2016

Resultater Udstilling 



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark


DISK Udstilling 100 Års jubilæum 24.09

 Hanner
 Hvalpeklasse hanner

  DK00596/2016 Tyson

Per Pedersen SL 1.V
 Brugsklasse hanner

 DK10369/2009 Yobbo's Calle

Christina Bak EXCL. 1.V

  DK04134/2014 Vilslev L Ready To Take Off

Jan Justesen VG 3.V

 DK12995/2013 Mårups Felix

Erik Rimmen EXCL. 2.V
 Championklasse hanner

  SE22101/2011 Red Garlic's Sweet Potato

Angeta Andersson EXCL.CK 1.V BHK1 CERT BIM
 Tæver
 Juniorklasse tæver

  DK18913/2015 Kiwi Line's Kiwi

Jan Lorentsen VG. 1.V
 Åben klasse tæver

  DK12427/2014 Sita

Ulrik Kjærsgaard VG. 3.V

  DK12423/2014 Diana

Sarah Cecilie Jensen VG.2.V

 DK03120/2013 Molly

Erik Skårup Nielsen EXCL. CK 1.V BRK2
 Brugsklasse tæver

 DPSZ IS 12/009 Working Gundogs Aura

Hendrickje Mundt EXCL CK 2.V BTK3

 DK03257/2012 Vorrehøjs Henna

Birgit & Flemming Jensen EXCL.3.V

 DK01278/2015 Settermosens Casablanca

Søren Sus Andersen EXCL. CK 1.V BTK1 CERT BIR

  DK05812/2015 Vilslev M. Zoe

Flemming Vilslev EXCL. 4.V
 Championklasse  tæver

 DK03265/2015 Bjerkaasen's Bs-Siff

Heidi Nørgaard Jensen EXCL.CK 1.V BTK4
 Veteranklasse tæver
 S65777/2007 Red Garlic's Juicy Fruit Agneta Andersson EXCL.1.V

DBK Udstilling i Mou 14.08

Dommer Poul Valdemar Nielsen

 Babyklasse
 DK04731/2016 Cadeau Titou Susanne Solskov og Frank Skaarup SL 1.V
 DK09039/2016 Strandbys Dear Rita B Franz Nybro Metzker SL 2.V
 Hanner
 Juniorklasse hanner
 DK18198/2015 Strandbys C-Theis Robert Kjellberg Disqualified
 DK17135/2015 Schiøholm's Dax Finn Olsen EXCL. 1.V
 DK07665/2015 Aulumboens Koda Mette Kjeldsen og Tobias Webber Very good 2.V
 Mellem klasse hanner 
 DK07661/2015  Aulumboens K-Loke Sven Bjerg EXCL. 1.V
 Åben klasse hanner 
 DK 02207/2015 Pax Flemming Thomsen Good 1.V
 Brugsklasse hanner
 DK11016/2011 Langvads Marko Morten Hessellund Very good 3.V
 DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Anni og Jens Hansen EXCL. 1.V
 DK12518/2013 Sallingboens T.Marquir Flemming Knudsen EXCL.2.V
 Tæver
 Junior klasse tæver
 DK13244/2015 Cadeau Odile Pernille Hansen Very good 2.V
 DK18126/2015 Lady du Fief des Kallistos Peter Strandgaard Rasmussen EXCL.1V CK
 Åben klasse tæver
 DK06240/2014 Strandbys Beauty Anni og Jens Hansen Very good  1.V
 DK04389/2014 Darky Bent Rytter Very good  2.V
 Brugs klasse tæver
 DK06012/2013 Strandbys Abby Anni og Jens Hansen Very good 3.V
 DK12396/2013 Klaphattens Dudi Benny Kuhlmann EXCL. 1.V CK CERT.BIR
 DK15877/2014 Grand's Uniq Jensine Coq Rouge Lena Sundstrøm Very good 4.V
  DK17134/2014 Aulumboens J-Bella Svend Aage Clausen Very good
 DK09603/2012 Stevnsåen's Freja B Franz Nybro Metzker Very good
  DK10255/2013 Stacy Thomas Klit EXCL. 2.V

FJD Udstilling i Vissenbjerg 12.06

Breton 
Dommer Winnie B. Larsen

 Hanner
 Juniorklasse hanner
 DK12941/2015 Kuhlmann's Abuu Ole Jørgensen EXCL. 1.V
  DK07663/2015 Aulumboens Kenzo Jens og Jane Schumacker Very good 3.V
 DK13102/2015 Grand's Uniq Luke  Maja Semberg Rasmussen EXCL. 2.V
 Åben klasse hanner 
 DK14946/2015 Gribskovens Fenris  Jacob Forsindal Højte Hansen Good
 Brugsklasse hanner
 DK10251/2013 Kenzo  Thomas Klit EXCL.1.V CK CERT BIK BIR*
 DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Anni og Jens Hansen EXCL. 2.V
  DK16982/2013 Egsgård Tjalfe John Madsen Very good 3.V
 Tæver
 Junior klasse tæver
 DK12943/2015 Kuhlmann's A-Tikka  Helle Møller EXCL. 2.V
  DK12944/2015 Kuhlmann's Aggi Benny Kuhlmann Very good
  DK18126/2015 Lady du Fief des Kallistos Peter Strandgård Rasmussen EXCL.1.V CK
 Åben klasse tæver
 DK16646/2014 Milla Frede Nielsen Very good 2.V
  DK03999/2014 Stevnsåen's Saga Poul Vestervang Very good 3.V
  DK04387/2014 Sigga Per Olsen Very good 1.V
 Brugs klasse tæver
 DK01419/2012 Klaphattens Ceruth Allan Vitting Andersen EXCL.1.V CK CERT BIK BIM*
 DK10253/2013 Tess  Leo Eriksen EXCL.4.V
  DK07918/2010 Stevnsåen's Zita Poul Vestervang Very good
  DK05608/2012 Zita Michael Madsen EXCL. 3.V
  DK11480/2013 Engbjergvejs Ida Morten F. Larsen EXCL. 2.V
  DK06570/2012 Attilla Thomas Stenbek Very good

 

BIR OG BIM - Begge blev Dansk Udstillingschampion - Tillykke

 

Engelske Racer Vinterudstilling Fredriks 13.2

Pointer 
Dommer Erik Petersen

 Hanner
 Juniorklasse hanner
 DK04123/2015 Tux Jes Krag Very good 2.V
 DK05060/2015 Bendt's Iszak Steen Bendt EXCL.1.V
 Mellemklasse hanner 
 DK16489/2014 LN's Pointmann Derma Hans Thygesen Very good 1.V
 Åben klasse hanner 
 DK13025/2015 Dansk Dynasty Jack  Jan Espersen Very good 2.V
 DK13945/2014 Choko Knud Erik Nielsen EXCL.1.V CK BIK BIM
 Brugsklasse hanner
 DK03436/2014 Villetofte's Kingo  Hans Vilhelm Nikolajsen EXCL.2.V
 DK15688/2013 Boelsgaard's A Tuxedo Tom B. Hansen og Anne B. Hansen EXCL. 1.V CK BIK2
 Tæver
 Junior klasse tæver
 DK05847/2015 Matresse's Thyra Anne B.Hansen EXCL.1.V CK BIK1 BIR
 Mellemklasse tæver
 DK18920/2014 Astrup's Beta Carsten Trærup Very good 1.V
 Åben klasse tæver
 DK13947/2014 Chilli Tom B. Hansen EXCL.1.V
 Brugs klasse tæver
 DK13304/2011 Matresse's Mille Freddy Brixen EXCL.1.V CK BIK2 CERT
 DK04037/2012 Astrup's Lill-Miska Agner O. Bruun EXCL. 3.V
 DK03506/2013 Mjølners Sol Jens Nielsen Have EXCL.4.V
 DK11008/2013 Agertoften S. Laura Jørgen Andersen EXCL.
 DK12300/2011 LN's Pointmann Tess Bendt Steen Møller EXCL. 2.V CK BIK3

Breton
Dommer Rune Tyvold

 Hanner
 Junior klasse hanner
 DK07663/2015 Aulumboens Kenzo Jens Schumacher EXCL.2.V
 DK16645/2014 Milan Jesper Sloth og Katrine Skovsted EXCL.1.V
 Åben klasse hanner
 DK14946/2014 Gribskoven's Fenris Jakob Forsingdal Højte Hansen Very good 2.V
 DK15874/2014 Grand's Uniq Jagger Jan B. Larsen EXCL. 1.V
 Brugsklasse hanner
 DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Anni og Jens Hansen EXCL. 1.V CK CERT BIK BIM
 DK11479/2013 Engbjergvejs Igor Steen Ulrich Hansen Very good 2.V
 Tæver
 Juniorklasse tæver
 DK08421/2015 Engbjergvejs Luna Jørgen Karlshøj Very good 2.v
 LOF287536/0 Louna Du Bois Courcol Jan Nielsen Very good 1.v
 Åben klasse tæver
 DK11305/2012 Candance Gert Frøslev EXCL.2.V
 DK16646/2014 Milla Frede Nielsen EXCL.1.V CK
 Brugs klasse tæver
 DK11423/2008 Dixi  Asger Bak EXCL. 3.V
  DK01419/2012 Klaphattens Ceruth Allan Vitting Andersen EXCL. 2.V
 DK08747/2011 Klaphattens Benna  Hans-Henrik Grand EXCL. 1.V CK BIK1 CERT BIR
  DK12396/2013 Klaphattens Dudi Benny Kuhlmann EXCL. 4.V

Irsk setter
Dommer Rune Tyvold

 Hanner
 Brugs klasse hanner
 DK04760/2014 Heggelifjellets Rex Knud Hansen EXCL. 1.V CK BHK1 CERT BIM
 Tæver
 Junior klasse Tæver
 SE17865/2015 Laiza's give me your love Pernille Bergstedt Very good 2.V
  DK05812/2015 Vilslev M. Zoe Flemming Vilslev EXCL.1.V
 DK01278/2015 Settermosen Casablanca Søren Andersen Very good 3.V
 Åben klasse Tæver
 DK09934/2013 Bomstærk Lucy G Pernille Vang Bergstedt Very good 2.V
 DK03265/2015 Bjerkaasen's Bs-Siff Heidi Nørgaard Jensen EXCL. 1.V CK BIR
 Brugs klasse Tæver
 DK19389/2011 Vilslev Kari Flemming Vilslev Knudsen Very good 3.V
 DK03588/2010 Kragereden Moneypenny Palle Krag EXCL.1.V CK
 DK016870/2008 Freja Per Christophersen EXCL.2.V

Engelsk setter
Dommer Rune Tyvold

 Hanner

 Baby klasse hanner

 DK18078/2015 Elvis

Line H. Clausen SL.
 Brugs klasse hanner     
 DK03678/2012 Harmattan Jens Aage Madsen Very Good 1.V

 Tæver

 Baby klasse tæver

 DK18083/2015 Queen Line H. Clausen SL. 1.V
 Brugs klasse tæver     
 DK09834/2013 Heegaards Misti Jan Nielsen Very good 1.V