Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

.

Engelske racer under Fællesrepræsentationen for  Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark

2017

NGK`S PRØVE PÅ GROTLI 28.- 30.APRIL 2017

  DK17349/2014 ES Østkysten`s A N Mac Paal Gundersen/Thomas Engh 3.AK

Videbæk 09.04
 B Laura  Per Kaufmann 1.pr.uk
  B Lene Kaufmann 1.pr.uk
  B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 1.pr.åk
  ES Channel Kristian Fly 1.pr.uk

Skovprøve Læsø  09.04

 DK01313/2013 GS Lyngmosegaards Gigi Kristian Thomsen 1.pr.åk



Eneste præmieret engelske hund - tillykke


DJ Læsø  08.04

 

  DK03089/2017 ES Jaktstormens Asarek

Morten Petersen 1.pr.uk
 DK14247/2015 GS Møllens Paw Mette Hvirring Jensen 2.pr.uk
 DK01313/2013 GS Lyngmosegaards Gigi Kristian Thomsen 1.pr.åk

  DK15253/2015 P Fugledes Aramis

Thomas Olsen 1.pr.uk




De præmierede - tillykke

DJ v/Skuldelev  08.04

 B Stevnsåen's Naja Niels Erik Krüger 2.pr.uk
 IS Kiwi Line's Kiwi  Jan Lorentsen 3.pr.uk
 B Gribskoven' s Chilli   Christian Sachse Olesen 2.pr.åk

  B Gribskoven's Bertha

Søren Stenhøj 1.pr.åk

FJD  "¨På toppen af Danmark" Jerup 08.04

  B Lukas Lene Kaufmann 1.pr.uk
  ES Nordvestjyden's kalla Kurt Nedergaard 1.pr.uk
  ES Melsgård's Zeus Ole Halberg 3.pr.åk




De præmierede - Tillykke


FJD  Skovfugleprøve v/Ålbæk 05.04

   GS Lyngmosegårds Gigi Kristian Thomsen 1.pr.



DPK Hovedprøve 24.-25.-26.03

 Fredag den 24.03:   
  Södersjöns Tressette   Lisbeth Boden 1.pr.åk+pokal
  Krogsøgård’s Michelle   Jakob Jakobsen 1.pr.åk
  Spurvfugldalen’s Rudi   Ronni Sølvsten 1.pr.åk
  Dangus Ice   Anna Linder 1.pr.uk
 Spurvfugldalen’s Skipper  Lasse Weberg 1.pr.uk
 Upperwood Brannigan   Anders Due 1.pr.uk
 Tobølbjerg’s Maggie   Flemming Østergård 1.pr.uk
 Fuglede’s Alma e/Peter Tingbæk f/A.Diderichsen 1.pr.uk
 Fuglede’s Bixi Tommy Nilson 1.pr.uk+pokal
 Astrup’s Bo   Jes Kragh 1.pr.uk
  Tristan Patric Sundin 2.pr.åk
  Matresse’s Mille   Freddy Brixen 2.pr.åk
  Black Luckys Zeke Dag Kjelland 2.pr.åk
  Vøggs A-Rea e/Bent Olsen f/A.Olsen 2.pr.åk
  Boelsgaard’s A Tuxedo   Anne B.Hansen 2.pr.åk
  Matresse’s Thyra Anne B. Hansen 1.pr.åk
  Niholys Molly Kenneth Thomsen 2.pr.åk
 Lørdag den 25.marts      
 Fugledes Vida   Peter Due 2.pr.åk
 Diana   Sarah C. Jensen 1.pr.åk
 Boelsgaard’s A Sifu   Steffen Olesen 2.pr.åk
 Ghil   Patric Sundin 1.pr.åk
 UKK    
 Fugledes A. Mille   Flemming Sørensen 1.V UKK
 Top Points Inez Tommy Nilsen 2.V.UKK
  Mølvads Jet Steen Bordin 3.V UKK
  Søndag den 26. marts    
  Astrup’s Rik Erik H. Aarø 1.V HP
  Fugledes Tiro   Bjerke Andersen 2.V HP
  Söndershöns   Lisbeth Bodén 3.V HP
  Vet Point’s Bertin Mårtensson 4.V
 Matresse’s Thyra   Anne B. Hansen 5.V
  Fugledes Ultra   Flemming Fuglede 6.V

DGSK Hovedprøve 24.-25.-26.03

 Fredag den 24.03:     

GS Troldmarkens Klara klar

Lauge Larsen 1.pr.uk
 GS Lilleskogens Wayne Søren Thygesen 1.pr.åk
 GS Vajskær Cora Lorenz Clemmesen 2.pr.åk
 ES Senjas Uma-Kill Bill Kristian Frøkjær 2.pr.åk
 GS Øens Bilbo Jesper Brinkmann 1.pr.uk
 GS østjyllands TT Tara Kjetil Urdal 2.pr.åk
 GS Åens Molly   Henning Rasmussen 1.pr.åk+ pokal
 GS Øens Black Star   John Bak 1.pr.uk
 GS Østjyllands TT Tanni Henrik Christensen 2.pr.åk
 GS Vajskær Abidal Robert Paulsen 1.pr.åk
 GS Møllens Pandora Bjarne Kleis 1.pr.uk
 GS Åens Q Uniq Preben Pedersen 1.pr.uk
  

GS Svitjods Ronja

Thore Larson 2.pr.åk
 GS Åens Isak Rene Madsen 2.pr.åk
 Lørdag den 25.03.     
 GS Tytingens Merlin Peter Jensen 1.pr.uk
 GS Troldmarkens Klara Klar Lauge Larsen 1.pr.uk
 GS Nymarkens Oban Aslan Peter Jensen 2.pr.åk
 ES Nordvestjydens JoJo Michael Strømberg 2.pr.åk
 GS Møllens Pandora Bjarne Kleis 1.pr.uk + pokal
 GS Nørre Løgums Frække Frida t Kim Schmidt 2.pr.åk
 GS Øens Bravo Lene Knuth 2.pr.uk
 GS Åens Nandi Robert Paulsen 2.pr.uk
 GS Øens Bilbo Jesper Brinkmann 1.pr.uk
 GS Isabeau Des Quasars Bengt Stenson 1.pr.åk
 GS Åens N Lykke Till Bror Meyer 1.pr.uk + stil pokal
 GS Gulluras Zanto   Anders Strømsæter 1.pr.uk
 IS Bertha Klaus Olesen 1.pr.åk
 ES Midtfyns D Lucky Klaus Olesen 1.pr.åk
  Søndag den 26. marts    
 IS Kiwilines Kiwi Jan Lorentsen 2.pr.uk
 ES Midtfyns D Lucky   Klaus Olesen 2.pr.åk
 GS Vajslær Basco Brormand Erik Lystrup Nielsen 2.pr.åk
 GS Østjyllansds TT Tara Kjetil Urdal 2.pr.åk
 GS Vajskær Cita Citron Frits Friberg 2.pr.åk
 P Top Point Lin Anna Linder 2.pr.åk
 ES Nordvestjydens JoJo ?? 2.pr.åk
 UKK – Søndag den 26. marts    
 GS Åens Nandi Robert Paulsen 1.V
 GS Åens Q Uniq Preben Pedersen 2.V
 

GS Møllens Pandora

Bjarne Kleis 3.V

DGSK Internationale Vinderklasse søndag den 26. marts

   
 GS Åens Molly Henning Rasmussen 1.V + HP
 GS Svitjods Ronja Thore Larsen 2.V + HP
 GS Lilleskogens Wayne Søren Thygesen 3.V
 GS Østjyllands RBZ Sandy Søren Thygesen 4.V
 GS Puronperän Unicka  Lorenz Clemmesen  5.V

DBK Hovedprøve 24.-25.-26.03

 Fredag den 24.03:     
 DK01995/2016 B Louna Du Bois Courcol  Jan Nielsen 1.pr.uk
 DK12944/2015 B Kuhlmann's Aggi Benny Kuhlmann 1.pr.uk
 DK05310/2016 B Vanity Tyson e/Poul Valdemar Nielsen - f/Flemming Knudsen 1.pr.uk
 DK06879/2015 B Østfyns Maji Frede Nielsen 1.pr.uk
 DK05886/2015 B Stevnsåen's Naja  Niels Erik Krüger 1.pr.uk
 DK07149/2015 B Elling Å's Pelé Claus Raahauge 1.pr.uk
 DK04240/2015 B Lilli Du Bois Courcol Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 1.pr.uk+bedste unghund
 DK09595/2012 B Stevnsåens's Bordeaux Claus Kirkegaard Rasmussen 3.pr.åk
 DK06012/2013 B Strandbys Abby Anni Hansen 2.pr.åk
 DK03999/2014 B Stevnsåen's Saga Poul Vestervang 1.pr.åk
 DK06237/2014 B Strandbys Bon Jens Stenhøj 1.pr.åk
 DK10254/2013 B Bess Thomas Stenbek 1.pr.åk
 Lørdag den 25.03:     
 DK13102/2015 B Grand's Uniq Luke Jan B. Larsen 1.pr.uk
 DK06879/2015 B Østfyns Maji Frede Nielsen 1.pr.uk
 DK10251/2013 B Kenzo  Thomas Klit 1.pr.åk
 DK02212/2015 B Ville Brian Thomsen 3.pr.åk
 DK11872/2012 B Tessa Ole Larsen 3.pr.åk
 DK03645/2012 B Jørlundes Kiwi  Erling Ringkjær 2.pr.åk
 SE39564/2014  IS Inga-Lill Björn Danås 1.pr.åk
 Søndag den 26.03 - Vinderklasse:    
 DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro  Jens Hansen 1.V + HP
 DK09603/2012 B Stevnsåen's Freja B Franz Nybro Metzker 2.V+ HP
 DK16982/2013 B Egsgård Tjalfe John Madsen 3.V + HP
 DK15937/2010 B Stenhøj Ronja Aage Stenhøj Jørgensen 4.V + HP
 DK05213/2010 B Asta Kenneth Ringgård Schultz 5.V + HP
 DK10251/2013 B Kenzo  Thomas Klit 6.V



De placerede med 1.vinderen til venstre - tillykke

 

DJ's Vinderklasse ved Holbæk 2017


 ES Bjerndrup Mikkel Jan Marinussen 2.V + HP
 ES Bjerndrups Celena Svend Aage Vad 5.V
 

 ES Senjas komtesse Sasja af Hørup

Asger Stein 6.V

 

 

Tillykke til de placerede - er der nogle der ligger inde med flere resultater fra denne prøve?


 

DKK's Vinderklasse ved Vordingborg 2017


 ES Bjerndrup Mikkel Jan Marinussen 1.V + HP
 ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 2.V + HP
 P Fugledes Tiro Bjerke Andersson 3.V + HP

 

 


 ES Bjerndrup Mikkel Jan Marinussen 1.V + HP
 ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 2.V + HP
 P Fugledes Tiro Bjerke Andersson 3.V + HP

 

DKK's Vinderklasse ved Vordingborg 2017


 ES Bjerndrup Mikkel Jan Marinussen 1.V + HP
 ES Tobølbjergs Hetja Allan Nissen 2.V + HP
 P Fugledes Tiro Bjerke Andersson 3.V + HP
 ES Tobølbjergs L-Sus Søren Gottfredsen 4.V
 IS Krageredens Maggie Christina Bak 5.V
 B Liva Kell Petersen 6.V




De placerede med 1.vinderen til venstre - tillykke

Ballum Rejsby 22.03.

 ES Nordvestjydens Kaisa Søren Stærkær 1.pr.uk
 ES Tobølbjergs Loke   Poul Erik Dahl 1.pr.uk




De præmierede - tillykke

DJ Esbjerg 19.03.

 DK16407/2015 ES Nordvestjydens Kaisa Søren Stærkær 1.pr.uk

Tillykke til de præmierede - er der nogle der ligger inde med flere resultater fra denne prøve?


DJ Hagested-Gislinge 19.03.

 GS Troldmarkens Klara Klar Lauge Larsen 2.pr.uk
 B Coco Hans Kurt Jeppesen 1.pr.åk

 P  Niholys Tes  

Tage Jessen 2.pr.åk
 IS Norrlands Guidens Top Speed / Fører :Eva Andersen Eva Andersen 2.pr.åk




De præmierede - tillykke

DJ Bjerre Herred 19.03.

 DK09307/2015 B Laura Per Kauffmann 2.pr.uk

 DK17991/2015 GS Åens Nandi

Robert Paulsen 1.pr.uk

 DK12944/2015 B Kuhlmann`s Aggi

Benny Kuhlmann 1.pr.uk
 DK13304/2011 P Matresse`s Mille Freddy Brixen 2.pr.åk
 DK02556/2013 B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 2.pr.åk
 DK03089/2017 ES Jagtstormens Asarek Morten Petersen 1.pr.uk
 DK01995/2016 B Louna Du Bois Courcol Jan Nielsen 1.pr.uk
 DK06237/2014 B Strandbys Bon  Jens Stenhøj 1.pr.åk

DJ Rødekro 18.03.

  ES Senja's W. Ritt

 
Simon Petersen 1.pr.uk
  ES Drongstrup D. Pepper Lars Drongstrup 2.pr.åk



Tillykke til de præmierede - er der nogle der ligger inde med flere resultater fra denne prøve?
HALLINGDAL FHK`S HALLINGPRØVE NORGE 17.- TIL 20.MARS 2017:
DK17349/2014 ES Østkysten`s A N Mac Paal Gundersen 2.AK

Dansk Jagthunde Derby 2017

ES Otis Tue Winter Iversen 1.V
ES Tobølbjergs Loke Poul Erik Dahl 2.V
P Top Point Lin Anna Linder 3.V
P Fugledes A4. Vinder P. Fugledes A. Mille Ejer Flemming Sørensen.
.Mille4. Vinder P. Fugledes A. Mille Ejer Flemming Sørensen.
4. Vinder P. Fugledes A. Mille Ejer Flemming Sørensen.
Flemming Sørensen 4.V
5. Vinder P. Bendt’s Ino Ejer Tom B. HansenP Bendt's Ino Tom B.Hansen 5.V
ES Nordvestjydens Kaisa Ejer Søren Stærkær.
Nordvestjydens Kaisa
Søren Stærkær 6.V




Tillykke til de placerede


FJD Midtjysk - 12.03

 DK18078/2015 ES Elvis Tonny Nygaard 1.pr.uk
 DK09307/2015 B Laura Per Kaufmann 1.pr.uk



De præmierede - tillykke


FJD GL.Toftegård 11.03

 DK00744/2017 ES Rimvarden's Pfast

Ole Kaj Frank 1.pr.uk + pokal
 DK02674/2016 P Fugledes Bird  Flemming Fuglede Jørgensen 1.pr.uk
 DK10397/2014 ES Nordvestjyden's Jojo  Michael Jensen Strømberg 2.pr.åk
 DK03167/2014 B Klaphattens Emma Jens Ole Nielsen 2.pr.åk
 DK14832/2014 P Spurvfugldalens  Ruddi Ronni Kronholm Sølvsten 2.pr.åk
 DK05310/2016 B Vanity Tyson  e/Poul V. Nielsen-f/Flemming Knudsen 1.pr.uk
 DK05812/2015 IS Vilslev M.Zoe Flemming Vilslev Knudsen 1.pr.uk
 DK15251/2015 P Fugledes Agent Henrik Nørgård Christiansen 1.pr.uk
 DK06237/2014 B Strandbys Bon  Jens Stenhøj 1.pr.åk
 NO14/122966  P Sissi Roi Robert Gill 1.pr.uk




De præmierede - tillykke


FJD Haslev 11.03
 DK18913/2015 IS Kiwi Line's Kiwi Jan Lorentsen 1.pr.uk
 DK16888/2015 P Spurvfugldalens Skipper Lasse Weberg 1.pr.uk
 Dk01625/2015 ES Melsgård S.Zeus Ole Halberg 2.pr.uk
 Dk13551/2011 B Coco Hans Kurt Jeppesen 2.pr.åk
 SE57589/2013  P Björås Anya Per-Arne Arlebring 1.pr.åk




De præmierede - tillykke

FJD Salling 11.03

  P Fugledes Anton 

Thomas Kristensen 1.pr.uk

  B Lilli du Bois Courcol

Torbjörn R.Lund-Nielsen 1.pr.uk

  ES Bjerndrup’s Neagu

Svend Åage Vad 1.pr.uk

  P Matresse’s Thyra

Anne B.Hansen 1.pr.uk

 ES Otis

Tue Iversen 1.pr.uk

 ES Midtfyn’s D. Lucky

Klaus Olesen 1.pr.åk

  P Fugledes A. Mille

Flemming Sørensen 1.pr.åk

DJ Bramming  08.03

DK09101/2015 P Mølvads Jet

Steen Bording 1.pr.uk

DK06766/2015 ES Senja´s Verona

Erling Clausen 1.pr.uk

DK19618/2014 ES Midtfyn`s  D. Lucky

Klaus Olsen 2.pr.åk
DK17991/2015 GS Åens Nandi Robert Paulsen 1.pr.uk
DK08019/2015 ES Tobølbjergs Lulu Jørn Morthorst 1.pr.uk

DK09102/2015 P Mølvads Jill

Poul Mølvad Jørgensen 1.pr.uk
DK05061/2015 P Bendt`s Ina Allan Diderichsen 1.pr.uk

DK03690/2015 ES Bjerndrup`s Neagu

Sven Aage Vad 1.pr.uk
DK11391/2015 GS Åens Molly Henning Rasmus Rasmussen 3.pr.åk
DK12171/2014 B Inouk De L`ardour Jens Ole Nielsen 1.pr.åk

ROGALAND FUGLEHUNDKLUBBS SIRDAL Norge 1-PRØVE 18.- OG 19. FEBRUAR 2017:

DK13904/2009 ES Østkysten`s Egon

Karen Mork og Øyvind Mauseth 1.V