Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

 

Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark

B - Breton * ES - Engelsk setter * GS - Gordon setter * IS - Irsk setter * P - Pointer

 


2009


                                DKK  Sønderjylland  Uge 30.10

 ES Senja´s Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 1. BK
 IS Rødrypa’s Rider on The Storm  20550/05 Jan Justesen 1. BK
 ES Tobølbjergs Columbine DK18216/2007 Allan Nissen 2. BK
 P   Takese Erica 04322/2207 Villy Loven 2. BK
 GS Rana 02801/2008  Lorenz Clemmesen 2. BK
 B   Midtvejs Jixy 04115/2004 Hans Henrik Grand 2. BK



De præmierede



 Senjas Zeibas og Jan Andreasen blev
 Dansk Jagtchampion ... Tillykke :-)


                              
  GSCD FCI prøver Morxdorf Tyskland 24-25 okt. 

 24.10
 GS Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen 1.Excellent  - CACIT
 GS Nørre Løgums Chilli  00760/2007 Morten Hellbrandt Tres Bon
 GS Rana  02801/2008  Lorenz Clemmesen Bon
 25.10
 GS Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen

Tres Bon

 GS Åens Razz 20373/2002 Linda Clemmesen Tres Bon
 GS Hammarkleivas ZE- Pil 20959/2003 Anton Dahl Tres Bon
 

FCI Field Trial 17 - 18. 10 Østrig

 

 International  Field Trial  Solo 17.10
 Uri de la ferme de Belou Tonny Tromborg 3 Sehr Gut
 Dansk Dynasty Bine Uffe Tromborg Sehr Gut
 International  Field Trial  Couple 18.10
 Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 1. Excl. / bedste hund
 Int.  FT  Couple - Englische Kombination 19.10 
 Vinfeldts Dia Tonny Tromborg Sehr Gut
 Dansk Dynasty Bine Uffe Tromborg Gut


                                                     
  MFKs Fältprov  Bolunda 18.10 

 ES Østkysten’s Bine  S62724/2007  Margareta Nord 2. ÅK


                                DKK Brugsklasse Tange - Bjerringbro 17.10

 B  Midtvejs Sako  04707/2005 Thomas Kristensen  1. BK
 IS Rødrypa’s Rider on The Storm  20550/05 Jan Justesen 1. BK
 ES Videkærs Amadæus 07685/2005 Eigil Nicolaisen 1. BK
 ES Heegårds V Jill DK11132/2007 Jørgen Heegård Nielsen 1. BK
 GS Åens Mads DK15655/2007 Erik Petersen 2. BK



De præmierede


 Videkærs Amadæus ved Eigil Nicolaisen blev Dansk Jagtchampion ... 
Tillykke :-)

 


                                                     FJD Nordjylland - Hjallerup 17.10 

 B Stevnsåens Luna DK10371/2008 Lene Kaufmann 1. UK
 ES Stena X Mohawk 00485/2008 Håkon Skov 1. UK
 P Takese Randi 04181/2008 Anne B. Hansen 1. UK
 ES Nordvestjydens Blue 17778/2008 Allan Olsen 2. UK
 ES Østkystens Frey 21164/2007 Poul Rasmussen 1. ÅK
 B  Ellingås Smilla 19407/2006 Mikael Birklykke 1. ÅK
 B  Engbjergvejens Ally 19163/2005 Jens (F)  / Anni  Hansen 2. ÅK
 GS Østjyllands RB Fuzzy II 04034/2007 Ove Steen Pedersen 3. ÅK

 


De præmierede

 


                                                   Kristiansund og Nordmøre JFF  Smøla 17.10


 P Mjølners Edda DK01934/2006 Terje Nordheim 1. ÅK
 P Mjølners Edda DK01934/2006 Terje Nordheim 5. VK


                       Romerike Fuglehunde Klubb Trøgstad  & NM Lavland 17.10



 P Fugledes Hint DK05259/2007 Roger Aasland 1. ÅK
 P Villestoftes  Rex S67539/2007 Bertil  Mortensson 
Bjørn Plasgaard
1. ÅK
 B Langvads Sabelle DK03870/2001 Tom Middelhuis 3.VK kval / NM Lavland
 P Vindfeldts G-Oda DK18303/2007 Camilla Larsen/
Svein Stueland
2.AK


                                                   Gotland Fuglehundeklub  17.10 


 P Niholys I Sam 07912/2003 Niels Holger Lykke 2. VK
 ES Bjerndrups Blanco 08272/2004 Jens Aage Vad 4. VK 
 P  Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 5. VK


                                                    Hubertus Mesterskabs prøve Langebæk 12.10

 ES Martallans Iasy   Erling Clausen 1. vinder
 GS Storåens Cash Poul Erik Dahl 2. vinder
 ES Bjerdrups Blanco Svend Aage Vad 3. vinder
 P   Niholys Chang  Niels Holger Lykke 4. vinder



1. Vinder

De placerede

 


                                                      DKK Brugsklasse Lolland 12.10

 P   Fugledes Eno 03037/2005 Flemming Sørensen 1. BKL
 ES Østkystens Jeppe 057910/2007 Allan Rasmussen 2. BKL
 ES Pilehave Taeis 21890/2007 Per Olsson 2. BKL
 P  Kirkebjergs Spar-To 03117/2003 Bent Pedersen 2. BKL
 IS Settermosens Alice 07564/2007 Kent Madsen 3. BKL


                                     
                                        
DANMARKSMESTERSKAB  
                                        
Vestsjælland 11.10. 2009  

 ES Siv 07913/2004 Thomas Klit 1. VK
Danmarksmester 2009
 P Boelsgårds Paw 02082/2005 Jørgen Gordon Andersen 2. Vinder
 P Stormosens Oliver 07786/2001 Christian Johansen 3. Vinder
 ES Senja´s Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 4. Vinder
 IS Askedalens Bonnie 20823/2004 Ulrik Kjærsgaard 5. Vinder
 ES Senja´s L Saxo 09829/2005 Øystein Grandorf 6. Vinder


Tillykke til de placerede hunde

De placerede hunde på DM 2009 - Danmarksmesteren i front 

  
Danmarksmester 2009 ES Siv og Thomas Klit 
 TILLYKKE :-)

>> <<

Finaleslip  DM 2009 
Et herligt foto af Niels Mølgård Ovesen, som kom til at indeholde ....
2 Danmarksmestre 

 


                                          Hed-Op Fuglehundeklubb   10-11. 10

 P  Fugledes Hint  DK05259/2007 Roger Aasland 3. AK


                                               Vestfold Fuglehundeklubb 10-11. 10


 GS Åens Nero DK22335/2007 Bjørn Enes 3. UK
 P  Fugledes Black Britt DK06835/2003 Jan Tommy Nilsen 2. AK
 P  Idimum Laky DK10824/2005 T. Mordal  B. Plassgård 3. AK


                                                  Svensk Mesterskab Fält 3-4. 10

 P Mørups Krumme 03741/2006 Kruse Meier 1. VK Cert HP CACIT
Svensk Mester
 P Mørups Krumme 03741/2006 Kruse Meier 2.VK Kval
 


Svensk Mester 2009 Mørups Krumme ved Kruse Meier Tillykke :-
(Arkivfoto DPK)



Eneste placerede hund på SM Fält 2009

( arbejder på at skaffe et bedre foto end dette tlf. foto )

 


                                                   DKK Efterårsvinderklasse Billund / Grindsted 4.10 

 ES Heegårds Lill 11137/2007 Jørgen Heegård Nielsen 1. VK
 B  Vitesse 15374/2003 Torben Andreasen 2. VK
 IS Unika 05893/2007 Kim Jacobsen 3. VK




De placerede


                                                     DKK Efterårsvinderklasse Vildbjerg  4.10 

 P  Stormosens Oliver  07786/01 Chr. Johansen 1. VK HP
 ES Senjas Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 2. VK
 ES Senjas Sally 09834/2005 Flemming Østergaard 3. VK
 P  Fugledes Black Joker 06832/2003 Jes Krag 4. VK
 P  Spurvfugldalens Katja 07553/2006 Alfred Vemmelund 5. VK
 P  Treff 21421/2004 N P Olesen 6. VK




De placerede

Senja´s L Sally ved Flemming Østergaard blev hermed Dansk Jagtchampion - Tillykke :-)
(Arkivfoto kennel Senja)


                 DJ Gørlev  4.10 

 ES Senja L. Saxo 09829/2005 Øystein Grandorf 1. VK
 P Kirkebjergs Spar-To 03117/2003 Bent Pedersen 2. VK




De placerede

 


                 DJ Efterårsvinderklasse Hejnsvig  3.10
 

 P Boelsgaards Paw 0282/2005 Jørgen Gordon Andersen 1.VK HP
 P Pacho  03764/2006 Mogens Pedersen 2. VK HP
 B Langvads Viro 10759/2004 Verner Christiansen 3. VK 
 B Stenhøj Noa DK01520/2006 Jens Stenhøj 4. VK 
 B Malthe 15733/2003 Jan Nielsen 5. VK 


De placerede

Boelsgaards Paw ved Jørgen Gordon Andersen blev hermed Dansk Brugschampion ...Tillykke :-)
(Arkivfoto DPK)

 


                                                     FJD Efterårsvinderklasse Nordjylland  3.10

 P Fugledes Dirch 05625/2004 Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP
 IS Askedalens Bonni 20823/04 Ulrik Kjærsgård 2. VK HP
 ES Siv DK 07913/2004 Thomas Klit 3. VK HP
 IS Rødrypa’s Rider on The Storm  20550/05 Jan Justesen 4. VK HP
 P  Villestoftes Mie 97346/2004 Bent Olsen 5. VK *
 ES Perigrinus ES 04529/2001 Leif Andersen 6. VK HP

 * Overført med 2B til frokost - derfor ingen HP



De placerede



Fugledes Dirch ved Flemming Fuglede Jørgensen blev hermed Dansk Brugschampion ...Tillykke :-)
(Arkivfoto DPK)

 


Svensk Derby  Österlen  1-2 Okt.

 P Mørups Britta 05562/2008 Hugo Nielsen Derbyvinder 2009
1. UK / HP
 P Lyngbergas Tiro S33544/2008  Carnina Uhlen 2.Vinder / 1. UK HP
 ES Østkystens V. Virgil DK Øystein Grandorf 3.Vinder / 1.UK HP
 ES Landborgens Lord Nilsson S18084/2008 Hans Lundvall 4.Vinder / 1. UK HP
 ES PO Setters Fixa S42456/2008 Per Olsson 5. Vinder / 1. UK 
 GS Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008 Erik Petersen 6. vinder / 1. UK 
 Øvrige danske præmierede 
 P Fugledes Kate DK08103/2008 Thomas Olsen 2. UK
 GS Nørre Løgums Diva af 5. maj 2007 
 
DK 12036/2008
Peter Rafaelsen 2. UK
 ES Senjas Nitte DK15785/2008 Aksel Nielsen 2. UK


De seks  placerede hunde 2009


Derbyvinder 2009 Sverige

  
3 & 6 vinder Svensk Derby 2009



12 finalister med seks (50%) danske hunde alle med 1. UK indenfor rækkevidde !
Dette lykkedes for de placerede.

 


DKK Brugsklasse Bramming 30.9

 ES Senjas L Passo 09830/2005 Erling Clausen 1. BKL  ES pokal
Prøvens bedste hund
 P Fugledes Ici  09214/2007 Allan Diederichsen 1. BKL  P pokal
 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 1. BKL
 ES Martallans Iasy 18042/2006 Erling Clausen 2. BKL
 B PVN´s Unac 06597/2003 Niels A Nielsen  2. BKL
 P Henningknausens Pascal 21473/200  Frede Aude 2. BKL
 P Hesselhøjs Disco  14503/2003 Henning Hansen 2. BKL
 ES Nordvestjydens Victoria DK Kurt Nedergaard  2. BKL
 


Næsten alle præmierede og dommere

 


DKK Brugsklasse 
Sydsjælland og Falster 28.9

 IS Dona 01563/2004 Torben Reese 1. BKL


Södre fuglehundklubbs vinderklasse 27.9

 IS Lohmanns Jaffa 06083/2005 Frank Krøyer 1. SKL Cert HP
 P Spurvfugldalens Kari 07554/2006 Bertil Mortensson 2. SKL.


1. SKL til højre 
(ES + GS er fra AK)

Lohmanns Jaffa ved Frank Krøyer blev Svensk Jagtchampion - Tillykke :-)


                                                    DPK efterårsvinderklasse Vildbjerg 27.9

 Villestoftes Mie 97346/2004 Bent Olsen 1.VK HP
 Mjølners Idun 01933/06 Jens Have 2. VK HP
 Henningknausens Pascal 21473/200  Frede Aude 3. VK HP
 Villestoftes Snaps 07348/2004 Anne-Marie Petersen 4. VK HP
 Fugledes Black Joker 06832/2003 Jes Krag 5. VK HP
 Stormosens Oliver  07786/01 Chr. Johansen 6. VK




De placerede og vinderen


     
                                                DBK Efterårsvinderklasse Køge  27.9

 Syrach 10574/2001 Jan Nielsen 1.VK Cacit
 Malthe 15733/2003 Jan Nielsen 2. VK Res. Cacit
 PVN´s Victor 07391/2004 Knud Johansen 3. VK
 Vitesse 15374/2003 Torben Andreasen 4. VK
 Engbjergvejens Aggi 19164/2005 Asger Bak 5. VK
 Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj 6. VK



(Arkiv foto DBK)



Malthe ved Jan Nielsen blev ny Dansk Jagtchampion - tillykke :-)
(Arkivfoto DBK)


Hubertus DGSK & ESK -  begge Bramming 27.9

 DGSK

 Hammarkleivas ZE-Pil Anton Dahl 1. vinder
 Åshøjdens Lucky Karl Jensen 2. Vinder

ESK

 Bjerndrups Blanco Sv. Aage Vad 1. vinder
 Martallans Easy Erling Clausen 2. vinder




Vindere og dommerne DGSK - ESK


  DISK Efterårsvinderklasse Lolland / Falster 26.9                      

 Chiss 15466/03 Flemming Vilslev 1.VK
 Lohmann´s Jaffa 06083/2005 Frank Krøyer 2. VK
 Yobbo´s Balder 11907/2006 Helge Knudsen 3. VK
 Ibber 15123/2001 Tony Andersen 4. VK
 Tilde 02064/2000 Ole Schmidt 5. VK




De placerede


                                       ESK Efterårsvinderklasse Hjallerup 26.9

 Senjas Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 1. VK HP
 Sikas II Ponto 13586/2004 Knud Overgaard 2. VK
 Ronto del Zagnis DK03085/2007 Poul Valdemar Nielsen
F: Aksel Spangsbjerg
3. VK
 Martellans Easy 18042/2006 Erling Clausen 4. VK
 Senjas Ilex 07261/2003 Ulrik K Nielsen 5. VK
 Nordvestjydens Uso 09162/2993 Tage Skov 6. VK
 


De placerede 



1. vinder


                                                  DGSK Efterårsvinderklasse Kibæk 26.9

 Storåens Cap 20959/2003 Kristian Frøkjær 1. VK
 Nymarkens Hopper  21495//2003 Lauge Larsen 2. VK


 
De placerede .....



Nymarkens Hopper ved Lauge Larsen blev Dansk Jagtchampion - Tillykke :-)


DKK Brugsklasse Ringe / Fyn  25. 9.

 P Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke 1. BKL - P pokal
Prøvens bedste hund
 GS Åens G. Blackie 09372/2006 Ole Halberg 1. BKL - GS pokal
 B  PVNs Uffe 10234/2003 Heine Andersen 1. BKL - B pokal
 IS Rødrypa’s Rider on The Storm  20550/05 Jan Justesen 1. BKL - IS pokal
 P Vilslevs Ilva 04263/2006 Flemming Vilslev 2. BKL
 P Fugledes Flash 03596/2005 Allan Diederichsen 2. BKL


Nordenfjeldske Fuglehundeklub NORSK  DERBY  25-27.9

 ES  Østkysten´s  Saga DK Ejer ? 1. UK / kval


DKK Brugsklasse Sindal 22. 9.

 ES Heegaards V Lill 11137/2007 Jørgen Heegaard 1. BKL
 ES Heegaards Mohawk 09831/2003 John Loft 2. BKL
 ES Heegaards T Felix 107352005 Kristian Fly 2. BKL
 ES Videkærs Amadæus 07685/2005 Eigil Nicolaisen 2. BKL




De præmierede med dommer, prøveleder og skytter


                       Dansk Jagthunde Derby Præstø 19-20. 9.

 ES Heegaards V Lill 11137/2007 Jørgen Heegaard DERBYVINDER 
 ES Tobølbjergs C- Sally 18215/2007 Jørn Morthorst 2. vinder
 P Takese Erica 04322/2207 Fører Villy Loven
Ejer Elsebeth Lovén
3. vinder
 IS Settermosens Alice 07564/2007 Kent Madsen 4. vinder
 ES Østkystens Jeppe 057910/2007 Allan Rasmussen 5. vinder
 IS Settermosens  Alba 07561/2007 Frank Krøyer 6. vinder


Derbyvinderen lørdag & søndag 
 Dansk & Svensk Derbyvinder (2008)

>> <<
De placerede seks hunde 2009


Deltagere 2. heat


Svensk Engelsk Setter Klubs Unghunde Grand Prix

 ES Østkysten´s Bine S62724/2007 Magareta /Åke Jonsson 1. vinder


Svensk Pointerklubs hovedprøve 18-20.9

 P Mørups Britta DK05562/2008 Hugo Nielsen 1. UK
2. vinder Guldpokal
 P Mjølners Idun DK01933/2006 Jens Have 1. ÅK
 P Niholys I Sam DK7912/2003 Kruser Meier 2. ÅK
 P Spurvfugldalens Kari S54147/2006 Bertil Mårtensson 2. VK finale
 P Spurvfugldalens Kari S54147/2006 Bertil Mårtensson 1. VK kval



Guldpokal finalist fra Danmark


 Mjølners Idun ved Jens Have blev hermed Dansk Eksteriør Champion - tillykke :-)


DKK Brugsklasse Vildbjerg  18. 9

 B Malte 15733/2003 Jan Nielsen 1. BKL 
Prøvens bedste hund
 P Krogsøgaards Seppe 09473/2006 Jacob W Jacobsen 1. BKL 
Bedste P
 P Mørups Krumme  03741/2006 Kruser Meier 1. BKL
 ES Senjas Sally 09834/2005 Flemming Østergaard 1. BKL
Bedste ES
 ES Øskysten Ingo 07989/2006 Gunnar Kristensen 2. BKL
 B Stenhøj Noa LOF242710/30777 Jens Stenhøj 2. BKL
 P Alsbjergs Luna 13506/2005 Søren Alsbjerg 2. BKL
 P Zaro 15066/2006 Erik Aarø 2. BKL


DKK Brugsklasse Brande  17. 9

 B Prinz 06399/2004 Per Iversen 1. BKL
 IS Dina 15467/2003  John Bak IFF


DBK Hubertus Karstofte / Kibæk 17. 9

 B Mick DK Karsten Thomsen 1. vinder
 B Danmark van Het Patryzenveld 10192/2005 Asger Bak 2. vinder


FJD  Sydjyske Bramming  13. 9

 B Aulumboens Aslan DK22673/2007 Jan Nielsen 1. UK
 GS Nr. Løgums Disco af 5. maj 2007
 
DK2040/2008
Lene Carsten 1. UK
 ES Magic 00507/2008 Tage Skov 2. UK
 IS My Hunter Ziggy DK04417/2008 Brian Hinge Krog 2. UK
 ES Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygaard 1. ÅK
 ES Tobølbjergs C-Sally DK18215/2007 Jørn Morthorst 1. ÅK
 IS Krageredens Fenja 13552/2997 Palle Krag 1. ÅK


FJD  Vest Sjælland 13.9

 ES Lammefjorden´s Lady DK 06289/08 Asger Mogensen 1. UK
 GS  Nørre Løgum´s Daphne af 5. maj  2007 
 
DK12038/08
Lauge Larsen 1. UK
 ES Heegårds T Luna 10729/05 Mogens Vestergaard Hansen 1. ÅK
 ES Østkystens Nellie 22400/05   Ulrik Nielsen 2. ÅK

    
 
De præmierede

 


FJD  Nordjyske Gl. Toftegaard  12. 9

 P Fugledes Kitty DK08105/2008 Fl. Fuglede. Jørgensen 1. UK
 GS Vinterdalens Tillaens DK20740/2008 Erik Petersen 1. UK
 ES Østkystens Frey DK21164/2007 Poul Rasmusssen 1. UK
 B Stevnsåens Luna DK10371/2008 Lene Kaufmann 2. UK
 P Fugledes Kira DK08102/2008 Thorkild Reintoft 2. UK
 ES Østkysten Naja DK05789/2007 Poul Rasmussen 1. ÅK
 P Krogsgaards Yankie 09476/2006 Jacob W. Jacobsen 1. ÅK
 P Anisja DK05297/2007 Bent Boesen 2. ÅK
 



De præmierede (FFJ var kørt hjem ved afslutningen)

 


FJD  Østjyske Barrit  12. 9

 GS Åens Ofelia 08469/08 Henning Rasmussen 1. UK
 GS Nørre Løgums Diva af 5. maj 2007 
 
DK 12036/2008
Peter Rafaelsen 1. ÅK
 GS Højtoftegaards Tinke 09522/05 Jesper Olsen 2. ÅK
 P Mjølners Idun 01933/06 Jens Have 2. ÅK
 GS Rana 02801/08 Lorenz Clemmesen 2. ÅK
 B Stevnsåens Chivas Regal 09666/07 Michael Schrøder 2. ÅK


MFK fältprov  Långtora 12.9 

 ES Østkysten’s Bine DK "Margareta och Åke"  3. ÅK


FJD  Haslev Sydsjælland 12.9

 ES Klintholms Tjalfe DK08152/2008 Mette Kühl 1. UK
 B Kito DK12500/2008 Claus Nielsen 2. UK
 ES Heegaards X Strax DK10361/2008 Peter Enøe Pedersen 2. UK
 GS Åens XL. Paw DK08800/2004 Knud Petersen 2. ÅK
 B Stevnsåens Chablis DK10372/2008 Claus K. Rasmussen IFF
 IS Kiwilines Cossack DK23645/2007 Linda Larsen IFF
 B Bimudos Vannes DK09810/2008 Tonny Ventrup IFF
 B Simba DK13764/2008 Claus Raahauge IFF
"En hund, der ikke har haft chance for fugl, og hvis præstation i øvrigt har berettiget en 1. præmie,  tildeles betegnelsen 
 "ikke for fugl" !      (IFF)


FJD Jysk - Fynske   Svendborg  11. 9

 ES Senjas Nitte DK15785/2008 Aksel Nielsen  1. UK
 GS Nørre Løgums Daphne af 5. maj 2007 
 
DK 12038/2008
Lauge Larsen 1. UK
 ES  Lammefjordens Freja DK20138/2007 Lars Nielsen 1. UK
 GS Nørre Løgums Diva af 5. maj 2007 
 
DK 12036/2008
Peter Rafaelsen 2. UK
 IS Krageredens Debbie DK13553/2007 John Skovgaard Nielsen 1. ÅK
 IS Dona 1563/2004 Torben Reese 1. ÅK


DJ Bornholm  6. 9

 IS Klippeøens C Bimbo 12273/2002 Kim Pedersen 2. ÅK


NISK  Ålen Norge  6. 9

 GS Åens N. Topsy II   DK23338/2007 Jon Olav Ekran 1. UK


DJ  Vildbjerg  6. 9

 ES Østkystens Figther 21165/07 Michael Strømberg 1. UK
 ES Magic 0507/08 Tage Skov 2. UK
 B Aulumboens Asla 22673/07 Jan Nielsen 2. UK
 P Niholys Longo 03417/06 Søren Blåbjerg 1. ÅK


DJ  Grindsted  6. 9

 ES Stena X. Babett DK00491/2008 Anders Varming 1. UK
 ES Østkystens F. Pax DK21166/2007 Allan Højrup 1. UK
 GS Slottbuas Tikka DK02700/2009 Henrik G Christensen 2. UK


DJ  Esbjerg  6. 9

 GS Nr. Løgums Diva af 5. maj 2007 DK Peter Rafaelsen 1. UK


DJ  Læsø 6. 9

 P Fugledes Kate DK08103/2008 Thomas Olsen 2. UK
 IS Askedalens Bonnie 20823/04 Ulrik Kjærsgaard 1. ÅK

 DJ apporteringsprøve 5.9 Læsø

 GS Åens Monty DK15658/2007

Mette Hvirring Jensen 27 p
 P Fugledes Kate DKDK08103/2008 Thomas Olsen 25 p


DJ Ejby -Ølby & Ll. Skensved 5. 9

 P Vildtmandens Valdemar DK Jens Rasmussen 1. UK
 GS Nr. Løgums Daphne af 5. maj 2007 DK Lauge Larsen 2. UK


NESK Hjerkin  Norge 4.- 6. 9

 ES Østkystens V. Saga DK09641/2008 Robert Veseth 1. UK


DJ 
Skive  6. 9. 

 P Henningknausens A Pascal 2147372006 Frede Aude 1. ÅK


DJ  Brande
5. 9. 

 GS Åens Ofelia 08469/2008 Henning Rasmussen 1. UK
 GS Nørre Lugums C-Fire 756/2007 Robert Paulsen 1. ÅK
 GS Troldmarkens God Speed 20052/2007 Kristian Frøkjær IFF / UK
 GS Æblevangens Breezer 18890/2007 John Bak IFF / UK
 GS Vinterdalens Tillaens 20740/2008 Erik Petersen IFF / UK
 IS Kiwilines Citrus 23647/2007 Jan Lorentsen IFF / UK
 GS Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen IFF / ÅK
 IS Kiwilines Kokus 13930/2006 Jan Lorentsen IFF / ÅK
 ES Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygaard IFF / ÅK
 "En hund, der ikke har haft chance for fugl, og hvis præstation i øvrigt har berettiget en 1. præmie,  tildeles betegnelsen 
 "ikke for fugl" !      (IFF)



1. ÅK & 1. UK


DJ  Otterup
5. 9. 

 ES Senjas Nitte 15785/2008 Aksel Nielsen  1. UK
 ES Senjas Nice 15787/2008 Erling Clausen 1. UK
 ES Bob 1944/2009 Harris Jensen 1. UK
 IS Skovlykkes Sille 05884/2007 Erling W. Christensen 1. ÅK


DJs Apporteringsprøve Samsø
3.9 

 GS  Opendoras Gulla 10191/2005 Ásgeir Páll Júlíusson   Bestået
 IS Dina 15467/2003  John Bak     Bestået
13 hunde på prøven - 8 bestod


Dansk Pointer Klubs Apporteringsprøve Djursland 29.8. 

 P Buster 15065/2006 Martin Mortensen 30 p Pokal
 IS Irmüns May Jennie 21638/2004 Tommy Pedersen  27 p
 6 hunde bestod ikke prøven




Pokalvinder nr. fire fra v.

 


Norsk Vorstehhundklubb Trippelprøve Kongsvoll 28- 30.8
 

 ES Nordvestjyden`s Z Bassino DK22836/2005 Jan Terje Haugen 5. VK
 P Idimum Laky DK10824/2005 Tore Mordal
Bjørn Plassgård
2.AK


 NESK  Kiær (Hedmarksvidda)  21.8 Norge 

 ES  Bob DK1944/2009  Harris Jensen 3. UK


VEFSN JFF´s Hattefjelldal 
22.& 23.8 Norge 

 B Zeus DK11931/2005 Kåre Vangelsten 1. AK


Trysil Fellesforening Bittermarka 22.& 23. 8 Norge


 P Vindfeldts G-Oda DK18303/2007 Camilla Larsen/
Svein Stueland
2. UK


Telemarken Fuglehunde Rjukan 21& 22. - 0
8 Norge

 P Villestoftes Kit DK 08312/2002  Gunnulf Lisland 2. VK Kval.
 P Villestoftes Kit DK 08312/2002  Gunnulf Lisland 2. VK Finale




(Arkivfoto)


DJ  apporteringsprøve Røde Kro
23. 8.              

 B Gribskovens Zuri DK07501/2007 Allan Gregersen 28 p


Dansk Breton Klub  apporteringsprøve Sejlflod
15. 8.              A prøve

 B Bindesbøl Bessie 13247/2007 Karsten Gundesen 26 p
 B Aulumboens Basil 21209/2008 Per Bæch Laursen 25 p
 B Hercules 05571/2003 Flemming Christensen 28 p - 2. vinder
 GS Æblevangens Delight 19258/2008 Peter Pedersen 18 p pokal bedste ikke-B
 B Midtvejs Cindy 08083/2005 Mads Andersen 20 p
 B Richo 00018/2009 Harry Jensen 29 p - 1. vinder pokal
 B Dingo 09250/2008 Svend Erik Hansen 24 p
 B Stevnsåens Luna 10371/2008 Lene Kaufmann 25 p
 B D-Aiko de Lárdour 07827/2009 Sven Bjerg 26 p
 B Kit 13769/2008 Karin Jensen 22 p
 B Djack 11426/2008 Oluf Søndergaard 25


Dansk Breton Klub  apporteringsprøve Sejlflod
15. 8.              B prøve

 B Bindesbøls Bessie 13247/2007 Karsten Gundesen 1. pr 106/48 p - pokal
 B Mintos 12977/2007 Kjeld Kristensen 1. pr. 102/48 p 
 B Sallingbroens Teik 08863/2005 Karl Hansen 3. pr 89/40 p





VINDERNE A & B prøve


The Irish Pointer Club's Open Stake on Grouse on 15th August 2009

 P Toftens Chris 17977/02 Des O'Neile 2. vinder Open Stake
 




Dansk Breton
Klub  apporteringsprøve Fyn 15. 8.              A prøve

 B Gribskovens Cæcar DK 21497/2008 John Hjernø 30 p pokal
 B Østfyns Juno 18974/2006 Frede Nielsen 26 p
 

 
Se prøven herunder                                                    Se prøven herover

POKALVINDERE DBK


Dansk Breton Klub  apporteringsprøve Fyn 15. 8.             B prøve

 B Østfyns Josie 18975/2006 Jørn Brænder

1. pr.108/48 pokal

 B Kita 09356/2005 Henning Johansen 1. pr. 105/48
 B Chivas 09852/2007 Eddie Grundahl 1. pr. 98/44


Dansk Gordon Setter Klub 
apporteringsprøve i Uge 15. 8.

 GS Nymarkens Hopper 21495//2003 Lauge Larsen 29 p + pokal
 GS Åens Xl. Paw 08800/2004 Knud Petersen 29 p
 GS Storåens Cash 12693/2004 Poul Erik Dahl 29 p
 GS Æblevangens Aqua 09155/2005 John Bak 29 p
 GS Nørre Løgums C-Fire 00756/07 Robert Poulsen 28 p
 GS Nørre Løgums Beckham 20475/2004 Lorenz Clemmesen 28 p
 GS Åens Mads DK15655/2007 Erik Petersen 27 p
 GS Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen 27 p
 GS Hunting Tiannas Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliasen 27 p
 GS Æblevangens Taya 11622//2001 Christina Bak 27 p
 P   Fugledes Ici 09214/2007 Allan Diederichsen 26 p
 GS Slottbuas Tikka DK02700/2009 Henrik G Christensen 26 p UK pokal
 GS Åens Ofelia DK08469/2008 Henning Rasmussen 24 p
 GS Æblevangens Breezer DK18890/2007 Christina Bak 23 p
 6 hunde bestod ikke prøven


Dansk Breton Klub´s
B-prøve den 9. august Sjælland
  

 B Thingmanns Miro DK07289/2003  Bent Olsen

1.pr.108 p pokal

 B Theo DK01789/2002 Johannes Nielsen 1. pr. 105 p
 B Peri DK05368/2003 Kisser Borg Kjeldsen / Hans Kurt Jeppesen 1. pr. 105 p
 B Thingmanns Mille DK08939/2005 Merete Larsen 1. pr. 102 p
 B Thingmanns Freja DK08935/2005 Inger Jacobsen 1. pr. 99 p
 B Siena 17178/2006 Anni Hansen 1. pr. 99 p
 B Stevnsåens Gucci DK21139/2004 Poul Vestervang 1. pr. 97 p
 B Piaf DK07555/2002 Aage Stenhøj Jørgensen 1. pr. 95 p




DELTAGERE


Dansk Breton Klub´s
apporteringsprøve den 9. august  Sjælland  

 B Gribskovens Zulu DK07504/2007 Søren Mark Jensen 27 p pokal
 B Sallingboens Chanel DK00378/2007 Kisser Borg Kjeldsen  Hans Kurt Jeppesen 24 p
 B Simba DK13764/2008 Claus Raahauge 22 p
 ES Østkystens Jeppe DK05791/2007 Allan Rasmussen 30 p
 ES Peregrinus E Fleur DK04534/2001 Jørgen Krogh 30 p


POKALVINDER

 


FJD apporteringsprøve ved Gørding  9.8.

 P Fugledes Freud DK03593/2005 Gert Clausen bestået
 ES Bob DK01944/2009 Harris Jensen bestået
 GS Østjyllands RB Liv DK04031/2007  Anton Dahl bestået


Dansk-Irsksetter-Klub’s  apporteringsprøve Hagested Gislinge  3. 8.

  

 IS Gaudi DK15469/03 Niels Erik Krüger 29 p + pokal
 IS Ibber DK5123/2001 Tony Andersen 29 p
 IS Kiwilines Citrus DK23647/2007 Jan Lorensen bestået + UK pokal
 IS Klippeøens Malou DK14773/04 Kim Juhl 25 p
 IS Kiwilines Kokus DK13930/06 Jan Lorentsen 23 p
 IS Dina DK07744/06 Christina Bak 27 p
 5 hunde bestod ikke prøven

 

 Send dine oplysninger til webmaster Erik Petersen :
 1. Tekst og et foto direkte i mailen eller vedhæftet word dokument på adressen:
ep1@pc.dk
 2. Flere fotos eller store billedfiler på :
kennelaaens@gmail.com
 3. Telefonisk 2072 9190 eller 8667 5290

 
Retur DBK      Retur DGSK      Retur ESK       Retur DISK     Retur DPK

 

RETUR MENU

Siden er fremstillet til skærmopløsning 1064 x 728