2015

Resultater Udstilling 



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark


Dansk Gordon Setter Klub's  udstilling ved Sorø 08.08.2015

Dommer Marina BengtssonMarina Bengtsson

Gordon Setter    
Åben klasse hanner    
DK06300/2013 Nakkehages BZ Milo Henrik Lind Very good
Brugsklasse hanner    
DK06304/2013 Nakkehages BZ Orkan Peter Eliasen Excl CK 2.BHK
DK19259/2008 Æblevangen Don Carlos Lene Knuth

Very good

DK08022/2013 Troldmarkens Ilova af 5.Maj 07 Lene Knuth Very good
DK16892/2012 Åmosens Gilbert Af 5.Maj 07 Lauge Larsen Excl.
DK15963/2011 Glavaris Dv Diezel Christina Bak Excl CK 1.BHK Cert BIR.
Åbenklasse tæver    
DK11349/2012 Jandra von Wersabe Anette Frandsen Good
NO01130/08 Buskogens Aak Trixi Thomas Svensen Good
Brugsklasse tæver    
NO30244/12 Buskogens Dtt Daisy Thomas Svensen Excl CK 3.BTK
DK06305/2013 Nakkehages BZ Solveig Anne Eliasen

Excl CK 2.BTK

DK13843/2013 Østjylland's SR Pointer Søren Thygesen Very good
DK01314/2011 Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen

Excl CK 4.BTK

DK13347/2012 Øens Alfa Af 5.Maj 07 Asgeir Pall Juliusson

 Excl CK 1.BTK Cert BIM

Irsk Setter    
Junior klasse hanner    
DK09428/2014 Laban Lene Knudsen Very good
DK04795/2014 Kenzo Maria Thorn Excl
Brugsklasse hanner    
DK10369/2009 Yobbo’s Calle Christina Bak Excl.
DK01435/2013 Settermosens Baffin Frank Krøyer Very good
DK10649/2012 Kiwi Line’s Peber Lene Knudsen Excl CK 1.BHK Cert BIM
Junior klasse tæver    
DK09429/2014 Bertha Lene Knudsen Very good
DK04799/2014 Sally Mogens Ellebæk Very good
Åben klasse tæver    
DK09934/2013 Bomstærk Lucy G Pernille Bergstedt Very good.
DK17243/2009 Qgaia Lene Gram-Hansen Excl
Brugs klasse tæver    
DK16870/2008 Freja Per Christophersen . Excl CK 1.BTK Cert BIR




BIM OG BIR

Dansk Breton Klub's  udstilling i Mou 09.08.2015

Dommer Erik Petersen

Juniorklasse hanner    
DK14945/2014 B Gribskoven's Loke Anette Sand Støttrup Very good 2.V
DK14946/2014 B Gribskoven's Fenris Jacob Forsingdal Højte Hansen Very good 1.V
Åben klasse hanner    
DK05770/2013 B Cadeau Filou Peter Søndergaard Jensen EXCL. 3.V
KCSB1955/CY B Rochus Ferdi For Callmillard f/Jens Hvass EXCL.2.V CK 4.BIK
DK12519/2013 B Sallingboens T.Enzo Steen Thomasberg EXCL.4.V
DK07112/2013 B Bindesbøls Diesel  Finn Olsen Very Good
DK06010/2013 B Strandbys Aico Michael Andersen cannot be judged
DK08389/2014 B Engbjergvejs Klint Esben Mortensen EXCL.1.V CK 1.BIK BIM
Brugsklasse hanner    
DK06104/2013 B Elling Å's Kado Mikael Birklykke EXCL.
DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Anni Hansen og Jens Hansen EXCL.2.V CK 2.BHK CERT
DK10251/2013 B Kenzo Thomas Klit EXCL.3.V
DK12518/2013 B Sallingboens T.Marquir Flemming Knudsen EXCL.1V CK 3.BHK RES.CERT
DK16982/2013 B Egsgård Tjalfe John Madsen f/Mia Madsen EXCL.
DK10252/2013 B Ganim Flemming Knudsen EXCL. 4.V
DK06101/2013 B Elling Å's Charlie Preben Schmidt Disqualified
Juniorklasse tæver    
DK17134/2014 B Aulumboens J-Bella Svend Aage Clausen EXCL.2.V
DK16646/2014 B Milla Frede Nielsen EXCL.1.V
Åbenklasse tæver    
DK04389/2014 B Darky Bent Ritter EXCL.1.V 4.BIK
DK02562/2013 B Midtvejs Diva Poul Beith Jensen Good
DK02238/2014 B Engbjergvejs Jatzi Jørgen Lauridsen EXCL.2.V
Brugsklasse tæver    
DK01419/2012 B Klaphattens Ceruth Allan Vitting Andersen EXCL.1.V CK 1.BIK CERT BIR
DK02559/2013 B Midtvejs Flica Karsten Hinnerup Very good
DK06012/2013 B Strandbys Abby Anni Hansen og Jens Hansen EXCL. 3.V CK 3.BIK
DK10255/2013 B Stacy Thomas Klit EXCL. 2.V CK 2.BIK RES CERT
DK11872/2012 B Tessa Ole Larsen Very good



BIM OG BIR

DKK Udstilling Vejen 21.06.2015

Gordon Setter

Dommer Gunner Jensen

 Hanner
Brugs klasse hanner    
DK15963/2011 Glavaris Dv Diezel Christina Bak & John Bak EXCL.CK 1.BHK CERT. BIR CACIB
 Tæver
Juniorklasse hanner    
DK01314/2011 Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen EXCL.

FJD Udstilling Vissenbjerg 14.06.2015

Gordon Setter

Dommer Hanne Laine Jensen

 Hanner
Juniorklasse hanner    
DK14121/2014 Åens Hr. Gordon Jan Kristensen EXCL.CK 2.BHK
Åben klasse hanner    
DK08022/2013 Troldmarkens Ilova af 5. maj 07 Lene Knuth, Peter Thorup EXCL.CK 3.BHK
Brugsklasse hanner    
DK15963/2011 Glavaris Dv Diezel Christina Bak, John Bak EXCL.CK 1.BHK CERT BIR
DK19259/2008 Æblevangen Don Carlos Lene Knuth, Peter Thorup EXCL.
DK11957/2011 Vajskær Abidal Robert Paulsen Very good
 Tæver
Junior klasse tæver    
DK06312/2014 Åens H. Lonka Dorte Kjærsgaard EXCL.
Åben klasse tæver    
DK10673/2012 Åens Zenta Torben K. Simonsen Good
Brugs klasse tæver    
DK01314/2011 Nakkehages Bd Tilde Peter Eliasen EXCL.CK 1.BTK CERT BIM




Pokalvindere

Pointer

Dommer Kresten Scheel

 Hanner
Juniorklasse - Hanhund    
DK11624/2014 Rimfaxes E. Sjas Poul A. Ellehøj Very good
Åben klasse - Hanhund    
DK03436/2014 Villestofte's Kingo Hans Vilhelm Nikolajsen EXCL.CK 3.BHK
DK13714/2012 Ug's Eddy Arne Larsen, Maria Ingemann Larsen Very good
DK17212/2013 Matresse's F. Max Tom B. Hansen Very good
Brugsklasse - Hanhund    
DK02328/2014 Franchanna's Pointer Albert Henriette Bjørnholt Schou, Anna Katarina Larsdotter Green EXCL.CK 1.BHK CERT BIM
DK07588/2013 Astrup's Basse Anna Marie Skov EXCL.CK 2.BHK
DK01994/2013 Bendt's Gil Steen Bendt EXCL.
 DK07587/2013 Astrup's Rik Erik Henriksen Aarø EXCL.
 DK15687/2013 Boelsgaard's A Sifu Steffen Godthaab Olesen Good
DK02941/2012 Villestofte's Kvist Gunnar Larsen Good
 Tæver
Junior klasse tæver    
DK11627/2014 Rimfaxes E. Bell Poul A. Ellehøj Very good
 DK19692/2014 Jelly du Bois de la Hulaine Elsebeth Lovén, Villy Hatting Loven Good
Åben klasse tæver    
 DK01594/2008 Ug's Dychesse Maria Ingemann Larsen EXCL.CK 2.BTK
 DK03502/2013 Mjølners Liva Anne Line Pedersen EXCL.CK 3.BTK
Brugsklasse tæver
 DK13304/2011 Matresse's Mille Freddy Brixen EXCL.CK 1.BTK CERT BIR
 DK12729/2013 Fugledes Vanja Claus Søgaard Nielsen EXCL.
DK13149/2012 Spurvfugldalens Qizi Hugo Nielsen Very good
 DK03443/2014 Villestofte's Puk Gunnar Larsen Very good
 DK04037/2012 Astrup's Lill-Miska Agner O. Bruun Good

Engelsk Setter

Dommer Erik Petersen

 Hanner
Junior klasse hanner    
DK12002/2014 Senja's Undercover Robert Paulsen EXCL.CK 2.BHK
DK06680/2014 Heegårds Zuki Erling Clausen EXCL.CK 3.BHK R.CERT
 DK12005/2014 Senja's U. Benzema Ove Madsen EXCL.
DK08860/2014 Bjerndrup's Faxi Claus M. Nielsen EXCL.
 DK05178/2014 Nordvestjyden's Ixo Knud Andersen EXCL.
Åben klasse hanner    
DK05546/2012 Heegårds Marley Søren Rydahl Christensen Very good
 DK01486/2012 Gaspard du Mas D'eyraud Jan Fabech Very good
Brugs klasse hanner    
DK20207/2011 Nordvestjyden's Granat Haakon Skov EXCL.CK 1.BHK CERT BIR
 DK06611/2012 Vitus Henning Klokker EXCL.CK 4.BHK
 DK20209/2011 Nordvestjyden's Gucci Johanne Dagny Hauge EXCL.CK
 DK12878/2011 Senja's R. Messi Jan Andreasen EXCL.
 DK17659/2013 Melsgård R. Inka Johnni Henrik Rasmussen EXCL.
 Tæver
 Hvalpe klasse tæver    
DK19618/2014 Midtfyn's D. Lucky Klaus Olesen SL.
Juniorklasse tæver    
 DK12007/2014 Senja's U. Laika Flemming Østergaard EXCL.
 DK08846/2015 Miss Rihanna Av Alstedlund Line H. Clausen Very good
DK08861/2014 Bjerndrup's Søs ll Signe Hemmingsen Very good
Åben klasse tæver    
DK17732/2008 Stærkærs Sissie Søren Stærkær, Marrit Stærkær EXCL.
Brugsklasse tæver    
DK06612/2012 Sus Ove Jensen EXCL.CK 1.BTK CERT BIM
 DK17660/2013 Melsgård R. Athena Jane Mortensen EXCL.CK 2.BTK R.CERT
DK12072/2012 Bjerndrup's Celena Jette Clausen, Sv.Aage Vad EXCL.CK 3.BTK
 DK06494/2013 Maclau Girl Martin Clausen EXCL.CK 4.BTK
 DK06495/2013 Maclau G Celine Hans Peter Clausen EXCL.
DK09833/2013 Heegårds Sivah Kurt Kjærsgaard EXCL.
DK03680/2012 Piteraq Jens Aage Madsen EXCL.
 DK09830/2013 Heegårds Laika Jørgen Heegård Nielsen Very good
 DK18893/2013 Senja's Tessa Allan Højrup Very good

Irsk Setter

Dommer Hanne Laine Jensen

 Hanner
Junior klasse hanner    
DK04794/2014 Charlie Lene Bolding EXCL.1.V
DK04795/2014 Kenzo Lasse Thorn EXCL.2.V
DK04793/2014 Xavi Vivian Keit Mortensen Very good 3.V
DK12418/2014 Rico Erling Wagner Christensen Very good 4.V
DK12422/2014 Murphy Gunnar Jensen, Birte Jensen Very good
Åben klasse hanner    
DK10650/2012 Kiwi Line's Squash Jan Lorentsen Sufficient
DK10647/2012 Kiwi Line's Sveske Jan Lorentsen Sufficient
Brugsklasse hanner    
DK12995/2013 Mårup Felix Erik Rimmen EXCL.CK 2.BHK CERT
DK10649/2012 Kiwi Line's Peber Lene Knudsen EXCL.
 DK01436/2013 Settermosen Bill Helge Knudsen EXCL.
Championklasse hanner    
 DK13101/2011 Mårup Storm Søren Gottfredsen EXCL.CK 1.BHK BIR
 Tæver

Junior klasse tæver

   
DK03265/2015 Bjerkaasen's Bs-Siff Heidi Nergaard Jensen EXCL.CK 2.BTK R.CERT
 DK04799/2014 Sally Mogens Ellebæk EXCL.

Åben klasse tæver

   
 DK17244/2009 Qk Lene Gram-Hansen Very good
DK09938/2013 Bomstærk Gry G Erling Jørgensen Good

Brugs klasse tæver

   
DK19389/2011 Vilslev Kari Flemming Vilslev Knudsen EXCL.CK 1.BTK CERT BIM

Breton

Dommer Poul Valdemar Nielsen

 Hanner
Junior klasse hanner  
DK11208/2014 Baldur Carl Chr. Kaspersen EXCL.CK 2.BHK
DK14946/2014 Gribskoven's Fenris Jacob Forsingdal Højte Hansen Very good
Åben klasse hanner  
 DK12393/2013 Klaphattens Dixon Thomas Rebsdorf EXCL.CK 3.BHK
 DK05770/2013 Cadeau Filou Peter Søndergaard Jensen EXCL.
 DK01417/2012 Klaphattens Diego Kaj Søndergaard EXCL.
 DK17957/2010 Østfyns Kado Anne Gry Nielsen Very good
Brugsklasse hanner    
DK10251/2013 Kenzo Thomas Klit
EXCL. CK 1.BHK CERT BIR
DK08745/2011 Klaphattens Balou Peter Strandgaard Rasmussen EXCL.
 DK06011/2013 Strandbys Anoq Jan Larsen Very good
 DK07345/2010 Frei Flemming Christensen Very good
DK09595/2012 Stevnsåen's Bordeaux Claus Kirkegaard Rasmussen Very good
DK11479/2013 Engbjergvejs Igor Steen Ulrich Hansen Good
 Tæver
Junior klasse tæver    
DK03167/2014 Klaphattens Emma Jens Ole Nielsen EXCL.1.V
DK13286/2014 Fønsvigs Illico Torben Andreasen EXCL.2.V

Åben klasse tæver

   
DK10253/2013 Tess Leo Eriksen Very good 1.V
DK17963/2011 Nitouche Anni Hansen Very good 2.V
DK11203/2009 Stevnsåen's Snille Torben Møller Very good 3.V
Brugs klasse tæver    
DK01419/2012 Klaphattens Ceruth Allan Vitting Andersen
EXCL. CK 1.BTK CERT BIM
DK10255/2013 Stacy Thomas Klit EXCL.
DK10254/2013 Bess Thomas Stenbek EXCL.
DK05213/2010 Asta Kenneth Ringgård Schultz EXCL.
DK04324/2011 Emma Marianne Olesen EXCL.
DK06317/2012 Engbjergvejs Hekla Ole Pedersen Very good
DK11480/2013 Engbjergvejs Ida Morten F. Larsen Very good

 

BIR OG BIM

 

Engelske Racer Vinterudstilling Fredriks 13.2

Pointer 
Dommer Jessie Borregaard Madsen

 Hanner
 Junior klasse hanner
 DK03436/2014 Villestofte's Kingo Hans Vilhelm Nikolajsen EXCL.
 DK00687/2015  Jack du Bois de la Hulaine Steen Bendt Very good
 Brugsklasse hanner
 DK01994/2013 Bendt's Gil  Steen Bendt EXCL.
 DK08561/2012 Spurvfugldalens Pax Carlo Nørtoft Thomsen Very good
 Tæver
 Junior klasse tæver
 DK19692/2014 Jelly du Bois de la Hulaine Elsebeth Lovén, Villy Hatting Loven EXCL.
 Åben klasse tæver
 DK17217/2013  Matresse's F. Carla Jan Espersen EXCL.
 Brugs klasse tæver
 DK13304/2011 Matresse's Mille Freddy Brixen EXCL.CK 1.BTK CERT BIR
 DK14050/2011 LN's Pointmann Cisa Tom Boelsgaard Hansen, Anne B. Hansen Very good

Breton
Dommer Jessie Borregaard Madsen

 Hanner
 Hvalpeklasse hanner
 DK14946/2014 Gribskoven's Fenris Jacob Forsingdal Højte Hansen SL BIK
 Åben klasse hanner
 DK05770/2013 Cadeau Filou Peter Søndergaard Jensen EXCL. CK 1.BHK BIR
 Tæver
 Baby klasse tæver
 DK15877/2014 Grand's Uniq Jensine Coq Rouge Lena Sundstrøm, Jan Sundstrøm SL BIK
 Åben klasse tæver
 DK12396/2013 Dudi Benny Kuhlmann EXCL.CK 1.BTK BIM
 DK20496/2012 Gribskoven's Nugga Lena Sundstrøm, Jan Sundstrøm EXCL.
 DK19353/2012 Vestenvinden's Figga Henrik Bækstrøm Lauritsen EXCL.
 Brugs klasse tæver
 SE30443/2012 Red Garlic´s Vitlök Agneta Andersson EXCL.
  DK03646/2012 Jørlundes Happy Merete Larsen, Bent Olsen Good

Gordon setter
Dommer Erling Kjær Pedersen

 Hanner
 Junior klasse hanner
 DK14665/2014  Åens Hr. Whitefoot  Erik Petersen EXCL. 1.V
  DK14121/2014 Åens Hr. Gordon Jan Kristensen EXCL. 2.V
 Brugs klasse hanner
 DK19259/2008  Æblevangen Don Carlos Lene Knuth, Peter Thorup Very good 1.V
 DK11957/2011 Vajskær Abidal Robert Paulsen Very good 2.V
 Tæver
 Mellemklasse Tæver
 DK09503/2013  Nørre Løgum's Frække Frida Kim Schmidt Good
 Brugsklasse Tæver
 DK20740/2008 Vinterdalens Tillaaen Erik Petersen EXCL.CK 1.BTK CERT BIR
     

Irsk setter
Dommer Erling Kjær Pedersen

 Hanner
 Hvalpe klasse hanner
 DK09428/2014 Laban Lene Knudsen SL. BIK
 Junior klasse hanner
 DK04795/2014 Kenzo  Lasse Thorn Very good 1.V
 DK04760/2014 Heggelifjellets Rex Knud Hansen Very good 2.V
 DK04793/2014 Xavi Vivian Keit Mortensen Very good 3.V
 Åben klasse hanner
 DK04546/2012 Bjerkaasen's BK Storm Christian Nørgaard Jensen EXCL.CK 2.BHK R.CERT
 DK03119/2013 Enzo Torsten Rasmussen, Dorte Bundgaard Rasmussen Very good
 Brugs klasse hanner
  SE22101/2011 Red Garlic´s Sweet Potato Agneta Andersson EXCL.CK 1.BHK CERT BIR
 DK13101/2011 Mårup Storm Søren Gottfredsen EXCL.
 DK13100/2011 Mårup Cato Per Pedersen Very good
 DK10649/2012 Kiwi Line's Peber Lene Knudsen Very good
 Tæver
 Hvalpe klasse Tæver
 DK09429/2014 Bertha Lene Knudsen L
 Junior klasse Tæver
 NO 42050/2014 Bjerkaasen's BS- Siff Heidi Nørgaard Jensen EXCL.
 DK04799/2014 Sally Mogens Ellebæk Very good
 Åben klasse Tæver
 DK03120/2013  Molly Erik Skårup Nielsen EXCL.CK 1.BTK BIM
 Brugs klasse Tæver
 DK19389/2011 Vilslev Kari Flemming Vilslev Knudsen Very good

Engelsk setter
Dommer Jessie Borregaard Madsen

 Hanner

 Hvalpe klasse hanner

 DK12005/2014 Senja's U. Benzema

Ove Madsen SL. BIK
 Junior klasse hanner     
 DK06680/2014 Heegårds Zuki Søren Andersen Very Good
 Brugs klasse hanner     
 DK03234/2013 Østkysten's S N Fly Finn Johansen Very Good 1.V
 DK05547/2012 Heegårds Granit  Ove Madsen Very Good 2.V

 Tæver

 Baby klasse tæver

 DK19618/2014 Midtfyn's D. Lucky Klaus Olesen SL. BIK

 Hvalpe klasse tæver

  DK12008/2014  Senja's Uno  Ole Hagner L
 Junior klasse tæver     
 DK17660/2013 Melsgård R. Athena Jane Mortensen EXCL CK 2.BTK
 DK05183/2014 Nordvestjyden's Issy  Egon Dynesen Very good
 Brugs klasse tæver     
 DK08187/2011 Järvirämeen Emilia  Mette Kühl EXCL CK 1.BTK CERT BIR