2014

Resultater Udstilling 



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark


Dansk Breton Klubs udstilling  Mou 10.08.2014

Dommer Marie Nylander, Sverige

Juniorklasse - Hanhund    
DK06101/2013 Elling Å's K.Charlie Preben Schmidt EXCL 2.V
DK12393/2013 Dixon Thomas Rebsdorf VG.
DK06104/2013 Elling Å's Kado Mikael Birklykke VG. 4.V
DK12518/2013 Sallingboens Marquir Flemming Knudsen Good
DK10252/2013 Ganim Flemming Knudsen VG.
DK05770/2013 Cadeau Filou Peter Jensen EXCL 1.V CK BK BIR
DK06102/2013 Elling Å's Kessler Erik Jacobsen VG. 3.V
Åben klasse - Hanhund    
DK05773/2013 Cadeau Jeton f. Jens Ole Nielsen EXCL 1.V
DK12171/2014 Inouk De L'ardour Jens Ole Nielsen Good
DK05846/2012 Sigurd Daimi Frederiksen VG 2.V
Brugsklasse - Hanhund    
DK09469/2010 Engbjergvejs Fanch Asger Bak VG. 2.V
DK11869/2012 Taco Keld Sørensen Good
DK06011/2013 Strandbys Anoq Jan & Winnie Larsen VG. 3.V
DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Anni & Jens Hansen EXCL.1.V
Juniorklasse - Tæver    
DK06105/2013 Elling Å's Kulla Ole Jacobsen VG.
DK03298/2013 Grand's Uniq Ina-Peanuts Anders Pedersen VG.
DK10705/2013 Aulumboens Iska Jane Schumacher Good
DK10253/2013 Tess Leo Eriksen VG 4.V
DK12396/2013 Dudi Benny Kuhlmann EXCL 2.V
DK06012/2013 Strandbys Abby Anni & Jens Hansen EXCL.3.V
DK10255/2013 Stacey Thomas Klit EXCL.1.V CK BK2
Åben klasse - Tæver    
DK10354/2012 Grand's Uniq Fanny Hans Henrik & Birgitte Grand VG. 3.V
DK19353/2012 Vestenvindens Figga Henrik Brækstrøm Lauritsen VG. 2.V
DK05849/2012 Sofie Peter Thorvald Hansen VG. 4.V
DK11871/2012 Tenna Jeanette Lauridsen Disq.
DK05774/2013 Cadeau Gamine Pernille Hansen EXCL.1.V
DK07153/2010 Grand's Uniq Hekla Jens Hvass VG.
Brugsklasse - Tæver    
DK11872/2012 Tessa Ole Larsen Good
DK06317/2012 Engbjergvejs Hekla Ole Pedersen VG.2.V
DK11423/2008 Dixi Asger Bak EXCL 1.V CK CERT.BIK BIM

 

Bir og Bim

 

DGSK'S klubweekend Nibe 09.08.2014

Dommer Marianne Weichenfeld

Baby klasse - Hanhund    
DK07092/2014 Røsnæs Idol Ole Frank Lovende
Hvalpeklasse - Hanhund    
NO32784/2014 Åens Hr. Whitefoot Erik Petersen Særdeles lovende - bedste hvalp
Hvalpeklasse - Tæver    
NO32787/2014 Åens H. Lanka Dorte Kjærsgaard Særdeles lovende
Mellemklasse - Hanhund    
DK09501/2013 Nørre Løgum's Falcon Christina Lund Jensen Good
DK16890/2012 Åmosens Dexter Af 5 Maj 07 Niels Otto Haldrup Good
Åbenklasse - Hanhund    
DK15963/2011 Glavaris Dv Diezel John Bak EXCL.1.V
Brugsklasse - Hanhund    
DK06837/2012 Vajskær Balic Lorenz Clemmesen EXCL.
DK01315/2013 Lyngmosegaard's Gismo Ole Frank EXCL.
DK07977/2011 Nymarken's Oban Aslan Peter Jensen EXCL CK.4.BHK
DK13345/2012 Øens Agaton Verdi Af 5 Maj 07 Torben Schulz Jensen EXCL.
DK18253/2011 Nakkehages Bf Walter Preben Pedersen EXCL.CK 3.BHK
DK11957/2011 Vajskær Abidal Robert Paulsen VG.
DK06836/2012 Vajskær Basco-Brormand Erik Nielsen & Dorte Lystrup Larsen EXCL.CK.2.BHK
DK10555/2010 Blacksetter Aldo Ole Halberg EXCL.CK.1.BHK CERT.BIR
Juniorklasse - Tæver    
DK08027/2013 Troldmarkens IceQ Af 5 Maj Christina Bak EXCL.2.V
DK09134/2013 Åens C. Leica Erik Petersen EXCL.1.V
Brugsklasse - Tæver    
DK01314/2011 Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen EXCL.CK1.BTK CERT BIM
DK01367/2009 Østjylland's Pb Freja Rasmus Bak EXCL.3.V
DK00916/2011 Åens Ydine Bent Simonsen/Anke Gerdes EXCL.CK2.BTK
DK02888/2012 Østjylland's TT Tanni Henrik Gejl Christensen EXCL.4.V.
 

BIM OG BIR

 

FJD Udstilling Vissenbjerg 15.06.2014

Gordon Setter

Dommer H.P.Clausen

Juniorklasse - Hanhund    
DK08022/2013 Troldmarkens Ilova af 5.maj 07 Robert Paulsen EXCL 1.V + Pokal
Åben klasse - Hanhund    
DK02891/2012  Østjylland's TT Satchmo Lene Knuth   VG 1.V + pokal
Brugsklasse - Hanhund    
DK19259/2008 Æblevangen Don Carlos Lene Knuth EXCL.3.V
DK18128/2010 Åens Xcobar René Madsen VG
DK11957/2011 Vajskær Abidal Robert Paulsen EXCL 1.V CK Cert. 1.BHK BIR + Pokal
DK06836/2012 Vajskær Basco-Brormand Dorte Lystrup & Erik Nielsen   VG 4.V + P
DK06837/2012 Vajskær Balic Lorentz Clemmesen EXCL 2.V CK 2.BHK
Brugsklasse - Tæver    
DK01314/2011 Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen EXCL 1.V + Pokal

Pointer

Dommer Erik Petersen

Juniorklasse - Hanhund    
DK07588/2013 Astrups Basse Anne Marie Skov EXCL.1.V
DK02328/2014 Franchannas Pointer Albert Henriette Bjørnholt Schou
Anna Katarina Larsdottir Gren
VG
DK15343/2013 Bendt´s Hunter Sten Bendt Good
Åben klasse - Hanhund    
DK13714/2012 Ug´s Eddy Arne Larsen EXCL 1.V CK BIK1  BIR
DK13298/2011 Matresses Ask   VG
Brugsklasse - Hanhund    
DK02938/2012 Villestoftes Ponto  Elsebeth Lovén EXCL 1.V
DK11272/2012 Boelsgaards A Didrik Allan Diederichsen VG 4.V
DK02941/2012 Villestoftes Kvist Anne-Marie Larsen EXCL.2.V
DK18061/2012 Villestoftes Victor Niels Holger Lykke EXCL.3.V
Juniorklasse - Tæver    
DK00653/2013 Horndrups Tiwa  Arne Jacobsen Good
Åben klasse - Tæver    
DK16802/2012 Nille   VG 3.V
DK13304/2012 Matresses Mille Freddy Brixen  EXCL1.V CK BIK1 BIM
DK14970/2012 Matresses E Alma Andreas Riis VG 2.V
Brugsklasse - Tæver    

DK18058/2011 Villestoftes Asta

Anne-Marie Larsen EXCL.2.V

DK15499/2011 Spurvfugldalens Olivia

Søren Møller Jensen  EXCL 1.V CK Cert BIK2*
 

 

Ny Eksteriørchampion
Spurvfugldalens Olivia

Ejer Søren Møller Jensen
TILLYKKE

 

Pokalvinderne

 

Engelsk Setter

Dommer H.P. Clausen

Brugsklasse - Hanhund    
DK06611/2012 Vitus Henning Klokker EXCL.
DK06383/2011 Bjerndrups Messi Thorbjørn Riis VG
DK05366/2012 Østkysten's Maldini Poul Rasmussen EXCL.
DK16130/2011 Tobølbjergs Hunt Allan Bredsgaard EXCL. 2.V CK  Res.cert.    BIK 3.
DK03678/2012 Harmattan Jens Aage Madsen Good
DK16243/2012 Mac Persson's Max Anton Dahl VG
DK06378/2011Bjerndrups Ask Niels Holger Lykke EXCL. 1.V CK Cert. BIK 2
DK09643/2013 Martallens King Kurt Jensen VG
DK09468/2010 Drongstups D.Pepper Lars Drongstup EXCL. 4.V CK

DK05547/2012 Heegaards Granit

Ove Madsen VG
DK10784/2011 Storåens Eddie Jane Mortensen EXCL 3.V CK BIK 4.
Championklasse - Hanhund    
DK11216/2009 Bjerndrups Birk    Peer Clausen EXCL 1.V CK BIK 1 BIM 
Juniorklasse - Tæver    
DK06496/2013 Maclau Grums Jørgen Clausen EXCL 3.V
DK09830/2013 Heegårds Laika Jørgen Heegaard Good
DK09833/2013 Heegård Sivah Kurt Kjærsgaard Very good 4.V
DK06494/2013 Maclau Girl Martin Clausen EXCL 2.V
DK06498/2013 Maclau Gaisha Hanne Theilgaard EXCL.1.V
Brugsklasse - Tæver    

DK06612/2012 Sus

Ove Jensen Good

DK20214/2011 Nordvestjyden’s Gaga

Leif Andersen EXCL 2.V CK Res. cert

DK16136/2011 Tobølbjergs Hetja

Allan Nissen EXCL.

DK15615/2010 Lammefjorden’s Lerche

Asger Mogensen EXCL.

DK15617/2010 Lammefjorden’s Chila

Egon Dynesen EXCL.

DK08187/2011 Järviämeen Emilia 

Mette Kühl EXCL 1.V CK  Cert. BIK 1 BIR 

SE39881/2010 Giddes H. Rype

Morten Petersen EXCL 3.V

DK12073/2012 Bjerndrups Tessa

Anders Nielsen EXCL.4.V
 

          

BIR OG BIM

 

Irsk Setter

Dommer Gert Christensen

Juniorklasse - Hanhund    
DK01436/2013 Settermosens Bill Helge Knudsen VG 1.V
Brugsklasse - Hanhund    
DK13101/2011 Mårups Storm Søren Godtliebsen EXCL.CK 1.V
DK04277/2013 Red Garlic Red Pepper Brian Hinge Krog VG.4.V
DK10649/2013 Kiwi Lines Peber Lene Knudsen EXCL.CK 2 .V
DK10369/2009 Yobbos Calle Christina Bak VG. 3.V
Championklasse - Hanhund    

DK02213/2007 Mårups Messi

Per Pedersen EXCL.1.V CK BIR

Åben klasse - Tæver

   

DK15065/2012 Norlands Guidens Top Speed

  EXCL.2.V

DK17245/2009 Qia

Lene Gram Hansen VG 3.V

DK17245/2009 Qgaia

Lene Gram Hansen EXCL.1.V CK BIK2

Brugsklasse - Tæver

   

DK07988/2009 Højfyns Bella

John Skovager Larsen VG 3.V

DK03589/2010 Kragredens Maggi

Kent Madsen/fører: Christina Bak EXCL.1.V.CK BIK1 Cert.BIM*

DK16870/2008 Freja

Per Christophersen EXCL.2.V

 

NY CHAMPION

Krageredens Maggi DK03589/2010

Ejer Kent Madsen/Fører Christina Bak

TILLYKKE

Breton

Dommer Winnie B. Larsen

Juniorklasse - Hanhund    
DK12393/2013 Dixon Thomas Rebsdorf Very good 2.v
DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Anni og Jens Hansen

Very good 3.v

DK 10251/2013 Kenzo Cody Vinding Excl.1.v
Åben klasse - Hanhund    
DK17957/2010 Østfyns Kado Anne Gry Nielsen Very good
DK00158/2012 Aulumboens Hugin Niels Holger Busk Ritter Good
DK11309/2012 Pluto Jørgen Jensen Very good 2.v
Brugsklasse - Hanhund    
DK12822/2011 Aulumboens Garry Søren Pedersen Very good 2.v
DK17962/2011 Zantos Bjarne Nørhave Very good 3.v
DK07744/2006 Stevnsåen's Valde Poul Vestervang Excl.* 1.v+CK+Certifikat+BIM
Juniorklasse - Tæve    

DK11480/2013 Engbjergvejs Ida

Morten F.Larsen Good

DK12396/2013 Dudi

Benny Kuhlmann Excl. 1.v

DK10253/2013 Tess

Leo Eriksen Excl. 2.v

DK10705/2013 Aulumboens Iska

Jens Schumacher, Jan Nielsen Very good 3.v

DK11484/2013 Engbjergvejs Inka

Jesper F. Larsen Good

Åben klasse - Tæve

   

DK11305/2012 Candace

Gert Frøslev Excl. 2.v

DK20497/2012 Gribskovens Brie

Kurt Frederiksen Very good 4.v

DK20496/2012 Gribskovens Nugga

Lena Sundstrøm Very good 3.v
DK11304/2012 Loulou Allan Gregersen Good
DK20500/2012 Gribskovens Chilli Marianne Olesen Very good
DK14541/2010 Aulumboens Cleo Birger Boutrup Excl. 1.v+CK+BIR
Brugsklasse - Tæve    
DK04324/2011 Emma Marianne Olesen KIP
DK12817/2011 Aulumboens G-Peanut Jan Nielsen Excl.2.v
DK06317/2012 Engbjergvejs Hekla Ole Pedersen Excl.1.v

 

BIM OG BIR

 

NY UDSTILLINGSCHAMPION
Stevnsåen's Valde
DK07744/2006
Poul Vestervang
TILLYKKE


Dansk Irsk Setter klub Stenstrup 28.03.2014

Dommer Erik Petersen

Juniorklasse - Hanhund    
DK01435/2013 Settermosen Baffin Frank Krøyer VG 1.V
Åben klasse - Hanhund    
DK10647/2012 Kiwi Line's Sveske Jan Lorentsen EXCL. 1.V
Brugs klasse - Hanhund    
DK03427/2012 Red Calic's Red Onion Mix Ole Emde Schmidt EXCL.
DK10649/2012 Kiwi Line's Peber Lene Knudsen EXCL.4 .V
VDH-DISZ10218 Armani Wom Westmünsterland Edeltraud Boeing EXCL.
DK10369/2012 Yobbo's Calle Christina Bak EXCL.2.V CK
S10701/2007 Kaselyckans Eskorte Thomas Oden EXCL.
DK13101/2011 Mårups Storm Søren Gottfredsen EXCL.1.V CK1 BHK CERT BIM
NO36829/2010 Søndenåhaugen's Affi Villy Howden EXCL.3.V
Junior klasse - Tæver    

SE45019/2013 Working Gundogs Blomma

Thomas Oden VG.1.V
DK01441/2013 Settermosen Baja Hans Ole Kragh VG.2.V

Åben klasse - Tæver

   

NO48530/12 Quidina's E-Garlic Escargo

Villy Howden EXCL.3.V CK

DK03257/2012 Vorrehøjs Henna

Flemming Jensen EXCL.1.V CK 1BTK BIR

SE22104/2011 Red Garlic's Sancerre

Villy Howden EXCL.2.V CK

DK03589/2010 Krageredens Maggie

Kent Madsen EXCL.1.V CK CERT
 

DKK Udstilling Fredericia 8.2

Pointer 
Dommer Jens Martin Hansen

0822 DK00347/2012 Edward H Frederik Staunskær 
Bråthen
Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR  
0823 DK02941/2012 Villestofte's Kvist H Gunnar Larsen Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK CERT R.CACIB  
0824 DK13301/2011 Matresse's Bertha T Jan Espersen Exc.ÅK Plac.1

 

Irsk setter
Dommer Jens Martin Hansen

0791 SE 52236/2012 Touchwind Ronald Weasly H Nina Saariniemi VG.MK Plac.1
0796 DK07977/2012 Chikadee's Hazel Might Be 4 You T Nana Strüwing, 
Camilla Strüwing
Exc.MK Plac.2
0797 S 64477/2007 Touchwind Quality Not Quantity T Nina Saariniemi G.ÅK
0798 S 26745/2005 Touchwind Millenium Falcon T Sandra Magnusson Exc.ÅK Plac.1
0799 DK14666/2008 Dubliner Mac Adamia T Nana Strüwing, 
Camilla Strüwing
Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

Gordon setter
Dommer Jens Martin Hansen

0839 SE 44292/2012 Sunny Prides Nightcap H Lisbeth Warmboe Exc.MK Plac.1 CK 2.BHK R.CACIB
0840 SE 25464/2010 Sansetters Roover H Maria Sannevi Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR
0841 DK11097/2011 Kamikaze Gordonkowy Zakatek H Joanna Knapik G.ÅK
0843 SE 25461/2010 Sansetters Rusher T Maria I Sannevi Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

Engelske Racer Vinterudstilling Fredriks 7.2

Pointer 
Dommer Gunnar Jensen

 Åben Tæver
 Matresses Bertha DK13301/2001

Jan Espersen

EXCL 1. vinder
 Brugsklasse Tæver
 Myra DK00654/2013

Jens Bang

G
 Boelsgaards A Trille DK11268/2012

Henning Jensen

VG 2. vinder
 Spurvfugldalens Olivia DK15499/2011

Søren Møller Jensen

EXCL 1. vinder CK BIKK1 Cert BIR BIS4
 

Breton
Dommer Poul Valdemar Nielsen

 Hvalpeklasse Han
 Dixon DK12393/2013

Thomas Rebsdorf

SL Bedste Hvalp
 Dolph DK12395/2013

Brian Skøtt Gram

Disq
 Hvalpe klasse Tæve
 Aulumboens Iska DK10705/2013

Jens Schumacher

L
 Brugsklasse Hanhund
 Stevnsåens E Calé DK09597/2012

Michael Schrøder Jensen

VG 2. vinder
 Balou DK08745/2011

Peter Strandgaard Rasmussen

EXCL 1. vinder
 Juniorklasse Tæver
 Cadeau Gamine DK05774/2013

Pernille Hansen

EXCL 1. vinder
 Gribskovens Nugge DK20496/2012

Jan Sundstrøm

EXCL 2 vinder
 Åben Tæver
 Grand´s Uniq Fanny DK10354/2012

Hans-Henrik Grand

EXCL 1. vinder

Gordon setter
Dommer Gunnar Jensen

 Hvalpeklasse Tæver
 Åens C Leica DK09134/2013 

Erik Petersen

 Særdeles Lovende / Bedste hvalp

 Åben klasse Hanhund
 Kamikaze Gordomkowi Zakatek DK11097/2011

Jonna Knapik

EXCL 2. vinder
 Blacksetter Aslan DK10531/2010

Jan Andre Aasmoen

EXCL 1. vinder CK BIK1 BIR BIS
 Mellemklasse Tæver
 Vajskærs B Sasja DK06843/2007

Christian Berthelsen

G
 Brugsklasse Tæver
 Æblevangens Breezer DK18890/2007

Christina & John Bak

VG 1. vinder

 Åens Penni DK

Bjarne Kleis

VG 2. vinder

Irsk setter
Dommer Marianne Weichenfelt

 Hvalpeklasse Tæver
 Bomstærk Gry G DK09938/2013

Erling Jørgensen

?

 Juniorklasse Hanhund
 Enzo DK13101/2013

Torsten Rasmussen

EXCL 1. vinder
 Mellemklasse Hanhund
 Kiwi Lines Peber Dk10649/2012

Lene Knudsen

VG 1. vinder
 Brugsklasse Hanhund
 Mårups Storm DK13101/2011

Søren Gorfredsen

EXCL 2. vinder CK BIK2 Res cert
 Mårups Cato dk13100/2011

Per Pedersen

EXCL 1. vinder CK BIK1 Cert BIR BIS2
 Ginkgo DK14462/2009

Alex Hermansen

EXCL
 Mårups Messi DK02213/2007

Per Pedersen

EXCL 1. vinder CK BIK1 BIR BIS2 *
 Yobbos Calle DKDK10369/2009

Christina Bak

EXCL 3. vinder BIK3 CK
 Juniorklasse Tæver
 Molly DKDK03120/2013

Erik Skårup Nielsen

EXCL  1. vinder

 Brugsklasse Tæver
 Krageredens Maggie DK03589/2010

Kent Madsen

EXCL 1. vinder CK BIK1 Cert BIM

 Vilslevs Kari DK19389/2011

Flemming Vilslev Knudsen

VG 2. vinder

 Champion Klasse Tæver
 Erica DK11463/ 2009

Kurt Kærsgaard

EXCL 1. vinder BIK2 CK


NY EKSTERIØRCHAMPION
Mårups Messi DK02213/2007
Per Pedersen
TILLYKKE

Engelsk setter
Dommer Jane Mortensen

 Brugs klasse hanner

 Bjerndrups Ask DK06378/2011

Niels Holger Lykke

EXCL 2. vinder CK

 Tobølbjergs Hunt DK16130/2011

Allan Bredsgaard

ECXL 1. vinder CK Cert BIK1 BIM

 Drongstrup D Pepper DK09468/2010

Lars Drongstrup

VG 3. vinder

 Hamlagrøs Purdey DK17465/2011

Ole Dahl Madsen

VG 4. vinder

 Bjerndrups Mikkel DK06382/2011

Jan Marinussen

VG

 Junior KlasseTæver

 Maclau G Celine DK06495/2013

H P Clausen

VG 1. vinder

 Brugs klasse tæver

Melgaards Q Whitney DK02345/2010

H P Clausen

EXCL 2. vinder CK

Nordvestjydens Ghita DK20212/2011

Ejgil Nicolaisen

VG 3. vinder

Järviämeen Emilia DK08187/2011

Mette Kühl

ECXL 1. vinder CK Cert BIK1 BIR


Best in Show 1-4