Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark
201
4

DJ Frudam v/Aabenraa 08.11

 Dk08022/2013 GS Troldmarkens Ilova Robert Paulsen 1.UK
 Dk00284/2013 GS Nymarkens Paco Henning Rasmussen 2.UK
 Dk09503/2013 GS Nr.Løgums Frække Frida Kim Schmidt 2.UK
 Dk06837/2012 GS Vajskær Balic Henriette Clemmesen 1.ÅK
 Dk13485/2012 GS Puronperæn Unicka Lorenz Clemmesen 2.ÅK

DBK C-prøve Sjælland 09.11

 Theo Eddi Grundal 1.V
 Ricoh Harry Jensen 2.V
 Østfyns Josie Jørn Brænder 3.V

 

1.vinderen til venstre

 

FJD Nordjylland 08.11

 DK07585/2013 P Astrup's Via Aage Christiansen 1.UK
 DK12995/2013 IS Mårup Felix Erik Rimmen 1.UK
 DK11008/2013 P Agertoften S. Laura Jørgen Andersen 1.UK
 DK15684/2013 P Boelsgaard's A.Bloom Tommy Nilsen 1.UK
 DK08123/2010 GS Nymarken's Nova Flemming Nielsen 2.ÅK
 NO58426/10     P Frierfjordens Rossi Tommy Nilsen 1.ÅK

Mediterranean Cup i Toscana den 22. og 23.10

 DK ES Bob Harris Jensen Tres Bon

FJD Aulum 30.10

 DK Spurvfugldalens Qizi Hugo Nielsen 1.ÅK

DJ Terkelsbøl 22.10

 DK17662/2013 ES Melsgård R. Malinka Peer Vinding Clausen 3.UK
 DK08022/2013 GS Troldmarkens Ilova af 5.Maj 07 Robert Paulsen 3.UK
 DK17658/2013 ES Melsgård R. Aztec Lars Nielsen 1.UK
 DK13149/2012 P  Spurvfugldalens Qizi Hugo Nielsen 2.ÅK
 DK13146/2012 P  Spurvfugldalens Qunicy Lasse Weberg 1.ÅK
 DK13101/2011 IS Mårup Storm Søren Gottfredsen 1.ÅK

 

 

DKK brugsklasse ved Uge 21.10

 ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 1.BRKL
 ES  Lammefjordens Chila Egon Dynesen 1.BRKL
 IS Kirstinekjærs D Eddie Gunnar Jensen 2.BRKL

 

 

FJD International vinderklasse Tuse Næs 19.10

 DK15615/2010  Lammefjordens Lerche Asger Mogensen 1.V HP
 DK17843/2008 Åens Pennie Bjarne Kleis 2.V HP
 DK03427/2012 Red Garlic’s Red Onion Mix Ole Schmidt 3.V
 DK03589/2010 Krageredens Maggie f/Christina Bak e/Kent Madsen 4.V

 

De placerede med 1.V til venstre

 

FJD Efterårsvinderklasse Bramming 18.10

 ES Bjerndrups Phineas Thomas Klit 1.V HP Cacit
 IS Kirstinekjærs D Eddie Gunner Jensen 2.V HP
 B Fønsvigs Da Vinci Thomas Klit 3.V
 B Engbjergvejs Fanch Asger Bak 4.V

 

De placerede med 1.vinderen til venstre

 

Svensk Mesterskabsprøve 18.10

 GS Vajskær Abidal Robert Paulsen 1.V
 GS Blacksetter Aldo Ole Halberg 2.V

 

 

SSK Segraklass  16.10 

 ES Tobölbjergets Colombine Allan Nissen 1 SKL cert
 ES  Bjerndrups Phineas Thomas Dahl Klit 3 SKL ck

SFK Huvudprov  14.10 

 ESH Bjerndrups Phineas Thomas Dahl Klit 3 SKL ck
 EST Tobölbjergets Colombine Allan Nissen 4 SKL 
 EST Heegards Leica Jørgen Heegaard 1 UKL HP

FCI prøve ved Hobro 13.10

 DK23295/2009 B Midtvejs Loke Karsten Hinnerup EXECELENT, 1 EXECELENT, CAC, CACIT
 

 

 

Smölä - Norge  12.10

 IS Settermosen Aberlour Rene Meinertsen 2.VK

DANMARKSMESTERSKABET   Vendsyssel 12.10 

 DK04865/2011 B Ritta e/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen f/Jan Nielsen 1.V HP*
 DK14098/2009 ES Nordvestjyden's Ciwa Kurt Nedergaard 2.V HP
 DK10535/2010 GS Blacksetter Aldo Ole Halberg 3.V HP
 DK17015/2009 GS Østjyllands Rbz Sandy Søren Brøndum Thygesen 4.V
 DK11463/2009 IS Erica Ulrik Kjærsgaard 5.V
 DK04039/2012 P Astrup's Loke Christian Johansen 6.V

 

De placerede med Danmarksmesteren til venstre

Danmarksmester 2014 Breton Ritta - e/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen f/Jan Nielsen - Tillykke

* Ny Dansk Jagt - og Brugschampion - Tillykke

 

Smölä - Norge  10.10

 DK01312/2013 Lyngmosegaard's Grouse ? 1.UK

DKK Brugsprøve Læsø 10.10

 DK14095/2009 Nordvestjyden's Cherie Allan Bak Jensen 2.BRKL
 DK02208/2007 Mårup Klip Erik Rimmen 3.BRKL
 DK06790/2009 Fønsvigs Darwin Flemming Knudsen 1.BRKL*
 DK11872/2012 Tessa Ole Larsen 2.BRKL
 DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Jens Hansen 2.BRKL
 DK01313/2013 Lyngmosegaard's Gigi Christian Thomsen 2.BRKL

 

*Ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

NM Lavlandsmesterskab for hold 

(resultatet tæller også individuelt)

 DK15934/2010 Stenhøj Molte Tom Middelhuis 2.V

DKK  Efterårsvinderklasse Vildbjerg 05.10

 DK04865/2011 B Ritta Torbjörn Rantanen Lund.-Nielsen 1.VK HP CACIT
 DK05213/2010 B Asta Kenneth Ringgård Schultz 2.VK HP
 DK06384/2011 ES Bjerndrup's Zanka Keld Hansen 3.VK HP
 DK14265/2009 P Fugledes Opal Mathias Nissen 4.VK HP
 DK06363/2011 ES Bjerndrup's Messi Thorbjørn Riis 5.VK
 DK13553/2007 IS Kragereden Debbi John Skovgård Nielsen 6.VK

 

De placerede med 1.V til venstre

 

DJ Efterårsvinderklasse Gørlev 05.10

 DK20214/2011 ES Nordvestjyden's Gaga Leif Andersen 1.VK HP
 DK03703/2009 B Jacques Allan Rasmussen 2.VK
 DK12878/2011 ES Senjas R Messi e/Jan Andreasen f/ Erling Clausen 3.VK
 DK17465/2011 ES Hamlagrø’s Purdey Ole Dahl Madsen 4.VK
 DK11215/2009 ES Bjerndrup’s Bojana  Sven Aage Vad 5.VK

 

De placerede med 1.vinderen til venstre

 

FJD Efterårsvinderklasse Sydsjælland 04.10

 DK05893/2007 IS Unika Lene Knudsen 1.VK HP
 DK12038/2008 GS Nørre Løgum’s Daphne Af 5 Maj Lauge S Larsen 2.VK HP*
 Dk07587/2013 P  Astrup’s Rik Poul Henriksen Aarø 3.VK
 Dk14050/2011 P  Ln’s Pointmann Cisa Tom Boelsgaard Hansen 4.VK
 Dk07505/2007 B Gribskoven’s Faru e/Søren Stenhøj f/Claus Nielsen 5.VK

 

De placerede med 1.V til venstre

*Ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

DJ Efterårsvinderklasse Bramming 04.10

 DK14098/2009 ES Nordvestjyden's Ciwa Kurt Nedergaard 1.VK HP
 DK06792/2009 B Fønsvigs Da Vinci Thomas Klit 2.VK
 DK01366/2009 GS Østjyllands JB Inez Lorenz Clemmesen 3.VK
 DK02637/2010 B Facco De La Malbirado Jens Hansen 4.VK
 DK11957/2011 GS Vajskær Abidal Robert Paulsen 5.VK

 

De placerede med 1.V til venstre

 

DJ Efterårsvinderklasse Hegnsvig 03.10

 B Aulumboens B Pepsi Jan Nielsen 1.VK HP CACIT*
 P LN Pointmanns Pierre Martin Mortensen 2.VK
 ES Nordvestjyden's Filip Martin Ry Krog 3.VK
 IS Erica Ulrik Kjærsgaard 4.VK
 B Gribskovens Cæsar John Hjernø 5.VK
 B Midtvejs Loke Karsten Hinnerup 6.VK

 

Ny Dansk og International Brugschampion - Tillykke

 

Dansk Irsk Setter Klubs efterårsvinderklasse  28.09

 Dk02208/2007 Mårup Klip Erik Rimmen 1.V HP
 Dk11463/2009 Erica  Ulrik Kjærsgaard 2.V HP
 Dk05893/2007 Unika Lene Knudsen 3.V
 Dk14625/2008 Vilslev Josefine Flemming Vilslev Knudsen 4.V

 

De placerede med 1.vinderen til venstre

 

Dansk Gordon Setter Klubs efterårsvinderklasse 28.09

 Østjyllands RB Liv Anton Dahl 1.V HP
 Østjyllands RB Sandy Søren Thygesen 2.V HP
 Blacksetter Aldo Ole Halberg 3.V
 Østjyllands PB Mal Ulrik Stadelhofer 4.V

 

 

Dansk Pointer Klubs efterårsvinderklasse  27.09

 DK04121/2009 Astrup's Zaza Jes Krag 1.V HP*
 DK09258/2009 Matresse's Black Magic Junior e/Lars Bæk-Nielsen f/Flemming Sørensen 2.V
 DK04039/2012 Astrup's Loke Christian Johansen 3.V
 DK10153/2012 Fugledes Thor Flemming Sørensen 4.V
 DK17705/2007 Fugledes Juvel Flemming Fuglede Jørgensen 5.V
 DK03019/2011 Frierfjordens Randi Jens Nielsen Have 6.V

 

*Ny Dansk Brugschampion - Tillykke

 

DKK Eskilstrup - Falster  27.09

 DK                    B Jacques Allan Rasmussen 1.BRKL

 

 

DKK Brugsprøve Fyn 26.09

 DK01084/2011 B Engbjergvejs Gribben Steen Ulrich Hansen 1.BRKL

 

 

DKK Brugsprøve Sindal 24.09

 DK06383/2011 ES Bjerndrups Messi         Thorbjørn Riis 1.BRKL*
 DK17465/2011 ES Hamlagrø´s Purdey      Ole Dahl Madsen 1.BRKL
 DK23295/2009 B Midtvejs Loke                          Karsten Hinnerup 2.BRKL
 DK07345/2010 B Frei                                           Flemming Christensen 2.BRKL
 DK                     ES Klækkenhavnas Kajda                                     Hans Jørgen Mogensen 2.BRKL
 DK06790/2009 B Fønsvigs Darwin                Flemming Knudsen 3.BRKL

 

* Ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

Derby 21.09 Finland

 Heegårds Sally Harri Heino 4.V

 

 

Guldpokal prøven 21.09 Finland

 Heegårds Hilla Janne Koskela 1.V
 Settermosen Brownie Christin Kyngäs 3.V

 

 

DKK Brugsprøve Lolland 22.09

.DK03427/2012 IS Red Garlic 's Red Onion Mix Ole Schmidt 1.BRKL
 DK12038/2008 GS Nørre Løgum' s Daphne Af 5 Maj 07 Lauge Larsen 1.BRKL
         06083/2005  IS Lohmanns Jaffa Frank Krøyer 1.BRKL
 DK07561/2007  IS Setter Alba Frank Krøyer 1.BRKL

 

 

DBK Hubertusprøve ved Hobro 21.09

 DK23295/2009 Midtvejs Loke Karsten Hinnerup Hubertusmester
 DK02637/2010 Facco De La Malbirado Jens Hansen 2.V

 

Hubertusmesteren 2014 til højre 2.v til venstre

 

DKK Brugsprøve ved Kolding 21.09

 P Matresse Black Magic Junior Flemming Sørensen 2.BRKL
 GS Østjyllands Sandy Søren Thygesen 2.BRKL
 ES Drongstrup's Sasja Lars Drongstup 2.BRKL
 P Frierfjordens Rex Allan Diederichsen 3.BRKL

 

 

DKK Brugsprøve Falster 21.09

 DK12038/2008 GS Nørre Løgum’s Daphne af 5. maj 07 Lauge Larsen 2.BRKL
 DK05893/2007 IS Unika Lene Knudsen 2.BRKL
 DK03427/2012 IS Red Garlic’s Red Onion Mix Ole Schmidt 3.BRKL

 

 

DBK efterårsvinderklasse 20.09 - Gl. Toftegaard

 DK11659/2009 Midtvejs Zidane Allan Folmer Hansen 1.VK HP
 DK02637/2010 Facco De La Malbirado Jens Hansen 2.VK
 DK05213/2010 Asta Kenneth Ringgaard Schultz 3.VK
 DK11872/2012 Tessa Ole Larsen 4.VK
 DK06790/2009 Fønsvigs Darwin Flemming Knudsen 5.VK
 DK09469/2010 Engbjergvejs Fanch Asger Bak 6.VK

 

De placerede med 1.v til venstre

 

ESK efterårsvinderklasse 20.09 - Vordingborg

 DK06381/2011 Bjerndrups Phineas E/Thomas Klit - F/Sven Aage Vad 1.VK HP
 DK11215/2009 Bjerndrups Bojana Sven Aage Vad 2.VK HP
 DK17465/2011 Hamlagrø´s Purdey                                                       Ole Dahl Madsen 3.VK
 DK18216/2007 Tobølbjergs Columbine Allan Nissen 4.VK
 DK09462/2010 Drongstrup´s Sasja Lars Drongstup 5.VK

 

De placerede med 1.v til venstre

 

DKK Vildbjerg 19.09

 DK05213/2010  B Asta                                                      Kenneth R. Schultz 1.BRKL*
 DK                     ES ? 2.BRKL
 DK 02700/2009 GS Slåttbuas Tikka Henrik G. Christensen 2.BRKL

 

*Ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

NESK Hjerkinnprøve  19.-21.09

 DK09372/2006 GS Åens G. Blackie

Arild Dahl 4.VK kval

DKK Borreby 18.09

 DK 19139/2010 B Liva                                                              Kell Petersen 1.BRKL
 DK03589/2010 IS Krageredens Maggie Christina Bak 1.BRKL
 DK07630/2012  B  Aida Søren Stenhøj 2.BRKL

 DK13930/2006  IS Kiwi Line's Kokus

Jan Lorentsen 2.BRKL

 

 

DKK Djursland 17.09

 DK23295/2009 B Midtvejs Loke Karsten Hinnerup 1.BRKL*
 DK07587/2013 P Astrups Rik Erik Henriksen Aarø 1.BRKL
 DK16136/2011ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 1.BRKL
 DK15499/2011 P Spurvfugldalens Olivia Søren Møller Jensen 1.BRKL
 DK00147/2011 IS Erin Von Kapellenpfad Jan Justesen 2.BRKL
 DK03019/2011 P Frierfjordens Randi Jens Nielsen Have 2.BRKL

 

**Ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

FJD Gislinge 14.09

 DK 18280/2011  GS Troldmarkens W. Toto                                                              Lasse Weberg IFF
 DK 06843/2012  GS  Vajskær B-Sasja                                                                           Christian Bertelsen                    2.ÅK
 DK 08023/2013  GS Troldmarkens Icsi Af 5. Maj 07             Peter Thorup 2.UK

 DK 19139/2010  B   Liva   

Kell  Petersen  1.ÅK
 DK 12296/2011  P    Ln’s Pointmann Zeppo                                          Bent Petersen 1.ÅK

FJD  Haslev 13.09

 DK01435/2013 IS Settermosens Baffin Frank Krøyer 1.UK
 DK06304/2013 GS Nakkehages Bz Orkan Peter Eliasen 2.UK
 DK15939/2010 B Stenhøj Ragna Palle Jul Larsen 1.ÅK
 DK15937/2010 B Stenhøj Ronja Aage Stenhøj Jørgensen 1.ÅK
 DK08187/2011 ES Järvirämeen Emilia Mette Kühl 2.ÅK
 DK07918/2010 B Stevnsåen’s Zita Poul Vestervang 3.ÅK

 

 

FJD  Bramming 14.09

 DK09134/2013  GS Åens Leica Erik Petersen 1.UK
 DK09499/2013  GS Nørre Løgums Fighther Karl Jensen 1.UK
 SE 38799/2013  ES Hagalidens Tjoffsan Kjell Gustafsson 1.UK
 DK10122/2011  ES Nordvestjyden's Filip Martin Ry Krog 1.ÅK

 

 

FJD Stouby 13.09

 DK10253/2013 B Tess Leo Eriksen 1.UK
 DK ? GS Trolmarkens IIova af 5. maj 07 Robert Paulsen     1.UK
  SE 38799/2013 ES Hagalidens Tjoffsan Kjell Gustafsson 1.UK
 DK ? B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 1.UK
 DK ? ES Tobølbjergs Capitaine Poul Aagaard Sørensen 1.ÅK
 DK ? P Matresses Mille Freddy Brixen 2.ÅK

FJD Nordjyske - Gl.Toftegaard

Dommere: Flemming Fuglede Jørgensen, Jens Hansen og Poul Rasmussen

 DK07585/2013 P Astrups Via Aage Christiansen 2.UK
 DK15688/2013 P Boelsgaard's A Tuxedo Anne Hansen 1.UK
 DK09134/2013 GS Aaens C.Leica Erik Petersen 1.UK
 DK09258/2009 P Matresse's Black Magic Junior E: Lars Bæk-Nielsen/f: Flemming Sørensen 2.ÅK
 DK12995/2013 IS Mårup Felix Erik Rimmen 2.UK
 DK09830/2013 ES Heegårds Laika Jørgen Heegård Nielsen 1.UK
 DK07587/2013 P Astrup's Rik Erik Henriksen Aarø 2.ÅK
 DK08561/2012 P Spurvfugldalens Pax Carlo Nørtoft Thomsen 1.ÅK
 DK11872/2012 B Tessa Ole Larsen 2.ÅK

 

 

 

FJD Midtfyn 12.09 Dommer Allan Diederichsen

 DK10253/2013 B Tess Leo Eriksen 2.UK
 DK13146/2012 P Spurvfugldalens Quincy Lasse Weberg 2.ÅK

 

 

Eskildstrup 07.09 Dommer Asger Stein

 DK15937/2010 B Stenhøj Ronja Aage Stenhøj Jørgensen 2.ÅK

DJ  Bramming 07.09

 DK13503/2014 B Athos Aksel Spangsberg 1.UK
 DK09829/2013 ES Heegaards Max Harris Jensen 1.UK
 DK11569/2012 ES Senjas Pink Star Ejer: Line Clausen/f.Erling Clausen 1.ÅK

DJ Læsø  07.09 Dommer  Ove Steen

 DK ? B Tessa Ole Larsen 1.ÅK
 DK ? P Matresse's Vita Thomas Olsen 1.ÅK
 DK ? B Taco Keld Sørensen 1.ÅK
 DK ? GS Åen's Shackleton Kent Hvirring Jensen 1.ÅK

DJ Kreds 2 v/Hjallerup 07.09 Dommer Torben P. Pedersen

 DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen 2. UK

 

 

DJ v/Rødby 07.09  Dommer Claus Nielsen

 DK01435/2013 IS   Settermosens Baffin Frank Krøyer 1.UK
 SE30911/2013 GS Svitjods Ronja Thora Larsson 1.UK
 DK12731/2013 P    Fugledes Vida Peter Due 2.UK

 

De præmierede ved prøven i Rødby

 

DJ Kreds 2 v/Skive 06.09

 DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen IFF UK
 DK15688/2013 P Boelsgaard's A Tuxedo Anne Hansen IFF UK
 DK07587/2013 P Astrup's Rik Erik Henriksen Aarø 1.ÅK
 DK03506/2013 P Mjølners Sol Jens Nielsen Have 1.UK
 DK08052/2013 ES Nordvestjydens's Hekla Kristian Fly 1.UK
 DK20207/2011 ES Nordvestjyden's Granat Haakon Skov 1.ÅK

 

 

DJ Kreds 6 v/Stenlille 06.09

 DK17962/2011 B Zantos Bjarne Nørhave 3.ÅK
 DK10369/2009 IS Yobbo’s Calle Christina Bak 2.ÅK

DJ Ribe 05.09

 DK06494/2013 Maclau Girl Martin Clausen 1.UK

FJD Apporteringsprøve Hillerød 25.08

 DK07505/2007 Gribskovens Faru Søren Stenhøj Bestået
 DK03645/2012 Jørlundes Kiwi Erling Ringkjær Bestået
 6 hunde bestod ikke prøven    

Røros 24.08

 DK01312/2013 GS - Lyngmosegårds Gaga

? 2.UK

Røros 23.08

 DK01313/2013 GS - Lyngmosegårds Gigi

Kristian Thomsen 1.UK

ESK's apporteringsprøve på Gilmosegård 15.08

 DK13148/2012 P   -  Queen Alfred Vemmelund Bestået
 DK03019/2011 P   -  Frierfjordens Randi Jens Have Bestået
 DK10783/2011 ES - Storåens Echo    Per Thorsen Bestået

 DK06319/2012 B  -  Engbjergvejs Halli

Torben Nielsen Bestået

 DK01313/2013 GS - Lyngmosegårds Gigi

Kristian Thomsen Bestået
 DK05502/2012 ES - Knold Thomas Klit Bestået
 DK05506/2012 ES - Candace Thomas Klit Bestået
 3 Bretons og 1 pointer bestod ikke prøven.    
 

Engelsk Settere der bestod

 

DGSK's Klubweekend Nibe d.09.08

 DK11957/2011 Vajskær Abidal Robert Paulsen Bestået - Klubmester
 DK08027/2013 Troldmarkens IceQ Af 5 maj 07 Christina Bak Bestået - bedste unghund
 DK18253/2011 Nakkehages Bf Walter Preben Pedersen Bestået
 DK16890/2012 Åmosens Dexter Af 5 Maj 07 Niels Otto Haldrup Bestået
 DK07977/2011 Nymarken's Oban Aslan Peter Jensen Bestået
 DK00358/2008 Røsnæs Gaucho Karl Jensen Bestået

Apporteringsprøve Gørding d.10.08

 DK06493/2013 Maclau Gangster Gert Clausen Bestået
 DK06495/2013 Maclau G Celine Martin Clausen Bestået
 DK13148/2012 Spurvfugldalens Queen Alfred Vemmelund Bestået
 DK17465/2011 Hamlagrø's Purdey Ole Dahl Madsen Bestået
 DK12073/2012 Bjerndrup's Tessa Gert Clausen Bestået
 DK09468/2010 Drongstrup D. Pepper Lars Drongstrup Bestået
 DK02073/2012 Bendt's Felour Steen Bendt Bestået
 DK09750/2011 Riddarsporrens Norbert

Jørn Morthorst

Bestået
 DK09159/2014 Heimstulen's Malala Jane Mortensen Bestået

Apporteringsprøve DBK Sjælland d.10.08

 DK03646/2012 Jørlundes Happy Bent Olsen Bestået + Pokal
 DK07918/2010 Stevnsåens Zita Poul Vestervang Bestået
 DK17963/2011 Nitouche Anni Cassias Bestået + Talentfløjte
 4 Bretons og 1 Engelsk setter bestod ikke prøven    

 DBK B-prøve Sjælland d.10.08

 DK15937/2010 Stenhøj Ronja Aage Stenhøj Jørgensen 1.pr.
 DK07504/2007 Gribskoven`s Zulu Søren Mark Jensen 1.pr.
 DK13551/2011 Coco Hans Kurt Jeppesen 2.pr.
 DK19139/2010 Liva Kell Petersen 1.pr.
 DK12500/2008 Kito Claus Nielsen 1.pr. + Pokal
 4 Bretons bestod ikke prøven    

Apporteringsprøve DBK Mou d.09.08

 DK12817/2012 Aulumboens G.Peanut Jan Nielsen Bestået
 DK07515/2009 Sille f. Harry Jensen Bestået
 DK02556/2013 Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen Bestået
 DK05773/2013 Cadeau Jeton f. Jens Ole Nielsen Bestået + Pokal
 DK06012/2013 Strandbys Abby Anni Hansen Bestået
 DK06104/2013 Elling Å's Kado Mikael Birklykke Bestået
 DK19353/2012 Vestenvindens Figga Henrik Bækstrøm Laursen Bestået
 DK06101/2013 Elling Å's K.Charlie Preben Schmidt Bestået
 DK06102/2013 Elling Å's Kessler Erik Jacobsen Bestået
 DK04277/2013 Red Garlic's Red Pepper f. Jan Nielsen Bestået
 6 Bretons og 1 Engelsk setter bestod ikke prøven    
 

1.vinder af A-prøven til højre og 2.v til venstre

 

 DBK B-prøve Mou d.09.08

 DK04865/2011 Ritta Thorbjørn Rantanen-Lund Nielsen 1.pr. + Pokal
 DK11869/2012 Balou Peter Strandgaard Rasmussen 1.pr.
 DK05846/2011 Sigurd Daimi Frederikshavn 1.pr.
 DK00018/2009 Richo Harry Jensen 1.pr.
 DK12822/2011 Aulumboens Garry Søren Pedersen 1.pr.
 DK02556/2013 Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 1.pr.
 1 Breton bestod ikke prøven    

Apporteringsprøve Disk Sjælland d. 04.08

 DK14469/2003 Gaudy Karin Krüger Bestået + Pokal
 DK07630/2012 Aida Søren Stenhøj  Bestået
 DK07918/2010 Stevnsåens Zita Poul Vestervang Bestået
 DK16889/2012 Åmosens Douglas Af 5 Maj 07 Martin Larsen Bestået
 DK15966/2011 Glavaris DV Diezel John Bak Bestået
 DK10647/2012 Kiwi Line’s Sveske   Jan Lorentzen Bestået

Apporteringsprøve DBK Fyn d. 02.08

 DK11479/2013 Engbjergvejs Igor Steen Ulrich Hansen Bestået + Pokal
 DK07631/2012 Vitus Christina Keilgaard  Bestået
 DK06011/2013 Strandbys Anoq Winnie B. Larsen Bestået
 En Engelsk setter bestod ikke    

 

Vinder af A-prøven

 

Apporteringsprøve DBK B-prøve Fyn d. 02.08

 DK01084/2011 Engbjergvejs Gribben Steen Ulrich Hansen 1.pr
 DK21497/2008 Gribskovens Cæsar John Hjernø 1.pr + Pokal
 DK18974/2008 Østfyns Juno Frede Nielsen 2.pr

 

Vinder af B-prøven

 

Apporteringsprøve ESK Gørding d. 20.07

 DK06494/2013 Maclau Girl Martin Clausen Bestået
 DK12074/2012 Bjerndrup's Britt Gert Clausen  Bestået
 DK16890/2012 Åmosens Dexter Af 5 Maj 07 Niels Otto Haldrup Bestået
 DK09862/2014 Kroif Poul Valdemar Nielsen Bestået
 DK05547/2012 Heegårds Granit Ove Madsen Bestået + Pokal
 1 Pointer og 2 Engelsk Setter bestod ikke    

Apporteringsprøve ESK Sjælland d. 13.07

 ES Østkystens Fly Finn Johansen Bestået + pokal UK
 ES Lammefjordens Lerche Asger Mogensen  Bestået + pokal ÅK
 ES Line Helge Esbensen Bestået
 ES Sabine Tonni Tromborg Bestået

Apporteringsprøve ESK & DPK Fyn d. 12.07

 ES Heegårds Granit Ove Madsen Bestået + pokal
 ES Heegårds Max Harris Jensen  Bestået
 ES Midtfyns Molly Anders Varming Bestået
 ES Lammefjordens Monty Anders Varming Bestået

DGSK Apporteringsprøve i Tuse d. 28.06

 GS Troldmarkens IceQ John Bak Bestået + pokal UK
 GS Nymarkens Hopper Lauge Larsen  Bestået + pokal ÅK
 GS Nørre Løgums Dina af 05 maj 2007 Ásgeir Páll Júlíusson Bestået
 GS Røsnæs Guizo Niels Erik Krüger Bestået
 GS Røsnæs Grandus Karin Krüger Bestået
 IS Gaudi Niels Erik Krüger Bestået

 

Pokalvinderne

 

DJ Apporteringsprøve Østervrå d. 29.06

 DK05366/2012 Østkysten's B N Maldini Poul Rasmussen Bestået
 DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Jens Hansen Bestået

 

 

ESK Træf Gilmosegård 28. - 29.06

 ES Drongstrups Felix Tonny Nygård Bestået
 ES Lammefjordens Lady Asger Mogensen Bestået
 P Boelsgaards Tuxedo Ann B. Hansen Bestået
 ES Stiesdahls Tango Allan Olesen Bestået
 P LN´s Pointmann Cisa Tom B Hansen Bestået
 P Fugledes Tarok Hans Engell Jensen Bestået
 ES Hamattan Jens Åge Madsen Bestået + pokal
 ES Heegårds Granit Ove Madsen Bestået
 ES Nordvestjydens Granat Haakon Skov Bestået
 ES Lammefjordens Sannie Søren Stærkær Bestået
 ES Heegårds Clint John Loft Bestået
 ES Storåens Echo Per Thorsen Bestået

DJ Mors 31.05

 ES Nordvestjydens Gucci Gunner Brøndum Christensen Bestået
 ES Tobølbjergs J. Capitaine Poul Aagaard Sørensen Bestået

DJ Kolding 13.4

 ES Heegårds Max Harris Jensen 1. UK
 P Astrups Rik DK07587/2013 Erik Aarø Henriksen 1. UK

DJ Videbæk 13.4

 B Strandbys Anoq DK06011/2013 Jan Larsen 1 UK
 B Midtvejs Kenzo DK02556/2013 Peer Bæck-Laursen 2 UK
 B Ricko Harry Jensen 1 ÅK
 P Ln's Pointmann Cisa DK14050/2011 Tom B. Hansen 1ÅK

DKK Mesteraskabsprøve Tuse Næs  Holbæk   12.4

 B Fønsvigs Da Vinci Dk06792/2009 Thomas Klit 1. VK HP
 P Fugledes Merlot Dk03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK HP
 ES Heegårds Z Cato Lars Åge Malmsten 3. VK HP
 B Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 Jan Nielsen 4. VK HP
 GS Vajkærs Abidal DK11957/2011 Robert Paulsen 5. VK HP
 IS Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011 Jan Justesen 6. VK



De placerede med 1. vinder th

 

DJ Bramming  11.4

 ES Bjerndrups Tessa  Anders Nielsen 1. UK



Det er første gang Tessa og Anders møder på en anerkendt markprøve
 :-)

 

DPK Hovedprøve  Holbæk    4 - 6.4

 P Mjølners Miss Molly  Svend Erik Rud 1. UK pokal
 P Lyngberga Nora  Kalle Stolt 1. UK
 P Roxy Knut Dahle 1. UK
 P Fugledes Topsy  Jens Foldager 2. UK
 IS Kiwi Lines Squash DK10650/2012 Jan Lorensen 1. UK + 2. UK
 IS Kiwi Lines Sveske Lan Lorentsen 1. UK
 P Frierfjordens Rossi  Tommy Nielsen 1. ÅK (søndag)
 Fugledes Ici Allan Diederichsen 2. ÅK
 Matresses Liva Hermann Poll 2. ÅK + 2. ÅK
 Lyngberga Jina  Carina Uhlen 2. ÅK
 
UKK
 Fugledes Tinka Peter Rafelsen 1.UKK
 Spurvfugldalens Pan Kruse Meier 2. UKK
 Spurvfugldalens Qusi  Hugo Nielsen 3. UKK
Vinderklasse
 P Frierfjordens Rit NO58431/10 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP
 P Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag 2. VK HP
 P Bjørnlias Jackpot Walter Muland 3. VK HP
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 4. VK
 P Astrups Loke DK 04039/12 Christian Johansen 5. VK
 

DBK Hovedprøve  Køge    4 - 6.4

 B Grand's Uniq Itro DK03296/2013 Jens Hansen Fredag / Anni Hansen Lørdag 1. UK + 1. UK Pokal
 B Stevnsåens Freja Dk09603/2012 Franz Nybro Metzker 1. UK
 B Midtvejs Flica DK02559/2013 Karsten Hinnerup 1. UK
 B Aida Dk97630/2012 Oskar Stenhøj Mortensen 1. UK
 B Bess Dk10254/2013 Thomas Stenbæk 1. UK
 B Aulumboens Itro DK10708/2013 Jacob Kærgård Jensen 1. UK
 B Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010 Asger Bak 1. ÅK Pokal
 B Fønsvigs Darwin  06790/2009 Flemming Knudsen 1. ÅK
 B Stevnsåens Chablis Dk10372/2008 Claus Rasmussen 1. ÅK + 2. ÅK
 B Aulumboens B Peanuts DK12817/2011 Jan Nielsen 2. ÅK
 B Arnold DK20384/2010 Kurt Rasmussen 2. ÅK
 B Bitten Dk12502/2008 Jhonny Bertelsen 2. ÅK
 B PVN s Flex  Dk04221/2010 Aksel Spangsberg 2. ÅK
 B Sille Dk12504/2008 Carl Chr. Kaspersen 2. ÅK
 ES Sus Dk06612/2012 Ove Jensen 2. ÅK
 ES Ann Dk05507/2012 Aksel Spangsberg 2. ÅK

  
   
Bedste Unghund

 Vinderklasse
 B Ritta DK04865/2011 Torbjörn Rantanen Lund Nielsen f Jan Nielsen 1. VK HP
 B Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010 Asger Bak 2. VK HP
 B Fønsvigs Debit Dk06794/2009 Torben Andreasen 3. VK
 B Jørlundes Alma DK03843/2010 Bent Olsen 4. VK
 B Midtvejs Loke Dk23295/2009, Karsten Hinnerup 5. VK
 B Gribskovens Faro Dk07505/2007  Søren Stenhøj Jørgensen 6. VK
 

DGSK Hovedprøve Vildbjerg    4 - 6.4

 GS Vajskærs Basco-Brormand Dk06836//2012 Erik Nielsen 1. UK Pokal
 GS Lyngmosegards Gismo DK01315/2013 Ole Frank 1. UK
 GS Øens Agaton Verdi af 5 maj 07 DK13345/2012 Torben Schulz Jensen 1. UK
 GS Nørre Løgums Falco DK09501/2013 Christina Lund Jensen 2. UK
 GS Åmosens Douglas af 5 Maj 07 DK16889/2012 Martin Larsen 2. UK
 GS Vajkærs Abidal DK11957/2011 Robert Paulsen 2 x 1. ÅK Pokal
 GS Østjyllands Rb Liv Dk04031/2007 Anton Dahl 1. ÅK
 GS Nørre Løgums Dapne af 5 Maj 07 Dk12038/2008 Lauge Larsen 1. ÅK
 GS Æblevangens Don Carlos Dk19259/2008  Lene Knuth 1. ÅK
 GS Nørre Løgums Diva af 5 Maj 07 Dk12038/2008 Kristian Frøkjær 1. ÅK
 GS Åens Ydine Dk00916/2011 Bent Simonsen 2. ÅK
 GS Nymarkens Oban Aslan Dk07977/2011 Peter Jensen 2. ÅK
 GS Nørre Løgums Dina af 5 Maj 07 Dk12037/2008 Asgeir Pall Juliusson 2. ÅK
 IS Mårups Storm DK13101/2011 Søren Gottfredsen 2. ÅK
 IS Højfyns Bliss   2. ÅK
     
UKK
 GS Vajskærs Basco-Brormand Dk06836//2012 Erik Nielsen 1. UKK
 GS Puronperän Unicka DK13485/2012 Lorenz Clemmesen 2. UKK



 Vinderklasse
  Nørre Løgums Dapne af 5 Maj 07 Dk12038/2008 Lauge Larsen 1. VK
 Østjyllands Pb Mal Dk01372/2009  Ulrik Stadelhofer f Kristian Frøkjær 2. VK
 Nørre Løgums Cicka Dk00759/2007 Kim Weber 3. VK



DKK Forårsvinderklasse Vildbjerg Prøve I   1.4

 B Ritta DK04865/2011 Torbjörn Rantanen Lund Nielsen 1. VK HP
 ES Bjerndrups Messi DK06383/2011 Thorbjørn Riis 2. VK HP
 ES Bob DK01944/2009 Harris Jensen 3. VK
 P Frierfjordens Rex DK16575/2011 Allan Diederichsen 4. VK
 IS Ginkgo DK11482/2009 Alex Hermansen 5. VK



De placerede

DKK Forårsvinderklasse Vildbjerg Prøve II   1.4

 IS Kirstinekærs Eddie DK06716/2009 Gunnar Jensen 1. VK  HP
 B Engbjergvejs Freya DK09474/2010 Bjarne Strømgaard 2. VK HP
 B Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008 Jan Nielsen 3. VK HP 
 ES Lammefjordens Chila DK15617/2010 Egon Dynesen 4. VK HP 
 P Spurvfugldalens Katja 07563/2006 Alfred Vemmelund 5. VK



De placerede

ESK Hovedprøve Haslev 28 -29 & 30.3

 Vitus Henning Klokker 1. UK + Pokal
 Sus Ove Jensen 2 x 1. UK
 Tobølbjergs J Capitaine Poul Aagaard Sørensen 1. UK
 Martallans King Kurt Jensen 1. UK
 Heegårds Laika Jørgen Heegård 1. UK
 Bjerndrups Zerena Sven Aage Vad 1. UK
 Østkystens SN Fly Finn Johansen 1. UK og 2. UK
 Sikas Pluto Johnny Gurskov 1. UK
 Sikas Per Knud Overgård 1. UK
 Stiesdals Tango Allan Olesen 1. UK
 Maclau Girl Martin Clausen 1. UK
 Senjas Pink Star Line Clausen 1. UK
 P Black Luckys Antonia Kent Svensson 1. UK
 Stiesdals Kiwi Kenneth Plesner 1. UK
 GS Øens Alfa af 5. maj 07 Asgeir Pall Juliusson 1. UK
 Senjas Komtesse Sasja af Hørup Asger Stein 2. UK
 B Stevnåens Bordeaux Claus Kirkegård Rasmussen 2. UK
 B Aida Søren Stenhøj 2. UK
 GS Åmosens Douglas af 5. maj 07 Martin Larsen 2. UK
 GS Åmosens Gilbert af 5. maj 07 Lauge S. Larsen 3. UK
 Midtfyns Thermis Daniel Gustavsson 1. ÅK
 Senjas Messi Jan Andreasen 1. ÅK og 2. ÅK
 Harmattan Jens Åge Madsen 1. ÅK
 Mac Perssons Ally Benny Persson 1. ÅK
 Nordvestjydens Flaks Ulrik K. Nielsen 1. ÅK
 Lammefjordens Lerche Asger Mogensen 1. ÅK
 P Bendts Diba Blørn Danås 1. ÅK
 Heegårds Granit 
Ove Madsen  
 Heegårds Engo  Ove Madsen 2. ÅK
 Drongstrups D Pepper Lars Drongstrup 2. ÅK
 Ann Aksel Spangsberg 2. ÅK
 Ljunguddens Scott Karl Thorbjørn Larsson 2. ÅK og 3. ÅK
 B Stevnåens Zita Poul Vestervang 2. ÅK

 UKK

 Bjerndrups Zerena E/ Sv. Aage Vad  F/ Jette Clausen 1. Vinder UKK
 Senjas Pink Star Line Clausen 2. Vinder UKK
 Heegårds Laika Jørgen Heegård 3. Vinder UKK
 Sikas Per Knud Overgård 4. Vinder UKK
 Østkystens SN Fly Finn Johansen 5. Vinder UKK



Vinderklasse

 Tobølbjergs Columbine Allan Nissen 1. Vinder
 Heegårds Z Cato Lars Åge Malmsten 2. Vinder
 Senjas Zeibas Jan Andreasen 3. Vinder
 Hamlagrøs Purdey Ole Dahl Madsen 4. Vinder
 Amico Aksel Spangsbjerg 5. Vinder
 Bjerndrups Zanka Keld Hansen 6. Vinder

 

DISK Hovedprøve Lunde  28 -29 & 30.3

 IS Settermosens Bill DK01436/2013 Helge Knudsen 1. UK pokal
 IS Kiwi Lines Pebber DK10649/2012 Klaus Olesen 1. UK
 IS Kiwi Lines Squash DK10650/2012 Jan Lorentsen 2 x 1. UK
 IS Settermosens Baffin DK01435/2013 Frank Krøyer 1. UK
 IS Vilslevs Kari DK19389/2011 Flemming Vilslev Knudsen 1. ÅK Pokal
 IS Irmüns May Theis DK00338/2009 Tommy Pedersen 1. ÅK
 IS Krageredens Maggie DK03589/2010 Christina Bak 1. ÅK
 IS Erica DK11463/2009 Ulrik Kjærsgaard 1. ÅK
 IS Red Garlic Red Onion Mix DK03427/2012 Ole Schmidt 1. ÅK
 IS Mårups Storm DK13101/2011 Søren Gottfredsen 2. ÅK
 IS Kiwi Lines Kokus 13920/2006 Jan Lorentsen 1. ÅK & 2. ÅK
 IS Armani Vom Westmünsterland VDH-DISZ 10218 Michael Boeing 2. ÅK
 IS Kirstinekærs Eddie DK06716/2009 Gunnar Jensen 2. ÅK
 IS Yobbos Calle Christina Bak 2 x 2. ÅK
 P ? Lars Bæk Nielsen 2. ÅK
 IS Kaselyckas Escorte S10701/2007 Thomas Oden 3. ÅK



Bedste ÅK hund

 VINDERKLASSE
 IS Krageredens Maggie DK03589/2010 Christina Bak 1, VK
 IS Mårups Klip DK02208/2007 Erik Rimmen 2. VK



De placerede

DKK Forårsvinderklasse Bramming 26.3

 ES Mac Perssons A Max DL16243/2012 Anton Dahl 1. VK HP
 B Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010 Asger Bak 2. VK HP
 GS Østjyllands Rb Liv DK04031/2007 Anton Dahl 3. VK
 P Spurvfugldalens Nicki DK08268/2010 Kruse Meier 4. VK
 ES Melsgårds Q Whitney DK02345/1010 Hans Peter Clausen 5. VK
 ES Tobølbjergs C Sally DK18215/2007 Jørn Morthorst 6. VK



De placerede

DJ Forårsvinderklasse Holbæk  26.3

 B Fønsvigs Da Vinci Dk06792/2009 Thomas Klit 1. VK HP
 B Stevnsåens Mirell Dk10377/2008 Thomas Stenbek 2. VK HP
 GS Nørre Løgums  Daphne Af 5. Maj 07 Dk12038/2008 Lauge S. Larsen 3. VK
 P Fugledes Gissa 08207/2006 Tage Jessen 4. VK
 B Fønsvigs Darwin Dk06790/2009 Flemming Knudsen 5. VK
 B Gribskovens Faru Dk07505/2007  Søren Stenhøj Jørgensen 6. VK



De placerede

FJD Skovprøve Skagen 25.3

 GS Åens Gangster 09376/2006 Kent Hvirring Jensen 1. ÅK


Hermed Danmarks første Skov Champion
TILLYKKE


Arkivfoto

DJ Forårsvinderklasse Terkesbøl  25.3

 B Aulumboens B Pepsi  DK21211/2008 Jan Nielsen 1. VK Cacit
 P Fugledes Merlot Dk03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK 
 GS Vajskærs  Abidal DK11957/2011 Robert  Poulsen 3. VK
 IS Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011 Jan Justesen 4. VK
 ES Hamlagrøs Purdey DK17465/2011 Ole Dahl Madsen 5. VK
 P Frierfjordens Rex DK16575/2011 Allan Diederichsen 6. VK

 

De præmierede

DKK Forårsvinderklasse Sydsjælland  25.3

 ES Bjerndrups Mikkel DK06382/2011 Jan Marinussen 1. VK HP
 B Stenvsåens Mirell DK10377/2008 Thomas Stenbæk 2. VK  HP
 P Fugledes Holli DK05260/2007 Peter Due 3. VK
 P Takese Erica DK04322/2007 Villy Lovén 4. VK
 GS Nørre Løgums Daphne af 5 Maj 07 DK12038/2008 Lauge Larsen 5. VK



De placerede

DJ Lammefjorden 23.3

 B Stevnsåen’s Bordeaux DK09595/2012 Claus Kirkegaard Rasmussen 1. UK
 ES Østkystens S N Fly DK03234/2013 Finn Johansen 2. UK
 ES Lammefjordens Lerche DK15615/2010 Asger Mogensen 1. ÅK
 GS Blacksetter Aldo DK10535/2010 Ole Halberg 1. ÅK
 ES Nordvestjydens Flaks DK 10119/2011  Ulrik K. Nielsen 2. ÅK
 P Fugledes Siff DK 10702/2011 Tage Jessen 2. ÅK
 GS Røsnæs Guizo DK00356/2008 Niels Erik Krüger 2. ÅK
 GS Nakkehages Bj Molly DK18260/2011  Lars Lund Hansen   2. ÅK


 
De præmierede

DJ Assens 23.3

 P Roxy No43047/12          

Knut Dahle   1. UK
 P Boelsgaards A Didrik Dk11272/2012    Allan Diederichsen    1. UK
 P Rosa Dk6998/2012                 Jeff Nielsen 2 .UK
 P Geamekeepe Brioni    Se13175/2013   Steen Rønneling     1 ÅK 



De præmierede + et par stykker  :-)

Tromsø Hundeklubb 22.- 23.3

 ES Østkystens Tell DK13781/2009
Odd Brede Sommarset
1. ÅK

Inn Trøndelag Verdalsprøve23.3

 GS Nymarken`s Pax DK00281/2013 Per Gunnar Svendsen 3.UK

DJ Harlev 23.3

 P Mjølners Sol  Jens Have 1. UK
 B Engbjergsvejs Hekla  Ole Pedersen  2. UK
 GS Lyngmosegårds Gismo Ole Frank  2. UK
 P Ln´s Pointman Piere   Martin Mortensen  1. ÅK
 IS Erin Vom Kapellenpfad Jan Justesen   1. ÅK
 B Aulumboens D. Jeppe Per Iversen    1. ÅK


 
De præmierede

DJ Læsø 23.3

 GS Åens Shackleton DK11481/2012  Kent Hvirring Jensen 1. UK
 B Tessa DK11872/2012 Ole Larsen 3. UK
 P Matresse’s Vita DK13302/2011 Thomas Olsen 1. ÅK



De præmierede

FA Int. Vinderklasse 23.3 Skåne

 ES Senja's R. Messi Dk12878/2011 Jan Andreasen 1. Vinder m/Cacit
 ES Senjas Zeibas  09832/2005 Jan Andreasen 2. Vinder Res. Cacit



Ny International Brugschampion
Senja´s Zeibas

Ejer og fører Jan Andreasen 
TILLYKKE

DJ Stouby  22.3

 GS Troldmarkens Ilova af 5. maj 2007 Robert Poulsen 1. UK
 B Midtvejs Flica  Karsten Hinnerup 1. UK
 IS Kirstinekærs Eddie Gunnar Jensen 1. ÅK
 ES Nordvestjydens Gaga Leif Andersen 1. ÅK
 B  Ritta Torbjørn Nielsen 1. ÅK
 B  Balou  Peter Strandgaard Rasumssen 1. ÅK
 B Engbjergvejs Freja  Bjarne Strømgård 1. ÅK
 B Kit Gudmund Jensen 2. ÅK

DANSK JAGTHUNDE DERBY   RIBE 21. - 22.3

 Placeringer på Dansk Jagthunde Derby 2014
 P Oluf DK07223/2012 Børge Sommer DERBYVINDER 2014
 ES Heegaards Engo DK05548/2012 Ingemann Albrechtsen 2. Vinder
 ES Stiesdal´s Tango DK12046/2012 Allan Olesen 3. Vinder
 P Villestofte´s Storm P DK02937/2012 Anne-Marie Petersen 4. Vinder
 P Fugledes Ultra DK14437/2012 Flemming Fuglede Jørgensen 5. Vinder
 IS Vorrehøjs Henna DK03257/2012 Flemming Jensen 6. Vinder



De Placerede med Derbyvinderen tv.

 

DERBYVINDER 2014
Pointer Oluf
Ejer og fører Børge Sommer
TILLYKKE

 P Oluf DK07223/2012 Børge Sommer 1. UK / 1A
 ES Heegaards Engo DK05548/2012 Ingemann Albrechtsen 1. UK / 1A
 P Roxy NO43047/2012 Knut Dahle 1. UK / 1B
 P Bendt´s Felour DK02073/2012 Steen Bendt 1. UK / 1B
 P Myra DK00654/2013 Tom B Hansen 1. UK / 1B
 P Fugledes Ultra DK14437/2012 Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK / 1B
 P Villestofte´s Storm P DK02937/2012 Anne-Marie Petersen 1. UK / 1B
 ES Senja's Pink Star Dk11569/2012 Line Clausen 1. UK / 1B

 P Boelsgaard's A. Didrik DK11272/2012

Allan Diderichsen 1. UK / 1B
 IS Vorrehøjs Henna DK03257/2012 Flemming Jensen 1. UK / 1B
 GS Puronperän Unicka DK13485/2012 Lorenz Clemmesen 1. UK / 1B
 ES Stiesdal´s Yatsy DK12048/2012 Øystein Grandorf 1. UK / 1B
 ES Tobølbjergs Capitaine DK 08845/2012  Poul Aagaard Sørensen 1. UK / 1B
 ES Macperssons Ally  SE24529/2012                                 Benny Persson       1. UK / 1B
 ES Chano DK05504/2012 Poul og Inge Thomsen 1. UK / 1B
 ES Stiesdal´s Tango DK12046/2012 Allan Olsen 1. UK / 1B
 Flg. hunde opnåede præmiering, men uden deltagelse på 2. dagen
 P Riddesporrens Ofelia SE54034/2012 Henning Hansen 2. UK

 B Stevnsåen´s Bordeaux DK09595/2012

Claus Kirkegaard Rasmussen 2. UK
 P Villestoftes Victor DK18061/2012 Niels Holger Lykke 2. UK
 GS Østjyllands TT Tanni DK02888/2012 Henrik G Christensen 2. UK
 P Astrups Liil Miska DK04037/2012 Agner O Bruun 2. UK
 ES Tobølbjergs Inez DK04400/2012   Rune Staddeland 2. UK
     

DJ Kreds 7 Sigerslev  22.3

 B Coco DK13551/2011 Hans Kurt Jeppesen  2. ÅK
 B Sif  DK19140/2010 
Kenneth Thomsen 3. ÅK

DJ Thisted 17.3

 B Tessa  Dk11872/2012 Ole Larsen 1.UK
 P Fugledes Usko DK101582012 Michael Palke 2. UK
 B Aulumboens D Jeppe DK10138/2010 Per Iversen 1. ÅK
 B Engbjergvejs Fanch  Dk09469/2010 Asger Bak 1. ÅK
 B Engbjergvejs Freya DK09474/2010 Bjarne Strømgaard 2. ÅK



De præmierede

Namdal Lifjellet 15-16.3

 GS Åens G Blackie DK09372/2006 Arild Dahl 2. VK Kval

FJD Videbæk 16.3

 B Engbjergvejs Honey DK06315/2012 Mogens Erik Lind 3. UK
 ES Lammefjordens Chila DK15617/2010 Egon Dynesen 1. ÅK Pokal
 ES  Mac Perssons A Max  DK16243/2012                         Anton Dahl  1. ÅK
 B Aulumboens G Peanuts DK12817/2011 Jan Nielsen 2. ÅK
 IS Red Garlic´s Juicy Fruit S 65775/2007 Agnete Andersson 2. ÅK


 
De præmierede

FJD Sjælland 16.3

 ES  Macperssons Ally  SE 24529/2012                                 Benny Persson       1. UK pokal
 IS Kiwi Line’s Sveske  DK 10647/2012  Jan Lorentsen  1. UK 
 ES Sus  DK06612/2012                                Ove Jensen  1. UK 
 IS Kiwi Line’s Peber  DK 10649/2012                            Lene Knudsen 1. UK
 IS Settermosen Baffin DK 01435/2013                             Frank Krøyer  1. UK
 GS Åmosens Dougals Af 5 Maj  DK 16889/2012                            Martin Larsen 2. UK
 P Mjølners Sol  DK 03506/2013                             Jens Have   2. UK
 GS Øens Alfa Af 5 Maj 07  DK 13347/2012    Asgeir Pall Juliusson 3. UK
 GS Åens Vilja  DK 17340/2010                             Karin Krüger 1.ÅK
 B Jacques DK 03703/2009  Allan Rasmussen   1.ÅK + Pokal
 GS Blacksetter Aldo  DK 10535/2010                             Ole Halberg  1.ÅK + Pokal
 B Stevnsåen’s Chablis  DK 10372/2008      Claus Rasmussen    1. ÅK
 ES Tobølbjergs Hetja  DK 16136/2011       Allan Nissen 1. ÅK Pokal 
 B  Liva   DK 19139/2010    Kell Petersen   2.. ÅK
 B Zantos   DK 17962/2011                              Bjarne Nørhave 2.ÅK
 GS Æblevangen Breezer  DK 18890/2007                            Christina Bak  2.ÅK
 ES Midtfyn’s Eros   SE26462/2012                                                                                               Andras Talpai          2. ÅK    
 ES Stiesdal’s Yatzy  DK 12048/2012                             Øystein Grandorf      3. ÅK



De præmierede
 

FJD Nordjylland 15.3

 ES Tobølbjergs J Capitaine DK 08845/2012  Poul Aagaard Sørensen 1. UK pokal
 P Astrups Rik DK07587/2013 Erik Aarø Henriksen 1. UK Pokal
 B Grand UniQ Itro DK03296 2013 Jens Hansen 1. UK pokal
 P Myra DK00654/2013 Tom B Hansen 1. UK
 P Fugledes Topsi DK10168/2012 Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK
 P Tino DK07157/2013 Jes Krag 1. UK
 ES Heegaards Engo DK05548/2012 Ingemann Albrechtsen 1. UK
 ES Østkystens B N Maldini DK05366/2012 Poul Rasmussen 2. UK
 P Boelsgaards A Trille  DK11268/2012 Henning Hansen 2. UK
 B Tessa DK11872/2012 Ole Larsen 3. UK
 B Taco DK11869/2012 Keld Sørensen 3. UK
 P Boelsgaards Cille DK 19598/2006 Anne B Hansen 1. ÅK
 P Fugledes Ultra DK DK14437/2012 Flemming Fuglede Jørgensen 1. ÅK Pokal 
 IS Højfyns Bella DK07989/2009 John Jensen 3. ÅK


 
De præmierede
 

FJD Sydjylland 15.3

 ES Heegårds Lexie Dk05543/2012 Jan Carlsen 1. UK pokal
 ES Senja's Pink Star Dk11569/2012 Erling Clausen 1. UK
 ES Maclau Girl Dk06494/2013 Martin Clausen 1. UK
 GS Øens Apollo Af 5 Maj 07 Dk13341/2012 Poul Erik Dahl 2. UK
 P Vøggs A-Rhea Dk11596/2012 Bent Olsen 2. UK 
 ES Storåens Eddie Dk10784/2011 Jane Mortensen 1. ÅK Pokal
 IS Red Garlic's Epixe S45657/2004,  Agneta Andersson 1. ÅK
 ES Bjerndrup's Ask Dk06378/2011 Niels Holger Lykke 1. ÅK
 ES Senja's R. Messi Dk12878/2011 Jan Andreasen 1. ÅK
 GS Østjylland's Pc Gia Dk15549/2011 Lars From 2. ÅK
 GS Nakkehages Bd Uno Dk01313/2011 Lene Carsten IFF
 

FJD Fyn 14.3

 ES Vitus DK06611/2012 Henning Klokker 1. UK
 ES Heegårds Granit  DK05547/2012  Ove Madsen 1. UK
 P Bendt Gil DK01999/2013 Steen Bendt 1. UK 
 IS Red Garlics Epixe S45657/2007 Agneta Anderson 1. ÅK




De præmierede

Agder Hovden 9.3

 ES Storåens Daisy Olav Egeland 2. AK

Fjordane Gularfjell 1-2.3

 IS Settermosen Apollo DK07568/2007 Terje Hilding 1. ÅK & 2.AK

Trondheim Haltdalen 1-2.3

 IS Esex DK16866/2008 Ole Schmidt / Vidar Molvær  2.AK

 Midt Troms 23.2

 ES Østkystens Tell DK13781/2009 Odd Brede Sommarset 3. AK

FJD Kolding 9.3

 P Metrinelunds Tenna Svend Buchhave 1. UK
 IS Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011   1. UK
  ES Heegaards Engo DK05548/2012 Ingemann Albrechtsen 1. UK Pokalvinder
 IS Settermosens Bill Helge Knudsen 1. UK
 ES Senjas Messi Jan Andreasen 2. ÅK



De præmierede unghunde

DJ Uge 8.3

 P Niels DK07224 Marianne Kronholm 1. UK
 GS Puronperän Unicka DK13485/2012 Lorenz Clemmesen  1. UK
 P Oluf DK07223/2012 Børge Sommer 1. UK
 ES Heegaards Engo DK05548/2012 Ingemann Albrechtsen 1. UK
 P Villestoftes Tilde DK18055/2012 Joachim Skovgaard Larsen 1. UK
 P Metrinlunds Dakar DK05709/2012 Svend Buchhave 1. UK
 P Villestoftes Victor DK18061/2012 Niels Holger Lykke 1. UK
 GS Øens Apollo af 5 Maj DK13341/2012 Poul Erik Dahl 2. UK
 ES Tobølbjergs Hetja DK16136/2011 Allan  Nissen 1. ÅK
 GS Østjyllands PC Gia DK15549/2011 Lars Fomm 2. ÅK
 ES Chano DK05504/2012 Poul og Inge Thomsen 2. ÅK
 

DGSK Derby Forprøve Tuse Næs 22.2

 Åmosens Douglas Martin Larsen

1. Vinder

 Østjyllands TT Tanni Henrik Gejl Christensen 2. vinder
 Øens Agaton Verdi af 5 maj 07  Torben Schulz Jensen 3 vinder



De placerede