestod ikke. Der deltog endvidere 10 kontinentale hunde og 1 labrador. Tre af disse hunde bestod ikke.

 

DISK Efterårs Vinderklasse Liselund Stubbekøbing  29.9 

 IS Freja 16870/2008 Per Christoffersen 1. VK Cacit
 IS Ginkgo DK11462/2009 Alex Hermansen 2. VK HP
 IS Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 3. VK HP
 IS Mårups Cato DK13100/2011 Per Pedersen 4. VK
 IS Esex 24005/2004 Ole Schmidt 5. VK



De placerede



* Ny Jagtchampion Erica
TILLYKKE
 

 

 ESK Efterårs Vinderklasse Bramming 29.9 

 ES Hagalidens Flying Akki S21947/2009 Morten Pedersen 1. VK
 ES Nordvestjydens Eto 04533/2010 Allan Højrup 2. VK
 ES Västfrontens Nestor S33988/2004 Andreas Talpei 3. VK
 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergård 4. VK
 ES Martallens Easy 18042/2006 Erling Clausen 5. VK
 ES Sikas Stoffer DK14897/2009 Knud Overgaard 6. VK



De placerede

Nordisk Match  ESK SESK NESK Bramming 29.9 

 Sverige   72 point
 Danmark     53
 Norge    42
 Svidtjods Pandora    Individuelt bedste hund

 


Sveriges deltagere

 DGSK Efterårs Vinderklasse  Gl. Toftegårde 28.9 

 GS Vinterdalens Tillaaens Dk20740/2008 Erik Petersen 1. VK
 GS Østjylland's Pb Inez Dk01366/2009, Lorenz Clemmesen 2. VK*
 GS Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen 3. VK
 GS Nørre Løgums Cicka 00759/2007 Kim Weber 4. VK



De placerede



* Ny Jagtchampion Østjyllands Pb Inez
TILLYKKE
 

DKK Brugsklasse Sulsted 28.9

 IS Mårups Messi 02213/2007 Per Pedersen 1. BRKL




* Ny Jagtchampion Mårups M;essi
TILLYKKE
 

Uge 21.9  SISK Sverige

 P Fugledes Odin DK14268 /2009 Søren Mulvad Johansen 1. VK Cacit *


 

* Ny Svensk Jagtchampion Fugledes Odin

TILLYKKE
 

DKK Brugsklasse Fyn 27.9

 IS Erin Vom Kapellenpfad Dk00147/2011 Jan Justesen 1. BRKL
 P Astrups Fighter DK04120/2009 Alex Nissen 1. BRKL
 B Midtvejs Zidane DK11659/2009 Allan Folmer Hansen 2. BRKL

DKK Brugsklasse Bramming 26.9

 B Fønsvigs Da Vinci DK06792/2009 Thomas Klit 1. BRKL
 ES Senjas Winston DK13924/2010 Erik Esmann 1. BRKL
 B Aulumboens Jeppe DK10178/2010 Per Iversen 1. BRKL
 ES Lammefjordens Lerche DK15615/2010 Asger Mogensen 2. BRKL
 P Zaro 15056/2006 Erik Aarø 2. BRKL
 ES Senjas HKH Pingo DK11962/2009 Tage Skov 2. BRKL
 ES Storåens Eddie DK10784/2010 Jane Mortensen 2. BRKL

DKK Brugsklasse Sydsjælland 25.9

 IS Unica Dk05893/2007 Lene Knudsen 1. BRKL*
 GS Røsnæs Guizo DK003562008 Niels Erik Krüger 1. BRKL
 GS Nørre Løgums Daphne af 5 Maj DK12037/2008 Lauge Larsen 2. BRKL
 GS Åens Pennie DK17843/2008 Bjarne Kleis 2. BRKL



De præmierede



* Ny Jagtchampion Unica
TILLYKKE
 

 Laupa Finland 20. -22.9 

 ES Heegårds Sally Harri Heino 2. Vinder Guldpokal
 ES Heegårds Sally Harri Heino 2. UK 

                                
                                                                                           2. vinder og et uimodståeligt aktuelt fotografi fra de finska rapphønsmarker :-)

DGSK  & ESK  Hubertusprøve Bramming 22.9

 ES Senjes  Opus Erling Clausen 1. vinder
 ES Martallens Easy Erling Clausen 2. vinder
 ES Nordvestjydens Eto Allan Høyrup 3. vinder



Det sejrende Engelsk Setter hold med de tre først placerede ekvipager fra venstre

 DJ Læsø  22.9 

 P Fugledes Unni  Thomas W Olsen 1. UK
 B Taco  Keld Sørensen 1. UK
 B Frida   Carsten W Olsen  2. ÅK



De præmierede

DKK Brugsklasse Brande 22.9

 GS Nørre Løgums Dina af 5 Maj DK12037/2008 Ásgeir Pall Juliusson 2. BRKL
 B Midtvejs Zidane Dk11659/2009 Allan Folmer Hansen 2. BRKL

DBK´s Hubertusprøve på Gl. Toftegård den 21.09

 Midtvejs Loke Karsten Hinnerup Hubertusmester
 Elling Å’s Smilla Mikael Birklykke 2. vinder



Vinderne 
Foto : Torben Agersted. 

Sverige 21.9 2013 

 ES Tobølbjergs Iza Sten og Bodil Rönnerling 1. UK Bedste UIK hund / HP

Norsk Derby 20-22.9 2013

 ES Tobølbjergs Iris Sten Gunnar Pedersen 1. UK Semi og klar til finale
 ES Tobølbjergs Iris Sten Gunnar Pedersen 1. UK kval

 DPK Efterårs Vinderklasse  21.9 

 P Fugledes Nike Dk06390/2009 Jan Koch 1. VK HP
 P Zico  Dk17999/2007 Laust Nørskov 2. VK
 P Frierfjordens Rex  DK16575/2011 Allan Diederichsen 3. VK
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 4. VK
 P Astrups Zaza DK0412/2009 Jes Krag 5. VK
 P Fugledes Opal Dk14265/2009 Matthias Nissen 6. VK



De placerede

 DKK Brugsklasse Vildbjerg 20.9 

 ES Bjerndrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis  1. BRKL Pokal ES / Bedste hund
 IS Kokus Lines Kokus 13930/2006 Jan Lorentzen  1. BRKL *
 GS Øsrjyllands Rbz Sandy DK13666/2009 Søren Thygesen 1.  BRKL
 B Fønsvigs Da Vinci DK06792/2009 Thomas Klit 1. BRKL
 ES Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit 2. BRKL
 B Elling Å´s Smilla 19407/2006 Micael Birklykke 2. BRKL


 
De præmierede

* Ny Jagtchampion Kiwi Lines Kokus
TILLYKKE
 

 DKK Brugsklasse Sindal 19.9 

 IS Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærgaard  1. BRKL
 P Fugledes Juvel DK17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen   1. BRKL*
 B Midtvejs Loke DK23295/2009 Carsten Hinnnerup 1.  BRKL
 ES Tobølbjergs Colombine  DK18216/2007 Allan Nissen 1. BRKL
 ES Nordvestjydens Emma-Lou DK04531/2010 Henning Jensen 2. BRKL
 ES Nordvestjydens Emmi DK04532/2010 Helge Rødebro Pedersen 2. BRKL


 
De præmierede


Ny Jagtchampion Fugledes Juvel
Dertil kommer at Juvel også er Brugschampion
TILLYKKE

 Ilmajoki Finland 18.9 

 ES Heegårds Sally Harri Heino 2. UK Prøvens Bedste Hund

 DKK Brugsklasse Lolland 18.9 

 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg  1. BRKL
 GS Nakkehages Bd Tilde DK01314/2011 Peter Eliasen  1. BRKL
 IS Fuzzy DK05893/2007 David Højgaard 2.  BRKL
 IS Unica Dk05893/2007 Lene Knudsen 2. BRKL
 GS Nørre Løgums Dina af 5 Maj DK12037/2008 Ásgeir Pall Juliusson 2. BRKL
 GS Nørre Løgums Daphne af 5 Maj DK12037/2008 Lauge Larsen 3. BRKL



De præmierede

 DKK Brugsklasse Djursland 17.9 

 P Frierfjordens Randi DK03019/2011 Jens Have 1. BRKL
 IS Mårups Cato DK13100/2011 Per Pedersen 1. BRKL
 IS Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærgaard 2. BRKL
 P Ln`s Pointmann Piere  DK12295/2011 

 Martin Mortensen 

2. BRKL

                                                                               
                                                                                                                                             De præmierede

 FJD Bramming 15.9 

 ES Tobølbjergs Irac Dk04395/2012 Jørn Morthorst 1.UK
 IS Vilslevs Kari Dk19389/2011 Flemming Vilslev 1.UK
 P Boelsgaards A Trille Dk11268/2012 Henning Hansen 2.UK
 ES Hagalidens Flying Akki S21947/2009 Morten Petersen 1.ÅK
 B Engbjergvejs Gribben Dk01084/2011 Steen Ulrich Hansen 1. ÅK
 ES Hamlagrøs Purdey Dk17465/2011 Ole Dahl Madsen 1. ÅK
 S Red Garlics Red Pepper Dk04277/2013 Brian Krog 1. ÅK
 P Boelsgaards Black Pi Dk07854/2010  Erik Winkler 2.ÅK
 B PVNs Flexs Dk04221/2010  Aksel Spangsbjerg 2. ÅK
 P Fugledes Thor Dk10153/2012 Flemming Sørensen 2. ÅK
 P Matresses Liva Dk13300/2011 Herman Pol 2. ÅK
 GS Puronperän Unicka Dk13485/2012 Lorenz Clemmensen IFF UK
 ES Heegårds Granit Dk05547/2012 IFF. Ove Madsen IFF UK

 

 FJD Gislinge 15.9 

 B Liva Dk19139/2010 Kjell Petersen 2. ÅK
 GS Æblevangens Breezer DK18890/2007 Christina Bak 2. ÅK
 IS Kiwi Lines Squash 10650/2012 Jan Lorentzen IFF UK
 GS Æblevangens Don Carlos DK19259/2008 Lene Knuth IFF ÅK

 FJD Kaisholm Sjælland 14.9 

 GS Røsnæs Guizo DK003562008 Niels Erik Krüger 1. ÅK
 GS Åens Pennie DK17843/2008 Bjarne Kleis 1. ÅK
 GS Nakkehages Bd Tilde DK01314/2011 Peter Eliasen 1. ÅK
 B Jacques DK03703/2009 Allan Rasmussen 1. ÅK
 ES Järvirämeen Emilie DK08187/2001 Mette Kühl 2. ÅK


 
De præmierede

 FJD Barrit 14.9 

 GS Vajskærs Balic Lorenz Clemmesen 1. UK
 ES Nordvestjydens Gaga Leif Andersen 1. UK
 P Villestoftes Kvist Gunnar Larsen 2. UK
 ES Drongstrups D. Felix DK09463/2010 Tonny Nygaard 1. ÅK
 ES Hagalidens Flying Akki S21947/2009 Morten Petersen 1.ÅK
 ES Drongstrups D Pebber Lars Drongstrup 2. ÅK

 FJD Nordjylland 14.9 

 ES Nordvestjydens Granat DK20207/2011 Haakon Skov 1.UK
 ES Stiesdal´s Tango DK12046/2012 Allan Olsen 1.UK
 ES Tobølbjergs J. Capitaine DK08845/2012 Poul Aagaard Sørensen 1.UK
 ES Nordvestjydens Gazell DK20210/2011 Kurt Nedergaard 1.UK
 P Fugledes Ultra DK14437/2012 Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK
 P Fugledes Thor DK 10153/2012 Flemming Sørensen  1. UK
 P Fugledes Usko  Michal  Palsko 2. UK
 ES Berndrups Joey DK12069/2012 Michael Riis Jensen 2.UK
 ES Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Ejgil Nicolajsen 3.UK
 B Fønsvigs Darwin DK06790/2009 1. ÅK Flemming Knudsen 1. ÅK
ES Senjas R. Ozzy DK12880/2011 Poul Aagaard Sørensen 2. ÅK
B Krico DK05967/2009  Steen Thomasberg 2. ÅK



De præmierede

Int. FT-Parsøg  Østrig  12. - 14./9 

 Cash du Petit de Beauregard Tonny Tromborg Int.FT-Parsøg. 3.Excellent    
 Cash du Petit de Beauregard Tonny Tromborg Int.FT-Parsøg. 1.Excellet.CAC/CACIT
 Cash du Petit de Beauregard Tonny Tromborg Int.FT-Parsøg. 1.Excellent  
 Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg Int.FT.Parsøg. 2Excellent. Res.CAC/CACIT  
 Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg Int.FT.Parsøg. 3Excellent  
 Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg  Int.FT.Parsøg. 3SG  
 Elfie du Gouyre Uffe Tromborg  F Tonny Tromborg Int.FT.Parsøg. 3SG

NBM Meråker  6 - 8.9 

 B Atilla Thomas Stenberg 3. UK
 B Stevnåsen`s Mirell Thomas Stenberg 2. AK
 ES Bjerndrups Phineas Thomas Klit 2. AK
 P Ln`s Pointmann Mustang Pål Kristian Frigård 3. ÅK

NGK Ljørdalen  6 - 8.9 

 GS Åens Selma DK16936/2009 Geir Morten Søgaard 2. AK & 3. AK
 B Stenhøj R. Molte DK15934/2010   Tom Middelhuis 1. AK & 2. AK
 
                                               
                                                                                    50 % af præmieringerne i kvalitetsklasse gik til "danske" hunde - Arkivfoto tv.
 

NM Individuel Hjerkin 6 - 8.9 

 ES Nordvestjyden`s Evita DK04530/2010 Bjørn Plassgård 2. VK Kval
 IS Settermosens Abelour DK07566/2007 Erica Christensen og Rene Meinertsen 2. VK Semi

Waterloo  Belgien 8.9  Holland

 P Dansk Dynasty Doede

Theo Kerklaan

1 EXCL CAC CACIT
  P Dansk Dynasty Elsa

Jan van Haren

3excl. res.CAC – res.CACIT    
 P  Dansk Danasty Chico

 Herman Pol

VG
 (medlemmer af DPK)  

 DJ Vildbjerg 8.9 

 P Myra 00654/2013 Jens Bang / Tom B Hansen 1. UK
 P Spuvfugldalens Pan DK08562/2012 Kruse Meier 1. UK
 GS Østjyllands TT Tanni DK02888/2012 Henrik G Christensen 2. UK
 B Stevnsåens Cale DK09597/2012 Michael S Jensen 2. UK
 IS Red Garlic´s Red Pepper DK04277/2013  Brian Hinge Krog 1. ÅK
 ES Bjerndrups Jow DK11219/2009 Hans Jørgen Mogensen 2. ÅK
 ES Klækkenhavnas Kajda DK00377/2009 Hans Jørgen Mogensen 2. ÅK
 GS Østdalens Dixi DK03554/2011 Frits Pedersen 2. ÅK

 DJ Skive 7.9 

 ES Stiesdal´s Tango DK12046/2012 Allan Olsen 1. UK
 ES Nordvestjydens Granat DK20207/2011 Haakon Skov 1. UK
 P Spurvfugdalens Pil  DK08566/2012 Carlo Nørtoft Thomsen 1. UK
 ES Tobølbjergs J. Capitaine DK08845/2012 Poul Aagaard Sørensen 1. UK
 P Astrup´s Loke DK04039/2012 Christian Johansen 1. ÅK
 IS Red Garlic´s Red Pepper DK04277/2013  Brian Hinge Krog 1. ÅK
 ES Senjas R. Ozzy DK12880/2011 Poul Aagaard Sørensen 1. ÅK
 ES Drongstrups D. Felix DK09463/2010 Tonny Nygaard 1.ÅK
 B Gribskovens Bertha DK07225/2010 Søren Stenhøj Jørgensen 2. ÅK



De præmierede

 DJ Bramming  2.9 

 P Spurvfugdalens Pil Carlo Nørtoft Thomsen 1. UK
 P Spurvfugldalens Quizi Hugo Nielsen 1. UK
 ES Vitus Henning Klokker 1. UK
 ES Bjerndrups Mikkel Jan Marinussen 1. ÅK

Hovden  30.8 - 1.9 

 GS Nakkehagens BF Walther DK18253/2011 Preben Pedersen 1. UK + 1. UK
 ES Storåens Daysi DK06482/2009 Olav Egeland 2. ÅK


 
Nakkehagens BF Walther

Kolding FJD - 1.9 

 P Fugledes Tinka Dk10159/2012, Peter Rafaelsen 1. UK
 P Astrups Loke DK 04039/12 Kristian Johansen 1. ÅK

 Vefsn Jff  Hattfjelldalprøve 30.8 - 1.9 

 GS Åens Yara DK00919/2010 William Fournaros 6. VK Kval.



Åens Yara (Arkiv)

NISK Tydalsprøven  30.8 - 1.9 

 ES Østkysten`s B N Missie DK05371/2012 Morten Risstad/Elisabeth Gisvold 1. UK
 B Stenhøj R Molte DK15934/2010 Tom Antonius Middelhuis 2. ÅK & 3. ÅK

NGK Kongsvoll  30.8 - 1.9 

 IS Settermosen Aberlour DK07566/2007 Rene Meinertsen og Erica Christensen 1. VK Kval
 ES Østkysten`s B N Alma Jon Georg Hov 1. UK

DPK Apporteringsprøve Djursland  318 

 P Ln`s Pointmann Piere  DK12295/2011 

 Martin Mortensen 

Bestået  ÅK pokal
 P Oluf  DK07223/2012    Børge Sommer            Børge Sommer Bestået  UK pokal
 P Matresse`s Mille  DK13304/2011              

Freddy Brixen

Bestået
 P Niels  DK07224/2012   Marianne Kronholm Bestået
 P Matresse`s Ask DK13298/2011   Arne Jakobsen Bestået
 En Wiemaraner og en Ruhåret Hønsehund bestod - en Engelsk setter samt en Pointer bestod ikke.

 
 
Pokalvindere

 

Vestlandets Fuglehundeklub Raggsteindalen  25.8 

 ES Tobølbjergs Iris Sten Gunnar Pedersen 1. UK



Tobølbjergs Iris

  Nord Norsk Mesterskab Rana JFF 25.8 

 GS Åens Yara DK00919/2010 William Fournaros 1. ÅK



Åens Yara

 NESK Kiærprøven   25.8 

 ES Heegårds X Dina DK10365/2008

Nicolai Leonthin/Knut Gunnar Sørli

3. ÅK

  Støren JFF Hotsjøen   25.8 

 P Boelsgaard`s Ravi DK11271/2012

Monica Rud/Svein Erik Rud

1. UK

  Røros JFF 25.8 

 ES Østkysten´s B M Alma  DK05372/2012

Jon Georg Hov

1. UK + 1. UK Bedste UK hund



Østkysten´s B M Alma

DBK / FJD Apporteringsprøve Alsønderup  21.8 

 B Stevnsåens Jackie  DK112011/2009

Franz Metzker

Bestået 
 B Stevnsåens Freja DK09603/2012 Franz Metzker  Bestået 
 B Gribskovens Bertha DK07225/2010   

Lise Stenhøj (14 år)

Bestået

 Tre unghunde bestod ikke

   

ESK Apporteringsprøve Gørding  20.8 

 P  Spurvefugldalens Oskar   DK15497/2011

   Carlo Nørtoft

Bestået 
 P  Villetoftes Victor  DK18061/2012  Niels Holger Lykke Bestået 
 ES Hagalidens Flying Ahkka  S21947/2009

 Morten Petersen

Bestået
 ES Giddes H Rype  SE 39881/2010 Morten Petersen  F Gert Clausen Bestået
 ES Senja´s Sheeba  DK11568/2012  ES  Erling Clausen   F Line Clausen Bestået
 ES Senja´s Pink Star DK11569/2012 Line Clausen  F  Erling Clausen Bestået
 P Boelsgaard´s Trille  DK11268/2012   Henning Hansen Bestået 
 ES Tobølbjergs Ida  DK04397/2012   Allan Nissen Bestået  
 ES Sikas II Per  DK12488/2012  Knud Overgård  F Anne B. Hansen Bestået 
 ES Ann  DK05507/2012 Aksel Spangsbjerg Bestået
 En Korthåret Hønsehund bestod samt tre hunde der ikke bestod

Nivelles Belgien 18.8 Holland

 P Dansk Dynasty Indy   

Jan van Haren

Very Good Solo Open Class

DJU Apporteringsprøve Guldborgsund  14.8 

 B  Stevnsåen´s Freja  DK09603/2012

Franz Metzker

Bestået 
 B  Arnold  DK20384/2010 Kurt Rasmussen Bestået 
 ES Bjerndrups Mikkel  DK 06382/2011

Jan Marinussen

Bestået  
 Tre hunde bestod ikke prøven

DBK Apporteringsprøve Mou  10.8 

 B Sigurd

Daimi Frederiksen

Bestået 
 B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen  Bestået 
 B Elling Å’s Smilla

Mikael Birklykke

Bestået DBK Pokal 

 Derudover bestod også en Engelsk Springer Spaniel

 B-prøven (vand og slæb)
 B Teik  Karl Hansen Bestået. 1. pr.
 B Stenhøj Rioja  Henrik Bonderup Bestået. 1. pr
 B Mintos  Kjeld Kristensen  Bestået 1. pr. Pokal
 B Ritta Harry Jensen Bestået 1. pr.
 B Krico  Steen Thomasberg Bestået 1. pr.
 B Richo Harry Jensen  Bestået 1. pr.
 

DBK Apporteringsprøve Sjælland  11.8 

 B Stenhøj Rebelle DK15936/2010

Ole Barslund

Bestået 
 B Stenhøj Ragna DK15939/2010 Palle Larsen Bestået DBK Pokal 
 B Arnold DK20384/2010

Kurt Rasmussen

Bestået
 P Spurvfugldalens Quincy DK13146/2012 Lasse Weberg Bestået
 B Coco DK09846/2007 Niels Erik Krüger Bestået
 IS Gaudi 15469/2003   Niels Erik Krüger f.Ole Darman Bestået

 To Kl. Münsterlænder bestod. To hunde bestod ikke.

 B-prøven (vand og slæb)
 B Theo. DK18162/2007 Eddie Grundahl Bestået. 1. pr.
 B Gribskovens Faru DK07505/2007 Søren Stenhøj Bestået. 1. pr
 B Thingmanns Mille 08939/2005 Merete Larsen  Bestået. 1. pr. 2. vinder
 B Gribskovens Zulu DK07504/2007 Søren Mark Jensen Bestået. 1. pr. Pokal
 B Kito DK12500/2008 Claus Nielsen Bestået. 1. pr
 B Gribskovens Bertha DK07225/2010 Søren Stenhøj Bestået 2. pr.
 B Jacques DK03703/2009 Allan Rasmussen Bestået. 1. pr.
 B Stenhøj Ronja DK15937/2010 Aage Stenhøj Jørgensen  Bestået. 1. pr.
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen Besået. 1. pr.
 B Stevnsåens Delta DK10369/2008  Jens Frost Bestået. 1. pr.
 Fire Bretoner bestod ikke.    

  

Pokalvindere

DPK Apporteringsprøve Gørding  4.8 

 P Matresses Black Magic Junior 

Lars Bæk Nielsen

Bestået 
 ES Bjerndrups Zerena DK 12070/2012 Jette Clausen Bestået 
 ES Bjerndrups Celena 12072/2012

Svend Aage Vad

Bestået
 IS Aika DK16902/2011  Tom B Juhl Bestået
 ES Bjerndrups Ask DK06378/2011 Niels Holger Lykke Bestået
 ES Senjas R Ozzy DK12880/2011 Poul Aagaard Sørensen f Gert Glausen Bestået
 B Aulumboens E- Cleo DK 14541/2011 Ivar fra vestfyn Bestået 
 P Sorte DK06239/2011 Jørgen Gordon Andersen Bestået  DPK Pokal ÅK
 P Myra DK00654/2013  Tom B Hansen Bestået DPK Pokal UK
 IS Vilslevs Kuba DK19387/2011 Flemming Vilslev fører Jane Mortensen Bestået
 IS Vilslevs Kari 19389/2011 Flemming Vilslev  Bestået
 En Ruhåret Hønsehund og en Kleiner Münsterländer bestod. En ES bestod ikke.

                                                                                          
                                                                                                                                            Pokalvindere

 

DGSK Apporteringsprøve Give 3.8 & 4.8 *

 GS Glavaris Dv Diezel DK15963/2011

John Bak

Bestået Pokal DGSK
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen Bestået 
 GS Nørre Løgum's Dina Af 5 Maj 07 DK12037/2008

Ásgeir Páll Júlíusson 

Bestået
 GS Nakkehagens Bf Walther DK18253/2011 Preben Pedersen Bestået Pokal UK DGSK
 GS Idrefjellets Doc Holliday DK22034/2007 Karsten Hare Bestået
 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Paulsen Bestået
 GS Åens Ydine  DK00916/2011 Bent Simonsen Bestået *
 GS Troldmarkens W Toto DK18280/2011 Lasse Weberg Bestået  *
 IS Yobbo’s Calle DK10369/2009    Christina Bak Bestået
 ES Macpersson's Max Anton Dahl Bestået
 To Springer spaniel bestod. 19 andre bestod ikke.



Pokalvinder

DBK Apporteringsprøve Fyn 3.8

 B Aulumboens F-Bobby DK09101/2011 Peter Rebsdorf  Bestået Pokal DBK
 B Stevnsåens Calé DK09597/2012  Michael Schrøder Bestået 
 En Ruhåret Hønsehund bestod. 5 andre hunde bestod ikke.
 B-prøven 6 deltog og 4 bestod
 B Lester dk14728/2009 Jørgen Berdin  Bestået Pokal DBK
 B Engbjergvejs Gribben dk10847/2011 Sten Ulrik Hansen Bestået
 B Gribskovens Cæsar dk 21497/2008 John Hjernø Bestået
 B Østfyns Juno 18974/2006  Frede Nielsen  Bestået



Pokalvinder A prøven

DISK Apporteringsprøve Sjælland 29.7

 IS Tsunami 10177/2005   Lene Knudsen Bestået Poal DISK
 IS Red Garlic Red Union Mix DK03427/2012  Ole Schmidt Bestået 
 IS Unika DK05893/2007 Lene Knudsen Bestået
 IS Gaudy 15469/2003 Niels Erik Krüger Bestået
 IS Yobbo’s Calle DK10369/2009    Christina Bak Bestået
 P Fugledes Tinka DK10159/2012       Peter Rafaelsen f John Bak Bestået
 ES Lammefjorden’s Lerche DK15615/2010
Asger Mogensen  Bestået


 
Pokalvinder

 

DPK Apporteringsprøve Løkken 28.7

 P Fugledes Thor DK06317/2010 Flemming Sørensen Bestået Bedste i UK (P)
 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag Bestået Bedste i ÅK (P)
 P Fugledes Platin DK06317/2010  Henrik Christensen Bestået
 GS Åens Xcobar DK18128/2010 Rene Madsen Bestået
 ES Bjerndrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis Bestået
 P Matresses Vita DK13302/2011 Thomas W Olsen Bestået
 En Bracco Italiano og en Labrador Retriever bestod



Deltagere og venner ....

 

Racedyst  Apporteringsprøve Sjælland 28.7

 IS Yobbo's Calle DK10369/2009 Christina Bak Bestået
 IS Gaudy  Niels Erik Krüger Bestået 
 IS Tsunami 10177/2005  Lene Knudsen Bestået
 GS Nørre Løgum's Dina Af 5 Maj 07  Ásgeir Páll Júlíusson,  Bestået
 GS Røsnæs Grandus  Karin Krüger, Bestået
 GS Nymarkens Hopper Lauge Larsen Bestået
 B Sille Carl Christian Kaspersen  Bestået
 B Gribskovens Laban Kim Asgaard Bestået
 B Thingmanns Mille
Merete Larsen  Bestået

                                                                                      
                                                                                                                                            Bedste engelske hold

                                        
                                                                                                                                GS holdet & Breton holdet bestod

Racedyst  Apporteringsprøve Fyn 28.7

 B Østfyns Josie18975/2006 Jørn Brænder Bestået
 B Engbjergvejs Gribben dk01084/2011 Sten Ulrich Hansen Bestået 
 ES Lammefjordens Sannie dk01212/2007  Søren Stærkær Bestået

Racedyst  Apporteringsprøve Videbæk 28.7

 ES Dronstrups D Ray DK094647/2010 Jens Aage Madsen Bestået
 GS Kvannildalens Champien Diesel Turbo 20368/2010 Ole Frank Bestået
 GS Røsnæs Gaucho  Pernille  / f Karl Jensen Bestået
 B Bess Svend Åge Clausen Bestået
 B Balou Peter Strandgaard Rasmussen Bestået 
 B PVN´s Gamin Flemming Knudsen Bestået
 
 
                                                                        

                                                                                                                              
Breton holdet blev 2. vindere

FJD Apporteringsprøve Gørding 21.7

 IS Mårups Storm Søren Godtfredsen Bestået
 IS Aiko DK16897/2011  Tom B. Juhl Bestået 
 IS Aslan DK16899/2011 Tom B. Juhl Bestået
 IS Vilslev Knap DK19381/2011 Flemming Vilslev, F: Jane Mortensen. Bestået
 ES Senja´s R Messi  DK12878/2011    Jan Andreasen   F: Gert Clausen   Bestået Pokal
 ES Sikas II Pluto DK12486/2012 Johnny Gurskov Bestået

 ES Drongstrups D Sasja  DK90462/2010                         

Lars Drongstrup Bestået
 GS Nr. Løgums Exit DK11261/2010 Karl Jensen  F: Simone Jensen Bestået
 GS Røsnæs Gaucho DK00358/2008    Karl Jensen Bestået

 GS Åshöjdens Sara DK09082/2011                               

Kristian Frøkjær Bestået



Pokalvinder ESK

ESK Apporteringsprøve Sjællandske 14.7

 ES Heegårds Marley Dk 05546/2012 Søren Rydahl  Bestået UK pokal
 ES Lammefjordens Lady Dk06289/2008 /  Asger Mogensen  ÅK pokal
 GS Åmosens Selma Af 5 Maj 07 DK16885/2012 Ole Darman  Bestået
 IS Yobbo's Calle DK10369/2009

Christina Bak

Bestået Pokal

 GS Glavaris Dv Diezel DK15963/2011

John Bak

Bestået

 GS Nørre Løgum's Dina Af 5 Maj 07 DK12037/2008

Ásgeir Páll Júlíusson 

Bestået

 GS Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen Bestået
 GS Nakkehages Bf Isa  John Bak Bestået
 ES Line DK17965/2010 Helge Esbensen Bestået
 ES Bjerndrups Richo DK06380/2011 Per Olsson Bestået
 En Cocker Spaniel bestod prøven - en Breton og en Gordon setter bestod ikke. 


 
Pokalvindere

DPK & ESK  Apporteringsprøve  Broby Fyn 13.7

 P Metrinelunds Gossi DK10298/2008    
 ES Lammefjordens Monty  Anders Varming Bestået ES Pokal
 P Pointmanns Lady DK 04040/2011 Tom B Hansen Bestået P. Pokal UK
 ES Lammefjordens Sannie DK01212/2007 Søren Stærkær Bestået  
 ES Midtfyns Molly Anders Varming Bestået 
 ES Vitus dk06611/2012 Henning Klokker Bestået
 ES Heegårds Freja dk 03848/2011 Jørgen Heegård Bestået
 ES Bob Harris Jensen Bestået
 ES Gaspard dk01486/2012 Valdemar Larsen Bestået
 ES Emmerik Valdemar Larsen Bestået
 ES Heegårds Granit dk 05547/2012 Ove Madsen Bestået

 


Pointer  Pokalvindere


ES Pokalvinder tv (to hunde i matchningen)
 

DISK Apporteringsprøve  Nr. Søby Fyn 7.7

 IS Yobbos Balder 11907/2006 Helge Knudsen Bestået
 ES Lammefjordens Sannie DK01212/2007 Søren Stærkær Bestået  
 ES Vitus DK06611/2012 Henning Klokker Bestået
 ES Gaspard DK01486 Valdemar Larsen Bestået
 To Kl. Münsterländere bestod prøven. To Pointere & en Irsk setter bestod ikke



Pokalvinder

ESK Apporteringsprøve  Herning 29. & 30. 6

 ES Chano DK05504/2012 Poul Thomsen Bestået
 ES Lammefjordens Sannie DK01212/2009 Søren Stærkær Bestået  
 ES Dronstrups D Ray DK094647/2010 Jens Aage Madsen Bestået
 ES Senja´s Quail DK13926/2010 Patrick Eggers Bestået
 10 hunde bestod ikke lørdag og 2 hunde bestod ikke søndag
 P LN Pointmanns Tess DK12300/2011 Laust Nørskov f. Jan Nielsen Bestået
 ES Nordvestjydens Gwin DK20213/2011 Svend Jensen Bestået
 ES Nordvestjydens Gaga DK 20214/2011 Leif Andersen Bestået

DGSK Apporteringsprøve  Hagested Gislinge 29.6

 GS Åmosens Selma Af 5 Maj 07 DK16885/2012 Ole Darman  Bestået
 GS Østjylland's T T Satchmo DK02891/2012 Peter Thorup Bestået  pokal 
 GS Buskogens Dtt Daisy NO30244/12  Thomas Ført f.. Ole Halberg Bestået
 IS Yobbo's Calle DK10369/2009 Christina Bak Bestået
 GS Østdalen Dixie DK03554/2011 Frits Friberg f. John Bak Bestået
 GS Glavaris Dv Diezel DK15963/2011 John Bak Bestået
 GS Nymarken's Hopper 21495/2003 Lauge Larsen  Bestået
 P Ln's Pointmann Zeppo DK12296/2011 Bent Petersen Bestået
 GS Nørre Løgum's Dina Af 5 Maj 07 DK12037/2008 Ásgeir Páll Júlíusson  Bestået pokal
 GS Reisavannet's Bella DK16961/2010  Michel Olsen Bestået
 GS Røsnæs Guizo DK00356/2008 v Niels Erik Krüger  Bestået 
 GS Røsnæs Grandus DK00357/2008  Karin Krüger  Bestået
 GS Åens Pennie DK17843/2008 Bjarne Kleis Bestået
 GS Æblevangen Don Carlos DK19259/2008 Lene Knuth Bestået
 B Stevnsåen's Freja  DK09603/2012 Frank Nybro Metzker Bestået
 IS Tsunami 10177/2005  Lene Knudsen Bestået
 En Cocker spaniel bestod    



Pokalvindere

DPK Apporteringsprøve  Hagested Gislinge 29.6

 P LN’s Pointmann Zeppo DK12296/2011    Bent Petersen Bestået + Pokal ÅK
 P Villestofte’s Ponto DK02938/2012   Villy Lovén  Bestået + Pokal UK
 B Stenhøj Ronja DK15937/2010   Aage Stenhøj  Bestået
 IS Gaudy  Niels Erik Krüger Bestået
 GS Nørre Løgum’s Dina af 5. maj 07        Ásgeir Páll Juliusson   Bestået
  En cocker Spaniel bestod



Pokalvindere

 

 En Cocker Spaniel bestodNorsk Gordonsetter Klub   19. - 21.4 

 ES Østkysten`s B N Missie DK05371/2012  Morten Risstad 1. UK

 Ijzendijke   Hollland  20/4 Holland

 P Matresse`s Liva Herman Pol  f   Mustafa Yualar 2.ZG / Youth Class

DKK Forårsmesterskab Tuse Næs 13.4

 ES  Lammefjordens Chila DK15617/2019 Egon Dynesen 1. VK HP
 P Mørups Britta DK05562/2008 Hugo Nielsen 2. VK HP
 ES Tobølbjergs Colombine DK18216/2007 Allan Nissen 3. VK HP
 ES Senjas Opus DK18366/2006 Erling Clausen 4. VK HP
 GS Østjyllands PB Mal DK01372/2009 Ulrik Stadelhofer 5. VK HP
 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 6. VK



De placerede med 1. VK th

Agder FHK Nesheia   12.4 

 ES Østkysten`s Egon Øyvind Mauseth 1. VK

DKK Forårsvinderklasse Bramming Prøve  I & II   10.4

 Prøve I
 ES Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 1. VK
 ES Bjerndrups Jow DK11219/2009 Hans Jørgen Mogensen 2. VK
 Prøve II
 GS Østjyllands Pb Mal 136727/ 2009 Ulrik Stadelhofer 1. VK
 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 2. VK
 

DKK Forårsvinderklasse Sydsjælland 10.44

 ES Tobølbjergs Colombine DK18216/2007 Allan Nissen 1. VK
 B Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj Jørgensen / f Thomas Stenbæk 2. VK
 GS Nørre Løgums Daphne af 5 Maj DK12037/2008 Lauge Larsen 3. VK
 P Fugledes Eno 03037/2005 Bjarke Andersson 4. VK
 P Takese Erika DK04322/2007 Villy Lovén 5. VK



De placerede med 1. VK th

Vestlandets FKF Mjølfjellprøve  5.4 

 IS Settermosen Apollo DK07568/2007 Terje Hilding 5. VK

Agder Hovden   5.4 

 ES Østkysten`s F M Alma DK10538/2010 Jan Clausen 2. ÅK
 ES Østkysten`s F M Vikki DK10539/2010 Morten Kvålseth 1. ÅK

VEFSN Hatfjelldal   5.4 

 GS Åens Yara DK00919/2010 William Fourmaros 2. ÅK

Engelsk Setter Klub i Danmark  Hovedprøve 5. -7.4

 Senjas R Ozzy DK 12880/2011 Poul Aagaard Sørensen 1. UK POKAL
 Senja´s Ronja DK12883/2011 Erling Clausen 1. UK
 Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Eigil Nicolaisen 2. UK
 Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit/f. Sv. Aage Vad 1. ÅK POKAL
 Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen 1. ÅK
 Senjas Opus DK 18366/2008 Erling Clausen 1. ÅK
 
 Ungdom konkurrence klasse
 Hamlagrø´s Purdey DK17464/2011 Ole Dahl Madsen 1. UKK
 Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen 2. UKK
 Bjerndrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis 3. UKK
 Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit/f. Sv. Aage Vad 4 UKK




UKK med 1. vinder tv.

 VINDEKLASSE
 Senjas Zeibas Jan Andreasen 1. VK HP
 Senjas Opus DK 18366/2008 Erling Clausen 2. VK HP
 Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009 Kurt Nedergaard 3. VK HP
 Heegårds Z Freja DK03848/2011 Jørgen Heegaard 4. VK
 Bob Harris Jensen 5. VK
 Heegårds X Britt DK10366/2008 Ove Jensen 6. VK



De placerede med 1. VK tv

Dansk Gordon Setter Klub Hovedprøve 5. -7.4

 Troldmarkens W Toto DK18280/2011 Lasse Weberg 1. UK POKAL
 Østjyllands Street Fighter DK15545/2011 Gorm Pedersen 1. UK
 Østjyllands T T Tara DK02886/2012 Kjetil Urdal 1. UK
 Nymarkens O´dodo DK07980/2011 Michael Strømberg 1. UK
 Glavaris Dz Ztorm S 35638/2011 Jane Hägstrøm 1. UK
 Puronperän Unelma FIN24300/12 Pasi Kovanen 2. UK
 Opendoras Mercedes FI26207/12 Marrku Parviainen 2. UK
 Nørre Løgums Dina af 5 Maj DK12037/2008 Ásgeir Pall Juliusson 1. ÅK  POKAL
 Nørre Løgums Daphne af 5 Maj DK12037/2008 Lauge Larsen 1. ÅK
 Østjyllands Pb Mal DK013272/2009 Ulrik Stadelhofer 2. ÅK
 Nymarkens Nova DK08123/2010 Flemming Nielsen 2. ÅK
 Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 2. ÅK
 Æblevangens Breezer DK18890/2007 John Bak 2. ÅK
 Little-Lady von Rosenhof DK14747/2010 Morten Holm 2. ÅK
 Vajskærs Abidal DK11977/2011 Robert Poulsen 2. ÅK
 P Villestoftes Ponto  Villy Lóven 2. ÅK
 Nakkehagens Bd Uno DK01313/2011 Lene Carstens 2. ÅK
 P Spurvfugldalens N Gry Poul Ellehøj 2 ÅK
 Østdalens Dixie DK08123/2010 Frits Friberg 2. ÅK
 Buskogens Aak Trixi Thomas Svensen 2. ÅK
 IS Janås Esso Ess  Ylva Lannge  1. ÅK


 
Bedste ÅK hund

 Ungdom konkurrence klasse
 Troldmarkens W Toto DK18280/2011 Lasse Weberg 1. UKK
 Vajskærs Abidal DK11977/2011 Robert Poulsen 2. UKK



UKK

 VINDEKLASSE
 Nørre Løgums Dina af 5 Maj DK12037/2008 Ásgeir Pall Juliusson 1. VK HP
 Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008 Erik Petersen 2. VK HP
 Østjyllands Rbz Sandy DK17915/2009 Søren Thygesen 3. VK
 Nørre Løgums Carloo DK00755/2007 Gorm Pedersen 4. VK
 Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 5. VK
 Slåttbuas Tikka DK02700/2009 Henrik G Christensen 6. VK



De placerede med 1. VK th.

Dansk Irsksetter  Klub Hovedprøve 5. -7.4

 Mårup Storm DK13101/2011      Søren Gottfredsen 1. UK
 Mårup Cato DK13100/2011  Per Pede rsen 1. UK   POKAL
 Iris DK16768/2011 Lars Harbo Jensen IFF
 Red Garlic´s Red Onion Mix DK03427/2012  Ole Schmi dt 1. ÅK  POKAL
 Irmün´s May Theis  DK00338/2009 Tommy Pedersen 2.ÅK
 Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 2. ÅK
 Red Garlic´s Red Onion Mix DK03427/2012  Ole Schmi dt 2. ÅK
 Ungdom konkurrence klasse
 Mårups Cato DK13100/2011 Per Pedersen 1. UKK
 VINDEKLASSE
 Krageredens Debbi DK13553/2007 John Skovgård Nielsen 1.VK  HP. CACIT 
 Settermosen Alba DK07561/2007  Frank Krøyer 2.VK. HP. Res. CACIT 
 Unika DK05893/2007 Lene Knudsen 3. VK 
 Vilslev Josefine DK14625/2008 Flemming Vilslev Knudsen 4. VK
 Lohmann´s Jaffa DK06083/2005  Frank Krøyer  5. VK



De placerede med 1. vinder tv.

Dansk Breton Klub Hovedprøve Videbæk 5. -7.4

 Aulumboens Gismo Jan Nielsen 2. UK
 Aulumboens G Peanuts Brian Krog 2. UK
 Zantos  Bjarne Nørhave 2. UK
 Midtvejs Zidanne Allan Folmer  1. ÅK
 PVN´s Darwin Poul Valdemar Nielsen 1. ÅK
 Bitten Jonny Bertelsen 1. ÅK
 Aulumboens Jeppe Per Iversen 2. ÅK
 Sif Kenneth Thomsen 2. ÅK
 Aulumboens C Ofir Thomas Severinsen 2. ÅK
 Theo  Eddie G Hansen 2. AK
 PVN´s Flex  Aksel Spangsbjerg 2. ÅK
 Emma Christian Sache Olesen 2. ÅK
 Kito Claus M Nielsen 2. ÅK
 Ritta Thorbjørn Rantanen Lund-Nielsen 2. ÅK
 Aulumboens Cliff  Anne Krogh IFF
 Balou Peter Standgaard Rasmussen IFF
 Fønsvigs Devil Torben Pedersen IFF

 VINDERKLASSE

 Fønsvigs Darwin DK06790/2009 Flemming Knudsen 1. VK HP
 Fønsvigs Debit DK06794/2009 Jan Nielsen 2. VK HP
 PVN´s Darwin DK23036/2008 Poul Valdemar Nielsen 3. VK HP
 Jacques DK03703/2009 Allan Rasmussen 4. VK
 Midtvejs Loke DK23295/2009 Karsten Hinnerup 5. VK
 Dixi DK11423/2008 Asger Bak 6. Vk

DJ Forårsvinderklasse Terkesbøl 4.4

 P Frierfjordens Rit DK03020/2011 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK
 B Fønsvigs Da Vinci DK06792/2009 Thomas Klit 2. VK
 ES Lammefjordens Chila DK15617/2010 Egon Dynesen 3. VK
 P Fugledes Merlot DK03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 4. VK
 ES Senjas L Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 5. VK
 B Fønsvigs Debit DK06794/2009 Jan Nielsen 6. VK

DKK Forårsvinderklasse Vildbjerg Prøve I  2.4

 B Fønsvigs Da Vinci DK06792/2009 Thomas Klit 1. VK
 P Fugledes Merlot DK03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK
 P Fugledes Juvel DK05893/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 3. VK
 IS Kiwi Lines Kokus 13930/2006 Jan Lorentzen 4. VK
 IS Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011 Jan Justensen 5. VK



De placerede på prøve I

DKK Forårsvinderklasse Vildbjerg Prøve II  2.4

 ES Sikas Stoffer DK14897/2009 Knud Overgaard 1. VK HP
 IS Ginkgo DK11462/2009 Alex Hermansen 2. VK HP
 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag 3. VK
 P Metrinelunds Gossi 11545/2006 Svend Buchhave 4. VK
 P Fugledes Nike DK06390/2009 Jan Koch / f Thomas Kristensen 5. VK



De placerede på prøve II

FJD  Nordjylland Ekstra prøve 1.4

 ES Hamlagrø’s Purdey Ole Dahl Madsen 1. UK
 ES Nordvestjydens Gazell Kurt Nedergaard 1. UK
 B Engbjergvejs Freya  Bjarne Strømgaard 2. ÅK

 ES Nordvestjydens Aston 

Allan Bak Jensen 3. ÅK



De præmierede

DJ  Uge 1.4

 GS Puroperän Unicka DK13485/2012 Lorenz Clemmesen 2. UK
 ES Girly De La Foret De La Bretesche DK09527/2012 Poul Valdemar Nielsen 2. UK
 B Gamby de la Piarche Aux Ollivers  Halgier Berg 3. UK
 IS Krageredens Money Penny DK03588/2010 Palle Krag 1. ÅK
 P Matresses Black Magic Junior 09258/2009 Lars Bæk-Nielsen 1. ÅK
 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen 2. ÅK
 B PVN´s Flex DK04221/2010 Poul Valdemar Nielsen 2. ÅK



De præmierede

DJ  Skive 1.4

 IS Mårups Cato  DK13100/2011 Per Pedersen 1. UK
 ES Senjas R Ozzy DK12880/2011 Poul Aagaard Sørensen 1. UK
 GS Åens Xcobar DK18128/2010 Rene Madsen 1. ÅK
 ES Sikas Sally DK14894/2009 Kristian Fly  2. ÅK



De præmierede

DJ  Niløse  Dianalund  31.3

 B Stevnsåens Chablis Claus K. Rasmussen 2. ÅK



Den præmierede

DJ  Bramming 30.3

 ES Vitus DK06626/2012 Henning Klokker 1. UK
 ES Senja´s Ronja DK12883/2011 Erling Clausen 1. UK
 ES Hamlagrø´s Purdey DK17464/2011 Ole Dahl Madsen 1. UK
 ES Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit 1. UK
 IS Vilslevs Kari DK19389/2011 Flemming Vilslev Knudsen 1. UK
 ES Bjerndrups Ask DK06378/2011 Niels Holger Lykke 1. UK
 ES Ann DK05507/2012 Aksel Spangsbjerg 2. UK
 B Fønsvigs For Pokker DK08385/2011 Thomas Klit 2. UK
 ES Gaspard Du Mas D´yraud DK02486/2012 Valdemar Larsen 2. UK
 B Gamby de la Piarche Aux Ollivers  Halgier Berg 3. UK
 ES Heegårds Z Freja DK03848/2011 Jørgen Heegård Nielsen 1. ÅK
 ES Bjerndrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis 1. ÅK
 ES Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen 2. ÅK
 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Pouslsen 2. ÅK



De præmierede

DJ Læsø 28.3

 P Matresses Vita DK13302/2011 Thomas Olsen 1. UK

DJ Sigerslevøster / Hornsherred 28.3

 B Coco DK13551/2011  Hans Kurt Jeppesen 1. UK
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen 1. ÅK



De præmierede

DJ  Isenvad 28.3

 ES Sikas Sally DK14894/2009 Kristian Fly  1. ÅK
 B Midtvejs Alecia  Jens Chr. Kjær 1. ÅK
 GS Åshöjdens Sara  Kristian Frøkjær 1. ÅK
 B Ritta  Thorbjørn L Nielsen / f Harry Jensen 2. ÅK

 

De præmierede

 

Dansk Pointer Klubs Hovedprøve Vildbjerg 22. - 24.3

 P LN´s Pointmann Tess DK12300/2011 Laust Nørskov  1. UK Pokalvinder DPK
 P Spurvfugldalens Olivia DK15499/2011 Søren Møller Jensen 1. UK
 P Nyheimguttens Fighter DK01557/2012 Laust Nørskov 2. UK
 P Krogsøgaards Flikka DK17753/2008 Hans Jacobsen 1. ÅK
 P Fugledes Opal DK14265/2009 Mathias Nissen 1. ÅK Pokalvinder DPK
 P Villestoftes Gry 14095/2006  Gunnar Larsen /  f Joachim Skovgaard Larsen 1. ÅK
 P Bjørklunds C/R Donna DK02478/2011 Keld Nielsen 1. ÅK
 P Spurvfugldalens Nicki   DK08268/2010 Kruse Meier 2. ÅK
 GS Østjyllands Pb Inez DK01366/2009 Lorenz Clemmesen 2. ÅK
 P LN´s Pointmans Zeppo DK12296/2011 Bent Pedersen 2. ÅK
 P Boelsgårds Cille DK19598/2008 Anne B Hansen 2. ÅK
 P Reintofts E2 Blitz DK13870/2010 Ove Steen Petersen 2. ÅK
 P Frierfjordens Rex DK16575/2011 Allan Diederichsen 2. AK
 P Boelsgaards Cilla DK19598/2008 Anne B Hansen 2. ÅK
 GS Åens Xcobar DK18128/2010 Rene Madsen 2. ÅK
 P Boelsgaards Black Pi DK07854/2010 Erik Winkler 3. ÅK
 ES Girly De La Foret De La Bretesche DK09527/2012 Poul Valdemar Nielsen 1. UK
 ES Storåens Effi DK10785/2011 Flemming Østergaard 1. UK
 ES Senjas R Ozzy DK12880/2011 Poul Aagaard Sørensen 1. UK
 GS Vajskærs Abidal  DK11957/2011 Robert Poulsen 1. UK
 ES Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Eigil Nicolaisen 2. UK
 ES Senjas R Messi DK12878/2011 Jan Andreasen 2. UK
                                  

           
 Bedste ÅK hund                                               Bedste Unghund

 

Matchning ÅK

 Ungdomskonkurrenceklasse DPK

 LN´s Pointmann Zeppo DK12296/2011 Bent Pedersen  1. UKK
 Fugledes Sif Dk10702/2011 Tage Jessen 2. UKK
 Matresse´s Vita DK13302/2011 Thomas W Olsen 3. UKK


    
UKK med vinderen tv.

Vinderklasse DPK

 Niholys Chang  03412/2006 Niels Holger Lykke 1. VK
 Fugledes Juvel DK17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK
 Fugledes Holli DK05260/2007 Peter Due 3. VK
 Frierfjordens Rex DK16575/2011 Allan Diederichsen 4. VK
 Villestoftes Gry 14095/2006   Gunnar Larsen / f Joakim Skovgaard Larsen 5. VK
 UG´s Prince DK01591/2008 Christian Johansen 6. VK


 
VK med 1. vinder tv.

DJ Midtsjælland Køge Herfølge 20.3

 ES Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad 1. VK
 P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen 2. VK



De placerede med 1. vinder "på to ben" :-)

DJ Frørup   17.3

 ES Vitus DK06611/2012 Henning Klokker 2. UK
 GS Åens Ofelia DK08469/2008 Henning Rasmussen 1. ÅK
 ES Senjas Quail DK13926/2010 Patrick Eggers 1. ÅK
 ES Senjas Q Winston DK13924/2010 Erik Esmann 1. ÅK
 P Astrups Sille DK04117/2009 Lars Nielsen 1. ÅK



De præmierede (en var kørt hjem)

DJ Esbjerg  17.3

 ES Melsgaards Q Whitney DK02345/2010 Hans Peter Clausen  1. ÅK
 P Oksby Miller DK18785/2011 Alex Nissen 2. UK

DJ Barrit  16.3

 ES Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Eigil Nicolaisen 1. UK
 B PVN´s Flexs DK04221/2010 Aksel Spangsberg 2. ÅK
 ES Drongstrups D Felix DK09463/2010 Tonny Nygaard 2. ÅK

DJ Vordingborg  16.3

 P LN´s  Pointmann Zeppo Bent Petersen 1. UK
 B Jørlundes Alma Bent Olsen 1. ÅK

Namdal  Fuglehundeklubb  Lifjellprøve 17.3 

 GS Åens C Rypa DK01556/2006 Morten Lyngstad -/ Per Gunnar Svendsen 1. ÅK

Rana JFF Umbukta  17.3 

 GS Åens Yara DK00919/2010 William Fourmaros 3. ÅK

Tromsø Fuglehundklubb  17.3 

 P Fugledes Petite DK06319/2010 Vanja Andersen 2. VK Kval

Møre & Romsdal  FKF Ørskogfjell  16. & 173 

 IS Settermosen Aberlour DK07566/2007 Rene Meinertsen og Erica Christensen 4. VK  Finale

Dansk Jagthunde Derby Tylstrup 15 & 16.3

 ES Bjerndrups Messi  Thorbjørn  Riis DERBYVINDER 2013
 P Matresses Vita DK13302/2011 Thomas Olsen f. Flemming Fuglede Jørgensen 2. Vinder
 ES Nordvestjydens Flaks DK10119/2011 Ulrik Knaack Nielsen / f. Ole Halberg 3. Vinder
 ES Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit 4. Vinder
 ES Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen 5. Vinder
 IS Red Garlic Red Onion Mix DK03427/2012 Ole Schmidt 6. Vinder


>>    <<
De placerede med Derby vinderen th. & opdrætter


Bjerndrups Messi Derbvinder 2013

 Lørdag 15.3
 ES Storåens Eddie DK10784/2011 Jane Mortensen 1. UK  1A 
 ES Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit 1. UK  1B
 ES Bjerndrups Messi  Thorbjørn  Riis 1. UK  1B
 GS Vajskærs Abidal DK11957/2011 Robert Paulsen 1. UK  1B
 ES Nordvestjydens Filip DK10122/2011 Martin Ry Krog 1. UK  1B
 ES Bjerndrups Phineas DK06381/2011 Thomas Klit 1. UK  1B 
 P Bella DK06240/2011 Erik Juhl 1. UK  1B
 P Matresses Vita DK13302/2011 Thomas Olsen f. Flemming Fuglede J.  1. UK  1B
 ES Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen 1. UK 1B
 ES Tobølbjergs Hunt DK16130/2011 Allan Bredsgaard 2. UK 2A
 ES Nordvestjydens Flaks DK10119/2011 Ulrik Knaack Nielsen / f. Ole Halberg 2. UK 2A
 IS Red Garlic Red Onion Mix DK03427/2012 Ole Schmidt              2. UK 2A (+ 2 år)
 

DJ Thisted 11.3

 IS Mårups Cato DK13100/2011 Per Pedersen 1. UK
 


Den præmierede

 

FJD Sjælland 10.3

 P  Fugledes Siff DK10702/2011     Tage Jessen   1. UK DPK Pokal
 ES Nordvestjyden’s Flaks DK10119/2011   Ulrik Nielsen / Ole Halberg   1. UK ESK Pokal
 P Bella  DK06240/2011         Erik Juhl   1. UK
 P Anneborg’s Tamarillo SE28042/2011  Mattias Siöland  1. UK
 B Jacques DK03703/2009 Allan Rasmussen    1. ÅK DBK Pokal
 GS Reisavannet’s Bella DK16961/2009    Michael Olsen 2. ÅK

 P Villestofte’s Ponto DK02938/2012

  Villy Lovén     2. UK
 B Stevnsåen’s Delta  DK10369/2008  Jens Frost  2. ÅK

                                                      
                                                                   
                                                                                                                                                 De præmierede

FJD Midtjyske 10.3

 ES Senja´s R Ozzy DK12878/2011 Poul Aagaard Sørensen 1. UK  ESK Pokal
 GS Vajsgårds Abidal DK11957/2011 Robert Poulsen 1. UK DGSK Pokal
 ES Heegårds Z Zaga DK03850/2011 Lars Tofte Nielsen 1. ÅK ESK Pokal
 P Spurvfugldalens Nicki   DK08268/2010 Kruse Meier  1. ÅK  DPK Pokal
 ES Sikas Rap DK14899/2009 Gunnar Brøndum Christensen 1. ÅK
 P Riddersporens Norbert DK09750/2011 Mogens Bruun Pedersen 2. UK
 GS Åens Xcobar DK18128/2010 Rene Madsen 2. ÅK
 

FJD Sønderjyske 9.3

 GS Østdalens Dava DK03556/2011 Michael Strømberg  1. ÅK
 B Aulumboens Jeppe  Per Iversen 1. ÅK

FJD Sydjyske  9.3

 ES Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen 1. UK ESK Pokal
 ES Senja´s Ronja DK12883/2011 Erling Clausen 1. UK
 ES Nordvestjydens Filip DK10122/2011 Martin Krog  1. UK
 P Spurvfugldalens Nicki  DK08268/2010 Kruse Meier  1. ÅK DPK Pokal
 P Riddersporens Nobel DK09749/2011 Mogens Brun Pedersen 1. UK  DPK Pokal
 ES Melsgaards Q Whitney DK02345/2010 Hans Peter Clausen 1. ÅK ESK Pokal
 P Viarps Hamilton  S65370/2009 Martin Lorentzen 2. ÅK

FJD Nordjyske 9.3

 B Aulumboens Gismo Jan Nielsen 2. UK
 ES Nordvestjyden’s Emmi  Helge Rødbroe Pedersen  1. ÅK ESK Pokal
 B Facco De La Malbirado Jens Hansen 1. ÅK DBK Pokal
 B Fønsvigs Darwin /Flemming Knudsen  2. ÅK



De præmierede

 

FJD Midtfyn  8.3

 P Oksbys Miller Thorkild Reintoft / fører Alex Nissen 2. UK
 P Villestoftes Ponto Villy Loven 1 UK /  DPK Pokal
 ES Vitus DK06611/2012  Henning Klokker IFF



Pokalvinder

Inn Trøndelag FKF   8.3 

 P Metrinelunds Kejser DK10299/2008 Terje Bjugan 4.VK finale

Harstad & Vesterålen Lofotenprøve 3.3

 P Vildtmandens Waldemar DK12285/2008 Rune Strandskog 1. ÅK

VK  TEST- prøve ved Tvis 2.3

 GS Vinterdalens Tillaaens Erik Petersen 1. VK
 P Mørups Krumme Kruse Meyer 2. VK
 GS Østjyllands PB Rass Hans Jørgen Dahl 3. VK



Tre placerede af 18 starter - 1. vinder tv. 2.VK yderst th. og 3. VK " i midten".
Billedet er taget før det officielle resultat med placeringerne

Se Niels Mølgaard Ovesens reportage fra prøven >>>

Sogn og Fjordane Gaularfjell 23.2  

 IS Settermosens Apollo DK07568/2007 Terje Hilding 2. AK

 RETUR MENU