Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark
2015

Egersundprøven  Skovprøve 14. og 15.11
  14.11.2015:    
  GS Østjyllands Ambassadeur Des Femmes       Ejer Jørn Gunnar Bowitz, Fører Lene Osberg 1.ÅK
  15.11.2015:    
  GS Østjyllands Ambassadeur Des Femmes     Ejer Jørn Gunnar Bowitz, Fører Lene Osberg 1.ÅK
  ES Tobølbjergs Inez      Rune Staddeland 1.ÅK




Inez



Inka

DBK Mesterskabsprøve i apportering
 DK18162/2007 B Theo       Eddie Grundahl 1.V
 DK18975/2008 B Østfyns Josie              Jørn Brænder 2.V
 DK19139/2010 B Liva                              Kell Petersen 3.V
 DK03703/2009 B Jacques                      Allan Rasmussen 4.V



1.vinderen til venstre - tillykke
Langtora Sverige 
  ES Tobølbjergs Hetja     Allan Nissen 1.V CK CERT

 

Tillykke

 

DJ  Aabenraa 01.11.

  DK03770/2014 GS  Vajskær Cora                      Lorenz Clemmesen 1.UK
  DK13069/2009 IS  Yobbo’s Calle                   John Bak 1.ÅK

DJ  Terkelsbøl 29.10.

  DK03019/2011 P   Frierfjordens Randi Jens Nielsen Have 1.V+HP
  DK06716/2009 P   Kirstinekjær's Eddie Gunnar Jensen 2.V+HP
  DK03589/2010 IS  Kragereden Maggie Christina Bak 3.V
  DK07587/2013 P    Astrup's Rik Erik Henriksen Aarø 4.V
  DK11957/2011 GS Vajskær Abidal Robert Paulsen 5.V
  DK07585/2013 P    Astrup's Via Aage Christiansen 6.V

 

De placerede med 1.vinderen til venstre - Tillykke

 

FJD Aulum/Herning 27.10.

  DK13304/2011  P Matresse's Mille  Freddy Brixen 2.ÅK
  DK03506/2013  P Mjølners Sol Jens Nielsen Have 1.ÅK

 

 

DJ Hejnsvig 24.10

  DK14665/2014 GS Åens Hr. Whitefoot

Erik Petersen 1.UK
   DK10393/2014 ES Nordvestjyden's Jawa Kurt Nedergaard 1.UK
  DK06495/2013 ES Maclau G. Celine Hans Peter Clausen 1.ÅK
  DK18893/2013 ES Senjas Tessa  Allan Højrup 1.ÅK

 

De præmierede 

 

DKK Brugsklasse Sønderjylland 21.10

  Strandbys Anoq

Jan B.Larsen 2.PR
  GS Lilleskogens Wayne Søren Thygesen 1.PR
  GS Glavaris DV Diezel Christina Bak 2.PR.
  IS Vilslevs Kari Flemming Vilslev 1.PR*
  GS Østjyllands SR Pointer Søren Thygesen 2.PR
  ES Storåens Eddie Jane Vilslev Mortensen 2.PR

 

Ny dansk Jagtchampion - Tillykke

 

FJD Vinderkl. Tuse Næs

  IS Red Garlic Red Onion Mix

Ole Schmidt 1.V
  IS Krageredens Maggie Christina Bak 2.V*

 

De placerede med 1.vinderen til venstre -* Ny Dansk Jagtchampion - Tillykke 

 

FJD Vinderkl. Djursland 16.10

   ES Bjerndrups Messi

Thorbjørn Riis 1.V+HP*
   P Alstrups Loke Christian Johansen 2.V+HP*
   IS Mårups Cato Per Pedersen 3.V+HP*
   P Fugledes Tinka Flemming Sørensen 4.V

De placerede + dommere - Tillykke

3 nye champions - Tillykke

 

DKK Brugsprøve Bramming 14.10

    GS Vejskær Abidal 

Robert Paulsen 1.pr

      Midtvejs Flica

Karsten Hinnerup 2.pr
  ES  Senjas R. Messi  e/Jan Andreasen- f/Erling Clausen 1.pr*

   ES  Senjas Quail

Erling Clausen 2.pr
  ES  Bjerndrups Phineas Thomas Klit 1.pr
  ES  Heegårds Laika Jørgen Heegaard 1.pr + bedste ES+prøvens bedste hund
  P    Alsbjergs Anja Søren Blaabjerg 1.pr.+bedste Pointer
  IS   Irmuns May Theis   Tommy Petersen 2.pr
 GS  Østjyllands Sr Pointer Søren Thygesen 1.pr+bedste Gordon Setter

 

 

* ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

DBK Hubertusprøve 12.10

 DK B Midtvejs Zindane Allan Folmer Hansen Hubertusvinder
  DK B Jacques Allan Rasmussen 2.V

 

Hubertusvinderen til venstre 2.vinder til højre.

 

DANMARKSMESTERSKABET  2015

 DK02345/2010 ES Melsgård´s Q Whitney Hans Peter Clausen Danmarksmester 2015
 DK10159/2012 P Fugledes Tinka Flemming Sørensen 2.V
 DK14437/2012 P Fugledes Ultra Flemming Fuglede Jørgensen 3.V
 DK05213/2010 B Asta Kenneth Ringgaard Schultz 4.V
 DK 03490/2009 P Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen 5.V
 DK04031/2007 GS Østjyllands RB Liv Anton Dahl 6.V

Svensk Breton Klubs  Jaktprøvei Falköping 11.10 

                            B Strandbys Bonjour          Maine Sterner 2.UK

DKK Brugsprøve Læsø  09.10

 DK 03296/2013 B Grand's Uniq Itro         Jens Hansen 3.PR
 DK13944/2014  P Chess  Thomas Wrichsberg Olsen 2.PR
 DK11869/2012  B Taco Keld Sørensen 2.PR

DJ Gørlev   04.10

 DK         ES Senjas R Messi   Jan Andreasen 1.V+HP

DKK Vildbjerg   04.10

 DK         IS Mårup Storm    Søren Godtfredsen 1.V+HP
 DK         ES Hamattan  Jens Aage Madsen 2.V+HP
 DK         IS  Vilslevs Kari Flemming Vilslev 3.V
 DK         B  Ritta Thorbjørn Rantanen Lund-Nielsen 4.V
 DK         GS Vajskær Abidal Robert Poulsen 5.V

DKK Borreby Gods  03.10

 DK            P Spurvefugldalens Quincy Lasse Weberg 1.V
 DK            GS Nakkehagen BZ Orkan Peter Eliassen 2.V
 DK            IS Kirstinekjær's D Eddie Gunner Jensen 3.V
 DK            ES Bjerndrup's Mikkel Jan Marinussen 4.V
 DK            B   Midtvejs Zidane
Allan Folmer Hansen 5.V

 

De placerede med 1.vinderen til venstre - tillykke

 

DJ Hegnsvig 03.10

 DK13843/2013 GS Østjyllandøs Sr Pointer Søren Brøndum Thygesen 1.V+HP
 DK03490/2009 P    Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen 2.V+HP
 DK06383/2011 ES Bjerndrups Messi             Thorbjørn Riis 3.V+HP
 DK21211/2008 B  Aulumboens B-Pepsi Jan Nielsen 4.V
 DK03680/2012 ES Piteraq Jens Åge Madsen 5.V
 DK03019/2011 P   Frierfjordens Randi Jens Nielsen Have 6.V

 

De præmierede med 1.vinderen til venstre - tillykke

 

FJD Gl.Toftegaard 02.10

 DK16136/2011 ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 1.V HP
  DK17465/2011 ES Hamlagrøs Purdey Ole Dahl Madsen  2.V
  DK14437/2012 P Fugledes Ultra Flemming Fuglede Jørgensen 3.V
  DK11869/2012 B Taco Keld Sørensen 4.V

 

De placerede - tillykke

 

ESK  Tinglev 27.09

  ES Stiesdals Tango f/Anne B.Hansen e/Allan Olesen 1.V HP
  ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 2.V HP
  ES Harmattan Jens Aage Madsen 3.V HP
  ES Melsgård Whitney Hans Peter Clausen 4.V HP
  ES Bjerndrup's Zanka, Keld HansenBjerndrup's Zanka, Keld HansenBjerndrup's Zanka, Keld HansenBjerndrups Zanka Keld Hansen 5.V
 Hamlagrø´s Purdey, Ole Dahl MadsenHamlagrø´s Purdey ES Hamlagrø's Purdey Ole Dahl Madsen 6.V



DeDe placerede

DGSK Bramming 26.09

 GS Østjyllands Sandy Søren Brøndum Thygesen 1.V+HP*
 GS Østjyllands Liv Anton Dahl 2.V+HP
 GS Østjyllands Mal (Scott) Ulrich Stadelhofer 3.V
 GS Lyngmosegaards Gismo Ole Kai Frank 4.V
 GS Vinterdalens Tillaaen f/Peter Jensen e/Erik Petersen 5.V

 

 

De præmierede med 1.vinderen til venstre  - * ny dansk jagtchampion - tillykke

 

DBK Videbæk 26.09

 DK05213/2010 B Asta Kenneth Ringgård Schultz 1.V HP
 DK04865/2011 B Ritta Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 2.V HP
 DK03703/2009 B Jacques Allan Rasmussen 3.V HP *
 DK23295/2009 B Midtvejs Loke  Karsten Hinnerup 4.V HP
 DK03296/2013 B Grands Uniq Itro  Jens Hansen 5.V
 DK11659/2009 B Midtvejs Zidane Allan Folmer Hansen 6.V

 

De præmierede og dommere med 1.v til venstre - * ny Dansk Jagtchampion - Tillykke 

 

DKK Bramming 25.09

 ES Klækkehavnas Kajda Hans Jørgen Mogensen 2.PR.BRKL.
 ES Senja´s Quail e/Patrick Eggers f/ Erling Clausen 2.PR.BRKL.
 ES Hamlagrø´s Purdey  Ole Dahl Madsen 1.PR.BRKL.*

 

* Ny dansk jagtchampion - tillykke  

 

DKK Brugsprøve Fyn 24.09

 DK03019/2011 P Frierfjordens Randi Jens Have 1.PR.BRKL.
 DK11957/2011 GS Vajskær Abidal Robert Poulsen 2.PR.BRKL.

DKK Brugsprøve Sindal 22.09

 N13640/2008    ES Klækkenhavnas Next To Noone  Steen Blach Sørensen 1.PR.BRKL.
 DK02559/2013 B Midtvejs Flica  Karsten Hinnerup 2.PR.BRKL.
 DK09833/2013 ES Heegårds Sivah  Kurt Kjærsgaard 2.PR.BRKL.
 DK16136/2011 ES Tobølbjergs Hetja  Allan Nissen 1.PR.BRKL.
 DK17465/2011 ES Hamlagrø's Purdey  Ole Dahl Madsen 2.PR.BRKL

 

De præmierede, skytter og dommer

 

Fjällprove Dundre/Gällivare Sverige 20.09

 DK14947/2014 B Gribskovens Sleipner Åsa Mäkitalo 1.PR.UK

 

 

DJ Sdr. Nærå 20.09

 DK03436/2014 P  Villestofte's Kingo Hans V. Nikolajsen 3.PR.UK
 DK14832/2014 P Spurvfugldalens Rudi  Ronni K. Sølvsten 1.PR.UK
 DK17662/2013 ES Melsgård R. Malinka Peer V. Clausen 1.PR.UK
 DK11479/2013 B Engbjergvejs Igor  Steen Ulrich Hansen 1.PR.ÅK
 DK03770/2014 GS Vajskær Cora  Lorenz Clemmensen 1.PR.UK
 DK05608/2012 B Zita  Michael Madsen 1.PR.ÅK
 DK11236/2014 ES Pvn's Baron Poul V. Nielsen 1.PR.ÅK

 

De præmierede  

 

DKK Brugsprøve Liselund 20.09

 P Spurvfugldalens Quincy Lasse Weberg 1.PR.BRKL.
 ES Bjerndrups Mikkel  Jan Marinussen 1.PR.BRKL.
 IS Red Garlic's Red Onion Mix   Ole Schmidt   1.PR.BRKL.*
 GS Østjyllands TT Satchmo Peter Thorup 2.PR.BRKL.
 ES Bjerndrups Zanka  Keld Hansen   1.PR.BRKL.*

Ny dansk Jagtchampion - Tillykke

DKK Brugsprøve Salling  19.09

 DK  IS Mårup Cato Per Pedersen 1.PR.BRKL
 DK  IS Mårup Storm Søren Godtfredsen 1.PR.BRKL
 DK  IS Vilslev's Kari Flemming Vilslev 1.PR.BRKL
 DK  ES Hamattan Jens Aage  ? 2..PR.BRKL

DKK Brugsprøve Rødby 19.09

 IS Bomstærk Snelly G    Per Christoffersen 1.PR.BRKL.
 IS Freja  Per Christoffersen 1.PR.BRKL.
 IS Krageredens Maggie Christina Bak 1.PR.BRKL.
 ES Østkystens S. N. Brisa Øystein Grandorf 1.PR.BRKL.
 ES Bjerndrups Zanka  Keld Hansen 1.PR.BRKL.+ bedste ES
 GS Nakkehages Orkan Peter Eliasen 1.PR.BRKL.

 

De præmierede

 

DKK Brugsprøve Vildbjerg 19.09

 B Engbjergvejs Fanch     Asger Bak 1.PR.BRKL. 1.V
 B Fønsvigs Debit f/Jan Nielsen e/Torben Andreassen 1.PR.BRKL.*
 B Engbjergvejs Freja Bjarne Strømgaard 2.PR.BRKL.
 IS Red Garsias Red Pepper  Brian Hinge Krog 1.PR.BRKL.+ bedste hund
 P Loke  Christian Johansen 1.PR.BRKL.1.V
 P Donna  Keld Nielsen 1.PR.BRKL.
 P Spurvfugldalens Niki   Carlo Nørtoft 2.PR.BRKL.
 P Pi Erik Winkler 2.PR.BRKL.
 ES Nordvestjydens Granat Håkon Skov 2.PR.BRKL.

 

De præmierede

*ny Dansk Jagtchampion - Tillykke

 

DKK Djursland  17.09

 DK  P  Astrup's Rik Erik Aarøe 1.PR.BRKL
 DK  B  Midtvejs Flica Karsten Hinnerup 2.PR.BRKL
 DK  IS Gunner Jensen 1.PR.BRKL
 DK  B  Aulumboens Jeppe Per Iversen 2.PR.BRKL
 DK   P Bendt's Kvinto                                                    Karsten Sørensen 3.PR.BRKL

FJD Bramming 13.09

 DK  P    Matresses Bertha Jan Espersen 1.PR. ÅK
 DK  GS Åens Hr. Gordon Jan Kristensen 1.PR. UK
 DK  ES Heegaards Zuki Erling Clausen 1.PR. UK
 DK  ES Midtfyns Cato Ove Madsen 1.PR. ÅK
 DK   ES Knold                                                   

                         Kenneth Asmussen                         

1.PR. UK
 DK   B Egsgaard Tjalfe John Madsen 1.PR. UK
 DK05608/2012 B Zita Michael Madsen 2.PR. ÅK
 DK11203/2009 B Stevnsåen's Snille Torben Møller 2.PR. ÅK

 

De præmierede  

 

FJD Vestsjælland 13.09

 DK19692/2014 P Jelly Du Bois De La Hulaine Villy Lovén 1.PR. UK
 DK03589/2010 IS Kragereden Maggie Christina Bak 1.PR. ÅK
 SE42932/2014  P  Fugledes Viva                                                          

                     Björn Danås                     

1.PR. ÅK
 DK10912/2015 IS Heliot De La Combe Des Anges Frank Krøyer 1.PR. ÅK
 DK12503/2008 B  Geysir Morten Larsen 2.PR. ÅK
 DK                    ES Saga Ole Halberg 3.PR. ÅK

 

 

 

FJD Gl. Toftegaard 13.09

 DK06312/2014 GS Åens Lonka Dorte Kjærsgaard 1.PR. UK
 DK16199/2013 P Alsbjergs Anja Søren Blaabjerg 2.PR. ÅK
 DK04037/2012 P Astrup's Lill-Miska Agner O. Bruun 2.PR.ÅK
 DK17212/2013 P Matresse's Max Tom B. Hansen 2.PR. ÅK
 DK11008/2013 P Agertoftens S. Laura Jørgen Andersen 2.PR. ÅK

 

De præmierede

 

FJD'S 22. Sydsjællandske 12.09

 DK10912/2015 IS Heliot De La Combe Des Anges Frank Krøyer 2.PR.ÅK
 DK00378/2007 B Sallingboens Chanel  Hans Kurt Jeppesen 3.PR.ÅK
 DK20500/2012 B Gribskovens Chili  Christian Sachse Olesen 2.PR.ÅK
 DK03234/2013 ES Østkysten's S N Fly Finn Johansen 2.PR.ÅK
 DK10254/2013 B Bess Thomas Stenbek 2.PR.ÅK
 DK06304/2013 GS Nakkehages Bz Orkan Peter Eliasen 1.PR.ÅK

 

De præmierede 

 

FJD Stouby 12.09

 DK13926/2010 ES Senjas Quail Patrick Eggers 2.PR. ÅK
 DK06680/2014 ES Heegaards Zuki Erling Clausen 1.PR. UK

FJD Midtfyn 11.09

 DK17658/2013 ES Melsgård R.Aztec Lars Nielsen 1.PR.UK
 DK05714/2012 P Metrinelunds Tenna Svend Buchhave 2.PR. ÅK
 DK11596/2012 P Vøgs A-Reha Bent Olsen 2.PR. ÅK
 DK06305/2013 GS Nakkehagens Bz Solveig Anne Eliasen 1.PR. ÅK

 

De præmierede 

DJ Læsø 06.09

 DK13944/2014 P Chess Thomas W. Olsen 1.UK
 DK06012/2013 B Strandbys Abby Anni Hansen 2.ÅK
 DK12518/2013 B Sallingboens T.Marquir Flemming Knudsen 2.ÅK

FJD Fyn 06.09

 DK04760/2014 IS Heggelifjellets Rex Knud Hansen 1.UK
 DK 19692/2014 P  Jelly Du Bois De La Hulaine Elsebeth og Villy Lovén 1.UK
 DK09159/2014 ES Heimstulens Malala  Jane Vilslev Mortensen/Flemming  Vilslev 1.ÅK

 

De præmierede

 

DJ Bramming 04.09

 ES Senjas Tessa Allan Højrup 1.UK

  ES Hegaards Zuki

Erling Clausen 2.UK
 GS Vajskær Cora Lorenz Clemmesen 1.UK
 ES Maclau G Celine H.P.Clausen 2.ÅK

FJD Kolding 30.08

 DK GS Vajskær Cora Lorenz Clemmesen 1.UK

Eneste præmieret

Højfjellsprøve Trysill - Norge 23.08

 DK GS Vajskær Cora Lorenz Clemmesen 1.UK

 

 

 

DBK apporteringsprøve-B Fyn 15.08

 DK18975/2006 B Østfyn Josie Jørgen Brænder 1.pr
 DK21497/2008 B Gribskovens Cæsar John Hjernø 1.pr
  DK01084/2011 B Engbjergvejs Gribben Steen Ulrich Hansen 1.pr
  DK14728/2009 B Lester Jørgen Berdin 1.pr + pokal
 DK11479/2013 B Engbjergvejs Igor Steen Ulrich Hansen 1.pr

DBK apporteringsprøve Fyn 15.08

 DK15877/2014 B Grand Uniq Jensine Coq Rouge Lena og Jan Sundstrøm Bestået
 DK11016/2011 B Langvads Marko Morten Hessellund Bestået
 DK11203/2009 B Stevnsåens Snille Torben Møller Bestået + pokal
 DK06317/2012 B Engbjergsvejs Hekla Ole Pedersen Bestået
 DK11870/2014 B Grands Uniq Jessi Cindkira Hans-Henrik Grand Bestået
 DK18058/2012 P Villestofte's Asta Annemarie Larsen Bestået
 1 pointer og 4 bretons bestod ikke prøven    

DBK apporteringsprøve-B Sjælland 09.08

 DK19139/2010 Liva Kell Petersen 1.pr
 DK00378/2007 Sallingboens Chanel Hans Kurt Jeppesen 2.pr
 DK12504/2008 Sille Carl Chr. Kaspersen 2.pr
 DK15937/2010 Stenhøj Ronja Aage Stenhøj Jørgensen 1.pr + Pokal
 DK03703/2009 Jacques Allan Rasmussen 1.pr
 DK03843/2010 Jørlundes Alma   Bent Olsen 1.pr
 DK13551/2011 Coco Hans Kurt Jeppesen 2.pr
 DK07225/2010 Gribskovens Bertha Søren Stenhøj Jørgensen 1.pr
 1breton bestod ikke prøven    

DBK apporteringsprøve Sjælland 09.08

  DK03646/2012 B Jørlundes Alma   Bent Olsen Bestået + Pokal
 DK20500/2012 B Gribskovens Chilli Christian Sachse Olesen Bestået
 DK09935/2013 IS Bomstærk Snelly G Ole Emde Schmidt Bestået
 DK08860/2014 ES Bjerndrups Faxi Claus Nielsen Bestået
8 hunde bestod ikke prøven     

 

 

DGSK apporteringsprøve Sorø 09.08

  DK06304/2013  GS Nakkehages BZ Orkan Peter Eliasen Bestået
 DK00356/2008  GS Røsnæs Guizo Niels Erik Krüger Bestået
 NO30244/12      GS Buskogens Dtt Daisy Thomas Svensen Bestået
 DK00357/2008  GS Røsnæs Grandus Karin Krüger Bestået
  DK06305/2013  GS Nakkehages Bz Solveig Anne Eliasen Bestået + Pokal
  DK08027/2013  GS Troldmarkens Iceq Af 5. Maj 07 Leon Frydendal Bestået
  DK01314/2011  GS Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen Bestået
  N 01130/08        GS NOJCH Buskogens Aak Trixi Thomas Svensen Bestået
  3 hunde bestod ikke prøven    




Klubmester 2015

DBK  apporteringsprøve-B Mou  08.08

  DK11869/2012 B Taco Keld Sørensen 1.pr
  DK14728/2009 B Lester Jørgen Berdin 3.pr
  DK02556/2013 B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 1.pr
  DK18162/2007 B Theo Eddie Grundahl Hansen 1.pr
  DK00018/2009 B Richo Harry Jensen 1.pr
  DK04865/2011 B Ritta Torbjörn Rantanen Lund-Nielsen 1.pr + Pokal
  DK05846/2012 B Sigurd Daimi Frederiksen 1.pr
  DK11652/2009 B Midtvejs Alicia Jens Chr. Kjær 1.pr
7 Bretons bestod ikke prøven    

DBK  apporteringsprøve Mou  08.08

  DK04389/2014 B Darky Bent Rytter Bestået
  DK02562/2013 B Midtvejs Diva Poul Beith Jensen Bestået
  DK06312/2014 GS Åens H.Lonka Dorte Kjærsgaard Bestået + Pokal
  DK15481/2014 B Julio De La Grange A Rabeau Pernille Hansen Bestået
  DK16982/2013 B Egsgård Tjalfe John Madsen Bestået
  DK12519/2014 B Sallingboens T.Enzo Steen Thomasberg Bestået
  DK07110/2013 B Bindesbøls Daisi Karsten Gundesen Bestået
  DK12518/2013 B Sallingboens T.Marquir Flemming Knudsen Bestået
  DK01417/2012 B Klaphattens Diego Mette Valdez Bestået + Pokal
  DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Anni Hansen Bestået
6 hunde bestod ikke prøven    

 

 

Vinder af B-prøven til venstre og vinder af dju-prøven til højre

DJ apporteringsprøve Læsø 01.08

 DK11481/2012 GS  Åens Shackleton  Kent Hvirring Jensen Bestået
 DK13944/2014 P    Chess Thomas W. Olsen Bestået

ESK  og DPK appoteringsprøve Fyn 11.07

 DK01436/2013 IS Settermosens Bill Helge Knudsen Bestået
 DK10253/2013 B  Tess Leo Eriksen Bestået
 DK09829/2013 ES Max Harris Jensen Bestået
 DK12422/2014 IS Murphy   Gunnar Jensen Bestået
 DK12171/2014 B Inouk de l'Ardour Jens Ole Nielsen Bestået
 DK15493/2011 P  Spurvfugldalens Olsen  Jan Rasmussen Bestået + pokal
 DK01486/2012 ES Gaspard Du mas Déyraud Jan Fabech Bestået
 DK04760/2014 IS Heggelifjellets Rex Knud Hansen Bestået
 DK                    GS Apollo Poul Erik Dahl Bestået
 3 hunde bestod ikke prøven     

ESK  appoteringsprøve Sjælland 05.07

 DK05546/2012 ES Marley Søren Rydahl Gotthard Bestået
 DK19618/2014 ES Midtfyns D. Lucky Claus Olesen Bestået
 DK10650/2012 IS Kiwi Line's Squash Jan Lorentsen Bestået
 DK19617/2014 ES Midtfyns D Trico  Christian Gerner Bestået
 DK03234/2013 ES Fly Finn Johansen Bestået
 DK10254/2013 B Bess  Thomas Stenbek Bestået
 DK03237/2013 ES Østkystens S.N.Brisa Øystein ? Bestået
 DK15615/2010 ES Lerche Asger Mogensen Bestået
 DK10649/2012 IS Kiwi Line's Peber  Lene Knudsen Bestået
 DK10912/2015 IS Heliot Frank Krøyer Bestået
 1 breton og 2 engelsk settere bestod ikke prøven    
 

DGSK appoteringsprøve v/Hagested/Gislinge 27.06

 DK00357/2008 GS Røsnæs Grandus ikke oplyst Bestået
 DK06305/2013 GS Nakkehages Bz Solveig ikke oplyst Bestået
 DK10649/2010 IS Kiwi Line's Peber  ikke oplyst Bestået
 DK10314/2014 GS Buskogens Isa ikke oplyst Bestået
 DK00356/2008 GS Røsnæs Guizo ikke oplyst Bestået
 DK02891/2012 GS Østjylland's T T Satchmo  ikke oplyst Bestået
  DK06304/2013 GS Nakkehages Bz Orkan ikke oplyst Bestået
       15469/2003 IS Gaudy ikke oplyst Bestået
 DK06836/2012 GS Vajskær Basco-Brormand ikke oplyst Bestået
 DK10912/2015 IS  Heliot De La Combe Des Anges ikke oplyst Bestået
ikke oplyst Bestået
 Derudover bestod 3 ikke-engelske hunde prøven.     

HED-OPP FHK'S Dovreprøve 24.-26.04

 DK15393/2013 ES Østkystens Venazio Anne Grethe Sætrang 3.UK

Mesterskabsprøven Tuse Næs 12.04

 P Fugledes Ultra Flemming Fuglede Jørgensen 1.V + HP
 ES Nordvestjydens Ciwa Kurt Nedergård 2.V + HP
 GS Østjyllands Sandy Anton Dahl 3.V + HP
 P Frierfjordens Randi Jens Have 4.V + HP
 ES Lammefjordens Lerche, Asger MogensenES Lammefjordens Lerche, Asger MogensenES Lammefjordens Lerche, Asger MogensenES Lammefjordens Lerche Asger Mogensen 5.V
 GS Røsnæs Guizo  Niels Erik Krüger 6.V

Skovprøven på Læsø 07.04.

 DK11872/2012 B Tessa Ole Larsen 1.PR + ÆRESPRÆMIE
 DK15658/2007 GS  Åens Monty Mette Hvirring Jensen 1.PR
 DK13302/2011 P Matresse’s Vita Thomas W. Olsen 1.PR


Alle præmieret på skovsnepper

DGSK  03.-04. OG 05.04

 Fredag den 03.04     
 DK03770/2014 GS Vajskær Cora  Lorens Clemmesen 1.PR ÅK
 DK06305/2013 GS Nakkehages Bz Solveig  Anne Eliassen 2.PR ÅK
 DK18890/2013 ES Senja's Tejay  Erling Clausen 1.PR ÅK
 DK11480/2013 B Engbjergvejs Ida  Morten F. Larsen 2.PR UK
 DK09501/2013 GS Nørre Løgum's Falcon  Christina Lund Jensen 2.PR UK
 DK10314/2014 GS Buskogens Isa Ole Halberg 2.PR UK
 DK08022/2013 GS Troldmarkens Ilova Af 5.Maj 07 Lene Knuth 1.PR UK + Pokal
 DK08123/2010 GS Nymarken's Nova  Flemming Nielsen 2.PR ÅK
 DK00356/2008 GS Røsnæs Guizo Niels Erik Krüger 1.PR ÅK
 DK00358/2008 GS Røsnæs Gaucho Karl C. Jensen 1.PR ÅK
 DK01372/2009 GS Østjylland's Pb Mal Ulrik Stadelhofer 1.PR ÅK
 DK03237/2013 ES Østkysten's S.N.Brisa  Øystein Grandorff 1.PR ÅK
 DK11957/2011 GS Vajskær Abidal   Robert Paulsen 1.PR ÅK
 DK12037/2008 GS Nørre Løgum's Dina Af 5 Maj 07   Asgeir P. Juliusson 2.PR ÅK
 DK13843/2013 GS Østjylland's Sr Pointer    Søren Thygesen 1.PR ÅK
 DK15963/2011 GS Glavaris Dv Diezel   Christina Bak 2.PR ÅK
 DK17962/2011 B Zantos   Bjarne Nørhave 1.PR ÅK
 DK06843/2012 GS Vajskær B-Sasja  Christian Bertelsen 2.PR ÅK
 DK07630/2012 B Aida Søren Stenhøj 2.PR ÅK
 DK                    GS Svidtjods Ronja   Thore Larsen 1.PR. ÅK + Pokal
 Lørdag den 04.04     
 DK06304/2013 GS Nakkehages Bz Orkan   Peter Eliassen 2.PR UK
 DK06305/2013 GS Nakkehages Bz Solveig   Anne Eliassen 1.PR UK
 DK09501/2013 GS Nørre Løgum's Falcon   Christina Lund Jensen 2.PR UK
 DK09935/2013 IS Bomstærk Snelly G   Per Christophersen 1.PR UK
 DK10314/2014 GS Buskogens Isa   Ole Halberg 1.PR UK
 DK12646/2013 ES Tobølbjergs Klichoman   Gorm Pedersen 1.PR UK
 DK17662/2013 ES Melsgård R. Malinka   Per V. Clausen 2.PR UK
 DK08123/2010 GS Nymarken's Nova  Flemming Nielsen 2.PR ÅK
 DK01313/2011 GS Nakkehaages Bh Uno Lene Carstens 1.PR ÅK
 DK02886/2012 GS Østjylland's T T Tara Kjertil Urdal 2.PR ÅK
 DK09499/2013 GS Nørre Løgum's Fighter   Karl Jensen 2.PR ÅK
 NO40226/11    GS Tipptoppers A-Mia   Bror Meyer 2.PR ÅK
 SE16193/2013 B Almkullens Castro   Peter Boustedt 2.PR ÅK
 SE45108/2012 P Fugledes Tiro   Tage Jessen 2.PR ÅK
 SE57788/2011 GS Östdalen Deanston   Patrick Andersson 3.PR ÅK
 DK10650/2012 IS Kiwi Line's Squash    Jan Lorentzen 1.PR ÅK
 Søndag den 05.04 vinderklasse     
 DK04031/2007 GS Østjylland's Rb Liv Anton Dahl 1.V HP
 DK17015/2009 GS Østjylland's Rbz Sandy   Søren Thygesen 2.V HP
 DK00358/2008 GS Røsnæs Gaucho  Karl Jensen 3.V
 DK20740/2008 GS Vinterdalens Tillaaen  Erik Petersen 4.V
 DK01372/2009 GS Østjylland's Pb Mal   Ulrik Stadelhofer 5.V
 DK00356/2008 GS Røsnæs Guizo  Niels Erik Krüger 6.V
  UK/ÅK    
 DK01315/2013 GS Lyngmosegaard's Gismo   Ole Frank 1.PR ÅK
 DK02469/2013 IS Kiwi Line's Papaya Jan Lorentzen 2.PR ÅK
 DK06843/2012 GS Vajskær B-Sasja Christian Bertelsen 2.PR ÅK
 DK09501/2013 GS Nørre Løgum's Falcon   Christina Lund Jensen 1.PR UK
 DK09935/2013 IS Bomstærk Snelly G   Per Christophersen 2.PR UK
  DK12483/2012 ES Sikas II Pluto Johnny Gurskov 2.PR ÅK
 UKK     
 DK03770/2014 GS Vajskær Cora  Lorenz Clemmesen 1.UKK
 DK                    GS Lilleskogens Wayne  Søren Thygesen 2.UKK
 DK                    GS Nr. Løgums Frække Frida  Kim Schmidt 3.UKK

DJ Læsø 06.04

  DK11872/2012 B Tessa Ole Larsen 2.ÅK
  DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen 1.ÅK
  DK13302/2011 P Matresse's Vita  Thomas W. Olsen 2.ÅK
  DK09441/2011 IS Skovlykkes Thor Poul Anderson 2.ÅK



De præmierede

DJ Videbæk 02.04

  ES Nordvestjydens Henna  ? 1.PR UK
  B Egsgård Tjalfe John Madsen 1.PR UK
  B Cadeau Gamine Pernille Hansen 1.PR UK
  B Strandbys Anoq Jan B. Larsen 2.PR ÅK

ESK  hovedprøve d. 27.-28.-29.03

 UK + ÅK fredag den 27.03    
 ES Heegård’s Max Harris Jensen 1.PR UK + Pokal
 ES Nordvestjyden´s Hekla  Kristian Fly 1.PR UK
 ES Miss Vicky Av Bokkendal´n  Kyrre Vaagaasar 1.PR UK
 GS NørreLøgum´s Frække Frida  Kim Schmidt 1.PR UK
 ES Miss Leha Av Brokkendal´n Oyvind Skattebo 1.PR UK
 ES Senja´s Ranja Hagbart Jakobsen 1.PR UK
 ES Maclau Girl Martin Clausen 1.PR UK
 ES Frankmovagen´s Saga Ole Arne Langdalen 2.PR UK
 ES Heegårds Misti Jan Nielsen 2.PR UK
 ES Lammefjorden´s Monty  Anders Varming 1.PR ÅK
 ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 1.PR ÅK + Pokal
 ES Nordvestjyden´s Gaga  Leif Andersen 1.PR ÅK
 ES Senja´s Komtesse Sasja Af Hørup  Asger Stein 1.PR ÅK
 ES Midtfyn´s Molly  Anders Varming 2.PR ÅK
 ES Drongstrup D. Pepper     Lars Drongstrup 2.PR ÅK
 ES Vitus  Henning Klokker 2.PR ÅK
 UK + ÅK Lørdag den 28.03  
 ES Frankmovagen´s Saga Ole Arne Langdalen 1.PR UK
  ES Miss Vicky Av Brokkendal´n Kyrre Vaagaasar 1.PR UK
 ES Tobølbjergs Krutti Aksel Nielsen 1.PR UK
 ES Senja´s Tessa Allan Højrup 1.PR UK
 ES Nordvestjyden´s Hekla  Kristian Fly 1.PR UK
 ES Landborgens Morris Lars Åge Malmsten 1.PR UK
 GS Svitjods Ronja Thore Larsen 1.PR UK
 ES Indy Du Marais De La Malvoisine  Kent Larsen 2.PR UK
  ES Sus Ove Jensen 1.PR ÅK
 ES Bjerndrup´s Zerena  Arne Hovde 1.PR ÅK
 ES Vitus Henning Klokker 1.PR ÅK
 P Matresse´s Bertha Jan Espersen 2.PR ÅK
 GS Østdalens Dixie Frits Friberg 2.PR ÅK
 Søndag den 29.03  
 UK    
 GS Svitjods Ronja  Thore Larsen 2.PR UK
 UKK    
  ES Maclau Girl Martin Clausen 1.V
 ES Senja´s Tessa Allan Højrup 2.V
 ES Heegårds Max Harris Jensen 3.V
 ES Indy du Marais de la Malvoisine Kent Larsen 4.V
 ES Miss Visky av Bokkendaln  Kyrre Vaagaasar 5.V
 Vinderklasse     
 ES Nordvestjydens Ciwa Kurt Nedergaard 1.V + CACIT
 ES Heegårds Engo

e/Vidar Antonssen f/Erling Clausen

2.V + RES. CACIT
 ES Tobølbjergs Columbine Allan Nissen 3.V + HP
 ES Bjerndrups Mikkel Jan Marinussen 4.V + HP
 ES Nordvestjydens Cherie Allan Bak 5.V + HP
 ES Bjerndrups Zanka e: Keld Hansen f: Lis Clausen 6.V + HP

DISK  hovedprøve 27.-28.-29.03

 UK + ÅK     
  IS Mårups Felix Erik Rimmen 1.PR UK
  IS Bomstærk Snelly G Per Christophersen 1.PR UK +  Pokal
  ES Heegårds Zuki Søren Andersen 1.PR UK
  IS Bjerkåsens Bs Siff Heidi Jensen 1.PR UK
  IS Vilslev L. Ready To Take Off  Jan Justesen 2.PR UK
  IS Mårups Storm Søren Gottfredsen 2.PR ÅK
  IS Armani Vom Westmünsterland Mikael Boeing 1.PR ÅK + 2.PR ÅK Pokal
  IS Erin Vom Kappelenfad Jan Justesen 1.PR ÅK
  IS Unika Lene Knudsen 2.PR ÅK
  IS Iris Lars Harbo 3.PR ÅK
  IS Red Garlic Red Onion Mix Ole Schmidt 2.PR ÅK
  IS Ginkgo  Alex Hermansen 2.PR ÅK
  GS Glavaris Dv Diesel  Christina Bak 2.PR ÅK + 2.PR ÅK
  IS Kiwilines Pebber  Jan Lorentzen 2.PR ÅK
 Vinderklasse    
  IS Vilslevs Kari Flemming Vilslev Knudsen 1.VK +HP
  IS Mårups Storm  Søren Gottfredsen 2.VK
  IS Red Garlic Red Onion Mix Ole Schmidt 3.VK
  IS Irmüns May Theis Tommy Pedersen 4.VK
  IS Mårups Felix Erik Rimmen 5.VK
 UKK    
 IS Mårups Felix  Erik Rimmen 1.UKK
 IS Bjerkåsens Bs Siff Heidi Jensen 2.UKK

DBK  hovedprøve 27.-28.-29.03

 Fredag den 27.03      
  DK12518/2013 B Sallingboens T.Marquir  Flemming Knudsen 2.PR UK
  DK12519/2013 B Sallingboens T. Enzo Steen Thomasberg 1.PR UK
  DK10252/2013 B Ganim Flemming Knudsen 1.PR UK
  DK16982/2013 B Tjalfe John Madsen 1.PR UK
  DK12522/2013 B Sallingboens T.Frigg Thomas Severinsen 1.PR UK
  DK06011/2013 B Strandbys Anoq Jan B. Larsen 1.PR UK + BEDSTE UNGHUND
  DK03167/2014 B Klaphattens Emma Jens Ole Nielsen 1.PR UK
  DK10708/2013 B Aulumboens Itro Thomas Klit 1.PR UK
  DK06101/2013 B Elling Å's K. Charlie Preben Schmidt 1.PR UK
  DK06012/2013 B Strandbys Abby Anni Hansen 1.PR UK
  DK10251/2013 B Kenzo Thomas Klit 1.PR UK
  DK06237/2014 B Strandbys Bon Jens Stenhøj 1.PR UK
  DK12396/2013 B Klaphattens Dudi Benny Kuhlmann 1.PR UK
  DK13503/2014 B Athos Aksel Spangbjerg 1.PR UK
  DK15936/2010 B Stenhøj Rebelle Ole Barslund Nielsen 2.PR ÅK
  DK09595/2012 B Stevnsåen's Bordeaux Claus Kirkegaard Rasmussen 1.PR ÅK
  DK17701/2009 B Aulumboens Cliff  Anne E. Krogh 2.PR ÅK
  DK14435/2012 P Fugledes Ural Thomas Kristensen 1.PR ÅK
  DK03843/2010 B Jørlundes Alma Bent Olsen 1.PR ÅK
  DK19139/2010 B Liva Kell Petersen IFF
  DK07225/2010 B Gribskovens Bertha e/Søren Stenhøj f/Palle Juul Larsen 2.PR ÅK
  DK15937/2010 B Stenhøj Ronja Åge Stenhøj Jørgensen 1.PR ÅK
  DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen 1.PR ÅK
  DK10330/2012 B Pvn's Hugin Kristian Ravlo 2.PR ÅK
  DK01419/2012 B Klaphattens Ceruth Allan Vitting Andersen 2.PR ÅK
  DK08747/2011 B Klaphattens Benna Hans Henrik Grand 2.PR ÅK
  DK06791/2009 B Fønsvigs Devil Torben P. Pedersen 1.PR ÅK + BEDSTE HUND ÅK.
  DK21497/2008 B Gribskovens Cæsar John Hjernø 2.PR ÅK
  Lørdag den 28.03    
  DK16982/2013 B Tjalfe John Madsen 1.PR UK
  DK12522/2013 B Sallingboens T.Frigg Thomas Severinsen 1.PR UK
  DK06104/2014 B Elling Å's Kado Mikael Birklykke 1.PR UK
  DK12396/2013 B Klaphattens Dudi Benny Kuhlmann 1.PR UK
  DK12518/2013 B Sallingboens T.Marquir  Flemming Knudsen 2.PR UK
  DK06012/2013 B Strandbys Abby Anni Hansen 1.PR UK
  DK12519/2013 B Sallingboens T. Enzo Steen Thomasberg 1.PR UK
  DK10254/2013 B Bess   Thomas Stenbek 2.PR UK
  DK10251/2013 B Kenzo Thomas Klit 1.PR UK
  DK03165/2014 B Klaphattens Etienne  Torben Jacobsen 1.PR UK
  DK10255/2013 B Stacy Thomas Klit 2.PR UK
  DK08747/2011 B Klaphattens Benna Hans Henrik Grand 2.PR ÅK
  DK17962/2011 B Zantos  Bjarne Nørhave 1.PR ÅK
  DK19353/2012 B Vestenvindens Figga Henrik Bækstrøm 2.PR ÅK
  DK02559/2013 B Midtvejs Flica Karsten Hinnerup 1.PR ÅK
  DK06011/2013 B Strandbys Anoq Jan B. Larsen 1.PR ÅK
  DK09595/2012 B Stevnsåen's Bordeaux Claus Kirkegaard Rasmussen 1.PR ÅK
  DK18162/2007 B Theo  Eddie Grundahl Hansen 2.PR ÅK
  DK09603/2012 B Stevnsåen's Freja  Franz Nybro Metzker 1.PR ÅK
  Søndag den 29.03 vinderklasse    
  DK23295/2009 B Midtvejs Loke  Karsten Hinnerup 1.V + HP
  DK08745/2011 B Klaphattens Balou Peter Strandgaard Rasmussen 2.V
  DK07505/2007 B Gribskovens Faru Søren Stenhøj 3.V
  DK03843/2010 B Jørlundes Alma Bent Olsen 4.V




De placerede

NISK AVD Trøndelags Tydalsprøve 28.-29.03

 DK05371/2012  ES Østkysten`s B N Missie      Morten Risstad/Elisabeth Gisvold 4.VK kval

DJ Esbjerg 22.03

 DK18061/2012 P Villestoftes Victor   Niels Holger Lykke 1.PR ÅK

 

 

DJ Tuse Næs og Lammefjorden 22.03

 GS Buskogens Isa Ole Halberg 1.PR UK
 GS Nakkehages Orkan   Peter Eliasen 3.PR UK
 GS Vajskær B. Sasja   Christian Bertelsen 1.PR ÅK
 GS Røsnæs Guizo   Niels Erik Krüger 1.PR ÅK
 ES Østkystens S.N. Brisa Øystein Grandorf 1.PR ÅK
 IS Kiwi Line's Squash   Jan Lorentzen 1.PR ÅK
 B Sallingboens Chanel   Hans Kurt Jeppesen 2.PR ÅK
 B Stevnsåens Chablis   Claus Rasmussen 3.PR ÅK
 B Stevnsåens Bordeaux   Claus Rasmussen 3.PR ÅK




De præmierede

Dansk Jagthunde Derby 2015

 B  Tjalfe John Madsen Derbyvinder
 ES Heegårds Laika Jørgen Heegaard Nielsen 2.vinder
 P Södersjöns Tresette  Lisbeth Bodén 3.vinder
 P P Astrups Rik Erik Aarø 4.vinder
 P Södersjöns Zetema Lisbeth Bodén 5.vinder
 P Boelsgaards A Sifu  Steffen G Olesen 6.vinder



De placerede med Derbyvinderen til højre.
Stort tillykke til alle.



Derbyvinder 2015. Tillykke.

ROMERIKE FHK`S FEMUNDPRØVE 21.- OG 22. MARTS NORGE

  DK07332/2013 GS Åens Be Happy                 Geir Morten Søgaard                              1.UK + 2.UK


Thorsø  d.21.03

  DK                  B  Klaphattens Emma Jens Ole Nielsen 1.PR UK
  DK                  B Sallingboens T Enzo         Steen Thomasberg 1.PR UK
  DK                  B Cadeau Gamine Pernille Hansen 1.PR UK
  DK                  B  Frej Flemming Christensen 1.PR ÅK
  DK                  B  Aulumboens Cliff Anne E.K. Kristensen 1.PR ÅK

 

 

DJ Uge d.17.03

  DK08052/2013 ES Nordvestjyden's Hekla Kristian Fly 1.PR UK
  DK08798/2014 ES Indy Du Marais De La Malvoisine Kent Høeg Larsen IFF UK
  DK12644/2013 ES Tobølbjergs Krutti Aksel Nielsen 1.PR UK
  S50535/2009     P Luthagens Du Etta Lisbeth Boden 1.PR ÅK
  DK08562/2012 P Spurvfugldalens Pan Kruse Meier 2.PR ÅK

 

 

DJ Thisted d.16.03

 DK07157/2013 P Tino   Jes Krag 1.PR UK
 DK06012/2013 B Strandbys Abby  Anni Hansen 1.PR UK
  DK                    B Kenzo Thomas Klit 1.PR UK
  DK08052/2013 ES Hekla Kristian Fly 3.PR UK
  DK 09474/2010 B Engbjergvejs Freya Bjarne Strømgaard 1.PR ÅK
  DK 12995/2013 IS Mårup Felix Erik Rimmen 1.PR ÅK
 DK18253/2011 GS  Nakkehages Bf Walter Preben Pedersen 1.PR ÅK


De præmierede

FJD Sjælland d. 15.03.

 SE38424/2012 ES Sveaborgs Z Caesar Andreas Talpai 1.PR UK + Pokal
 SE57585/2013 P Björås Ami Björn Danås 1.PR UK + Pokal
 DK09935/2013 IS Bomstærk Snelly G  Per Christophersen 1.PR UK + Pokal
 DK19692/2014 P Jelly Du Bois De La Hulaine Villy Lovén 2.PR UK
 DK10254/2013 B Bess Thomas Stenbek 1.PR UK + Pokal
 DK10314/2014 GS Buskogens Isa Ole Halberg 1.PR UK + Pokal
 DK0550/2012 ES Bessie Poul Ellehøj 2.PR ÅK
 DK13146/2012 P Spurvfulgdalens Quincy Lasse Weberg 1.PR ÅK
 DK03646/2014 B Jørlundes Happy Bent Olsen 2.PR ÅK
 DK03843/2010 B Jørlundes Alma Bent Olsen 2.PR ÅK
 DK03427/2012 IS Red Galic's Red Onion Mix Ole Schmidt 2.PR ÅK
 SE43932/2014 P Fugledes Viva Björn Danås 2.PR ÅK
 SE11482/2013 P Black Luckys Antonia Bertil Mårtensson 1.PR ÅRK + Pokal
 DK17962/2011 B Zantos Bjarne Nørhave 2.PR ÅK
 DK13551/2011 B Coco  Hans Kurt Jeppesen 2.PR ÅK
 DK00356/2008 GS Røsnæs Guizo Niels Erik Krüger 1.PR ÅK + Pokal
 DK07630/2012 B Aida Søren Stenhøj Jørgensen 2.PR ÅK


De præmierede

FJD Gl. Toftegård d. 14.03.

 DK08798/2014 ES Indy Du Marais De La Malvoisine Kent Høegh Larsen 1.PR UK
 DK17215/2013 P Matresse's F. Freja  Ove D. Jeppesen 1.PR UK
 DK15687/2013 P Boelsgaard's Sifu Steffen Godthaab Olesen 1.PR UK+ Pokal
 DK09834/2013 ES Heegårds Misti  Jan Nielsen 1.PR UK+ Pokal
 DK04134/2014 IS Vilslev L Ready to Take Off Jan Justesen 1.PR UK
 DK06012/2013 B Strandbys Abby  Anni Hansen 1.PR UK+ Pokal
 DK09830/2013 ES Heegårds Laika Jørgen Heegård Nielsen 1.PR UK
 DK04410/2014 ES Ørnevatnet's Kaka  Thorbjørn Riis 1.PR UK
 DK06104/2013 B Elling Å's Kado Mikael Birklykke 2.PR UK
 DK                    ES Heegårds Ciwa Kurt Kjærsgård 2.PR UK
 DK15688/2013 P Boelsgaard's A Tuxedo  Anne Hansen 2.PR UK
 DK12519/2013 B Sallingboens T. Enzo Steen Thomasberg 1.PR UK
 DK01410/2012 B Ceruth   Allan Vitting Andersen 1.PR ÅK
 DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen 1.PR.ÅK + Pokal
 DK11872/2012 B Tessa  Ole Larsen 2.PR ÅK
 DK12046/2012 ES Stiesdal's Tango Allan Olesen 1.PR ÅK
 DK09468/2010 ES Drongstup D.Pepper  Lars Drongstrup 2.PR ÅK
 DK14437/2012 P Fugledes Ultra Flemming Fuglede Jørgensen 1.PR ÅK
 DK06791/2009 B Fønsvigs Devil   Torben P. Pedersen 2.PR ÅK

 

De præmierede

 

Namdal Fuglehundklubb Norge d 08.03.

P Villetoftes Mico Terje Bjurgan 1.PR.ÅK

 

 

FJD Kolding d 08.03.

 DK13502/2014 B Atlas Poul Valdemar Nielsen 2.PR.UK
 DK13503/2014 B Athos Aksel Spangsbjerg 2.PR.UK
 DK16982/2013 B Tjalfe  John Madsen 1.PR.UK
 DK02947/2015 GS Lilleskogens Wayne Søren Thygesen 1.PR.UK
 DK01335/2015 B Artemis  Poul Valdemar Nielsen 2.PR.ÅK
 DK02888/2012 GS Østjylland's T T Tanni  Henrik Christensen 2.PR.ÅK
 DK05507/2012 ES Ann  Aksel Spangsbjerg 2.PR.ÅK
 DK05548/2012 ES Heegårds Engo  Erling Clausen 1.PR.ÅK
 DK07988/2009 IS Højgård's Blis John Skovgård 3.PR.ÅK
 DK13300/2011 P Matresse's Liva  Herman Pol 3.PR.ÅK
 DK13843/2013 GS Østjylland's Sr Pointer Søren Thygesen 2.PR.ÅK




DJ Bramming d 07.03.

 DK04134/2014 IS    Vilslev L. Ready To Take Off  Jan Justesen 1.PR. UK
 DK06304/2013 GS   Nakkehagens Bz Orkan  Peter Eliasen 1.PR.UK
 DK03766/2014 GS  Vajskær Cato  Dennis Lauridsen 1.PR.UK
 DK13843/2013 GS  Østjylland´s Sr Pointer Søren Thygesen 1.PR.UK
 DK13842/2013 GS  Østjylland´s Sr Taus Hans-Jørgen Dahl 1.PR.UK
 DK02947/2015 GS  Lilleskrogens Wayne Søren Thygesen 1.PR.UK
 DK06494/2013 ES   Maclau Girl Martin Clausen 1.PR.UK
 DK18893/2013 ES   Senja´s Tessa  Allan Højrup 1.PR.UK
 DK16982/2013 B     Egsgaard Tjalfe  John Madsen 1.PR.UK
 DK06495/2013 ES   Maclau G Celine H.P. Clausen 1.PR.UK
 DK05548/2012 ES   Heegårds Engo ejer: Vidar Antonson/fører: Erling Clausen 1.PR.ÅK
 DK03019/2011 P     Frierfjorden´s Randi Jens Have 1.PR.ÅK
 DK13485/2012 GS  Puronperän Unicka Lorenz Clemmesen 1.PR.ÅK
 DK08562/2012 P     Spurvfugldalens Pan Kruse Meier 2.PR.ÅK
 DK09862/2014 ES   Kroif Poul Valdemar Nielsen 1.PR.ÅK
 DK18280/2011 GS   Troldmarkens W. Toto Kristian Frøkjær 1.PR.ÅK
 SE11479/2013 P       Black Luckys Zeke ejer: Dag Kjelland/ fører: Ulf Lind 1.PR.ÅK
 DK11268/2012 P     Boelsgaard´s A Trille Henning Hansen 2.PR.ÅK
 DK09750/2011 P     Riddarspoorens Nobert Mogens Pedersen 1.PR.ÅK

 



16 af de præmierede

ROGALAND FUGLEHUNDKLUBB`S SIRDAL I PRØVE 28/2 OG 1/3-2015:

 DK13904/2009 ES Østkysten's Egon Øyvind Mauseth og Karen Mork 1.VK CK

 Stjørna Jff's Fosenprøve Åfjord 21.-22.02

DK09372/2006 GS Åens G Blackie Arild Dahl 1.VK m/CK kval
Udstilling Frederiks 13.02.

 
IRSK SETTER
Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 13
Antal bedømte hunde i racen: 15
Dommer: Erling Kjær Pedersen,


Bedst i racen - BIR
Red Garlic´s Sweet Potato 
Ejere: Agneta Andersson Sverige
Opdrætter:

Bedst i modsat køn - BIM
Molly
Ejere: Erik Skårup Nielsen 7700 Thisted Danmark
Opdrætter: Ulrik Kjærsgaard 9381 Sulsted Danmark

Bedste hvalp
Laban

Ejere: Lene Knudsen 4300 Holbæk Danmark
Opdrætter: Lene Knudsen 4300 Holbæk Danmark



Hanner:

Hvalpeklasse
 
1 SL BIK Kritik Laban

Junior klasse
 
1 Very good Kenzo
2 Very good Heggelifjellets Rex
3 Very good Xavi

Åbenklasse
 
1 Excellent CK 2.BHK R.CERT Bjerkaasen's BK Storm
2 Very good Enzo

Brugshundeklasse
 
1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Red Garlic´s Sweet Potato
2 Excellent Mårup Storm
3 Very good Mårup Cato
4 Very good Kiwi Line's Peber


Tæver:

Hvalpeklasse
L Bertha

Juniorklasse
1 Excellent Bjerkaasen's BS- Siff
2 Very good Sally

Åbenklasse
1 Excellent CK 1.BTK BIM Molly

Brugshundeklasse 
1 Very good Vilslev Kari

 
GORDON SETTER
Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 4
Antal bedømte hunde i racen: 6
Dommer: Erling Kjær Pedersen,


Bedst i racen - BIR
Vinterdalens Tillaaen 
Ejere: Erik Petersen 8800 Viborg Danmark
Opdrætter: Carola Hedlund og Johan Vedholm Sverige


Hanner:

Junior klasse
1 Excellent Åens Hr. Whitefoot
2 Excellent Åens Hr. Gordon

Brugshundeklasse
1 Very good Æblevangen Don Carlos
2 Very good Vajskær Abidal


Tæver:

Mellemklasse
Good  Nørre Løgum's Frække Frida

Brugshundeklasse
1 Excellent CK 1.BTK CERT BIR Vinterdalens Tillaaen


ENGELSK SETTER
Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 6
Antal bedømte hunde i racen: 9
Dommer: Jessie Borregaard Madsen,


Bedst i racen - BIR
Järvirämeen Emilia
Ejere: Mette Kühl 4874 Gedser Danmark
Opdrætter: Rauno Mäyrä Fi-17240 Kalkkinen Finland
 
Bedste baby
Midtfyn's D. Lucky
Ejere: Klaus Olesen 4300 Holbæk Danmark
Opdrætter: Anders Varming 5750 Ringe Danmark

Bedste hvalp
Senja's U. Benzema
Ejere: Ove Madsen 5610 Assens Danmark
Opdrætter: Erling Clausen, Minna Clausen 6740 Bramming Danmark


Hanner:

Hvalpeklasse
1 SL BIK Senja's U. Benzema

Junior klasse
1 Very good 0012 Kritik Heegårds Zuki

Brugshundeklasse
1 Very good Østkysten's S N Fly
2 Very good Heegårds Granit

Tæver:

Babyklasse
1 SL BIK Midtfyn's D. Lucky

Hvalpeklasse
L Senja's Uno

Juniorklasse
1 Excellent CK 2.BTK Melsgård R. Athena
2 Very good Nordvestjyden's Issy

Brugshundeklasse 
1 Excellent CK 1.BTK CERT BIR Järvirämeen Emilia


Pointer
Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 8
Antal bedømte hunde i racen: 8
Dommer: Jessie Borregaard Madsen,


Bedst i racen - BIR
Matresse's Mille
Ejere: Freddy Brixen 8981 Spentrup Danmark
Opdrætter: Jan Espersen 7800 Skive Danmark


Hanner:

Junior klasse
1 Excellent Villestofte's Kingo
2 Very good Jack du Bois de la Hulaine

Brugshundeklasse
1 Excellent Bendt's Gil
2 Very good Spurvfugldalens Pax


Tæver:

Juniorklasse
1 Excellent Jelly du Bois de la Hulaine

Åbenklasse
1 Excellent Matresse's F. Carla

Brugshundeklasse
1 Excellent CK 1.BTK CERT BIR Matresse's Mille
2 Very good LN's Pointmann Cisa

BRETON
Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 6
Antal bedømte hunde i racen: 8
Dommer: Jessie Borregaard Madsen,


Bedst i racen - BIR
Cadeau Filou
Ejere: Peter Søndergaard Jensen 9480 Løkken Danmark
Opdrætter: Pernille Hansen 8700 Horsens Danmark

Bedst i modsat køn - BIM
Dudi

Ejere: Benny Kuhlmann 5400 Bogense Danmark
Opdrætter: Kenneth Ringgård Schultz 8960 Randers Sø Danmark

Bedste baby
Grand's Uniq Jensine Coq Rouge

Ejere: Lena Sundstrøm 8305 Samsø Danmark
Opdrætter: Hans-Henrik Grand 7470 Karup J Danmark

Bedste hvalp
Gribskoven's Fenris

Ejere: Jacob Forsingdal Højte Hansen 4190 Munke Bjergby Danmark
Opdrætter: Søren Stenhøj Jørgensen, Lene Mortensen 3400 Hillerød Danmark


Hanner:

Hvalpeklasse
1 SL BIK Gribskoven's Fenris

Åbenklasse
1 Excellent CK 1.BHK BIR Cadeau Filou


Tæver:

Babyklasse
1 SL BIK Grand's Uniq Jensine Coq Rouge

Åbenklasse
1 Excellent CK 1.BTK BIM Dudi
2 Excellent Gribskoven's Nugga
3 Excellent Vestenvinden's Figga

Brugshundeklasse
1 Excellent Red Garlic´s Vitlök
Good Jørlundes Happy