Resultater Udstilling 



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark

2013


 Dogs4All
  Nov. 13 -  Lillehammer og Omegns Jff sin Utstilling &
NESK  utstilling ved Femunden

                                                

Dommer  Anne-Marit Olsen m. fl.

 Jakt Klasse Han
 Bjerndrups Victor  DK21415/2008                   Resultat fra ovenstående udstillinger Frode Jørgensen  3x EXCL - 3x Cert & 1x BIM




Ny Norsk Udstillings Champion
TILLYKKE

 

                                                 Dansk Breton Klubs Jubilæumsudstilling fredag den 27. september 2013

Dommer  Michel Corre (fr)

 Junior Klasse Han
 Stevnsåen's Timmi DK09598/2012 Ivan Hansen  Very Good 3. v
 Zico DK07633/2012 Thomas Bostrup-Nielsen Excellent 1. vk

 Gribskoven's Cocio DK20494/2012 

Niels Isaksson  Very Good 2. v
 Åben Klasse Han
 Stevnsåen's Hjalte DK11208/2009 Ib Nielsen Very Good
 Østfyns Kado DK17957/2010  Anne Gry Nielsen  Excellent 2 v
 Stevnsåen's Bordeaux DK09595/2012  Claus Kirkegaard Rasmussen Very Good 4. v
 Loui DK09159/2011  Kim Spanggaard  Good
 Stevnsåen's Vulcan DK09596/2012  Svend Erik Jensen  Very Good
 Rochus Ferdi For Callmillard AM00536009  Susan Axtell  Ecellent CK 1. v 2 BIK
 Jørlundes Anton DK03643/2012 Carsten Hofman Schmidt Very Good
 Gribskovens Cortez DK21502/2008  Søren Stenhøj  Excellent 3. v
 Brugs  Klasse Hanner
 Stevnsåen's Valde 07744/2006  Poul Vestervang  Excellent CK Cert. 1. v 3BIK
 Stenhøj Noah 01520/2006  Jens Stenhøj Jørgensen Very Good
 Jacques DK03703/2009  Allan Rasmussen Very Good 3. v
 Stevnsåen's Calé DK09597/2012  Michael Schrøder Jensen Excellent 2. v
 Lill-Gemons Mac-Nevis SE29343/2010 Lennart Berglund  Very Good
 Bolko Vom Schwanenberg (D)020/06   Very Good 4. v
 Champion Klasse Hanner

 Gribskoven's Cæsar DK21497/2008 

John Hjernø  Excellent CK 1. v 1BIK BIM
 Junior Klasse Tæver
 Gribskoven's Nugga DK20496/2012 Lena Sundstrøm  Very Good 1. v
 Gribskoven's Chilli DK20500/2012  Marianne Olesen  Very Good 2. v
 Vanity Oceane NO 44549/12 Hallgeir Bergh Very Good 4. v
 Cico DK11459/2012 Carsten Wöhliche Good
 Østfyns Linn DK12979/2012  Frede Nielsen Good
 Engbjergvejs Hekla DK06317/2012 Hans Henrik Grand Very Good
 Gribskovens Muffin DK20498/2012 Niels Søndergaard  Very Good 3. V
 Åben Klasse Tæver
 Gribskoven's Jeanne D'arc DK21494/2008 Villi Krogh  Very Good 4. v
 Pil DK07450/2008  Viggo Bjørn Bøllingtoft Very Good 2. v
 Bindesbøls Bessie DK13247/2007 Karsten Gundesen Good
 Grand's Uniq Hekla DK07153/2010 Jens Hvass Good
 Didine Du Mont Chanois DK00638/2009  Pernille Hansen  Very Good 3. v
 Stevnsåen's Fendi DK11209/2009 Poul Vestervang  Good
 Stevnsåen's Lucca DK04105/2012 Kirsten Eliasen Very Good
 Patouche Evonny With Callmillard AL00569404 Susan Axtell  Excellent CK 1. v 1BIK BIR
 Stenhøj P. Debbi DK11470/2009 Jørgen Bech Good
 Jørlundes Gaia DK03844/2010  Sissi Stoltze Good

 Stenhøj Ragna DK15939/2010

 Palle Jul Larsen  Good
 Brugs Klasse Tæver
 Coco DK13551/2011  Kisser Borg Kjeldsen Excellent
 Emma DK04324/2011 Marianne Olesen  Excellent CK CERT 1. v 4BIK
 Liva DK19139/2010 Kell Petersen  Very Good
 Gribskoven's Bertha DK07225/2010 Lene Mortensen  Excellent 2. v
 Engbjergvejs Freya DK09474/2010 Bjarne Strømgaard  Good
 Bitten DK12502/2008  Johnny Bertelsen Good
 Sif DK19140/2010 Kenneth Thomsen Very Good
 Vanity Kitchenette N 47967/09  Hallgeir Bergh Excellent 4. v
 Stenhøj Rebelle DK15936/2010 Ole Barslund Nielsen  Excellent 3. v
 Champion Klasse Tæver

 Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008

Jan Nielsen Excellent 2. v

 Midtvejs Corazón 09899/2006  

Hans-Henrik Grand Excellent CK 1. v 3BIK


Dansk Breton Klub
Mou 11.8


Dommer Winnie B Larsen

 Junior Klasse Han
 Sigurd DK05846/2012 Daimi Frederiksen EXCL 1.vinder CK BIK2
 Taco DK11869/2012 Keld Sørensen Good
 Engbjergvejs Halli DK06319/2012 Torben Nielsen EXCL 2. vinder CK BIK3
 Åben Klasse Han

 Diego DK01417/2012 

Kaj Very Good 1. vinder
 Engbjergvejs Frej DK19530/2010  Anders Sonne Hyrup Good 
 Brugs  Klasse Hanner
 Facco De La Malbirad DK02637/2011 Anni og Jens Hansen  EXCL 2. vinder 

 Stenhøj Noah 01520/2006

Jens Stenhøj EXCL CK 1.Vinder Cert BIK1 BIR
 Junior Klasse Tæver
 Tessa DK11872/2012 Ole Larsen Very Good 1. vinder
 Åben Klasse Tæver
 Stenhøj Rioja DK15935/2010 Henrik Bonderup  Very Good 2. vinder
 Emma DK18773/2011 Janni Egestad Krisitansen  Good 

 Benna DK08747/2011 

Hans Henrik og Birgitte Abel Grand EXCL CK 1. Vinder  BIM
 Brugs Klasse Tæver
 Aulumboens Becky DK21213/2008  Anni og Jens Hansen Very Good 2. Vinder
 Engbjergvejs Freya DK09474/2010 Bjarne Strømgaard  Very Good 1. Vinder


  
BIM & BIR

 

Dansk Gordon Setter Klub
Klubdag Give 3.8


Dommer Jens Martin Hansen

 Junior Klasse Han
 Åmosens Gilbert DK16892/2012 Lauge S Larsen VG 4. vinder
 Vajskærs Balic DK06837/2012 Lorenz Clemmesen EXCL 1. vinder CK
 Øens Agaton Verdi af 5. Maj 07 DK13345/2012 Asgeir Pall Juliusson EXCL 2. vinder CK
 Vajskærs Basco-Brormand DK06836/2012 Erik Nielsen/ Dorte Lystrup Larsen VG 3 vinder
 Åben Klasse Han
 Nymarkenns Okey-Dokey DK07974/2011 Karsten Hare VG 4. vinder
 Glavaris Dv Diesel DK15963/2011 Christina Bak / John Bak EXCL 1. vinder CK BIK2
 Æblevangens Don Carlos DK19259/2008 Lene Knuth / Peter Thorup EXCL 2. vinder CK BIK3
 Hardhausen Exxon NO35380/12 Gry Eriksen EXCL 3.vinder
 Brugs  Klasse Hanner
 Glavaris Dv Ztorm SE35638/2011 Jane/Joakim Hagstrøm EXCL 1. vinder CK CERT BIK4 
 Champion Klasse Hanner
 Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen  EXCL 1. vinder CK BIK1 BIR
 Junior Klasse Tæver
 Jandra Von Wersabe DK11349/2012   Good
 Brugs Klasse Tæver
 Åshöjdens Sara DK09082/2011 Kristian Frøkjær VG
 Østdalens Dixie DK03554/2011 Frits Pedersen EXCL 2. vinder CK BIK2
 Nakkehagens Bd Tilde DK01314/2011 Peter Eliasen EXCL 4.vinder
 Vinterdalens Tillaans DK20740/2008 Erik Petersen ECXL 3. vinder 
 Buskogens Dtt Daisy NO30244/12 Thomas Svendsen EXCL 1. vinder CK CERT BIK1 BIM


  

BIM og BIR th. (på dagen ført af Christina Bak da ejer dømte Korthår i Bredsten)


VDH Bremen Tyskland 3/8 2013

Dommer Bettina Smith-Horn, DE

 Open Klasse Female

 P Matresse`s Bertha DK13301/2011  Jan Espersen

Jan Espersen V1, Anw.CH, res. CAC, res. CACIB


Engelsk Setter Klub i Danmark  
Træf på Gilmosegaard Herning

Dommer Marianne Weichenfelt

 Junior Klasse Han
 Vitus DK06611/2012

       Henning Klokker

EXCL 1. vinder
 Heegaards Granit DK05547/2012

 Ove Madsen

EXCL 2.  vinder
 Heegårds Clint DK05545/2012 John Loft EXCL 3. vinder
 Åben Klasse Han
 Nordvestjydens Granat DK20207/2011 Håkon Skov EXCL 2. vinder
 Nordvestjydens Gucci DK20209/2011        Gunnar Kristensen EXCL 1. vinder
 Brugs  Klasse Hanner
 Senja´s Quial DK13926/2010   Patrick Eggers EXCL 3. vinder
 Nordvestjydens Eto DK0453372010 Allan Højrup EXCL 1. vinder Cert BIK1 BIR
 Bjerndrups Ask DK06378/2011      Niels Holger Lykke EXCL 2. vinder CK BIK2
 Åben Klasse Tæver
 Sikas Sally DK14894/2009 Kristian Fly EXCL 1. Vinder CK BIK2
 Nordvestjydens Gwin  Svend Jensen EXCL
 Brugs Klasse Tæver
 Heegårds Z Freja DK03848/2011

     Jørgen H. Nielsen

EXCL 2. vinder CK BIK3
 Lammefjordens Chila DK15617/2010 Egon Dynesen EXCL 3. vinder CK BIK4
 Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Ejgil Nicolaisen VG 4. vinder
 Melgaards Q Whitney DK02345/2010 H P Clausen ECXL 1. vinder CK BIK1 BIM


DKK Int. Vejen 15.6

IRSK  SETTER  Dommer Gunnar Jensen

 IS Follsjøens Miss Mira 

Rune Tyvoll

 EXCL 1. vinder CK CACIB BIR



BIR 
Ny Nordisk og International Champion
TILLYKKE


Rasklubbens KKK-HHS special utställingen 8.6. Lappo - Finland

GORDON SETTER  Dommer Lena Nordin

 Åens Sam DK 16933/2009

Marko Oikarainen

 EXCL 1. vinder CK BIR



BIR m /familie   (28 kat.)

ENGELSK SETTER Dommer: Raimo Louhio

 Heegårds Sally  

Harri Heino

EXCL CK BIK2  Res. Cert.

FJD Vissenbjerg 9.6

POINTER
Dommer Gunner Jensen

 Junior Klasse Han
 Ug´s Eddy DK13714/2012 Arne og Maria Larsen VG 2. vinder
 Ug´s Ebson Dk13713/2012 Arne og Maria Larsen Good
 Ug´s Eik Dk13711/2012 Arne og Maria Larsen Godd
 Villestoftes Storm  P Anne-Marie Petersen EXCL 1. vinder
 Åben Klasse Han
 LN´s Pointmann Pierre DK12295/2011

 Martin Mortensen

VG 2. vinder
 Matresse´s Ask DK13298/2011

 Arne Jacobsen

EXCL 1. vinder
 Brugs  Klasse Hanner
 Ug´s Prince  

 Chr. Johansen

EXCL 2. vinder
 Villestoftes Ponto  Elsebeth/Villy Lovén  EXCL 1. vinder CK Cert BIK2
 Veteran Klasse Hanner
 Ug´s Logo  00709/2003

 Maria I Larsen

EXCL 1. vinder CK BIK1 BIM 
 Åben Klasse Tæver 
 Bendt´s Felour DK02073/2012  Sten Bendt EXCL 2. vinder
 Matresse´s Mille DK13304/2011  Freddy Brixen VG 3. vinder
 Ug´s Duchesse DK01594/2008  Maria I Larsen EXCL 1. vinder CK Cert BIK2 
 Brugs Klasse Tæver
 Spurvfugldalens Olivia DK15499/2011

 Søren Møller Jensen

EXCL 2.vinder CK Res. Cert BIK3
 Matresse+s Vita DK13302 

 Thomas W Olsen

EXCL 1.vinder Cert CK BIK1 BIR
 Opdrætsklasse
 Kennel UG ved Arne & Maria I Larsen 

Meget harmonisk opdrætter klasse, meget værdige repræsentanter for racen.


 
Pokalvindere 

BIR & BIM

BRETON
Poul Valdemar Nielsen

 Junior Klasse Han
 Vitus DK07631/2012 Christina Kielgaard Very Good
 Diego DK01417/2012 Kaj Søndergaard EXCL 3. vinder
 Jørlundes Emil DK03644/2012 Finn Jensen Very Good
 Sigurd DK05846/2012 Øivind Jensen EXCL 2. vinder
 Stevnsåen´s Bordeaux DK09595/2012 Claus K Rasmussen Very Good
 Stevnsåen´s Calé  DK09597/2012 Michael S Jensen EXCL CK  BIR
 Åben Klasse Han
 Aulumboens Gambler DK12819/2011 Jan Nielsen Very Good 3. vinde
 Cheick DK12330/(2011 Ida Eiersted Very Good 4. vinder
 Østfyns Kado DK17957/2010 Anne Gry Nielsen EXCL 2. vinder
 Østfyns Kingo DK17956/2010 Mogens Andersen EXCL 1. vinder
 Balder DK04321/2011 Lars Andersen Good
 Brugs  Klasse Hanner
 Engbjergvejs Gribben DK01084/2011 Steen U Hansen Very Good 3. vinder
 Aulumboens Gismo DK12818/2011 Jan Nielsen EXCL 2. vinder
 Zeus 11931/2005 Kåre Vangelstein Leikanger EXCL CK 1. vinder Cert
Ny Dansk Eksteriør Champion
 Junior Klasse Tæver
 Engbjergvejs Hekla DK06317/2012 Ole Pedersen Very Good 2. vinder
 Cico DK11459/2012 Carsten Wöhliche Very Good 4. vinder
 Ceruth DK01419/2012 Allan V Andersen EXCL 1. vinder CM BIM 
 Aida DK DK07630/2012

Søren S. Jørgensen

Very Good 3. vinder
 Åben Klasse Tæver
 Geysir DK12503/2008 Morten F Larsen Very Good 2. vinder
 Pinot DK09980/2009 Mogens F Larsen Very Good 1. vinder
 Chanel DK00498/2011 Søren Bregendahl Very Good  3. vinder
 Brugs Klasse Tæver
 Engbjergvejs Freya DK09474/2010 Bjarne Strømgaard Very Good 3. vinder
 Coco DK13551/2011 Hans K. Jeppesen Very Good 4.vinder
 Gribskovens Bertha DK07225/2010 Søren S Jørgensen EXCL 2. vinder
 Aulumboens Peanut DK12817/2011 Brian Hinge Krog EXCL 1. vinder


       
                                                                                                                     BIR & BIM

ENGELSK SETTER
Ivar Tang

 Junior Klasse Han
 Vitus DK06611/2012

       Henning Klokker

EXCL 1. vinder
 Heegaards Granit DK05547/2012

 Ove Madsen

VG 2. vinder
 Åben Klasse Han
 Bjerndrup's Mikkel DK06382/2011

    Jan Marinussen

Good
 Østkystens Vincent DK24273/2008

 Jan Fabech

EXCL 1. vinder
 Brugs  Klasse Hanner
 Senja´s Quial DK13926/2010   Patrick Eggers VG
 Bjerndrups Zanka DK06384/2011 Keld Hansen VG
 Nordvestjydens Eto DK0453372010 Allan Højrup EXCL 1. vinder Cert BIK2
 Tobølbjergs Hunt DK16130/2011      Allan Bredsgaard EXCL 3. vinder
 Bjerndrups Ask DK06378/2011      Niels Holger Lykke EXCL 2. vinder
 Stærkær R-Ling DK17725/2008 Søren Stærkær EXCL 4. vinder
 Champion Klasse Han
 Bjerndrups Birk DK11216/2009

    Peer Clausen

EXCL 1. vinder CK BIR  BIS
 Junior Klasse Tæver
 Senjas Pink Star DK11569/2012 Line H Clausen VG 3. vinder
 Senjas Sheeba DK11568/2012 Erling Clausen EXCL 1. vinder
 Nordvestjydens Ghita DK20212/2011 Eigil Nicolaisen EXCL 2. vinder
 Åben Klasse Tæver
 Eliza DK06896/2009

      Gert Clausen

EXCL
 Kaya DK07747/2011 Jan U K Nielsen VG
 Järviämeen Emilia  DK08187/2011

           Mette Kühl

EXCL 1. Vinder CK BIK BIM
 Brugs Klasse Tæver
 Heegårds Z Freja DK03848/2011

     Jørgen H.Nielsen

EXCL 1. vinder


   
BIM & BIR                                                                                                                            Best in Show "hjemme"


IRSK SETTER
Hans Peter Clausen

 Åben Klasse Han
 Aiko DK16897/2011 Tom Juel Branick Good
 Aslan DK16899/2011 Tom Juel Branick Good
 Vilslev Kuba DK19387/2011

 Flemming V. Knudsen

Very Good 1. vinder
 Brugs  Klasse Hanner
 Mårups Cato DK13100/2011 Per Pedersen EXCL CK 2. vinder Res.  Cert 
 Yobbos Calle DK10369/2009 Christina Bak EXCL CK 1. vinder   Cert  BIR
 Junior Klasse Tæver
 Qgaia DK17243/2009 Lene Gram-Hansen EXCL 4. vinder
 Qia DK17245/2009 Lene Gram-Hansen EXCL 1. vinder CK BIK1 BIM
 Aika DK16902/2011 Tom Juel Branick VG 3. vinder
 Mårups Athene DK00510/2010 Hans Kristian Hvam
Han. Benedikte Hvam
EXCL CK 2. vinder BIK2
 Brugs Klasse Tæver
 Vilslevs Kari DK19389/2011 Flemming V. Knudsen Good
 Vilslevs Josefine Flemming V. Knudsen EXCL 1. vinder



       BIR OG BIM

GORDON SETTER
Dommer Knud Valore Jensen

 Junior Klasse Han
 Vajskærs Basco-Brormand DK06836/2012

   Erik Nielsen

Very Good 1. vinder pokal
 Østjyllands TT Satchmo DK02891/201

   Lene Knuth

Good
 Øens Agaton Verdi af 5 maj 07 DK13347/2012 Torben S Jensen Very Good 2. vinder
 Åben Klasse Han
 Åens Ulväus DK08870/2010

  Frank Jensen

EXCL 1. vinder pokal
 Æblevangens Don Carlos DK19259/2008

  Lene Knuth

Very Good  2 vinder
 Brugs  Klasse Hanner
 Åens Monty 15658/2007

 Mette Hvirring Jensen

Very Good 2. vinder
 Vajskærs Abidal DK11957/2011

  Robert Paulsen

Very Good 3. vinder
 Møllens Fonzie 19905/2004

 Cecilie Wøkk

Very Good 1. vinder
 Junior Klasse Tæver
 Åens Zenta DK10673/2012

 Torben Simonsen

Very Good 1. vinder Pokal  
 Øens Alfa af 5.Maj 2007 DK13347/2012

 Asgeir Pall Juliusson

Good
 Brugs Klasse Tæver
 Nakkehagens Bd Tilde BK01314/2011

 Peter Eliassen

Very Good 3. vinder
 Åshöjdenn´s Sara DK09082/2011

 Kristian Frøkjær

EXCL  2. vinder
 Buskogens Dtt Daisy N30244/12

 Thomas Svensen

EXCL 1. vinder BIK1 Cert. BIR
 Nørre Løgums Dina Af 5. maj 07  Asgeir Pall Juliusson Good
 


Svensk Gordon Setter Klub - Skåne 8.6
Dommer  Marinnae Weichenfelt

 IRSK SETTER
 Brugs Klasse Hanner
 Yobbos Calle 10369/2009

Christina Bak

 EXCL. 1.BKK CERT BIR  BIS

 GORDON SETTER
 Brugs Klasse Hanner
 Nakkehages Bd Tilde

Anne Eliassen

EXCL BIK1 Cert BIM


 

IS BIR og BIS tv. & GS  Bedste Jagtmeriterade Tik m/ CERT BIM


Norsk Engelsk Setter Klub - Fetsund 2.6
Dommer  

 Brugs Klasse Hanner
 Bjerndrups Victor

 Frode Jørgensen

 EXCL. 3.BKK CK 4.BHK


Hadeland Glassverk   Randsfjord Fuglehundklubb 9.5

Dommer Bjørn Stang

 Unghunde Klasse Hanner
 Nordvestjydens Flaks

 Ulrik Knaack Nielsen

 EXCL 1.UKK CK CERT 3.BHK  
 

Norsk Breton Klub Hvaltjern  Norge 4.5
Dommer Lena Nordin

 Brugs Klasse Hanner
 Bjerndrups Victor           Frode Jørgensen EXCL BIK4. CK
 Unghunde Klasse Hanner
 Nordvestjydens Flaks

          Ulrik Knaack Nielsen

              VG  2 UKK

Østfold Fuglehunde Klub  Norge 26.5
Dommer Marina Bengtson, Sverige

 Åben Klasse Hanner
 Åens Xtravagant DK18132/2010                  Niclas Isnes

     Excellent, CK, BIK1, BIM.


DKK Roskilde
4.5

Dommer Per Iversen, Norge

 Åben Klasse Han
  Loui  DK 09159/2011  

Excellent, CK, BIK1, BIM

 Junior Klasse Tæver
 Vanity Oceane  NO 44549/12  

    Excellent, CK, BIK1, BIR.

 Stensåen´s Freja B  DK 09612/2012    Very Good.
 Brugs Klasse Tæver
 Stenhøj Ronja  DK 15934/2010   

    Excellent,

 Brugs Klasse Tæver
 Majaniemen Lady Spice  FI 52526/10   

    Excellent, CK, BIK2.

 


DKK Fredericia 9.2

Pointer Dommer Dick Rutten, Holland

Åben Klasse Tæve
Matresse`s Bertha DK13301/2011 Jan Espersen EXCL 1. vinder CK CACIB BIR


Vinterudstilling 5 Engelske Klubber Fredriks 12.1


BEST IN SHOW
Gordon setter og ny Eksteriør Champion 
Åens Mads ved Erik Petersen

(Lyset i hallen driller de fe fleste automatiske kameraer - således at hvid-balancen ikke er korrekt. 
Derfor prøver vi med sort-hvid foto også !

 

Irsk setter
Dommer Gunnar Jensen

 Hvalpeklasse

 Kiwi Lines Pebber DK10649/2012 131200/2011

Jan Lorentzen

SL 1. vinder

 Hvalpeklasse Tæver

 Quidinas E-Garlic Epixe NO48531/12

Agneta Andersson SL 3 vinder

 Quidinas E-Garlic Escargo NO48530/12

Agneta Andersson SL 2. vinder
 Junior klasse hanner
 Vilslevs Knap DK19381/2011

Flemming Vilslev

Very Good 1. vinder

 Mellem klasse hanner
 Skovlykkes Thor DK09441/2011

Jørgen Kjellberg Knudsen

Very Good 1. vinder

 Åben klasse hanner
 Mårups Cato DK13199/2011

Per Pedersen

Very Good

 Red Garlic´Red Pebber SE25675/2011

Agneta Andersson / Laust Nørskov

EXCL 4. vinder

 Kim NO07697/08  

EXCL 1. vinder BIK3  CK 

 Sønden Å Augens Affi NO36829/10  

Veryy Good 3. vinder

 Super Mac NO76699/08  

EXCL 2. vinder BIK 2 CK

 Brugsklasse hanner
 Yobbos Calle 10369/2009

Christina Bak

EXCL 1.vinder BIK1 CK CERT BIR

 Mårups Messi 02213/2007

Per Pedersen

EXCL 2.vinder BIK3 CK Res- CERT 

 Champion Klasse Hanner
 Red Garlic´s Gourme S39191/2005

Agneta Andersson

EXCL 1. vinder BIK 4 CK

 Junior Klasse tæver
 Lady Dee Dee Lofty DK11712/2012

René  Hansen

Good

 Brugsklasse tæver
 Red Garlic´s Tsaziki SE 59276/2011

Agneta Andersson

EXCL 1. vinder 

 Champion Klasse tæver
 Erica 11463/2009

Ulrik Kjærsgård

EXCL 1. vinder BIK1 CK BIM




BIR & BIM Irsk setter

 

Rød/hvid  Irsk setter
Dommer Gunnar Jensen

 Åben klasse

 Alvertoppens Emil NO07697/08

Ola Normann

EXCL 1. vinder

Engelsk  setter
Dommer Hans Peter Clausen

 Åben klasse hanner
 Storåens Eddie DK10784/2011 Jane Mortensen EXCL 3. vinder CK BIK3
 Åben Klasse hanner
 Drongstrups D Felix DK09463/2010 Tonny Nygaard Very Good  1. vinder 1. vinder
 Brugsklasse hanner
 Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygård EXCL 1. vinder BIK1 Cert  BIR
 Nordvestjydens Eto DK04533/2010 Allan Højrup EXCL 2. vinder BIK2 Res- Cert  BIR
 Brugsklase tæver
 Sikas Sally DK14894/2009 Kristian Fly Good
 Drongstrups D Sasja DK09462/2010 Lars Drongstrup Very Good  1. vinder


 
Østkystens Isak ved Tony Nygård 
BIR  Engelsk setter 

Ny Dansk Eksteriør Champion
Tillykke

Gordon  setter
Dommer Hans Peter Clausen

 Hvalpe Klasse hanner
 Åens Zibbo DK10672/2012 Ole Pedersen SL 1 vinder
 Juniorklasse hanner
 Vajskær Basco-Brormand DK068/36 2012 Erik Nielsen/ Dorte Lystrup Larsen Very Good
 Åben Klasse hanner
 Åens Xcobar DK18128/2010 Rene Madsen Godd
 Brugsklasse hanner
 Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen EXCL 1. vinder BIK1 CK Cert BIR BIS
 Brugsklasse Tæver
 Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008 Erik Petersen Very Good 1. vinder
 Little Lady von Rosenhof  DK20740/2010 Morten Holm Good



  Åens Mads ved Erik Petersen
BIR Gordon setter

Ny Dansk Udstillings Champion
Tillykke

BEST IN SHOW

Pointer
Dommer Hans Peter Clausen

 Baby Klasse Tæve
 Riddersporens Ofelia SE54034  Laust Nørskov SL 1. vinder
 Junior Klasse Han
 Oksby Miller DK18785/2011  Thorkild Reintoft EXCL
 Åben Klasse Han
 Ln´s Pointmann Hardy DK05613/2011 Laust Nørskov EXCL
 Brugsklasse Klasse hanner
 Astrups Feigther 04120/2009 Alex Nissen EXCL 1. vinder BIK1 CK Cert  BIR
 UG´s Logo 00709/2003 Maria Ingemann Larsen EXCL 2. vinder BIK2 CK res Cert
 Åben Klasse tæver
 Ug´s Duchesse DK01594/2008 Maria Ingemann Larsen EXCL 1. vinder CK BIK1 BIM
 LN´s Pointmann Chanel 13791/2010 Laust Nørskov Good
 Brugshunde Klasse tæver
 Frierfjordens Randi DK03019/2011 Jens Have  Very Good 2. vinder
 Boelsgårds Cille DK19598/2009 Anne Hansen EXCL 1. vinder BIK2 CK Cert




BIR & BIM Irsk setter

 

Breton
Dommer Winnie Larsen

 Hvalpe Klasse hanner
 Ma Red Garlic NO49178/12 Agneta Andersson Ikke mødt
 Grand UniQ´s Fanny DK10354/2012 Hans-Henrik Grand SL 1. vinder
 Åben Klasse hanner
 Grand UniQ´s Nixo DK07149/2010 Hans-Henrik Grand Very Good
 Brugsklasse hanner
 Abuu DK05209/2010 Jens Ole Nielsen EXCL 1. vinder BIK1 CK Cert.BIM
 Engbjergvejs Fanch DK09469/2010 Asger Bak Very Good 2. vinder
 Junior Klasse tæver
 Ceruth DK01419/2012 Allan Vitting Andersen EXCL 1. vinder
  Åben Klasse tæver    
 Didine Du Mont Chanois DK00638/2009 Pernille Hansen EXCL 1. vinder BIK2 CK
 Ritta DK04685/2011 Torbjørn Rantanen Lund-Nielsen Very Good 4. vinder
 Brugsklasse tæver
 Asta DK05213/2010 Kenneth R Schultz EXCL 2. vinder BIK3 CK Res. Cert
 Aulumboens B-Pepsi DK21211/ 2008 Jan Nielsen EXCL 1. vinder BIK1 CK Cert BIR
 Dixi DK11423/2008 Asger Bak EXCL 3. vinder
     



BIR & BIM Breton

Aulumboens B-Pepsi ved Jan Nielsen
BIR Breton

Ny Dansk Udstillings Champion
Tillykke

2012

Norsk Kennel Klubs Udstilling Dog4all 25.11

Breton 

 Brugsklasse Tæver 

 B Stenhøj R. Molte DK15934/2010 

Antonius Middelhuis. ECXL 3. vinder


Arkivfoto fra tidligere i år


DKK Dansk Vinder & Nordisk Vinder  Udstilling Herning  
3. & 4.11 

Irsk setter
Dommer  Dorota Witkowska & Svend Otto Hansen

(Mange hunde... der henvises til DIK hjemmeside >>> )

 Åben Klasse hanner 

Engelsk setter
Dommer Renée Sporre-Willes

 Åben Klasse hanner 

 ES Blue Baltic Rocks Off Your Sox FI34783/11

Nina Brusin EXCL BIK1
 Champion klasse Hanner 

 ES Set´r Ridges Dellivering the Dream DK10284/2010

Tina og Tony Bergstrøm ECXL 1. vinder CK BIK1 BIM 
Nordisk Vinder 2012
 Åben Klasse Tæve 

 ES Set´r Rigde Wild At Heart DK10285/2010

Tina og Tony Bergstrøm ECXL 2. vinder CK 
 Champion klasse Tæver 

 ES Set´r Rigde´s Night to Remember AKC SR57977803

Heli Kyrönkan ECXL 1. vinder CK BIK1 BIR 
Nordisk Vinder 2012

Gordon setter
Dommer Renée Sporre-Willes

 Mellem Klasse hanner 

 GS Goango Black Finlander SE46699/2011

Eva Lundquist ECXL BIK 2
 Brugs klasse Hanner 

 GS Åens Mads DK15655/2007

Erik Petersen VG  BIK3
 Champion klasse Hanner 

 GS Goango Black Booms FIN38100/06

MinnaTörölä ECXL 1. vinder CK BIK1 BIM 
Nordisk Vinder 2012
 Mellem Klasse hanner 

 GS Vinterdalens Tillaaen DK20740/2008

Erik Petersen VG  BIK2
 Champion klasse Tæver 

 GS Sunny Prides Mac Myra S59293/2008

Yvonne Kojzar ECXL 1. vinder CK BIK1 BIR 
Nordisk Vinder 2012 

Breton
Dommer Hassi Assenmacher-Feyl

 Brugs klasse hanner 

 B Gribskovens Cæcar DK21497/2008

John Hjernø ECXL 1. vinder CK BIK1 BIR CACIB
Nordisk Vinder 2012

Pointer
Dommer Svend Otto Hansen

 Champion klasse hanner 

 P Ridanflight Revelation To Kanix KC AK00268001

E Wastiaux Williams ECXL 1. vinder CK BIK1 BIR
Nordisk Vinder 2012NV
 Junior klasse Tæver 

 P Matresse´s Bertha DK13301/2011

Jan Espersen ECXL. 1. vinder CK BIM
Nordisk Vinder 2012NV

 P Chic Choix Dix Point Arabella FI11837/12

Juha Kares VG

 

BIR og BIM


National DKK Udstilling Århus   26.8 

Pointer
Dommer Ole Staunskjær

 Junior klasse Tæver 

 Matresse`s Mille

Freddy Brixen ECXL 1. vinder
 Junior klasse hanner 

 Matresse`s Ask

Arne Jacobsen EXCL 1. vinder CK BIK1 BIM
 Brugs klasse Tæver 

 Matresse´s Wilma

Jan Espersen EXCL 1. vinder CK BIK1 Cert BIR

Breton
Dommer Ole Staunskjær

 Brugs klasse Hanner

 Abuu 

Jens Ole Nielsen ECXL 1. vinder CK. Cert. BIR. BIG2.


Dansk Gordon Setter Klubs 90 Års Jubilæums Udstilling på Egeskov  18.8 

 Gordon setter
Dommer Erik Petersen

 Baby klasse Hanner 

 Vajskærs Basco-Brormand DK06836/12

Erik & Dorthe Lystrup Larsen SL
 Hvalpe klasse hanner 

 Østjyllands TT Satchmo DK02891/12

Lene Knuth SL

 Juniorn klasse Hanner 

 Nymarkens Ozzy DK07976/11

Johnny Streit ECXL 2. v.

 Glavaris Dv Diezel DK15963/11

Christina Bach EXCL 3. v.

 Nakkehagens Bf Falco DK18256/11

Peter Eliasen VG 4. v.

 Vajskærs Abidal DK11957/11

Robert Poulsen EXCL 1. v.

 Mellem klasse Hanner 

 Åens Yachthund 009911/2011

Cecilie Wøkk Jensen ECXL.2 v.

 Nymarkens Oban Aslan DK07977/11

Peter Jensen EXCL 1. v.r

 Åben klasse Hanner 

 Åens Urban  DK08871/10

Flemming Clausen ECXL. 4.v. BIK4

 Æblevangens Don Carlos DK19259/2008

Lene Knuth EXCLv 2.v  CK BIK2

 Åens Ulvaeus DK08879/2010

Frank Jensen EXCL 1.v. CK BIK1

 Nymarkens Mikki DK01463/2009

Frits Pedersen EXCL 3.v

 Åens Unno DK08869/10

Linda Pedersen EXCL

 Tonekollens Junior DK09551/08

Anette Wermuth EXCL

 Åens Q8 All Night DK09463/09

Torben K Simonsen VG

 Brugs klasse Hanner 

 Møllens Fonzie 19905/2004 

Cecilie Wøkk Jensen EXCL 1. v.CK BIK3 CERT.

 Østjyllands Pb Rass DK01370/2009

Hans Jørgen Dahl EXCL 2.v. CK 

 Kvannildalens Champion Diezel Turbo DK17368/2010

Ole Frank EXCL 3.v 

 Blacksetter Aldo DK10535/2010

Ole Halberg EXCL 4. v.

 Champion klasse hanner

 Åens Fenris 09590/2006

Preben Pedersen EXCL CK BIK1 BIM

 Junior klasse Tæver

 Nakkehagens Bf Molly DK18260/2011

Lars Lund Hansen SUF

 Mellem klasse Tæver

 Nakkehagens Bd Tilde DK01314/11

  VG

 Brugs Klasse Tæver

 Little Lady vom Rosenhof DK14747/10

Morten Holm EXCL. 1.v. CK BIK1 Cert BIR

 Opendoras Gulla 10191/10

Asgeir Pall Juliusson

EXCL 2. v. BIK2 CK

 Østjyllands Pb Inez DK01336/2009

Lorenz Clemmesen Good

 Østlyllands Rbz Sandy DK17015/09

Søren Thygesen VG

 

Bim og Bir


Dansk Breton Klub Nordjylland 12.8 

 Breton
Dommer
Mogens Langvad

 Hvalpe klasse Tæver 

 Ceruth DK01419/2012 

Allan Vitting Andersen SL, bedste hvalp
 Hvalpe klasse hanner 

 Casino DK01418/2012  SL

Kenneth Ringgaard Schultz SL
Junior klasse hanner 

 Cadeau Bâti

Pernille Hansen EXCL 1. vinder

 Åben klasse Hanner 

 Balder DK04321/2011 

Lars Andersen ECXL.1 v. CK, BK1, BIM

 Brugs klasse Hanner 

 Abuu DK052099/2010

Jens Ole Nielsen VG, 2 vinder

 Facco De La Malbirado DK02637/2011

Anni og Jens Hansen EXCLl, 1 vinder

 Fønsvig Da Vinci DK06792/2009

Thomas Klit VG, 3. vinder

 Junior klasse Tæver

 Benna DK08747/2011

Anni og Jens Hansen VG  1. vinder

 Kiss DK18776/2011

Simon T. Christensen VG 2. vinder

 Åben Klasse Tæver

 Stenhøj Rioja DK15935/2011

Henrik Bonderup VG 3. vinder

 Sif DK16445/2009

Sven Åge Clausen

VG 2. vinder

 Engbjergvejs Freya DK09474/2010

Bjarne Strømgaard EXCL 1vinder , CK, BK1, BIR

 Bessi DK06899/2010

Ole Larsen G

 Brugs Klasse Tæver

 Dixi DK11423/2008  

Asger Bak EXCL  1 vinder
 


Folldal Jeger- og Fiskerforening, Fjellsyn 21. juli 2012

Engelsk setter og Breton
Dommer Hilde Kvithyll

 Brugs klasse hanner / ES

 ES Bjerndrups Birk DK11216/2009 

Peer Clausen EXCL, 1.V, CK, Res.Cert, BHK2

 Brugs klasse Tæver  / B

 B Aulumboens C-Kita DK 17704/2009 

Jarle Berentzen EXCL, 1.V, CK, CERT, BTK1, BIM


Engelsk Setterklubs Sommertreæf / Gilmosegaaard Herning 30.6

Engelsk setter
Dommer Erik Petersen

 Junior klasse hanner

 Bjerndrups Ask DK06378/2011

Niels Holger Lykke VG 1. vinder
 Åben Klasse Hanner
 Senja´s Quial DK13926/2010

Patrick Eggers

Good

 Drongstrup D Ray DK09464/2010

Jens Aage Madsen

EXCL 1. vinder

 Brugs Klasse Hanner
 Senjas Hkh Pingo DK11962/2009

Tage Skov

EXCL 4.  vinder

 Sikas Rap DK14899/2009 Gunner Brøndum Christensen EXCL
 Lammefjordens Schack  DK20142/2007 Asger Mogensen EXCL 3. vinder CK BIK3
 Sikas Red DK14898/09 Knud Overgaard VG
 Sikas Stoffer DK14897/2009  Knud Overgaard / Steen Boilesen VG
 Bjerndrups Victor DK21415/2008 Poul Aagaard Sørensen EXCL
 Drongstrups D Pepper DK09468/2008 Lars Drongstrup EXCL 2. vinder CK BIK2 Res. Cert.
 Nordvestjydens Eto DK04533/2010 Allan Højrup EXCL 1. vinder CK BIK2  Cert. BIR
 Åben klasse Tæver
 Sikas Sally DK14894/2009

Kristian Fly

EXCL 1. vinder CK BIK4

 Senjas Queen DK13922/2010

Erik Jacobsen

VG 3 vinder

 Drongstrups D Sasia DK09467/2010

Lars Drongstrup

EXCL 2. vinder CK BIK2

 Brugsklasse Tæver
 Nordvestjydens Emma-Lou DK04531/2010

Henning Jensen

EXCL

 Lammefjordens Chila DK15617/2010

Egon Dynesen

VG

 Sikat Lyt DK14896/2009

Anne Boelsgaard Hansen

G

 Melsgårds Q Whitney DK02345/2010

Hans Peter Clausen

EXCL 2. vinder CK BIK3 Res. Cert

 Nordvestjydens Ciwa DK14098/2009

Kurt Nedergaard

EXCL 3. vinder CK

 Lammefjordens Lady DK06289/2008

Asger Mogensen

EXCL

 Nordvestjydens Cheri DK14095/2009

Allan Bak Jensen

EXCL

 Nordvestjydens Aston DK17907/2007

Allan Bak Jensen

EXCL 1. vinder CK BIK1 Cert. BIM

 Senjas Quest DK13920/2010

Erling & Minna Clausen

EXCL 4. vinder CK



BIR & BIM   ESK 


Inn-Trøndelag Fuglehundklubb Silklestand Norge 16.6

Pointer
Dommer 

 Hvalpe Klasse Tæver

 Metrinelunds Gabi 13449/2010

Einar & Heidi Hustad EXCL Cert BIG2


Dansk Pointer Familieweekend 15-17.6

Pointer
Marianne Weichenfeld

 Junior klasse hanner

 Werner 03959/2011

Lars Bæk Nielsen EXCL 2. vinder

 Luke 03957/2011

Mads Martinussen EXCL 1. vinder
 Åben Klasse Hanner
 Everest Des Braies De L´oridelle 03518/2011

Laust Nørskov

EXCL 2. vinder

 Fugledes Platin 06317/2010

Henrik Christensen

EXCL 3. vinder

 Matresse´s Black Magic Junior

Lars Bæk Nielsen

EXCL 1. vinder

 Brugs Klasse Hanner
 Spurvfugldalens Nalle 08269/2010

Marianne Kronholm

EXCL 2. vinder CK

 Dansk Dynasty Enrico SB2724247 Theo Kerklaan EXCL 3. vinder  CK
 Reintoft E. Blitz 13870/2010 Ove Steen Petersen VG
 Dansk Dynasty Chico NSHB 2583912 Herman Pol EXCL 1. vinder BIK2 CK Cert
 Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen VG
 Dansk Dynasty Deode 2631774 Theo Kerklaan EXCL 4. vinder 
 Matresse´s Nick Preben Binder VG
 Champion klasse Hanner
 Niholys Chang 03412/2006

Niels Holger Lykke

 EXCL 1. vinder CK BIK1 BIR

 Junior klasse Tæver
 Matresse´s Mille DK13304/2011

Freddy Brixen

EXCL 1. vinder

 Matresse´s Liva NHSB 2814145

 Herman Pol

EXCL 2. vinder

 Åben klasse Tæver
 Frances 18001/2007

Keld Nielsen

EXCL 1. vinder

 Brugsklasse Tæver
 Matresse´s Wilma 19087/2010

Jan Espersen

EXCL 1. vinder CK Cert  BIK1 BIM

 Bjørklunds C/R Donna 02478/2011

Keld Nielsen

VG

 Dansk Dynasty Elsa NHSB 2724250

Jan van Haren

EXCL 2. vinder

 
 

Pointer
Dommer Ivar Tang

 Junior klasse hanner

 Matresse´s Ask DK13298/2011

Arne Jacobsen Very Good

 Metrinelunds Kaka DK03825/2011

Svend Buchhave Good
 Åben Klasse Hanner
 Bendts E Uno DK15568/2009

Jens Chr. Jørgensen

Disquliafied

 Brugs Klasse Hanner
 Vildmandens William DK12287/2008

Jens Rasmussen

VG

 Astrups Zaza DK04121/2009 Jes Krag EXCL 2. vinder
 Ug´s Logo 00709/2003 Marie Ingemann Larsen EXCL 1. vinder BK`HK1 CK BIR
 Frierfjordens Rex DK16675/2011 Allan Diederichsen Good
 Metrinelunds Olfert DK10298/2008 Svend Buchhave EXCL 3. vinder
 Junior klasse Tæver
 Matresse´s Mille DK13304/2011

Freddy Brixen

EXCL 1. vinder

 Dansk Dynasty Felizia DK14921/2011

Marie Ingemann Larsen

VG

 Åben klasse Tæver
 Ug´s Duchesse DKDK01594/2008

Marie Ingemann Larsen

EXCL 1. vinder Bedste Tæve 

 Brugsklasse Tæver
 Spurvfugldalens N Gry DK 08272/2010

Poul A. Ellehøj

Good

 Villestoftes Ena DK DK06879/2009

Gunnar Larsen

VG 3. vinder

 Bendt´s D-Xola DK02905/2009

Bent Olsen

EXCL 1. vinder

 Frierfjordens Randi DK03019/2011

Jens Have

EXCL 2. vinder

 Bendt´s Cleo

Steen Bendt

VG 4. vinder




BIR


Pokalvindere

Gordon setter
Dommer Ole Simonsen

 Åben Klasse Hanner
 Åens Urban DK08871/201o

Flemming & Anne Katrine Clausen

EXCL 2. vinder

 Æblevangens Don Carlos DK19259/2008

Lene Knuth

EXCL 1. vinder

 Brugs Klasse Hanner
 Åens Mads DK15655/2007

Erik Petersen

EXCL. 1. vinder BHK1 Bedste han

 Junior klasse Tæver
 Nakkehagens Bd Tilde DK01314/2010

Peter Eliasen

EXCL 1. vinder

 Østjyllands Pc Blondie DK15551/2011

Jørgen Andersen

KIB

 Brugsklasse Tæver
 Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008

Erik Petersen

EXCL 1. vinder BTK1 CK Cert BIR



 
BIR & Bedste han                                                                                       BIR

Irsk setter
Dommer Jens Martin Hansen

 Junior klasse hanner
 Mårups Cato DK13100/2011

Per Pedersen

EXCL 1. vinder CK BIK1 BIM
 Brugs Klasse Hanner
 Mårups Messi DK02213/2007

Per Pedersen

EXCL 1. vinder BIK2

 Junior Klasse Tæver
 Skovlykkes Trisse DK09436/2011

 Helge Knudsen

EXCL 1. vinder CK

 Åben klasse Tæver
 Qgaia DK17243/2009

Lene Gram-Hansen

EXCL 1. vinder CK

 Qia DK17245/2009

Lene Gram-Hansen

Very Good 3. vinder

 Højfyns Bella DK07989/2009

Laila Thomsen

Sufficient

 Rosa DK11465/2009

Ulrik Kjærgaard

EXCL 2. vinder

 Brugsklasse Tæver
 Bomstærk Liva-E DK08572/2008

Susanne & Jan Carlsen

EXCL 1. vinder BIK2 CK CERT

 Champion klasse Tæver
 Erica DK11463/2009

Ukrik Kjærsgaard

EXCL 1. vinder BIK1 CK BIR




Pokalvindere

Breton
Dommer Knud Viggo Jensen

 Hvalpe Klasse Tæver

 Emma DK18773/2011

Peter Troel Fenger SL
 Junior klasse hanner

 Cheick DK12330/2011

Ida Eiersted  Very Good 1. vinder

 Aulumboens F-Bobby DK09101/2011

Peter Rebsdorf Good

 Aulumboens Gambler DK12819/2011

Kurt Kjærsgaard Very Good 2. vinder

 Aulumboens Gismo DK12818/2011

Jan Nielsen Good

 Bindesbøl Ciro DK15196/2011

Jørgen Bach Larsen Good
 Åben Klasse Hanner
 Østfyns Kingo  DK17956/2010

Mogens Andersen 

EXCL 1. vinder BIK1 CK  BIR

 Østfyns Kado DK17957/2010

Anne Gry Nielsen

Very Good 2. vinder

 Stevnsåens Chablis DK10372/2008

Claus Kirkegaard Rasmussen

Good

 Brugs Klasse Hanner
 Midtvejs Loke DK 23295/2009

Karsten Hinnerup

EXCL 1. vinder BIK2

 Gribskovens Cæcar DK21497/2008

John Hjernø

Very Good 2. vinder

 Stevnsåens Valde DK 07774/2006

Poul Vestervang

Very Good 3. vinder

 Junior Klasse Tæver
 Emma DK 04324/2011

Marianne Olesen 

Very Good 1. vinder

 Aulumboens Frederikke Mynde DK09102/2011

Henrik Bro

Disqualified

 Aulumboens Fie DK09105/2011

Jan Nielsen

Good

 Åben klasse Tæver
 Midtvejs Lutece DK23293//2009

Peter Gam

EXCL 1. vinder BIK2

 Stevnsåens Jackie B DK11211/2009

Dorthe Spanggaard

Very Good 3. vinder

 Pil DK 07450/2008

Viggo Bjørn Bøllingtoft

Very Good 4. vinder

 Stenhøj Ragna DK15939/2010

Aage Stenhøj Jørgensen

Good

 Coco DK 09846/2007

Karin Krüger

EXCL 2. vinder BIK3

 Gribskoovens Dagmar DK 97226/2010

Rasmus Sorgenfri Friiis Fredriksen

Very Good

 Brugsklasse Tæver
 Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008

Jan Nielsen

EXCL 1. Vinder CK BIK1 Cert BIM

 Stenhøj Ronja DK15937/2010

Aage Stenhøj Jørgensen

Very Good 3. vinder

 Fønsvigs Debit DK 06794/2009

Torben Andreasen

Very Good 2. vinder



BIR & BIM

Engelsk setter
Dommer Jane Mortensen

 Junior klasse hanner
 Bjerndrups Ask DK06378/2011 Niels Holger Lykke EXCL 1. vinder
 Heegårds Z. Saga DK03850/2011 Lars Tofte Nielsen Very Good
 Åbenlasse Hanner
 Emmerik Du Mas Déyraud DK18491/2009

Valdemar Larsen

Very Good

 Lammefjordens Monty DK 15618/2010

Anders Warming

EXCL 1. vinder

 Heegårds X Zeus DK10360/2008

Søren Rydahl Christensen

VeEry Good 3. vinder

 Østkystens Vincent DK24273/2008

Jan Fabech

Very Good 4. vinder

 Senjas Platine

Asger Stein

EXCL 2. vinder

 Brugs Klasse Hanner
 Bjerndrups Birk DK DK11216/2009

Peer Clausen

EXCL 1. vinder CK BHK1 Cert BIR *

 Stærkærs R-Ling DK17725/2008

Søren Stærkær

EXCL 2. vinder BIK2 Res. Cert

 Riddersporens Mike DK03428/2012

Henrik Bennedsen

Very Good 3. vinder

 Junior Klasse Tæver
 Storåens Effi DK10785/2011

Flemming & Thomas Østrgaard

Very Good 3. vinder

 Midtfyns Molly DK01774/2011

Anders Warming

EXCL 2. vinder

 Heegårds Z. Freja DK03848/2011

Jørgen Heegård Nielsen

EXCL 1. vinder CK

 Åben klasse Tæver
 Järvämeen Emilia DK 08187/2011

Mette Kühl

EXCL 1. vinder CK BIK3

 Kaya DK07747/2011

Jan Ulrik Knaack Nielsen

EXCL 2. vinder CK BIK4

 Røsnæs Happy Hour DK17341/2008

Karin Krüger

EXCL 4. vinder 

 Tobølbjergs Sally

Jørn Morthorst

EXCL 3. vinder

 Brugsklasse Tæver
 Nordvestjydens Emmi DK04532/2010

Helge Rødebro Pedersen

Very Good

 Tobølbjergs Colombine DK18216/2007

 Allan Nissen

Very Good

 Lammefjordens Chila DK15617/2010

Egon Dynesen

EXCL 3. vinder

 Natasja DK00510/2008

Martin Clausen

 EXCL 1. vinder CK BIK1 CERT BIM*

 Nordvestjydens Emma-Lou DK04531/2010

Henning Jensen

EXCL 2. vinder  CK BIK2 Res. Cert

 Lammefjordens Lerche DK15615/201o

Asger Mogensen

EXCL 4. vinder



          
    *
Natsja - Ny Dansk Udstillings Champion & BIM                     * Bjerdrups Birk - Ny Dansk Udstillings Champion &BIR

TILLYKKE



Ny Dansk Jagtchampion
Tobølbjergs C. Sally
TILLYKKE


Syd Svenske Kennelklub Sverige  3.6 

Pointer

 Unghunde Klasse Tæver

 LN´s Pointmans Chanel

Laust Nørskov EXCL CK BIM


Østfold Fuglehundeklub Norge 10.6 

Gordon setter

 Junior Klasse Tæver

 Nymarken`s O`Dodo DK07980/2011

Michael Strømberg EXCL 3. vinder


Neumünster Tyskland 3.6

Pointer
Wolfgang Eickert, DE

 Brugs Klasse Tæver

 Matresse`s Wilma DK19087/2010

Jan Espersen V1 - DT.CH.VDH - CAC - CACIB


DKK Aalborg 26-27.5

Irsk  Setter
Jens Martin  Hansen

 Brugs Klasse Tæver

 Erica 11463/2009

Ulrik Kjærsgaard EXCL 1. vinder CK CERT
Udstillingschampion


Erica og Ulrik
Ny Dansk Udstillingschampion
TILLYKKE

Engelsk  Setter
Antatoli Zhok

 Hvalpe Klasse Tæver

 Tobølbjergs H Fenena DK16137/2011

Marianne Weichenfelt Lóvende
 Champion Klasse Hanner

 Set´s Rigde Delivering the Dream

Tony Bergstrøm EXCL  1 BKK,  CK BIR


Fellesudstillingen FKF  Øvrevoll Galoppbane Oslo Norge.5

Engelsk  Setter

 Åben klasse Hanner

 Østkystens Frey

Vidar Antonsen  EXCL  2 BKK,  CK 

Gordon Setter

 Unghundeklasse Hanner

 Åens Xplosion DK18130/2010

Frode Hermansen EXCL 1. vinder

 Åens II Vasak DK17334/2010

Therese Schrøder EXCL 3. vinder

 Åens II Yes SE59866/2011

Helene Stensby EXCL 2. vinder
 Åben klasse Tæver

 Åens Small DK16938/2009

Helle Thode VG
 Bruksklasse Tæver

 Åens Gina DK09374/2006

Morten Kvolseth EXCL 1. vinder BIK1 CK CERT.
Bedste Jaktpræmierte *


* Åens Gina Norsk Udstillingschampiom (arkivfoto)
TILLYKKE


DKK  Roskilde 6.5

Pointer
Dommer Trygve Heyerdal

 Brugsklasse Klasse Tæver

 Fleur Des Rousses De La Combe DK 15362/2010

Villy Lovén Very Good


DKK  Roskilde 5.5

Pointer
Dommer Hans Van den Berg Holland

 Brugsklasse Klasse Tæver

 Fleur Des Rousses De La Combe DK 15362/2010

Villy Lovén Very Good


DGSK  Røde Kro 29.3

Gordon  setter
Dommer Marianne Weichenfelt

 Hvalpe Klasse Tæver

 Øsrjyllands Pc Zoya DK15552/2011

Morten Helbrandt Lovende
 Junior klasse hanner

 Åens II Yes SE59666/2011

Helene Stensby KIB

 Nymarkens Ozzy DK 07976/2011

Johnny Streit VG

 Åens II Ypperli 00912/2011

Camilla Brettmo Berggren EXCL 1. vinder
 Mellem Klasse Hanner
 Højtoftegaards U Outlaw DK08955/2010

Linda Pedersen

EXCL 4. vinder

 Nørre Løgums Esan DK11262/2010

Orla Sloth Andersen

EXCL 3. vinder

 Åens Unno DK08869/2010

Bjarne Pedersen

EXCL 1. vinder BIK3 CK

 Stegg S56859/2010

Kent Stenson

EXCL 2. vinder

 Åben Klasse Hanner
 

 

 
 Brugs Klasse Hanner
 Åens Mads DK15655/2007

Erik Petersen

EXCL 2. vinder CK res. Cert BIK4

 Åshøjdens Uzzi S22462/2009

Anders Kolmodin

EXCL 1. vinder BIK1 CK CERTt BIM

 Champion Klasse Hanner
 Åens Fenris 09590/2006

Preben Pedersen

EXCL 1. vinder CK BIK2

 Juniorklasse Tæver
 Nakkehagens Bd Tilde DK01314/2011

Peter Eliasen

EXCL 1. vinder

 Buskogens Dtt Daysy NO30244/12

Thomas Svensson

EXCL 2. vinder

 Åben klasse Tæver
 Avalonians Buffy SE17948/2010

Helene Stensby

EXCL 1. vinder BIK1 CK BIR

 Hardhausen Cara NNO95797/2010  

EXCL 2. vinder

 Brugsklasse Tæver
 Vinterdalens Tillaaens DK20740/2008

Erik Petersen

EXCL. 1. vinder CK CERT

 Mountainers Eya S27493/2006

Helene Stensby

EXCL

 Avalonians Beisla SE17950/2010

Chalotte Holst

EXCL 3. vinder

 Little Lady von Rosenhof DK14747/2010

Morten Holm

EXCL 4. vinder

 Terrismäen Capri 28904

Harri Heino

EXCL 2. vinder

 Opendoras Gulla 10191/2005

Asgeir Pall Juliusson

VG



BIR & BIM


DISK 30.3 Holbæk

Irsk setter
Dommer H P Clausen

 Åbenklasse hanner

 Super Mac N076699/2008

Villy Howden Norge EXCL 1. vinder

 Kim N07697/2008

Ole Edvardsen Norge EXCL 2. vinder
 Brugsklasse hanner
 Mårups Messi DK02213/2007

Per Pedersen

ECXL 1. vinder BIK 1 CK Cert BIM

 Fuzzy DK19093/2007

Vivian Lund

EXCL 2. vinder

 Erin Vom Kapellenpfad DK00147/2011

Jan Justesen

VG 3.vinder

 Vorrehøjs Gyros DK16309/2010

Jørgen Jensen

VG 4. vinder

 Kiwi Line´s Citrus DK23647/2007

Jan Lorentsen

Good

 Juniorklasse Tæver
 Chikadee´s Flavour Of The Season DK20969/2010

Karina Mossin Langgaard

VG 1. vinder

 Åben Klasse Tæver
 Steinfossens Na-Kari N034784/2009

Villy Howden Norge

EXCL 2. vinder

 Rastorps Fuxola SE33886/2007

Mayvor Jonsson Sverige

EXCL 1. vinder BIK3  CK

 Brugsklasse Tæver
 Bomstærk Liva DK08572/2008

Susanne Carlsen

EXCL. 2. vinder CK. Res.Cert

 Erica DK11463/2009

Ulrik Kjærsgaard

EXCL. 1. vinder BIK1 CK Cert BIR

 Rød/Hvid Åben kl. Hanhund

 Alvertoppens Emil N52117/2010

Ole Edvardsen Norge EXCL.1. vinder CK. BIR



BIR - BIM & BIR


DKK Fredericia 12.2

Pointer
Dommer Gert Christensen

 Juniorklasse hanner

 Edward 19447/2011

Fredrik Staunskær Bråten ESXL 1. vinder BIK1 CK BIR
 Brugsklasse hanner
 Metrinelunds Olfert 10298/2008

Svend Buchhave

EXCL 2. vinder BIK2 Cert

 Juniorklasse Tæver
 Matresse´s Wilma 19087/2010

Jan Espersen

EXCL 1. vinder BIK1 CK BIM

Irsk setter
Dommer Gert Christensen

 Præmieringer haves ikke    

Breton
Dommer Marie Nylander

 Hvalpe Klasse hanner
 Cadeau Báti 11317/2011

Pernille Hansen

SL Bedste hvalp

 Åben Klasse hanner
 Facco de la Malbirado 02637/2011

Jens Hansen

VG 1. vinder

 Brugs Klasse hanner
 Midtvej Loke 23295/2009

Carsten Hinnerup

EXCL 1.vinder BIK1 CK Cert BIR

 Mellem Klasse tæver
 Aulumboens Dee Baily 10139/2010

Jens Schumacher

VG 1. vinder

Gordon setter
Dommer Gert Christensen

 Junior Klasse hanner
 Kamikazw Gordonkowy Zakatek 110972011

Joanna Knapik

VG 1. vinder

Engelsk setter
Dommer Gert Christensen

 Åben Klasse hanner
 Emmerik Du Mas D´eyraud 18491/2009

Valdemar Larsen

VG 1. vinder

 Championklasse hanner    
 Set´r Rigde´s Delivering the Dream 10284/2010

Tony Bergstrøm

EXCL 1. vinder BIK1 CK CACIB BIR

 Foranlediget af de mange spørgsmål om hvorledes ovenstående hund kan blive Champion uden markprøvepræmiering, kan det oplyses, at der 
 ikke er tale om et Dansk Championat !


Vinterudstilling 5 Engelske Klubber Fredriks 11.2


Best in Show 1- 4 

Irsk setter
Dommer Ivar Tang

 Hvalpeklasse

 Mårups Cato 131200/2011

Per Pedersen

SL 1. vinder

 Skovlykkes Tongo 09442/2011

Niels Sværborg

SL 2. vinder

 Åben klasse hanner
 Leonsjøens Bobby 185/2010

Dan Rasmussen

VG 1. vinder

 Brugklasse hanner
 Yobbos Calle 10369/2009

Christina Bak

Good

 Mårups Messi 02213/2007

Per Pedersen

EXCL 1.vinder BIK1 CK CERT BIR
BIS ... Best in Show

 Brugsklasse tæver
 Erica 11463/2009

Ulrik Kjærsgård

EXCL 1. vinder




BEST IN SHOW
 Mårups Messi ved Per Pedersen

Engelsk  setter
Dommer Ivar Tang

 Åben klasse hanner
 Drongstrup D Pepper 09468/2010 Lars Drongstrup VG 1. vinder
 Drongstrup D Felix 09463/2010 Tonny Nygård VG 2. vinder
 Brugsklasse hanner
 Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygård EXCL 1. vinder BIK1 Cert  BIM
 Bjerndrups Birk 11216/2009 Peer Clausen EXCL 2. vinder BIK2 Res. Cert.
 Senja´s Q Winston 14924/2010 Erik Esmann VG 3. vinder
 Åben Klasse tæver
 Drongstrups D Sasja 09462/2010 Lars Drongstrup VG 1. vinder
 Brugsklasse tæver
 Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen EXCL 1. vinder BIK1 Cert BIR BIS4
 Zalza 03643/2011 Øystein Grandorf VG 2. vinder



BIR Engelsk setter Martallens Iasy ved Erling Clausen
 (ført af Line Clausen)

NY DOBBELTCHAMPION 
og hermed er Martallens Iasy
Dansk Brugschampion
Dansk Jagtchampion
Svensk Jagtchampion
Dansk Udstillingschampion
Svensk Udstillingschampion
TILLYKKE

Gordon  setter
Dommer Ivar Tang

 Juniorklasse hanner
 Nymarkens Ozzy 07976/2011 Johnny Streit VG  1. vinder
 Nakkehagens BD Uno 01313/2010 Lene Carstens Good
 Mellemklasse hanner
 Højtoftegaards U Outlaw 08955/2010 Linda Pedersen Good
 Åben Klasse hanner
 Åens Unno 15655/2010 Bjarne Pedersen Good
 Brugsklasse hanner
 Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen EXCL 1. vinder BIK1 Cert BIR BIS3



BIR Gordon setter Åens Mads ved Erik petersen

Pointer
Dommer Ivar Tang

 Brugsklasse hanner
 UG´s Prince 01581/2008 Christian Johansen VG 1. vinder    BIK3
 Astrups Feigther 04120/2009 Alex Nissen EXCL 1. vinder BIK1 Cert BIR
 Zico 17999/2007 Laust Nørskov EXCL 2. vinder BIK2 Res. Cert
 Åben Klasse tæver
 Astrups Asti 04119/2009 Anne Marie Skov Good
 LN´s Pointmann Chanel 13791/2010 Laust Nørskov EXCL 2. vinder
 Donna 20354/2010 Anne B Hansen EXCL 1. vinder



BIR Pointer Astrups Feigther ved Alex Nissen

Breton
Dommer Poul Valdemar Nielsen

 Åben Klasse hanner
 Facco de la Malbirado 02637/2011 Jens Hansen VG 4. vinder
 Djack 11426/2008 Oluf Søndergaard EXCL 1. viinder
 Aulumboens Cliff 17701/2009 Anne Kristensen EXCL 2. vinder
 Frei 07345/2010 Flemming Christensen EXCL 3. vinder
 Brugsklasse hanner
 Gribskovens Cæcar  21497/2008 John Hjernø EXCK 1. vinder BIK1 Cert BIR BIS2
 Midtvejs Zidane 11659/2009 Allan Folmer Hansen EXCL 2. vinder BIK2
 Mellemklasse tæver
 Aulumboens E Cleo 14541/2010 Birger Boutrup Good
  Åben Klasse tæver    
 Lucca 03704/2009 Jørn Christiansen EXCL 1. vinder BIK1 CK BIM
 Aulumboens Dee Bailey 10139/2009 Jens Schumacher Good
 Midtvejs Vega 11658/2009 Henning Bundgaard Good
 Grand Uniq Katla 07154/2010 Hans-Henrik Grand EXCL 2. vinder
 Brugsklasse tæver
  Aulumboens Becky 2113/2008 Anni Hansen VG 1. vinder



BIR Breton Gribskovens Cæsar ved John Hjernø

RETUR MENU