Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

.

Engelske racer under Fællesrepræsentationen for  Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark

2018


Mesterskabsprøven Holbæk 14.04.2018
 B Kenzo  Thomas Dahl Klit 1.V
 GS Lilleskogens Wayne  Søren Brøndum Thygesen 2.V
 ES Nordvestjydens Java  Kurt Nedergaard 3.V
 P Boelsgaards Sifu  Steffen Olsen 4.V
 ES Nordvestjydens Jarl  Martin Ry Krogh 5.V

Tillykke til de placerede


DBK  Hovedprøve 30.03-01.04.2018
 30.03.2018:    
 B Stenhøj Sako John Madsen 1.pr.uk
 B Diva Bent Olsen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Jasmin  Tommy Pedersen 1.pr.uk
 B Grand's Uniq Micca Tom Rosser Hansen 1.pr.uk
 ES Nordvestjyden's Michelle Jan Nielsen 1.pr.uk
 B Gribskoven's Harley Claus Raahauge 2.pr.uk
 B Kuhlmann's Aggi Benny Kuhlmann 1.pr.åk
 P Fugledes Anton Thomas Kristensen 1.pr.åk
 B Stevnsåen's Freja Franz Nybro Metzker 1.pr.åk
 B Fønsvigs Jouie John Johnsen 2.pr.åk
 B Gribskoven's Chili Christian Olesen 2.pr.åk
 B Klaphattens Emma Jens Ole Nielsen 2.pr.åk
 B Gribskoven's Pippi Gudmund Jensen 2.pr.åk
 B Grand's Uniq Indi Kaj Erik Rasmussen 2.pr.åk
 B Kenzo Thomas Klit 2.pr.åk
 B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 2.pr.åk
 B Strandbys Anoq Jan B. Larsen 2.pr.åk
     
 31.03.2018:    
 ES Bowie Leif Andersen 1.pr.uk
 ES Tobølbjergs Naughty Thomas Klit 1.pr.uk
 ES Nordvestjyden's Michelle Jan Níelsen 1.pr.uk
 B Enya Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 1.pr.uk
 B Tintin Peer Bæch-Laursen 1.pr.uk
 B Grand's Uniq M. Sigi Jens Ole Nielsen 1.pr.uk
 B Duke Torben P. Pedersen 2.pr.uk
 B Luca Lene Kaufmann 2.pr.uk
 GS Mollymolly Pål Andersson 3.pr.uk
 B Grand's Uniq Indi Kaj Erik Rasmussen 1.pr.åk
 B Engbjergvejs Klip Asger Bak 1.pr.åk
 B Lilli Du Bois Courcol Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 2.pr.åk
 B Fønsvigs Emma Verner Christiansen 2.pr.åk
 B Grand's Uniq Luke Jan B. Larsen 2.pr.åk
     
 01.04.2018:    
 B Strandbys Anoq  Jan B. Larsen 1.V
 B Taco  Keld Sørensen 2.V
     



De placerede - tillykke


DGSK Hovedprøve 28.-29.30.03.2018
 28.03.2018:     
 DK04545/2017 GS Åens Q Uniq Preben Pedersen 1.pr.uk
 DK07839/2014 GS Blacksetter B. Silke  Michael Olsen 1.pr.åk
 DK12369/2016 GS Østjylland's SW Marley Søren Brøndum Thygesen 1.pr.uk
 DK13665/2016 ES Klintholms D. Arthur  Klaus Olsen 1.pr.uk
 DK14822/2016 GS Nakkehages TO Aslak  Anne Elmgren 1.pr.uk
 DK16191/2016 GS Åens Prisca  Henning Rasmussen 1.pr.uk
 NO42542/17 GS Gullura's Storm Henrik Rannudd 1.pr.uk
 SE57927/2016 P Björås Elda Björn Danås 1.pr.uk
 DK00838/2016 GS Troldmarkens Klara Klar  Lauge Larsen 2.pr.åk
 DK02947/2015 GS Lilleskogens Wayne  Søren Brøndum Thygesen 2.pr.åk
 DK10552/2016 P Spurvfulgdalens Tanja Erik Juhl 2.pr.uk
 DK13843/2013 GS Østjylland's SR Pointer  Søren Brøndum Thygesen 2.pr.uk
 DK13948/2015 GS Øens Bilbo Jesper Brinkmann 2.pr.åk
 DK15638/2015 GS Nørre Lørumøs Gwen  Karl Jensen 2.pr.åk
 DK18913/2015 IS Kiwi Line's KIWI Jan Lorentsen 2.pr.åk
 NO43633/15 GS Åens N.Lykke Till Bror Meyer 2.pr.åk
     
 29.03.2018:
 DK02947/2015 GS Lilleskogens Wayne  Søren Brøndum Thygesen 1.V
 DK13949/2015 GS Øens Beta Ágeir Páll Júlíusson 2.V
 DK08022/2013 GS Troldmarkens Ilova af 5.maj 07 Peter Thorup 3.V
      
 DK07839/2014 GS Blacksetter B. Silke Michael Olsen 1.pr.åk
 DK12367/2016 GS Østjylland's SW Liv  Anton Dahl 1.pr.uk
 DK13665/2016 ES Klintholms D. Arthur Klaus Olsen 1.pr.uk
 DK16191/2016 GS Åens Prisca f/Robert Paulsen 1.pr.uk
 NO38449/17 B Vanity Adrinne Hallgeir Berg 1.pr.uk
 DK00969/2017 GS Åens Sivert Erling Clausen 2.pr.uk
 DK13952/2015 GS Øens Bella Rene Thomsen 2.pr.åk
 DK18913/2015 IS Kiwi Line's KIWI  Jan Lorentsen 2.pr.åk
 SE28936/2016 GS Black Luckys Carola Kent Svensson 2.pr.uk
 SE39568/2014 IS Janås Ingvar Stine Anderson 2.pr.åk
     
  30.03.2018:    
 SE38440/2016 B Creme Cracker's Mad Max  Pia Jälkestål 1.pr.uk
  DK13948/2015 GS Øens Bilbo Jesper Brinkmann 2.pr.åk
  DK15638/2015 GS Nørre Løgum's Gwen Karl Jensen 2.pr.åk
  NO43633/15 GS Åens N. Lykke Till Bror Meyer 2.pr.åk
  NO47577/16 GS Svanelvdalens Ble Bare Molly Pål Kristian Andersen 2.pr.uk
  S22819/2009 P Patjanen's Villa Antinori Per-Anton Berg 2.pr.åk
  SE27009/2017 ES Vallarfjället's E-Melvin Pål Kristian Andersen 2.pr.uk
  SE47111/2014 B Creme Cracker's Flash Pia Jälkestål 2.pr.åk
  DK02886/2012 GS Østjylland's T T Tara Kjetil Urdal 3.pr.åk
     

DKK  Vinderklasse Bramming 26.03.2018
 ES Heegaards Zuki Erling Clausen 1.V*
 B Kenzo Thomas Klit 2.V
 P Spurgfugldalens Quincy Lasse Weberg 3.V



De placerede med 1.vinderen til venstre - *ny Dansk Brugschampion - Tillykke

ESK 100-års jubilæums prøve
 25.03.2018:     
 GS Gullura’s Miss Universe Eskild Bothner 1.pr.uk

 P Top Point Dania

Alexander Bennegaard 1.pr.åk
 IS Overdrives Brutus Susanne Johansson 2.pr.åk
     
 24.03.2018    
  P Astrup’s Bion Do Birgit Basballe Madsen 1.pr.uk

 ES Nordvestjyden’s Issy

Egon Dynesen 1.pr.åk
 P Boelsgaard’s A Sifu Steffen Godthaab Olesen 1.pr.åk
 ES Nordvestjyden’s Louis Allan Olesen 1.pr.åk
 ES Høgdebrotets Houston Astri Norø 1.pr.åk
 IS Red Garlic’s Sweet Potato Agneta Andersson 2.pr.åk
 ES Borums Q Freja Arne Larsen 2.pr.åk
 GS Gullura’s Rappo Eskild Bothner 2.pr.åk
 ES Lammefjorden’s Cilla Kari Juntunven 3.pr.uk
     
 Unghunde Grand Prix:    
 Klintholms Artur Claus Olesen 1.V
 Tobølbjergs Frey Poul Aagaard Sørensen 2.V
 Tobølbjergs Nobel Aksel Nielsen 3.V
 Klintholms Asko Jan Marinussen 4.V
 Trixi Kyrre Vaagaasar 5.V
     
 UKK:    
 Bjergagers Zika Anders Find Andersen 1.v
 Nordvestjydens Milla Keld Hansen 2.v
 Klintholms Artur Claus Olesen 3.v
 Tobølbjergs Nobel Aksel Nielsen 4.v
 Drongstrups E Bessi Lars Drongstrup 5.v
     
 VK 2.heat:    
 Bjerndrups Messi Thorbjørn Riis 1.V m/CK
 Bjerndrups Mikkel Jan Marinussen 2.V
 Nordvestjydens Jarl Martin Ry Krog 3.V
 Senjas Tessa Allan Højrup 4.V
 Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergård 5.V
 Pålamalmens Little Girl  Alexander Bennegaard 6.V
     

 Ungdomsklasse:

   
  Bedste unghund: Bjergagers Zika Anders Find Andersen  
  Bedst i modsat køn: Drongstrups Ike Tonny Nygaard  
  Næst bedste i samme køn: Drongstrup E Bessie Lars Drongstrup  
     

 Åben klasse:

   
 Bedste åben klasse hund:  Bjergagers Tage Aksel Spangsberg  
 Næst bedste åben klasse hund: Nordvestjydens Icha Allan Wermuth Bak Jensen  
     
 23.03.2018:     
 ES Zopy Ove Jensen 1.pr.uk
 ES Drongstrup E Ike Tonny Nygaard 1.pr.uk
 ES Nordvestjyden’s Icha  Allan Bak Jensen 1.pr.åk
 ES Upperwood Brannigan   Elisabeth Kallevig 1.pr.åk
 ES Nordvestjyden’s Michelle Jan Nielsen 1.pr.uk
     
 22.03.2018:
 ES Nordvestjyden's Milla Keld Hansen 1.pr.uk
 GS Tytingens Merlin Peter Jensen 1.pr.uk
 ES Fornjot's Lykke Antti Korhonen 1.pr.uk
 ES Uggelia's Gro Jørgen Heegård Nielsen 1.pr.uk
 ES Melsgård T Chaos Jane Mortensen 1.pr.uk
 ES Drongstrup E Bessie Lars Drongstup 1.pr.uk
 ES Fornjot's Menja Kari Juntunen 1.pr.åk
 GS Trixie Eskild Bothner 2.pr.åk
 P Isa Allan Bredsgaard 2.pr.åk
 ES Høgdebrotets Houston Astrid Norøy 2.pr.åk
 ES Upperwood Brannigan Elisabeth Kallevig 3.pr.åk
      
 Videre til 2.heat i VK er:    
  Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergård 2A
  Macperssons Ally Benny Persson 1B
  Sveaborgs Z.Caesar Andras Talpai 2A
  Nordvestjydens Gaga Leif Andersen 2A
  Pålamalmens Little Girl Alexander Bennegaard 1B
  Bjerndrups Mikkel Jan Marinussen 1B
  Vitus Henning Klokker 1B
  Bjerndrups Messi Thorbjørn Riis 1B
  Nordvestjydens Jarl Martin Ry Krog 2A
  Harmattan Jens Aage Madsen 1B
  Senjas Tessa Allan Højrup 2A
 21.03.2018:
 ES Vargofjellets Athena Andras Tal 1.pr.uk
 ES Senja's X Essi Vidar Antonsen 1.pr.uk
 ES Senja's Quail Erling Clausen 1.pr.åk
 ES Myrhedens P-Tikka Lars Tofte Nielsen 1.pr.åk
 ES Senja's Verona Erling Clausen 2.pr.åk
 B Strandbys Abby e/Anni & Jens Hansen f/Karl Georg Kristensen 2.pr.åk
 ES Ailigaslammen Bajan Ronny 2.pr.åk
 ES Heegårds Zuki Erling Clausen IFF
     
 20.03.2018:    
 ES Klintholms D Asta Mette Kühl 1.pr.uk
 ES Klintholms D Asko Jan Marinussen 1.pr.uk
 GS Åens Prisca Henning Rasmus Rasmussen 1.pr.uk
 ES Senja's X Essi Vidar Antonsen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Tage Aksel Hennelund Spangsberg 1.pr.åk
 GS Gullura's Nicki Eskild Bothner 2.pr.uk
     
 Nordisk match:     
  Danmark   1.V
  Sverige   2.V
  Norge   3.V
  Finland   4.V
     
 Bedste individuelle hund:    
  Tobølbjergs Lamison Allan Nissen  
     
 19.03.2018:    
 ES Bjerndrups Bæver Hans Jørgen Mogensen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Zika Anders Find Andersen 1.pr.uk
 ES Østheia's Boss Elisabeth Kallevig 1.pr.uk
 GS Gullera's Hiro Siri Leonardsen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Jasmin Tommy Pedersen 2.pr.uk
 ES Lammefjorden’s Sandie Klaus Olesen 2.pr.uk
 ES Melsgårds R Malinka Peer Vinding Clausen 2.pr.åk
 ES Hågakollens Rock’n Roll Dan Karlsen Wang 2.pr.åk
 ES Upperwood Brannigan Elisabeth kallevig 2.pr.åk
     
 VK 1:    
 IS Bjerkaasen's Bs-Siff Heidi Nørgaard Jensen 1.V Cacit
 ES Athos Aksel Spangsberg 2.V
 ES Tobølbjergs L-Sus Søren Gottfredsen 3.V
 IS Settermosen Charites Frank Krøyer 4.V
 ES Tobølbjergs Lamison Allan Nissen 5.V
 ES Nordvestjyden's Filip Martin Ry Krog 6.V
     
 VK 2:    
 ES Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergaard 1.VK CK
 ES Nordvestjydens Joker Thorbjørn Riis 2.V CK
 GS Nakkehages Bz Orkan Peter Eliasen 3.V
 B Fønsvigs Darwin Flemming Knudsen 4.V
 GS Åens Mollye Henning Rasmus Rasmussen 5.V
 ES Bjerndrup's Mikkel Jan Marinussen 6.V
 
Dansk Jagthunde DERBY 2018
GS Åens Prisca Henning Rasmussen 1.V
B Stenhøjs Sako John Madsen 2.V
GS Østjyllands SW Marley Søren Thygesen 3.V
ES Klintholms D. Arthur Klaus Olesen 4.V
IS Vilslevs Nemo Erling W. Christensen 5.V
ES Jaktstormens Asarek Morten C. Petersen 6.V



Tillykke til de placerede
FJD Tuse Næs 10.03.2018

GS Blacksetter B. Silke

Michael Olsen 2.pr.åk

ES Klindtholms B.Arthur

Klaus Olsen 1.pr.uk

P   Niholys Tess

Tage Jessen 1.pr.åk

GS Troldmarkens Klara Klar

Lauge S.Larsen 1.pr.åk

GS Øens Beta

Ásgeir Páll Júlíusson 1.pr.åk
ES Brit Øystein Grandorf 1.pr.uk



Tillykke til de præmierede (én præmieret deltager mangler på billedet)

FJD Bramming/Ribe den 05.03.2018
GS Østjyllands pH chili Martin Larsen 2.pr.uk
P Mjølner's My Jens Nielsen Have 1.pr.uk
ES Tobølbjergs Laminson Allan Nissen 1.pr.åk



Tillykke til de præmierede