Resultater Udstilling



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark


2010


 DKK Herning Søndag 7.11

Irsk setter 
Dommer Irene Krogstad

 Mellem Klasse  hanner

 Follsjøens Greven av Gral NO 39030/09 Rune Tyvoll EXCL 2. vinder BHK3
 Eastwood of Magic Fields DISZ 09/106 Monika Holtz EXCL 1. vinder BHK2

 Brugsklasse  Hanner:

 Imingens Lz Toy N02862/06 Frode Døssvik EXCL 3. vinder BHK4
 Guri Mallas Osvar N 08933/07  Guri Eggen EXCL 2 vinder
 Follsjøens Dublin N 12108/06 Rune Tyvoll EXCL 1. vinder BHK1 BIM

 Åben klasse Tæver  

 Vicarys Finesse LOSH 1009629 Monika Holtz EXCL 1 vinder BTK1 BIR 
CACIB

 Brugsklasse Tæver  

 Follsjøens D-Miss Mira N12109/06 Rune Tyvoll EXCL 1. vinder BTK2



Dansk Vinder 2010 Follsjøens Dublin  Rune Tyvoll  N

 

Pointer
Dommer Ivar Tang 

 Åben Klasse Tæver

 Ug´s Duchesse 01594/2008 Marie Ingemann Larsen EXCL  1. vinder BTK1 BIR 
CACIB 

Breton
Dommer Irene Krogstad 

 Hvalpe Klasse Tæver

 Aulumboens Dee Balley 10139/2010 Jens Schumacher SL Bedste Hvalp

 Brugsklasse Hanner

 Cash Van´t Passant FIN 20791/07 Teila Sutinen / Eriiki Putti  EXCL. 1. vinder  BIR CACIB

 Juniorklasse Tæver

 Midtvejs Anis 11656/07 Vivi Kristiansen VG 2. vinder
 Midtvejs Lutece 23293/2009 Pernille Hansen EXCL 1. vinder BTK2

 Brugsklasse Tæver

 Bonnee des Plaines Dauxeenes LOF245045 Bjørn Trådslet / Vesa Virklua EXCL. 1. vinder BTK1 BIM
CACIB 

Gordon setter 
Dommer Irene Krogstad

 Brugshundeklasse Hanner:

 Q´Bics Isi  17528/2006 Jørgen Højer EXCL 2. vinder BHK2
 Naalbogens Zorro N 03008/05 Geir Terje Widerø EXCL 3 vinder BHK3
 Imingens Ek Elle-Gant N 24300/08 Wenche Porsanger EXCL 1. vinder BHK1 BIR 
CACIB  BIG
GRUPPE 7 VINDER *



* Gruppe 7 vinder

Engelsk setter 
Dommer Irene Krogstad

 Championklasse  hanner

 Huntingfield Nobel FIN 47804/2006 Jeanette Wallgren EXCL  1. vinder BHK2

 Åben Klasse  hanner

 Set´r Ridge´s Delivering The Dream 10284/2010 Tony Bergstrøm EXCL 1. vinder BHK1 BIR 
CACIB

 Brugsklasse  hanner

 Lammefjordens Schack 20142/2007 Asger Mogensen VG  1. vinder BHK3

 Mellem  Klasse Tæver

  Set´r Ridge´s Wild At Heart 10285/2010 Tony Bergstrøm EXCL 1. vinder BTK4

 Åben Klasse  Tæver

 Charming Vagabond Adventure-Paulin VDHES08/052 Tanja Pankotsch EXCL 1 vinder BTK1 BIM
 Huntingfield Melody FIN 24448/2005 Jeanette Wallgren EXCL 2. vinder BTK2

 Brugsklasse  tæver:

 Siver Fog Venicia VDH ES07/041 Tanja Pankotsch EXCL 1 vinder BKT3


 DKK Herning Lørdag 6.11

Irsk setter 
Dommer Ivar Tang

 Mellem Klasse  hanner

 Follsjøens Greven av Gral NO 39030/09 Rune Tyvoll VG 2. vinder
 Eastwood of Magic Fields DISZ 09/106 Monika Holtz EXCL 1. vinder

 Åben klasse Tæver  

 Vicarys Finesse LOSH 1009629 Monika Holtz EXCL 1 vinder BIM

 Brugsklasse  Hanner:

 Guri Mallas Osvar N 08933/07 * Guri Eggen EXCL 1vinder CERT CACIB BIR

 Brugsklasse Tæver  

 Follsjøens D-MIss Mira N12109/06 Rune Tyvoll VG 1 vinder 


* Guri Mallas Osvar er hermed Dansk Eksteriør Champion 
TILLYKKE

Pointer
Dommer Sean Delmar 

 Åben Klasse Tæver

 Ug´s Duchesse 01594/2008 Marie Ingemann Larsen EXCL  1. vinder  BIR CACIB

Breton
Dommer Sean Delmar 

 Hvalpe Klasse Tæver

 Aulumboens Dee Balley 10139/2010 Jens Schumacher SL Bedste Hvalp

 Brugsklasse Hanner

 Cash Van´t Passant FIN 20791/07 Teila Sutinen / Eriiki Putti  EXCL. 1. vinder CERT BIR *

 Brugsklasse Tæver

 Bonnee des Plaines Dauxeenes LOF245045 Bjørn Trådslet / Vesa Virklua EXCL. 1. vinder CERT BIM *


 * Cash Van´t Passant & Bonnee des Plaines Dauxeenes
blev hermed begge Dansk Eksteriør Champions
TILLYKKE

Gordon setter 
Dommer Ivar Tang

 Brugshundeklasse Hanner:

 Q´Bics Isi  17528/2006 Jørgen Højer VG 1. vinder
 Naalbogens Zorro N 03008/05 Geir Terje Widerø Good

 Mellem Tæve

 Litlle Lady vom Rosenhof DK14747/2010 Morten Holm Good

 Brugs Klasse Tæve

 Nørre Løgums Diva 12036/2008 Peter Rafaelsen VG 1. vinder

Engelsk setter 
Dommer Ivar Tang

 Åben Klasse  hanner

 Set´r Ridge´s Delivering The Dream 10284/2010 Tony Bergstrøm EXCL 1. vinder BIM

 Mellem  Klasse Tæver

  Set´r Ridge´s Wild At Heart 10285/2010 Tony Bergstrøm EXCL 3. vinder

 Åben Klasse  Tæver

 Charming Vagabond Adventure-Paulin VDHES08/052 Tanja Pankotsch EXCL 2 vinder 

 Brugsklasse  tæver:

 Siver Fog Venicia VDH ES07/041 Tanja Pankotsch Excellent 1 vinder BIR

Skandinavisk Irsk Setter Klub Sverige 23.-24.9

 Brugs klasse tæver
 Kiwilines Citrus  Jan Lorentzen EXCL 1.v. CERT 


 DKK Int. Ballerup
14.8

Gordon setter 
Dommer Jens Martin Hansen

 Junior Klasse Tæver:

 Wøkk's Believe It 16188/2009 Dorte Kielstrup Good

Engelsk setter 
Dommer
Jens Martin Hansen

 Mellem hanner:

 Set´r Ridge´s Delivering The Dream  Tony Bergstrøm EXCL 1 CACIB KBHV10 BIG 2

 Brugsklasse hanner:

 Østkystens Jeppe 05791/2007 Allan Rasmussen EXCL 1 Res. CACIB Certifikat

 Juniorklasse tæver:

  Set´r Ridge´s Wild At Heart  Tony Bergstrøm Excellent 1 KBHV10
 


BIG 2

 

Pointer 
Dommer Jens Martin Hansen

 Åben klasse  hanner:

 Vildtmandens Vincent Kirse Overgård VG
 Åben klasse Tæver
 Fugledes Gissa Tage Jessen VG

 Brugsklasse Tæver

 Matresse Ylva Jan Espersen EXCL  CACIB BIR KBHV 10


Frijsenborg Explorer  Hammel 
22.8 
 

Dommere  Gunnar Jensen RING I
 &
 Erik Petersen Ring II

POINTER I
Dommer Gunnar Jensen

 Åben klasse tæver 
 Bendt´s Cleo 16988/2007 Steen Bendt VG, 1. vinder
 Boelsgaard´s Cille 19598/2008 Henning Hansen VG, 2. vinder

POINTER II
Dommer Erik Petersen

 Åben klasse hanner
 Mørups King 05564/2008 Hugo Nielsen

Excellent, 1. vinder, BHK1, BIM

 Mørups Krumme 741/2006

Kruse Meier VG, 2. vinder
 Brugs klasse hanner
 Fugledes Extra 03042/2005 Flemming Sørensen

VG, 3. vinder 

 Bendt´s D-Nik 02911/2009 Steen Bendt Excellent, 1. vinder, BHK2, Cert

 Boelsgaard´s Figo 19604/2008

Anne B. Hansen Excellent, 2. vinder
 Brugs klasse tæver
 Matresse´s Ylva16655/2008 Jan Espersen Excl. 1 v. BTK1 Cert BIR BIS 2
 


BIR Pointer

 

GORDON SETTER I
Dommer Gunnar Jensen

 Champion klasse hanner

 Åens Fenris  09590/2006

Preben Pedersen Excl 1. vinder, BHK1 BIR BIS 3

 Åben klasse hanner

 Nymarkens Mikki 01463/2009

Frits Friberg Excellent, 1.vinder  BHK2

 Nørre Løgum´s Delete af 5 Maj 0712041/2008

John Bak

Good

GORDON SETTER II
Dommer Erik Petersen

 Junior klasse hanner

 Åens Sakko16931/2009

Cecillie / Frank  Jensen

VG, 2. vinder

 Hardhausen Duke Ellington N05361/09

Robert Poulsen Excellent, 1. vinder  BHK3
 Champion  Klasse Tæver
 Æblevangens Aqua 09155/2005 John & Christina Bak Excellent, 1. vinder BTK1 BIM
 Junior  Klasse Tæver
 Åens Queen 09466/2009 Dorte Clemmensen Good
 Wøkk´s Be Cool 16192/2009 Cecillie Jensen  VG 1. vinder
 Åben klasse Tæver
 Østdalens Caroline 14411/2008 Thomas Østergaard Good

 Wøkk´s Anja 23384/2007

Ulrik Burlund Excellent, 1. vinder  BTK2
 Brugs klasse Tæver
 Slåttbuas Tikka 02700/2009 Henrik Gejl Christensen VG, 3. vinder
 Wøkk´s Asta 23383/2007 Cecilie Jensen Excellent, 1. vinder, BTK3
 Hammarkleivas Ze-Pil 20959/2003 Anton Dahl VG
 Nørre Løgum´s De Luca  5 Maj 07 12035/2008 Simone Jensen VG, 2. vinder
 Åens Ofelia 08469/2009 Henning Rasmussen VG, 4. vinder
 Hunting Tianna´s Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliasen Good
 


BIR Gordon setter

 

BRETON I
Dommer Gunnar Jensen

 Junior klasse hanner
 Midtvejs Zidane 11659/2009 Allan Hansen VG 1.vinder.
 Åben klasse hanner

 Djack 11426/2008

Oluf Søndergaard VG, 1.vinder
 Theo 18162/2007 Eddie Grundahl Hansen Good
 Brugsklasse hanner
 PVN´s Cero 12649/2007 Jan Nielsen Excellent 1.vinder BHK1 cert BIR 

Aulumboens Basil 21209/2008

Peer Bæch-Laursen Disqualified
 Junior klasse Tæver
 Lester 14728/2009 Jørgen Berdin VG, 1. vinder
 Åben klasse Tæver
 Lucca 03704/2009  Jørn Christiansen VG 3. vinder
 Kit 13769/2008  Gudmund Jensen Excellent, 1.vinder  BTK1  BIM

 Mintos 12077/2007

Kjeld Kristensen Excellent, 2. vinder BTK3
 


BIR Breton

 

Engelsk Setter I
Dommer Gunnar Jensen

 Brugs Klasse hanner
 Troldmarkens First Base 09339/2004 Poul B. Thomsen VG, 3. vinder
 Lammefjordens Schack 20142/2007 Asger Mogensen Good
 Bjerndrup´s Victor 21415/2008 Poul Aagaard Sørensen Good
 Nordvestjyden´s Vito 09902/2005 Line Clausen Excellent, 2.vinder
 Østkysten´s Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen Good
 Østkystens Flying Scotsman 05790/2007 Ole Dahl Madsen VG, 4.vinder
 Østkystens F. Pax 21166/2007 Allan Højrup Excellent 1vinder BHK1 Cert BIM
 Junior klasse  Tæver
 Eliza 06896/2009 Gert Clausen VG, 2. vinder
 Østkystens Taiga 13784/2009  Line Clausen VG, 1. vinder
 Brugs klasse  Tæver
 Natasja 00510/2008 Martin Clausen VG, 4. vinder
 Senjas L. Sally 09834/2005 Flemming Østergaard Excellent, 3. vinder, BTK2
 Klintholm´s Afroditte 17748/2006 Jane Mortensen Excellent, 1.vinder BTK1 Cert
 BIR  BIS
 Bjerndrup Blanco 08372/2004 Jette Clausen Excellent, 2. vinder
     

Engelsk Setter II
Dommer Erik Petersen

 Champion Klasse Tæver
 Huntingfield Nobel FIN47804/06 Sigrid Wallgren-Bang Excellent, 1.v. BTK2
 Junior Klasse Hanner
 Bjerndrup´s Birk 112168/2009 Peer V. Clausen VG, 1. vinder
 Åben Klasse Tæver
 Senja´s Opus 18366/2008 Line Clausen VG, 1. vinder
 


BIR Engelsk Setter

 

Irsk Setter I
Dommer Gunnar Jensen

 Junior Klasse hanner
 Yobbo´s Calle 10369/2009. Christina Bak VG, 1.vinder
 Brugs Klasse Tæver

 Vilslev Josefine 14625/2008

Tom Juhl VG, 1. vinder
 Bomstærk Liva-E 08572/2008 Susanne Carlsen VG, 2. vinder
 Freja 16870/2008 Per Christoffersen Good
 Vilslev Jackline14629/2008 Tom Juhl VG, 3. vinder

Irsk Setter II
Dommer Erik Petersen

 Brugs Klasse Hanner 
 Kiwi Line´s Citrus 23647/2007 Jan Lorentsen VG, 1. vinder
 Åben Klasse Hanner
 Kirstinekjær´s D. Eddie 06716/2009 Birte Jensen VG, 1. vinder
 Åben Klasse Tæver
 Lohmanns Hilde 02839/2009 Tom Juhl VG, 2. vinder
 Blondie 12613/2008 Mogens Ellebæk Excellent, 1. vinder, BTK1 BIR



BIR Irsk setter


Fem BIR hunde ....


BEST IN SHOW

 


Dansk Kennel Klub International  Vejen 15.8 

 

POINTER
Dommer Svend Otto Hansen

 Brugs klasse tæver
 Matresse Ylva Jan Espersen EXCL 1.v. CERT CACIB BIR

GORDON SETTER 
Dommer Loui Pinto

 Åben klasse hanner

 Bebbuie Bridoon

Beate Eustergerling VG 1. vinder
 Brugs klasse hanner
 Q`Bic´s Isi 17528/2007 Jørgen Højer VG 1. vinder
 Veteran klasse 
 Ladykiller vom Pulserdamm Beate Eustergerling EXCL BHK1 BIR

BRETON
Dommer Loui Pinto

 Brugsklasse hanner
 PVN´s Alf Aksel Spangsberg EXCL BHK1 CACIB  BIR
 Brugsklasse Tæver
 Elling Å´s Smilla Mikael Birklykke EXCL BTK1 BIM

Engelsk Setter
Dommer Loui Pinto

 Mellem klasse  hanner
 Set´s Rigde Delivering the Dream Tony Bergstrøm EXCL BHK1 CACIB  BIR BIG3
 Junior klasse Tæver
 Set´r Rigde Wild at Heart Tony Bergstrøm VG 1. vinder



BIG 3


  Specialklub udstilling
Dansk Gordon Setter Klub 14.8

Gordon setter 
Dommer Peter Hoyer

 Champion klasse hanner:

 Åens Fenris Preben Pedersen EXCL BHK1 BIR

 Junior klasse hanner:

 Åens Sakko Frank Jensen EXCL 1 vinder BHK2

 Åben klasse hanner

 Nymarkens Mikki  Frits Pedersen EXCL 1. vinder BHK3 

 Brugs klasse hanner

 Q-Bic´s Ici  Jørgen Højer VG  2.vinder 
 Hardhausens Duke Ellington Robert Poulsen Good
 Åens Mads  Erik Petersen VG 1. vinder
 Veteran Klasse Hanner
 Åens Kalle Kluivert Erik Petersen VG. 1. vinder

 Åben klasse tæver

 Østjyllands PB Leica Morten Dall Iversen Sufficient

 Brugs klasse tæver

 Opendoras Gulla Àsgeir Páll Júliusson Good
 Hunting Tianna Blæs Becca Peter Eliasen Sufficient
 Nørre Løgums Daphne  Lauge Larsen VG 3. vinder
 Rana Lorenz Clemmesen VG 2. vinder
 Østjylland PB Liv Anton Dahl Good
 Nørre Løgums De Luca  Karl C Jensen Good
 Vinterdalens Tillaaens Erik Petersen VG 4 vinder
 Wøkks Asta Cecilie Jensen EXCL 1. vinder BTK1 BIM
 


BIR & BIM samt Bedste Unge Han

 


  Specialklub udstilling
Engelsk Setter KLub Herning 3.7

Engelsk setter 
 Ivar Tang

 Junior klasse hanner:

 Emmerik Du Mas D’eyraud 18491/2009 Valdemar Larsen VG 1. vinder 
 Heegård Y Kyon 15271/2009 Jørgen Heegård Nielsen VG 2. vinder
 Senjas HKH Pingo 11962/2009 Tage Skov G

 Åben klasse hanner

 Heegårds Falco 10363/2008 Henrik Larsen EXCL 1 vinder BHK2
 Stena X Blue White 00484/2008 Henning Kjær G

 Brugs klasse hanner

 Lammefjorden’s Schack 20142/2007 Asger Mogensen EXCL 1.vinder  BHK1 Cert  BIM
 Troldmarkens First Base 09339/2004 Inge / Poul Thomsen VG 3. vinder
 Videkærs Exon 15574/2007 HP Clausen VG 4. vinder
 Østkysten’s Ingo 07989/2006 Gunnar B Christensen G
 Nordvestjyden’s Vito 09902/2005 Ingemann Albrechtsen EXCL 2. vinder
 Østkysten’s F Pax 21166/2007 Allan Høyrup VG

 Junior klasse tæver

 Østkysten’s Taiga 13784/2009 Line Clausen VG 1. vinder

 Brugs klasse tæver

 Natasja 00510/2008  Martin Clausen EXCL  2. vinder  BTK 2
 Senjas L Sally 09834/2005  Flemming Østergård EXCL 1. vinder Cert BTK1 BIR
 


BIR & BIM

 


DPK  Specialklub udstilling Hageseter  Dovrefjell  26.6 Norge

Pointer  
dommer
Arvid Gøranson

 Metrinelunds Kejser DK10299/2008

Liv og Terje Bjugan

1 BK  1 BKK  CERT 1 BHK BIR


BIR

 


World Dog Show Herning 26.6 

Irsk setter  
dommer Eeva Rautala


Best i racen - BIR
NAUGHTY BUT NICE DIERVILLA
Ejere: Boguslaw Chalupa PL-62-095 Murowana Goslina POLEN
Opdrætter: BOGUSLAW CHALUPA POLEN

World Winner CACIB - Hanhund
VICARYS FANCYTHAT
Ejere: Y.-Hill-Decoster DE-14789 Wusterwitz Tyskland
Opdrætter: YVONNE HILL-DECOSTER 3220 LUBBEEK BELGIEN

World Winner CACIB - Tæve
FAIRHAVEN EVANGELISTA
Ejere: Louise Holm SE-745 99 Enköping Sverige
Opdrætter: LOUISE HOLM 74599 SVERIGE

Cert - Hanhund
DESPERADO LOFTY
Ejere: Ewa Wójcik PL-32-104 Koniusza POLEN
Opdrætter: EWA WOJCIK POLEN

Cert - Tæve
BORNERL VOM GEBIRGSJÄGERHOF
Ejere: Herta Leitner DE-83730 Fischbachau Tyskland
Opdrætter: HERTA LEITNER TYSKLAND

World Junior Winner - Hanhund
EASTWOOD OF MAGIC FIELDS
Ejere: Monika Hoth DE-14789 Wusterwitz Tyskland
Opdrætter: CHRISTINE EBELING 37547 KREIENSEN TYSKLAND

World Junior Winner - Tæve
NAUGHTY BUT NICE DIERVILLA
Ejere: Boguslaw Chalupa PL-62-095 Murowana Goslina POLEN
Opdrætter: BOGUSLAW CHALUPA POLEN

World Veteran Winner - Hanhund
ASOFTWIND OF THE GOLDEN VALE
Ejere: Eva Lundqvist Ann Carlsson SE-433 39 PARTILLE Sverige
Opdrætter: SONJA RYKERS MEVROUW BELGIEN

World Veteran Winner - Tæve
FAIRHAVEN BROWN EYED GIRL
Ejere: Lena Årgard SE-75594 Uppsala Sverige
Opdrætter: LOUISE HOLM SVERIGE

 

 Junior klasse hanner
 EASTWOOD OF MAGIC FIELDS Monika Hoth DE EXCL 1
 JUST BRING IT ON Louise Holm SE EXCL 2
 GWAIHIR'S CHREIGTON P. Nordberg & L & J Lemberg FI EXCL 3 
 SANGARAH COCKRIDGE  Máté Bodnár HU EXCL 4
 RIVERDENE DRUMMER BOY

Christina Dyrendahl SE

EXCL

 CHESTNUT´S SHELDON FOREVER

Gabriela Wodkowski DE

EXCL 
 DISCOVERY´S LOVE OF MY HEART

Barbro Rehn SE

EXCL 
 CORDARRAGH PICASSO

Aleksandra Janik PL

VG 

 M`EUDAL VINO ROSSO

Claus Ljungdal DK

VG 

 BALDER

Susan Leisbo

VG

 Mellem klasse hanner
 YOSMITE FROM ASKEATON Dap Huisman NL EXCL 1
 DRAGONFIRE'S SCOOBY DOO-A DEVIL BOY Malin Persson SE EXCL 2
 XANADO FROM ASKEATON F.J.A.Keller NL EXCL 3
 BECKS VOM NEBELGRUND Cindy Hinrichs DE VG 4
 Åben klasse hanner
 FAIRHAVEN EVERTON Louise Holm SE EXCL 1
 DOUBLE DREAM LOVESET DANIEL-O-DIOSK E.V.Ignatjeva RU EXCL 2 
 REDWORD BE A FRIEND Maarit Takala FI EXCL 3
 PENDORIC FOGGY PERFECTION Jessica Lindberg SE EXCL 4
 HONEYGARDENS LORD CALANDO

Karin Dyrbäck SE

EXCL

 EAST MEADOWS I'VE GOT A FEELING

Susanne Legneskog SE

EXCL 
 HONEYGARDENS LORD NELSON

Elisabeth Säflund SE

EXCL 
 HONEYGARDENS MELVYN DOUGLAS

Katarina Hansson SE

EXCL

 FAIRHAVEN HOW I BECAME HILARIOUS

Louise Holm S

EXCL 
 FAIRHAVEN HELLACOPTERS

Louise Holm S

EXCL 
 HOT SENSATION'S I'M A MATCHMAKER

Christina Dyrendahl S

EXCL

 HOT SENSATION´S JOY OF MY LIFE

Christina Dyrendahl S

EXCL 
 GWAIHIR'S BALBRIGGAN

P. Nordberg & L & J Lemberg FI

EXCL 
 DISCOVERY'S MILLENIUM

Gull-Britt Persson S

EXCL 
 DUBLINER MAC MIO

Ann Carlsson Eva Lundqvist SE

EXCL

 RÖDE BARONENS SUNSHINE SUPERMAN

Vivi Massucci SE

EXCL 
 DONT-BLAME-ME

Barbro Rehn SE

EXCL 
 BRAIDMOUNT MIDNIGHT ROMEO

Birgitte Graa DK

EXCL

 BOAS CINAMMON'S

Aylien Oei NL

EXCL 
 BRILLIANT BRONZE GILROY OF GALWAY

Gerd Svensson SE

VG
 TRIQUETRA GARDEN OF PARADISE

Thea Gelbak DK

VG

 TEIRON TAZ FROM ASKEATON

F.J.A Keller NL

G
 KASELYCKANS ESKORT

Thomas Odén SE

S
 Brugs  klasse hanner
 DESPERADO LOFTY Ewa Wójcik PL EXCL 1
 SKIBBEREEN NOEL PRIDE OF IRELAND Nanna Rössler DE EXCL 2 
 YOLOOKATME VOM GEBIRGSJÄGERHOF Günael Martina DE EXCL 3
 SKÅBUFJELLAS BACKUP Einar Bordewich N S
 " U S " RED OKS Randi Schulze N

S

Champion  klasse hanner
 VICARYS FANCYTHAT Y.-Hill-Decoster DE EXCL 1
 REDWORD DIAMONDS R' BLUE Maarit Takala FI EXCL 2 
 IRISH MELODY LUCKY LUKE Ewa Wójcik PL EXCL 3
 Veteran  klasse hanner
 ASOFTWIND OF THE GOLDEN VALE

Eva Lundqvist Ann Carlsson SE

EXCL 1

 U S STORM

Einar Bordewich N

G

 Junior klasse tæver
 NAUGHTY BUT NICE DIERVILLA Boguslaw Chalupa PL EXCL 1
 DISCOVERY´S LOVE AT FIRST SIGHT Barbro Rehn SE EXCL 2 
 GWAIHIR'S CALLINAN Lermnerg Lena & Jonna, FI EXCL 3
 DUBLINER GOLDEN PIAFFE Ann Carlsson Eva Lundqvist SE

EXCL 4

 COPPER'S IT'S A KIND OF MAGIC Ewa Wojcik PL

EXCL

 DUBLINER GOLDEN NOBLESSE Katarina Hansson SE EXCL 
 DISCOVERY'S LOVE STORY Andreas Rudloff DE EXCL 
 FAIRHAVEN JUSTIFY MY LOVE Louise Holm SE EXCL 
 FAIRHAVEN JAVA APPLET Lena Årgard SE

EXCL

 RIVERDENE DARLING DAUGHTER Christina Dyrendahl SE EXCL 
 M`EUDAIL VIE EN ROSE Renaud Francesca I EXCL 
 Mellem klasse tæver
 KAYLIN BLOW ME AWAY T. de Jonge NL EXCL 1
 VERY AMAZING GIRL VON TROLLHAUSEN Andreas Gotza DE

EXCL 2 

 BRESS Moretti Marcello IT

G

 Åben klasse tæver
 FAIRHAVEN EVANGELISTA Louise Holm SE EXCL 1
 HONEYGARDENS IMITATION Ann Carlsson Eva Lundqvist SE EXCL 2 
 BANTHI CINAMMON'S Aylien Oei NL EXCL 3
 FAIRHAVEN GRACE KELLY Louise Holm SE

EXCL 4

 DUBLINER MAC ADAMIA Nana Strüwing DK

EXCL

 VICARYS FINESSE Monika Hoth DE EXCL 
 ONCE IN A LIFETIME OF THE REDEMPIRE Hanny Pijnacker NL EXCL 
 GWAIHIR'S BALLYMENA Lena & Joanna Lemberg FI EXCL 
 ASHRIM'S ELF Eva Lundqvist Ann Carlsson SE

EXCL

 FAIRHAVEN GLÄDJEFLICKA Malin Persson SE EXCL 
 DISCOVERY´S A LITTLE BIT OF LOVE Barbro Rehn SE EXCL 
 WILD ROMANCE FROM ASKEATON Dap Huisman NL EXCL 
 TUATHA DE DANNAN FROM ASKEATON T de Jonge NL

VG

 IRSKESJØENS GAIA Mette Kleivdal N G
 Brugs klasse tæver
 BORNERL VOM GEBIRGSJÄGERHOF

Herta Leitner DE

EXCL 1

 Champion klasse tæver
 INDIAN SUMMER SKY DIERVILLA Lena Årgard SE EXCL 1
 CAEMGEN'S BUTTERFLIES IN WINTER Sjoerd Jobse SE EXCL 2 
 BRILLIANT BRONZE SIOFRA LITTLE ELF Barbro Rehn SE EXCL 3
 Veteran klasse tæver
 FAIRHAVEN BROWN EYED GIRL

Lena Årgard SE

EXCL 1
 BRILLIANT BRONZE CUTTY SARK My Flemstrøm SE- EXCL 2 
 IVORY VON TROLLHAUSEN Monika Tack DE EXCL 3


Verdensvindere BIR & BIM

 

Gordon setter dommer Kurt Nilsson


Best i racen - BIR
ARAGON Z OJXOWSKIEJ DOLINY
Ejere: Monika Kornecka PL-30-684 Kraków POLEN
Opdrætter: MONIKA KORNECKA 30-684 POLEN

World Winner CACIB - Hanhund
ARAGON Z OJXOWSKIEJ DOLINY
Ejere: Monika Kornecka PL-30-684 Kraków POLEN
Opdrætter: MONIKA KORNECKA 30-684 POLEN

World Winner CACIB - Tæve
GOANGO BLACK BONNY
Ejere: Riitta Heikkinen FI-00760 Helsinki Finland
Opdrætter: ANNE HENTUNEN MIETOINEN FINLAND

Cert - Tæve
FORESTER'S HOT-SPOT OF DARKMOOR
Ejere: C. Pelka & H. Wieczorek D 23619 Mönkhagen Tyskland
Opdrætter: DAGMAR BARTELS TYSKLAND

World Junior Winner - Hanhund
GLENLEA CARRY ON DANCING
Ejere: Elina & Stig Fyrqvist FI-05400 Jokela Finland
Opdrætter: LYNNE LAVGINE & GREG MC CARTHY USA

World Junior Winner - Tæve
YUKKI HILL MY FAIR LADY
Ejere: Tolmacheva Alexandra RU-194021 Saint-Petersburg RUSLAND
Opdrætter: TOLMACHEVA ALEXANDRA RUSLAND

World Veteran Winner - Hanhund
SHOWPOINT AMADEUS
Ejere: Krista Huovila FI-53300 Lappeenranta Finland
Opdrætter: PIRJO HUOVILA FINLAND

World Veteran Winner - Tæve
TAHTAN SIGH O THE TIMES
Ejere: Yvinne Kojzar S 153 94 Hölö Sverige
Opdrætter: MRS. A. FINLAISON AUSTRALIEN
 


Verdensvinder han & BIR 

 Junior klasse hanner
 GLENLEA CARRY ON DANCING Elina & Stig Fyrqvist FI EXCL 1
 BONFIRE VOM PULSERDAMM Karin Hessling DE EXCL 2
 YUKKI HILL MESMERIZER FOR SILENT NO Marika Löija & Lauri Hallman FI EXCL 3
 ÅENS SAKKO Frank Jensen DK

 VG 4

 Q-BIC'S JACO Jørgen Højer DK

G

 Mellem klasse hanner
 UWEXIN EASY RIDER Katariina & Tapio Uusiautti FI EXCL 1
 CROULEY CEDRIC VAN MARGNES V.D.STER F.H.Brandsma NL EXCL 2
 SUNNY PRIDES MAC CALLAN Jessica Wahlquist SE

VG 3

 Åben klasse hanner
 VITO VOM PULSERDAMM Karin Hessling DE EXCL 1
 SHOWPOINT DREAMER Päivi Koivisto, Janna Runsala,Pirjo FI EXCL 2
 VIDJOELS MARLON BRANDO Carl-Johan Joelsson SE EXCL 3
 MOONSET EXCELLENTCHOICE Arto Makitalu & Reetta Tolvanen FIN EXCL 4
 ASTII Z OJCOWSKIEJ DOLINY Katarzyna Wolak PL

EXCL

 VIDJOELS NICOLAS CAGE Tanja Nilsson SE EXCL 
 YENNADON DYNAMIC DAN D. Bartels & C. Pelka D EXCL 
 DUNBARKN'S MOONDANCE Mervi Toivola og T. Miettinen FI

VG

 DUCHRONACH HAMISH MACBETH Sharon Kelly IE

VG

 Brugs klasse hanner
 ARAGON Z OJXOWSKIEJ DOLINY Monika Kornecka PL EXCL 1
 SHELGEYR PHANTOMAS Anja Oberscheidt DE EXCL 2
 Q-BIC'S ISI Jørgen Højer DK VG 3
 Champion klasse hanner
 GOANGO BLACK BOOMS Minna Törölä & Molli Nyman FI EXCL 1
 WIZARD VOM PULSERDAMM Karin Hessling DE EXCL 2
 LUDSTAR RESOLUTE Allevamento Ludstar IT EXCL 3
 DEVERON WHO LAUGHS LAST  M. & U. Timm DE EXCL 4
 ÅENS XL. PAW  Knud Petersen

VG

 ÅENS FENRIS Preben Pedersen

VG

 Veteran klasse hanner
 SHOWPOINT AMADEUS Krista Huovila FI EXCL 1
 Junior klasse tæver
 YUKKI HILL MY FAIR LADY Tolmacheva Alexandra RU EXCL 1
 YUKKI HILL MAGIC PRINCESS FOR VIDJO Margret Joelsson Se EXCL 2
 BUTTERFLY VOM PULSERDAMM Karin Hessling DE EXCL 3
 GLENLEA KINGPOINT THE DANCE  Heile Soini, T. Verho og M. Torola FI

VG

 WØKK'S BE COOL Cecilie Wøkk Jensen DK G
 WØKK'S BJÖRK Pia Borsdal DK G
 WØKK'S BELIEVE IT Dorte Kielstrup

G

 Mellem Junior klasse tæver
 CHISHOLM CARRIE VAN MARGNES V/D STE Marloes van Alphen NL VG 1
 BLACK MYSTERY LADY IN BLACK Greile Birgit CH VG 2
 Åben  klasse tæver
 ZIETA-JONES VOM PULSERDAMM

Karin Hessling DE

EXCL 1
 FINFAIR GOLD MARIE Tarja & Kari Lappalainen FI EXCL 2
 BLACK MYSTERY INDIGO GIRL Greile Birgit CH EXCL 3
 SHOWPOINT DANCING QUEEN Pirjo Huovila FI EXCL 4
 ELIJAH FFIONN FROM FIRE'SONS GARDEN Marloes Van Alphen NL

EXCL

 AFRICA Z OJCOWSKIEJ DOLINY Ciesla Beata PL EXCL 
 LOTTE VAN DE BISONTOCHT Janina Behn DE EXCL 
 GOANGO BLACK CHA CHA Margret Joelsson S

VG

 Brugs  klasse tæver
 FORESTER'S HOT-SPOT OF DARKMOOR C. Pelka & H. Wieczorek D EXCL 1
 SHELYGEYR CALEDONIA CAITLIN Richard Gerek DE EXCL 2
 FIELDTALK'S FOREVER RHAPSODY Bettina Smith-Horn DE EXCL 3
 SHOWPOINT BE POP A LULA Tolmacheva Alexandra RU EXCL 4
 WØKK'S ASTA Cecilie Wøkk Jensen DK

G

 IMINGENS JZ MODESTY BLAISE Marit Bjercke N

G

 Champion  klasse tæver
 GOANGO BLACK BONNY Riitta Heikkinen FI- EXCL 1
 SUNNY PRIDES BLACK LOTUS Yvonne Kpjzar S EXCL 2
 MUNROC GUNS AND ROSES S. Timmermann & R.Cornum DE EXCL 3
 SHOWPOINT DO IT AGAIN S Riina Löija FI EXCL 4
 YUKKI HILL SNOW QUENN Tolmacheva Alexandra RU EXCL
 DREAMGIRL BLACK STAR OF HEATHMO Marloes van Alphen NL EXCL
 RACHEL VOM PULSERDAMM Silvia Abendschein DE VG
 Veteran  klasse tæver
 TAHTAN SIGH O THE TIMES Yvinne Kojzar S EXCL 1

 

Breton dommer Bertil Lungren
 
Best i racen - BIR
HONLY
Ejere: Albanesi Cesare IT-27010S.Cristinae Bissone Pavia Italien
Opdrætter: RIGHI MARIA GIOVANNA ITALIEN

World Winner CACIB - Hanhund
HONLY
Ejere: Albanesi Cesare IT-27010S.Cristinae Bissone Pavia Italien
Opdrætter: RIGHI MARIA GIOVANNA ITALIEN

World Winner CACIB - Tæve
NADINE
Ejere: Albanesi Cesare IT-27010 S.Cristinae Bissone Pavia Italien
Opdrætter: ALBANESI CESARE ITALIEN

Cert - Hanhund
CROLL
Ejere: Albanesi Cesare IT 27010 S.Cristina E Bissone Italien
Opdrætter: FINOTELLO LUIGINO ITALIEN

Cert - Tæve
NADINE
Ejere: Albanesi Cesare IT-27010 S.Cristinae Bissone Pavia Italien
Opdrætter: ALBANESI CESARE ITALIEN

World Junior Winner - Hanhund
POKER
Ejere: Albanesi Cesare IT-27010 S.Cristina-e- Bissone Pavia Italien
Opdrætter: ALBANESI CESARE ITALIEN

World Junior Winner - Tæve
EBENE DES AMIES DE LA LANDE
Ejere: Marie Nylander & Gunnar Ericsson SE-621 93 Visby Sverige
Opdrætter: M JOEL BOUILLAUD F-49410 LA CHAPELLE ST FLORENT FRANKRIG


 Junior klasse hanner
 POKER Albanesi Cesare IT EXCL 1
 VANITY LARRON Janne Gregersen N EXCL 2
 Åben klasse hanner
 MALU Albanisi Cesare IT EXCL 1
 Brugs klasse hanner
 CROLL Albanesi Cesare IT EXCL 1
 PÅLAMALMENS ERAS Leen Meeusen NL EXCL 2
 THINGMANNS PETIT Lene Kaufmann DK EXCL 3
 Champion klasse hanner
 HONLY Albanesi Cesare IT EXCL 1
 DEN DI VALGROSSA Danilo Bo IT EXCL 2
 UTAH DE LA BAIE DES GABIONS Michèle Bourrez FR EXCL 3
 Junior klasse tæver
 EBENE DES AMIES DE LA LANDE Marie Nylander /G.Ericsson SE EXCL 1
 VANITY KITCHENETTE Hallgeir Bergh N EXCL 2
 DE WINDES ESEPT Marina Bengtsson SE EXCL 3
 MIDTVEJS ANIS Vivi Kristiansen DK VG 4
 Åben klasse tæver
 POLA EPATON Vlasenko Andriy UA EXCL 1
 MERI Albanesi Cesare IT- EXCL 2
 AULUMBOENS BELLIS Susanne Funk VG 3
 CIGGI Rita Sjöman Prytz SE VG 4
 Brugs klasse tæver
 NADINE Albanesi Cesare IT EXCL 1
 COCO DU VALLON DE LA RIGAUDE Lars Farnes N EXCL 2
 EIRAMS RASKA RIVJÄRN Marie Nylander /G.Ericsson SE VG 3
 STEVNSÅEN'S LUNA Lene Kaufmann VG 4
 Champion klasse tæver 
 URFEE DE LA BAIE DES GABIONS Bouchet Bruno FR EXCL 1

 

Engelsk setter dommer Kurt Nilsson

 
 Best i racen - BIR
 SET'R RIDGE'S DELIVERING THE DREAM
 Ejere: Tonny & Tina Bergstrøm 6818 ÅRRE DANMARK
 Opdrætter: MELISSA NEWMAN USA
 
 World Winner CACIB - Hanhund
 SET'R RIDGE'S DELIVERING THE DREAM
 Ejere: Tonny & Tina Bergstrøm 6818 ÅRRE DANMARK
 Opdrætter: MELISSA NEWMAN USA
 
 World Winner CACIB - Tæve
 BLUE BALTIC´S VALSE LYRIQUE
 Ejere: Nina Brusin,J.Hakonen,M.Peuhkuri FI-01900 Nurmijärvi Finland
 Opdrætter: M.PEUHKURI FINLAND
 
 
Cert - Hanhund
 SILVER FOG VELURE
 Ejere: Monika Kornecka PL-30-684 Kraków POLEN
 Opdrætter: I.I BAKINA RUSLAND
 
 Cert - Tæve
 SILVANUS NIGHTINGALE
 Ejere: Tanja Pankotsch DE-14641 Nauen Tyskland
 Opdrætter: HANNELORE SAUVANT BERLIN TYSKLAND
 
 
World Junior Winner - Hanhund
 CHARMING VAGABONDS BERNESTO
 Ejere: Christa Dreyer DE-15566 Schöneiche Tyskland
 Opdrætter: TANJA PANKOTSCH DE-14641 NAUEN TYSKLAND
 
 
World Junior Winner - Tæve
 SET'R RIDGE'S WILD AT HEART
 Ejere: Tonny & Tina Bergstrøm 6818 ÅRRE DANMARK
 Opdrætter: MELISSA NEWMAN USA
 
 
World Veteran Winner - Hanhund
 SUIT YOURSELF STARTAILOR V.D. GUIDE
 Ejere: Elisebeth Preiss AU-1170 Wien Østrig
 Opdrætter: ILSE MAULER ROSNER ØSTRIG

 

 Junior klasse Hanner
 CHARMING VAGABONDS BERNESTO Christa Dreyer D  EXCE -1
 ELITISTE MR RODNEY VON DER GULDEGG Götz, Michaela U. Stephan D EXCE - 2
 BLUE BALTIC`S POKER FACE Virpi Hållfast FI

VG 3

 BLUE BALTIC´S HEADLINE HERO Sanna Vartiainen FI VG 4
 BLUE BALTIC´S GUITAR HERO Leena Laine F VG
 EMMERIK DU MAS D'EYRAUD Valdemar Larsen DK G
 VADHOLMENS DAVE Lars Güllsdorf S G
 Mellemklasse hanner
 SET'R RIDGE'S DELIVERING THE DREAM Tonny & Tina Bergstrøm DK EXCL 1
 CHARMING VAGABONDS ATLANTIS-DREAM Martina Hinz-Schäfer DE VG 2
 CHARMING VAGABONDS AZZURO-BLUE Elisabetta Abbruzzese AT VG 3
 SILVERMOOR´S FRODO Edelbert Dreyer DE VG 4
 Åben Klasse hanner
 SANSIBAR HALIFAX Tim & Nina Haren DE EXCL 1
 VALERA'S O.P.ANDERSON Tore Lie og Hege Rosenlund N  G
 Brugsklasse hanner
 SILVER FOG VELURE  Monika Kornecka PO EXCL 1
 SILVANUS MORTIMER Tanja Pankotsch DE EXCL 2
 PÅLAMALMENS DUFFTOWN Susanne Magnusson S G
 VADHOLMENS CHARM Karin Löfquist S G
 VINSTERFJELLET VITO AV HØIMYRA'S Grimsgaard Ingrid Synnøve N G
 Champion klasse hanner
 HONEYGAIT WILSONLAKE SKYY Thomas Kaiser & Maaret Korhonen FI EXCL 1
 ARTIZOE HIGH CALIBER Shirley Hofflinger FI EXCL 2
 HUNTINGFIELD NOBEL Jeanette E.C. Wallgren-Bang DK EXCL 3
 Veteranklasse hanner
 SUIT YOURSELF STARTAILOR V.D. GUIDE Elisebeth Preiss AU  EXCL 1
 HUNTINGFIELD IKAROS Jane Mortensen DK VG
 Junior klasse tæver
 SET'R RIDGE'S WILD AT HEART Tonny & Tina Bergstrøm DK EXCL 1
 BLUE BALTIC'S BABY FACE Maaret Korhonen & Lena Juslin FI EXCL 2
 VADHOLMENS DECIBEL Håkan & Katarina Hansson S G
 Mellem klasse tæver
 BLUE BALTIC'S CRYSTAL MELODY Sanna & Sami Kavén FI EXCL 1
 CHARMING VAGABONDS ADVENTURE Tanja Pankotsch DE EXCL 2
 MILKY WAY VENATRISETT Dr. K.Schmidt DE EXCL 3
 Åben klasse tæver 
 BLUE BALTIC´S VALSE LYRIQUE Nina Brusin,J.Hakonen,M.Peuhkuri FI EXCL 1
 QUEEN VICTORIA VENATRISETT Dr. K.Schmidt/E. Preissl DE EXCL 2
 SILVANUS PENELOPE Ewa & Aleksandra Nejsarek PL VG 3
 NADINE ELATER POLONICA Ewa & Aleksandra Nejsarek PL VG 4
 HUNTINGFIELD MELODY Jeanette E.C. Wallgren-Bang DK VG
 BRITNEY Hvid Borg Kristensen Karina DK G
 Brugs klasse tæver
 SILVANUS NIGHTINGALE Tanja Pankotsch DE- EXCL 1
 BILLY-JEAN BEAUTY OF GORDON Regina Luschmann DE EXCL 2
 PÅLAMALMENS ANNA-BELLA Håkan & Katarina Hansson S EXCL 3
 SILVERMOOR'S CRAZYGIRL Regina Luschmann DE- VG 4
 Champion klasse tæver
 BLUE BALTIC'S CLASSIC LEGEND Michaela Ståhlberg FI EXCL 1
 BLUE BALTIC´S LEGEND LIVES ON Marita Peuhkuri FI EXCL 2


Verdensvindere BIR & BIM

 


World Junior Winner - Tæve

 

 

Pointer dommer Hans van den Berg


 

Best i racen - BIR
SEASYDE SWEETEST WHISPERTOWEIMPOINT
Ejere: Lenaerts Edwin & Kristina BE-2220 Heist op den Berg Belgien
Opdrætter: HELEYNE MEDEIROS USA

World Winner CACIB - Hanhund
KISWAHILI MARTIN AT KANIX
Ejere: Miss H Blackburn-Bennett GB-FY6 9BN Poulton-Le-Fylde SKOTLAND
Opdrætter: MR R & MRS C WALKLING SKOTLAND

World Winner CACIB - Tæv
e
SEASYDE SWEETEST WHISPERTOWEIMPOINT
Ejere: Lenaerts Edwin & Kristina BE-2220 Heist op den Berg Belgien
Opdrætter: HELEYNE MEDEIROS USA

Cert - Hanhund
SÁREGRESI CASANOVA
Ejere: Mrs. Marianne Gyárfás HU-7014 Sáregres Ungarn
Opdrætter: MRS.MARIANNE GYÁRFÁS UNGARN

Cert - Tæve
PAWPRINT COOL WHITE VI
Ejere: Mrs. Marianne Gyárfás HU-7014 Sáregres Ungarn
Opdrætter: MISS JULIA PATAKI UNGARN

World Junior Winner - Hanhund
LOKMADI JAY TODD AT KANIX
Ejere: Miss H Blackburh-Bennett SC-FY6 9BN Poulton-Le-Fylde SKOTLAND
Opdrætter: MR M F & MRS Y M KENT SKOTLAND

 

 Jumior klasse hanner
 LOKMADI JAY TODD AT KANIX H Blackburh-Bennett SC EXCL 1
 KINNIKE CHAUCER OF TRALAYNE Minna Törölä & T Verho & E Bandes FI EXCL 2
 Mellem Klasse hanner
 UTZ VON DER EBERSHÖHE Yalcindag, M-Erdem DE VG 1
 Åben klasse hanner
 ZAR Z MESINSKE HAJOVNY Jana Pavlova/Jiri Kumstyr CZ EXCL 1
 UG'S DISEL Arne Larsen VG 2
 PÅLAMALMENS ZIDANE Marina Bengtsson SE- VG 3
 Brugs klasse hanner
 SÁREGRESI CASANOVA Marianne Gyárfás HU EXCL 1
 KASTOR Z HALIKAMASU Szafran Barbara PL VG 2
 Champion klasse hanner
 KISWAHILI MARTIN AT KANIX H Blackburn-Bennett GB EXCL 1
 KINNIKE RALPH LAUREN Minna Törölä & T Verho & E Bandes FI EXCL 2
 BJØNROAS PUNTO Bente Bergesen N EXCL 3
 MJØLNERS MAGNI  Jens Have DK VG 4
 Mellem klasse tæver
 SEASYDE SWEETEST WHISPERTOWEIMPOINT Lenaerts Edwin & Kristina BE EXCL 1
 KANIX BEATRICE J &  J Blackburn-Bennet SC EXCL 2
 CROOKRISE THIN AIR Marianne Gyárfás HU EXCL 3
 SUNHOUSE BELIEVE IN SWEDEN Elisabeth Söderling SE VG 4
 Åben klasse tæver
 UG'S DYCHESSE Maria Ingemann Larsen VG 1
 Brugs klasse tæver
 PAWPRINT COOL WHITE VI Marianne Gyárfás HU- EXCL 1
 SUNHOUSE ICE SKATER Berit Olsson SE EXCL 2
 VIIJÄGARENS BOIRA Jenny Bodell SE EXCL 3
 KORA Z HALIKAARNASU Szafran Barbara PL VG 4
 Champion klasse tæver
 FRANZINI KIRA Jose Haro Haro E EXCL 1
 FILA BRZEZOWIANKA Anita Doroba PL VG 2
 MJØLNERS IDUN Jens Have  VG 3

 

 


Dansk Pointerklubs Familiedag
20.6   Ribe

Pointer  dommer Hans Bilde Sellerup

 Champion klasse hanner

 Niholys Chang 03412/2006 Niels Holger Lykke EXCL, 1. vinder BHK 2

 Junior klasse hanner

 Bendt’s Dall 02910/2009 Michael Olsen VG, 1. vinder

 Åben  klasse hanner

 Mørups King 05564/2008 Hugo Nielsen EXCL, 1 vinder BHK 1, BIM
 Ug’s Diesel 01589/2008 Arne Larsen  VG, 2. vinder

 Brugsklasse hanner:

 Boelsgaard’s Figo 19604/2008 Jens Bang VG, 2. vinder
 Mørups Krumme 03741/2006  Kruse Meyer Good
 Henningsknausens Pascal 21473/2006      Frede Aude VG, 3. vinder
 Fugledes Extra 03042/2005   Ole Noe    Good
 Villetofte’s Snaps 07348/2004 Kenneth Pedersen  VG, 1. vinder
 Bendt’s D-Nik 02911/2009  Steen Bendt VG, 4. vinder

 Junior klasse Tæver:                                                                       

 Bendt’s D-Xola 02905/2009 Bent Olsen EXCl, 1. vinder BTK 3
 Åben  klasse tæver
 Ug’s Dychesse 01594/2008 Maria Larsen EXCL 1. vinder BTK1  BIR
 Brugs  klasse tæver
 Fugledes Juvel  17705/2007 Flemming Fuglede Jørgensen VG
 Takese Erika 04322/2007  Elsebeth Loven    VG, 3. vinder
 Mørups Britta 05562/2008   Hugo Nielsen VG, 4. vinder
 Fugledes Merlot 03490/2009  Flemming Fuglede Jørgensen Good
 Matresse’s Ylva 16655/2008     Jan Espersen EXCL, 1. vinder BTK 2, CK

 Bendt’s A-Ditte 10922/2006 

Steen Bendt VG, 2. vinder


NPK's spesialutstilling - Bjåen - Hovden / Setesdal 20.6  Norge

Pointer   Dommer Bjørn Stang

 Brugs klasse hanner:

 Villestoftes Yaki 14097/2006 Gunnulf Lisland 1.AK 1. vinder CERT


Villestoftes Yaki er hermed Norsk Eksteriør Champion
Tillykke


Arkiv foto fra DPK / Danmark

 


Finske Hønshundsektionen Laupa  20.6    Finland

Engelsk setter  Dommer Erik Petersen

 Junior klasse Tæver:

 Østkystens Tara 47313/09 Virpi Backlund Good
 Østkystens Eleanora 51914/09 Anja Ekstrøm CBJ (kan ikke bedømmes)

 Åben  klasse tæver:

 Bjerndrups Eliza 11396/09  Salo Jesse EXCL 1.vinder BTK2 RES-CAC

Irsk setter  dommer Peter Hoyer

 Åben klasse hanner:

 Krageredens Hjalte 26657/08 Tero Savolainen Good

Gordon setter  dommer Peter Hoyer

 Junior Klasse hanner

 Åens Sam 53320/09 Marko Oikarinen Good
 Åben klasse tæver:
 Q-Bic´s Hilla 11670/05 Harri Heino EXCL  BTK4


FJD Vissenbjerg 13.6 

Breton  Mogens Langvad

 Hvalpeklasse Tæver:

 Midtvejs Lutece 23293/2009 Pernille Hansen SL  bedste hvalp

 Junior klasse hanner:

 Aulumboens Caffi 17702/2009 Troels Keilgaard Very Good  1 vinder
 Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen Good
 Stenhøj Obama 09000/2009 Aage Stenhøj Jørgensen Good
 Casper 14725/2009 Steen Sparvath Good
 Swester 14724/2009 Steen L. Sørensen Good
 Eido 02721/2009 Jørgen Chr. Jensen, Good
 Krico 05967/2009 Steen Thomasberg Good

 Åben klasse hanner

 Djack 11426/2008 Oluf Søndergard Excellent, 4. vinder   BHK4
 Gribskoven's Cæsar 21497/2008 Søren Stenhøj Jørgensen 
Lene Mortensen
Excellent, 2. vinder   BHK2
 Doncan 11425/2008 Thomas Rebsdorf Excellent, 3. vinder   BHK3
 Simba 13764/2008 Claus Raahauge Good
 Jacques 03703/2009 Allan Rasmussen Excellent
 Bennevis 07653/2006 Jørgen Chr. Jensen Excellent 1. vinder   BHK3 BIR

 Brugs klasse hanner

 PVN's Anton 07703/2005 Poul Valdemar Nielsen Sufficient
 Bourdon De L'ardour Dk03596/2010 Poul Valdemar Nielsen Very Good 3. vinder
 Gribskoven's Faru 07505/2007 Søren Stenhøj Jørgensen 
Lene Mortensen
Good
 Malthe 15733/2003 Jan Nielsen Very Good 2. vinder
 Zeus 11931/2005 Torben Andreasen Very Good 1. vinder

 Junior klasse tæver

 Evian 02726/2009 Carsten Wöhliche Sufficient
 Midtvejs Briza 11657/2009 Klaus Hjelm Jensen Very Good 1. vinder
 Pinot 09980/2009 Morten F. Larsen Good
 Stenhøj O. Dina 09001/2009 Jesper From Larsen Good

 Åben klasse tæver

 Aulumboens Bellis 21210/2008 Susanne Funk

Very Good 4. vinder

 Midtvejs Mirelle 21160/2007 Leo Eriksen

Very Good

 Dixi 11423/2008 Asger Bak

Very Good 3. vinder

 Didine Du Mont Chanois 00638/2009 Pernille Hansen Excellent 1. vinder   BHK3 BIM
 Rica 07183/2007 Lone Jertrum Very Good
 Bimudos Bonnie 09811/2008 Benny Kuhlmann Good
 Pil 07450/2008 Viggo Bjørn Bøllingtoft

Very Good 2. vinder

 Aulumboens B-Pepsi 21211/2008 Peter Andreasen Good

 Brugs klasse tæver

 Østfyns Juno 18974/2006 Frede Nielsen Good
 PVN's Cisse Dk12646/2007 Niels A. Nielsen Good
 Engbjergvejs Abelone 06591/2005 Kenneth Ringgård Schultz Very Good 1. vinder
 Thingmanns Miro 07289/2003, Kenneth Ringgård Schultz Good
 


BIR & BIM

 

Engelsk setter  Ole Simonsen

 Junior klasse hanner:

 Emmerik Du Mas D’eyraud 18491/2009 Valdemar Larsen EXCL Plac 1  BHK2 
 Bjerndrup’s Birk 11216/2009 Peer Vinding Clausen VG Plac 2

 Åben klasse hanner

 Østkysten’s Vincent 24273/2008 Jan Fabech VG Plac 2
 Bjerndrup’s Clint 21414/2008 Gunnar B Christensen VG Plac 1

 Brugs klasse hanner

 Lammefjorden’s Schack 20142/2007 Asger Mogensen EXCL Plac1  BHK1 Cert  BIM.
 Bjerndrup’s Victor  21415/2008 Poul Sørensen VG  
 Østkysten’s Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen VG
 Videkærs Exon 15574/2007 Eigil Nicolaisen EXCL Plac 3
 Østkysten’s Jeppe  05791/2007 Allan Rasmussen VG
 Klintholms C. Tjalfe 08152/2008 Mette Kühl VG
 Østkysten’s Ingo 07989/2006 Gunnar B Christensen EXCL Plac 2
 Nordvestjyden’s Vito 09902/2005 Ingemann Albrechtsen EXCL  Plac 4
 Østkysten’s Virgil 09635/2008 Øystein Grandorf VG

 Junior klasse tæver

 Eliza 06896/2009 Gert Clausen VG Plac. 2
 Østkysten’s Taiga 13784/2009 Line Clausen VG  Plac 1

 Åben klasse tæver

 Stærkærs Sissie 17732/2008 Marrit og Søren Stærkær

VG Plac 2

 Britney 07521/2006  Karina Christensen

VG Plac 3

 Kandis 00509/2008  Line Clausen

EXCL Plac 1 BTK 1 BIR

 Brugs klasse tæver

 Lammefjorden’s Lady 06289/2008 Asger Mogensen VG Plac 2
 Natasja 00510/2008  Martin Clausen EXCL  Plac 1  BTK 2
 Heegårds V. Lill 11132/2007  Jørgen Heegård Nielsen VG Plac 3 *
 Klintholms Afroditte 17748/2006  Jane Mortensen VG Plac 4
 

* Heegårds V Lill ved Jørgen Heegård Nielsen blev hermed Dansk Jagt Champion
Tillykke

 


BIR & BIM

 

Irsk setter  Marianne Weichenfelt

 Junior klasse hanner:

 Yobbo´s Calle 10369/2009 Christina Bak VG Plac 2
 Yobbo´s Chester 10370/2009 Tove/ Helge Knudsen VG Plac1

 Åben klasse hanner

 Sirius 12616/08 Lene & Karsten Bolding VG Plac 1
 Comebackyankie 04601/2009 Flemming Vilslev Knudsen G

 Brugs klasse hanner

 Fuzzy 19093/2007 Vivian Lund David Højgaard EXCL Plac1  BHK1 Cert  BIR.
 Kiwi Line´s Citrus 23647/200 Jan Lorentzen VG  Plac. 2

 Junior klasse tæver

 Højfyn´s Bella 07989/2009 Solveig & Kim Fischer VG1 Plac. 1  BTK2
 Højfyn´s Blis 07988/2009 John Skovsager Larsen VG  Plac 3
 Qgaia 17243/2009 Lene Gram Hansen VG  Plac. 2
 Qk 17244/2009 Lene Gram Hansen VG  Plac.. 4
 Qia 17245/2009 Lene Gram Hansen VG
 Yobbo´s Centa 10374/2009 Helge & Tove Knudsen VG

 Åben klasse tæver

 Vilslev Judy 14628/2008 Kurt Chr. Marquart

VG  Plac 4

 Blondie 12613/2008 Mogens & Jane Ellebæk

EXCL Plac1  BTK1   BIM

 Lohmann´s Hilde 02839/2009 Tom Branich Juhl

VG  Plac 3

 Vilslev Jackline 14629/2008 Tom Branich Juhl

VG  Plac 2

 Brugs klasse tæver

 Bomstærk Liva – E  08572/2008 Susanne & Jan Carlsen EXCL Plac1 Cert BTK2
 Skovlykkes Sille 05884/2007 Erling W. Christensen VG Plac. 2


Ønsker du at læse kritikkerne på de udstillede "Irlændere", ses disse her på DISK hjemmeside >>>


BIR & BIM

 

Pointer  Erik Petersen

 Hvalpeklasse Tæver:

 Des Braies De L’oridelle Til reg. Elsebeth Loven Lovende

 Junior klasse hanner:

 Bendt’s E. Uno 15568/2009                                   Jens Kristian Jørgensen  G
 Horndrups Max  14215/2009                            Arne Jacobsen  VG Plac. 1
 Fugledes Oskar 14266/2009                                Flemming Sørensen VG Plac. 2
 Bendt’s Ex 15570/2009                  Steen Bendt  G

 Åben klasse hanner

 Ug’s Diesel   01589/2008                                       Arne Larsen  VG Plac 2
 Vildtmandens William    12287/2008                    Jens Rasmussen EXCL Plac 1

 Brugs klasse hanner

 Boelsgaard’s Figo 19604/2008                              Jens Bang  VG Plac 3
 UG´s Prince 01591/2008  Christian Johansen G
 Fugledes Eno 03037/2005 Flemming Sørensen VG Plac 4
 Bendt’s D-Nik 02911/2009 Steen Bendt EXCL Plac 2
 Niholys Chang 03412/2006   Niels Holger Lykke EXCL Plac 1 CERT BIR *

 Junior klasse tæver

 Bendt’s Enja 15566/2009   Anne Mette Lautrup G

 Åben klasse tæver

 Boelsgaards Cille 19598/2008   Henning Hansen

EXCL Plac 1 BIM

 Ug’s Dychesse 01594/2008 Maria Ingeman Larsen

EXCL Plac 2

 Brugs klasse tæver

 Matresse’s Ylva 16655/2008 Jan Espersen EXCL Plac1 BTK3 CERT
 Takese Erika 04322/2007 Elsebeth Loven EXCL Plac 2 BTK4

 


BIR og BIM 

* Niholys Chang ved Niels Holger Lykke blev som det ses herover BIR 
og samtidigt ny Dansk Udstillings Champion 
Tillykke

Dommerkritikkerne fra udstillingen ses på DPK´s Referat side >>>

 

Gordon Setter  Dommer H P Clausen

 Champion Klasse Hanner:

 Åens Fenris  09590/2006 Preben Pedersen EXCL Plac 1 BHK1  BIR
 Åens XL Paw  08800/2004 Knud Petersen EXCL Plac 2 BHK3

 Junior Klasse Hanner:

 Åens Sakko 16931/2009 Frank Jensen VG Plac 1
 Q-Bic´s Jaco 12602/2009 Jørgen Højer VG Plac 2

 Åben klasse hanner

 Charlie  01978/2009 Cecilie W. Jensen & 
Karina Kristensen
S
 Østjylland´s Pb Mal 01372/2009 Anton Dahl G

 Brugs klasse hanner

 Q-Bic´s Isi 17528/2006 Jørgen Højer EXCL Plac 1  BHK2

 Junior klasse tæver

 Wøkk´s Be Cool 16192/2009 Cecilie W. Jensen G
 Åens Queen 09466/2009 Dorte Clemmensen G
 Wøkk´s Björk  16191/2009 Pia Borsdal VG  Plac 1
 Wøkk´s Believe It   16188/2009 Dorte Kielstrup  VG
 Q-Bic´s Jalla  12596/2009 Jørgen Højer VG

 Åben klasse tæver

 Østjylland´s Pb Leica   01369/2009

Morten D. Iversen

S

 Brugs klasse tæver

 Wøkk’s Asta 23383/2007 Cecilie W. Jensen   EXCL  Plac 1 BTK1   BIM
 Æblevangen’s Breezer 18890/2007 Christina & John Bak VG Plac 2
 Hunting Tianna’s Blæs Becca 17645/2006   Peter Eliasen G
 Åens Pennie 17843/2008                   Bjarne Kleis G
 Opendora’s Gulla 10191/2005                        

Ásgeir Páll Julíusson

G

 


Gordon settere og dommer / sekretær 

 


VDH Int. Neumünster 6.6 Tyskland

Irsk setter  Dommer Vilmos Kardos.

 Åben klasse Tæver

 IS Dubliner Mac Adamia

Nana/Camilla Strüwing

1. Excl – Anw. Dt. Ch VDH. Neumünster Sieger 2010. BIM  


SKK Hässleholm Int.Udstilling  23.5 Sverige

Gordon setter Dommer Inga Siil  Estland

 Bruksklasse Hanner

 GS Q-Bic´s Isi

Jørgen Højer 1.pris 1V. CERT. HP, 3.BHK


 SKK Landskrona
22/05  Sverige

Gordon setter Dommer Marie Nylander

 Bruksklasse Hanner

 GS Q-Bic´s Isi

Jørgen Højer 1.Pris 1V. CERT. HP, BIR, BIS 4

 Bruksklasse Hanner

 GS Q-Bic´s Jaco

Jørgen Højer 1.Pris 1.V. HP
 

BIS 4

 


DKK Int. Hillerød 2.5 

   Engelsk setter Dommer Ericsson, Dan - Sverige  

 Junior klasse hanner:

 Emmerik Du Mas D'Eyraud DK18491/2009 Valdemar Larsen Exc.JK Plac.1 2.BHK

 Mellem klasse hanner:

 Set´r Ridge´s Delivering The Dream 
 AKC SR53941001
M. Newman Exc.MK Plac.1 1.BHK CACIB BIR

 Junior klasse tæver:

 Set´r Ridge´s Wild At Heart AKC SR58052207 M. Newman

Exc.JK Plac.1 1.BTK BIM

   Breton Dommer Ericsson, Dan - Sverige  

 Åben klasse tæver:

 Aulumboens Bellis DK21210/2008 Susanne Funk
Exc.ÅK Pl..1 1.BTK CACIB BIR

   Gordon setter Dommer Hans Rosenberg - Sverige  

 Brugs klasse hanner:

 Q´Bic´s Isi 17528/2006 Jørgen Højer Exc. BK Plac.1 1.BHK BIR

 Juniorklasse hanner 

 Q´Bic´s Jaco Jørgen Højer VG. JK Plac.1

Pointer   Dommer Hans Rosenberg - Sverige  

 Brugs klasse hanner:

 Fugledes Holli  DK05260/2007

Peter Due Good

 Brugs klasse tæver

 Takese Erica DK04322/2007

Elsebeth Loven VG.BK Plac.1

Irsk Setter  Dommer Hans Rosenberg - Sverige  

 Hvalpeklasse tæver:

 Qgaia 17243/2009

Lene Gram-Hansen Promising
 Qk17244/2009 Lene Gram-Hansen Promising
 Qia  17245/2009 Lene Gram-Hansen Promising

 Mellem klasse hanner

 Braidmount Midnight Romeo 05362/09 Birgitte Graa Very Good.

 Åben klasse hanner

 Triquetra Garden Of Paradise 0 3985/07 Thea Geelba Good
 Brilliant Bronze Gilroy Of Galway 
 S27066/2007
Gerd Svensson Very Good
 Hot Sensation’s Joy Of My Life
 S26129/2008
Kicki Petersson Very Good.

 Junior klasse tæver

 Happy Luuke’s Victoria Under Reg Henriette Ini Bing Very Good.

 Mellem klasse tæver

 Dubliners Mac Adamia 14666/2008

Nana/ Camilla Strüwing  

 Excellent BIR

Åben klasse tæver

 Coppers PrinsessanTuvstarr 00980/07

Ole Kristoffersen

Very Good 

 Cruft kvalificeret: Dubliner Mac Adamia 


Namstad Fuglehunklubb Udstilling  Norge 1.5 

Pointer Dommer Hilde Kvithyld

 Bruksklasse Tæver

 GS Åens M. Raisa 15660/2007

Bjørn_Ove Valø 1 BK


Norsk Kennel Klub International  Porsgrun 1.5

Pointer Dommer Per Nymark

 Bruksklasse Hanner

 P Villestoftes Yaki 

Jan Hagalia 1 kval 1konk CK Cert  1Bhk 


Dansk Irsk Setter-Klub Hovedprøve Fyn 26.3 

 Junior klasse hanner

 Kristinekær D Eddie 06716-2009 Gunner Jensen VG Plac 2
 Yobbos Calle 10369-2009 Christina Bak Good
 Yobbos Chester 10370-2009 Tove Knudsen VG Plac 1

Åben klasse hanner

 Come Back Yankie 04601-2009 Flemming Vilslev Sufficient
 Razzken 210504-2008 Jørgen Jensen VG Plac 1

 Brugsklasse Hanner

 Kiwilines Citrus 23647-2007 Jan Lorentsen EXCL CERT BIR
 Kiwilines Cossack 23645-2007 Linda Larsen VG Plac 2

Juniorklasse Tæver

 Højfyns Blis 07988-2009 John Skovsager Larsen VG Plac 1

 Åben klasse Tæver

 Lohmanns Hilde 02839-2003 Tom Juel VG Plac 3
 Vilslevs Josefine 14625-2008 Flemming Vilslev VG Plac 2
 Vilslevs Jackline 14629-2008 Tom Juel Good
 Setterly Frica 02400-2006 Claus Juhl-Christensen VG Plac 1
 Blondie 12613-2008 Mogens Ellebæk Good
 Mårups Siggi 02206-2007 Svend E Andersen Good

 Brugsklasse Tæver

 Skovlykkes Sille 05844-2007 Erling W Christensen VG Plac 2
 Emma 13240-2007 Tony Andersen Good
 Krageredens Fenja 13552-2007 Palle Krag Good
 Bomstærk Liva-E 08572-2008 Susanne Carlsen Good
 Klippeøens Donna 14772-2004 Gunner Jensen EXCL CERT Plac 1 BIM
 Debbi 13553-2007 John Skovgård Nielsen  Good
 


BIR & BIM

 


Svensk Kennel Klub International  Malmø 21.3

Gordon setter Dommer Britt-Marie Dornell

 Bruksklasse 

 GS Åens XL Paw 

Knud Petersen 1 kval 1konk CK Cert Res.Cacib

Med dette resultat blev Åens XL Paw ny Svensk Champion
Han var i forvejen Dansk og Norsk Champion - og er nu Nordisk Champion 
Må det være tilladt at bemærke, at Knud P - i en alder af 80 år - selv fremførte Paw....  Tillykke  :-)


Norsk Kennel Klub International Tromsø 20.3 

Pointer Dommer 

 Bruksklasse 

 P Fugledes Banjo 

Wanja Andersen 1. ÅK


Norsk Kennel Klub International  20.2

Pointer Dommer 

 Bruksklasse 

 P Villestoftes Yaki 

Jan Hagalia 1 kval 1konk CK Cert Cacib 
1Bhk og BIR

Dansk Breton Klub Udstilling Sjælland 6.2 2010   
 Dommer: Kresten Scheel       Elev: Winnie Beuchert Larsen

 Hvalpe klasse Tæver
 Stevnsåens Jackie B DK11211/2009 Dorthe Spanggaard SL
 Junior Hanner
 Stenhøj Obama Dk09000/2009 Jørgensen, Aage Stenhøj Good
 Jacques Dk03703/2009 Allan Rasmussen Ex. 1V BIK BIM
 Diego Dk09978/2009 Anni Hansen Very Good 2. v
 Fønsvigs Djazz Dk06789/2009 Jimmy og Marianne  Disq.
 Åben Klasse Hanner
 Thingmanns Zorbas Dk15393/2007 Niels Fogde-Schmidt Ex. 1 V
 Østfyns Indy 07240/2004 Mogens Andersen Very Good 2.V
 Frodo Dk07884/2008 Peter Normark Sørensen Good
 Gribskoven's Laban Dk07511/2007 Kim Askgaard Good
 Midtvejs Heros 18370/2004 Kim Spanggaard Very Good 3.V
 Stenhøj Nico 01521/2006 Lynn Zimmer Afmeldt
 Brugs Klasse Hanner
 Gribskovens Faru 07505/2007 Søren Stenhøj/ Lene Mortensen Very Good 1.V
 Stevnsåen's Valde 07744/2006 Poul Vestervang Good
 Kito Dk12500/2008 Claus M. Nielsen Disq.
 Junior Klasse Tæver
 Ecco Des Elfes De L'ecrin Des Roses
 Dk16744/2009
Henrik Berggreen Jørgensen Very Good 2.v
 Mille Dk03700/2009 Michael Taggatz-Paulsen Good
 Pinot Dk09980/2009 Morten F. Larsen Ex. 1. V
 Fønsvigs Debit Dk06794/2009 Torben Andreasen Very Godd 3.V
 Åben Klasse Tæver
 Aulumboens Bellis Dk21210/2008 Susanne Funk Ex. 2.V
 Pil Dk07450/2008 Viggo Bjørn Bøllingtoft Ex. 1.V BIK BIR
 Sille Dk12504/2008 Carl Chr. Kaspersen VG 3.V
 Stella Dk07184/2007 Kim Spanggaard Good
 Gigi De L'isle De Callac 03957/2004 Aage Stenhøj Jørgensen Very Good 4.V
 Brugs Klasse Tæver
 Thingmanns Luna 08937/2005 Kenneth Thomsen Very Good 2.V
 Stevnsåen's Delta Dk10369/2008 Jens Kristian Frost Very Good 4.V
 Stevnsåen's Miracle Dk10370/20 Niels Roager Good
 Østfyns Juno 18974/2006 Frede Nielsen Ex. 1. V  certifikat
 Bianca 09438/2006, Kell Petersen Very Good 3.V
 Sallingboens Chanel Dk00378/2007 Kisser Borg Kjeldsen, 
Hans Kurt Jeppesen
Good
 Veteranklasse tæver
 Østfyns Effie 17613/98 S.S.Jørgensen & L.Mortensen Ex. 1.V


Dansk Kennel Klub International  Fredericia 31.1

POINTER
Dommer Harry Tast

 Brugs klasse hanner
 Bjønroas Punta  N 12636/04 Bente Bergersen EXCL CERT BHK1 CACIB BIR
 Vildtmandens Waldemar DK12285/2008 Jens Rasmussen EXCL BHK2
 Åben klasse hanner
 Ug´s Diesel 01589/2008 Arne Larsen Very Good  BHK1
 Åben klasse tæver
 Ug´s Dychesse 01594/2008 Marie Ingemann Larsen Very Good  BTK1

ENGELSK SETTER
Dommer K E Johansson 

 Hvalpeklasse Tæver
 Østkystens Taiga DK13784/2009 Line Clausen SL Bedste Hvalp
 Åben klasse hanner
 Østkystens Vincent DK24273/2008 Jan Fabech Good
 Brugsklasse hanner
 Østkystens Ike DK 07900/2006 Jens Aage Madsen EXCL 2.v
 Huntingfield Nobel FIN47804/06 Jeanette Wallgren-Bang EXCL 1.v  CERT BIR
 Åben klasse tæver
 Britney DK07521/2006 Karina Kristensen Very Good  BTK1

 
Huntingfield Nobel
FIN47804/06, ved Jeanette Wallgren-Bang, som i forvejen var Svensk Exteriørchampion,
 blev hermed ny Dansk og Nordisk Exteriørchampion 
Tillykke til ejer og opdrætter (samme)


Dansk Kennel Klub International  Fredericia 31.1
 

 IRSK SETTER
Dommer Harry Tast

 Junior Klasse Tæver

 Chikadee´s Diamond In Red 

Anne-Lise Kragekjær Hansen VG JK Plac. 1

 Mellem klasse Tæver

 Dubliners Mac Adimia 14666/2008

Camilla Strüwing EX. BTK1  BIR  CACIB BIG4

2009

 


Dansk Kennel Klub International 
Herning 8.11   (Søndag)  
 

POINTER
Dommer Erik Petersen

 Åben klasse hanner
 Ug´s Diesel 01589/2008 Arne Larsen Very Good  BHK1
 Åben klasse tæver
 Ug´s Dychesse 01594/2008 Marie Ingemann Larsen Very Good  BTK2
 Matresse´s Ylva 16655/2008 Jan Espersen Very Good  BTK1

GORDON SETTER 
Dommer Erik Petersen

 Åben klasse hanner

 Naalbogens Zorro N03008/2005

Geir Terse Widerøe Very Good  BHT1
 Brugs klasse hanner
 Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen  EXCL BKH1 BIR fuldcert CACIB
 Q`Bic´s Ici 17528/2007 Jørgen Højer EXCL BKH2 (fuldcertet)
 Brugshundeklasse tæver
 Wøkk´s Asta 23383/2007 Cecilie Wøkk Jensen EXCL BKT1 BIM



BIM & BIR

Åens Fenris blev således DKK RACEVINDER for 2009

IRSK  SETTER
Dommer Erik Petersen

 Mellem klasse hanner
 Braidmount Midnight Romeo 05362/2009 Birgitte Graa Good
 Åben klasse hanner
 Editions of You Do Porto-Rio LOP386350 Corinna Srömpl Good
 Triquetra Garden of Paradise 03985/2007 Thea Geelback Good
 Brugs klasse hanner
 Follsjøens Dublin N12108/06 Rune Tyvold EXCL BHK1 CERT BIM
 Champion klasse tæver
 Buterafumodolce FIN 38346/05 Maaret Korhonen Very good  BCK1
 Mellem klasse tæver
 Dubliners Mac Adimia 14666/2008 Camilla Strüwing EXCL BTK1 
 Brugsklasse tæver
 Follsjøens Coya N15636/00 Rune Tyvold EXCL BTK1 CERT  BIR CACIB





Follsjøens Coya ved Rune Tyvold er Norsk og Svensk Udstillingchampion -
nu er den også Dansk Eksteriørchampion og dermed Nordisk Champion - Tillykke !

 

BRETON 
Dommer Trygve Heyerdahl

 Åben klassehanner

 Midtvejs Pieric 01722/2003

Pernille Hansen  EXCL BHK1 BIR CACIB BIG3 

 Junior klasse tæver

 Dedine du Mont Chanois 00638/09

Pernille Hansen  Very Good

 Brugsklasse tæver

  Midtvejs Cindy 08083/2005

Mads R Andersen Very Good




BIR

 

ENGELSK SETTER
Dommer Erik Petersen

 Champion klasse hanner

 Honeygait Wilsonlake Skyy AKCSR35674903 Jessica Stanwood Very Good  BCK1
 Junior klasse hanner
 Bjerndrups Victor 21415/2008 Poul Sørensen Very Good  BJK1 
 Set´r Ridge´s Delivering the Dream  
 AKC SR53941001
Melissa B Newman Very Good  BJK2 
 Brugs klasse hanner
 Østkystens Frey 21164/227 Poul Rasmussen EXCL BKH2 Res Cacib
 Østkystens Ingo 07789/2006 Gunner Kristensen EXCL BKH3
 Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygård EXCL  BKH1 Cert BIR CACIB
 Brugsklasse tæver
 Østkystens Naja 05789/2007 Poul / Ingerlise Rasmussen Very Good
 Lammefjorden Sannie 01212/2007 Søren / Marit Stærkjær EXCL BKT1 BIM
 


BIM OG BIR


Lammefjorden Sannie ved Søren og Marit Stærkjær 
blev Dansk Eksteriøchampion - Tillykke :-)

 


Dansk Kennel Klub International 
Herning 7.11   (Lørdag)  
 

GORDON SETTER 
Dommer Svend Løvenkjær

 Åben klasse hanner

 Naalbogens Zorro N03008/2005

Geir Terse Widerøe Very Good    BHK1
 Brugs klasse hanner
 Q`Bic´s Ici 17528/2007 Jørgen Højer Very Good  BKH1
 Brugs klasse tæver
 Østdalens Blinka 17388/2007 Martin Dittman Sufficient
 Wøkk´s Asta 23383/2007 Cecilie Wøkk Jensen Sufficient

IRSK  SETTER
Dommer Svend Løvenkjær

 Mellem klasse hanner
 Braidmount Midnight Romeo 05362/2009 Birgitte Graa EXCL  BJK2 Res CACIB
 Åben klasse hanner
 Comebackyankie 04601/2009 Flemming Vilslev Disqualified
 Triquetra Garden of Paradise 03985/2007 Thea Geelback Good
 Editions of You Do Porto-Rio LOP386350 Corinna Srömpl EXCL BHK1 CACIB BIM
 Champion klasse tæver
 Buterafumodolce FIN 38346/05 Maaret Korhonen Very Good
 Mellem klasse tæver
 Dubliners Mac Adimia 14666/2008 Camilla Strüwing EXCL BTK1 CACIB BIR
 


BIM & BIR

 

BRETON 
Dommer Svend Løvenkjær

 Åben klasse tæver

 Midtvejs Troya 07438/2008

Jens Peder Pedersen EXCL  BTK1  BIR
 


BIR

 

ENGELSK SETTER
Dommer Svend Løvenkjær

 Champion klasse hanner

 Honeygait Wilsonlake Skyy AKCSR35674903 Jessica Stanwood EXCL BCK1  BIR
 Junior klasse hanner
 Set´r Ridge´s Delivering the Dream  
 AKC SR53941001
Melissa B Newman Very Good BHK1
 Mellem klasse hanner
 Klintholms C Zeus 08148/2008 Marianne Nielsen Good
 Brugs klasse hanner
 Østkystens Frey 21164/227 Poul Rasmussen Good
 Nordvestjydens Vito 09902/2005 Ingemann Albrechtsen Good
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen Very Good  BHK1 
 Brugs klasse tæver
 Østkysten Naja 05789/2007 Poul / Ingerlise Rasmussen Good
 Heegårds V Lill 11132/2007 Jørgen Heegård Nielsen Sufficient
 


BIR

 

POINTER
Dommer Svend Løvenkjær

 Åben klasse hanner
 Ug´s Diesel 01589/2008 Arne Larsen Very Good   BKH1
 Åben klasse tæver
 Ug´s Dychesse 01594/2008 Marie Ingemann Laren Very Good  BTK1
 Matresse´s Ylva 16655/2008 Jan Espersen Good


Dansk Kennel Klub International  Brøndby  
19-20.9 
 

 IRSK SETTER
Dommer Laurent Pichard LØRDAG 
Dommer 
Zvi Kupferberg
SØNDAG

 Junior Han

 Discovery's He's Got It All S56778/2008

Torgny Carlsson / Lørdag EXCL JK1

 Discovery's He's Got It All S56778/2008

Torgny Carlsson / Søndag EXCL JK1
 Mellem klasse han
 Braidmount Midnight Romeo DK05562/2009 Birgitte Graa / Lørdag EXCL MKK2 BHK4
 Braidmount Midnight Romeo DK05562/2009 Birgitte Graa / Søndag EXCL MKK1
 Desperado Lofty PKR.VII 11037 Ewa Woojcik / Lørdag EXCL MK1 BHK1 CACIB BIR
 Desperado Lofty PKR.VII 11037 Ewa Woojcik / Søndag EXCL MK2
 Åben klasse han
 Don't Blame Me S11789/2005 Jenny Carlsson / Lørdag EXCL ÅK2
 Don't Blame Me S11789/2005 Jenny Carlsson / Søndag EXCL ÅK1  BHK1 CACIB BIM
 Brilliant Bronze Goose Berry S36737/2007 Torgny Carlsson / Lørdag EXCL ÅK1
 Brilliant Bronze Goose Berry S36737/2007 Torgny Carlsson / Søndag EXCL ÅK2  BHK4
 Discovery's Millenium S15324/2004 Gulbritt  Persson / Søndag VG ÅK3
 Brugs klasse han

 Irish Melody Lucky Luke PKR-VII 10646

Ewa Woojcik / lØRDAG EXCL BK1 BHK3 CERT

 Irish Melody Lucky Luke PKR-VII 10646

Ewa Woojcik / sØNDAG EXCL BK1 BHK3 CERT
 Champion tæver

 Brilliant Bronze Siofra Little Elf S61199/2003

Jenny Carlsson / Lørdag EXCL CHK1 BTK1 CACIB BIM

 Brilliant Bronze Siofra Little Elf S61199/2003

Jenny Carlsson / Søndag EXCL CHK1 BTK1 CACIB  BIR

 Indian Summer Sky Diervilla PKR-VII 9742

Boguslaw Chalupa EXCL
 Junior klasse tæver

 Brigidas Lagerlöf S47695/2008

Mathilde Nielsen / Lørdag EXCL JKK1  BTK4

 Brigidas Lagerlöf S47695/2008

Mathilde Nielsen / Søndag EXCL  JKK1
 Mellem klasse tæve
 Dubliner Mac Adamia * DK14666/2008 Nana og Camilla Strüwing / Lør. EXCL MK1 BTK2  Res CACIB
 Dubliner Mac Adamia * DK14666/2008 Nana og Camilla Strüwing / Søn. EXCL MK1 BTK2  Res CACIB
 Highland Flowers Hot Fireglow S63646/2007 Lise L. Persson / Søndag EXCL  MK2 BTK3
 Calypso Dancer at Meldor PKR-VII 11194 Renola Olszewska / Lørdag EXCL MK2  BTK3
 Calypso Dancer at Meldor PKR-VII 11194 Renola Olszewska / Søndag EXCL MK3  BTK4

 Åben klasse tæver

 Highland Flowers Crown Princess S 37425/2004

Lise L Persson / Søndag EXCL ÅK1 
 


Se *

 

BRETON 
Dommer Adrian Landarte Lørdag

 Åben klasse tæver

 Pil DK07450/2008 

Viggo Bjørn Bøllingtoft  

EXCL ÅK1 BTK1 CACIB BIR

ENGELSK SETTER
Dommer Laurent Pichard Lørdag
 Dommer Adrian Landarte Søndag

 Åben klasse hanner

 Honeygait Wilsonlake Skyy  AKC SR35674903 Maaret Korhonen / Lørdag EXCL CHK1 1BHK CACIB BIR
 Honeygait Wilsonlake Skyy  AKC SR35674903 Maaret Korhonen / Søndag EXCL CHK1 1BHK CACIB BIR
 Bournehouse Royal Dreamer  PKR VII-10381 

Renata Olszewska / Lørdag

EXCL.ÅK1 2.BHK Res.CACIB
 Bournehouse Royal Dreamer  PKR VII-10381 

Renata Olszewska / Søndag

VG  ÅK1 
 Apoletan’s Alma Matra  N 23940/99 Bjørg Brenne / Lørdag EXCL.VTK1  BTK1 BIK BIM
 Apoletan’s Alma Matra  N 23940/99 Bjørg Brenne / Søndag EXCL.VTK1  BTK1 BIK BIM

POINTER
Dommer Adrian Landarte Lørdag
Dommer Ole Staunskjær Søndag

 Championklasse hanner

 Kinnike Ralph Lauren AKC SR08655802

Minna Törölä / Lørdag

EXCL CACIB BIR & KBHV09  

 Kinnike Ralph Lauren AKC SR08655802

Minna Törölä / Søndag

EXCL CACIB BIM & KBHV09  

 Åben klasse hanner

 Pålamalmens Zidane S 65536/2004

Peter Bahlke / Søndag EXCL ÅK1 BHK2  Res CACIB

 Championklasse tæver

 J. Silverforsens Party Animal S 13347/2006

Monica Garbeklint / Søndag EXCL  CHL1 BTK1 CACIB BIR  KBHW09

GORDON SETTER
Dommer Laurent Pichard Lørdag
Dommer
  Adrian Landarte Søndag

 Champion klasse hanner

 Goango Black Booms FIN 38100/06 

Minna Törölä & Tuija Verho
Lørdag

EXCL 1BHK BIR CACIB
 Goango Black Booms FIN 38100/06 

Minna Törölä & Tuija Verho
Søndag

EXCL 1BHK BIR CACIB
BIG & BIS4
  Åben klasse hanner
 Vidjoels Marlon Brando S 68777/2006

Carl-Johan Joelsson  

EXCL ÅK1 BHK2 Res. Cacib
 Brugsklasse hanner
 Q-Bic’s Isi.DK17528/2006 Jørgen Højer / Lørdag EXCL.BKK1 BHK1  CERT 
Res. CACIB
 Q-Bic’s Isi.DK17528/2006 Jørgen Højer / Søndag EXCL BKK1  BHK3  CERT
 Champion klasse tæver
 Sunny Pride Black Lotus S 31145/2006 

Yvonne Kojzar / Søndag

EXCL.CHK1 BTK1 CACIB BIM
 Åben klasse tæver
 Goango Black Cha Cha S57877/2007

Margret Joelsson / Søndag

EXCL ÅK1 BTK2 Res.CACIB


Dansk Kennel Klub International  Hillerød   16.8. 
 

 ENGELSK SETTER
Dommer Ivar Tang

 Brugsklasse Tæver

 Lammefjordens Sannie 01212/2007

Søren Stærkær/Marit Stærkær EX.1V Cert BTK1 BIR CACIB



ES BIR

 POINTER
Dommer Ivar Tang

 Brugsklasse Hanner

 Mjølners Magni 01938/2006

Jens Have EX 1V Cert BTK1 BIM CACIB* 

 Brugsklasse Tæver

 Mjølners Idun 01938/2006

Jens Have EX 1V Cert BTK1 BIR CACIB 



POINTER BIR & BIM

 * NY Dansk Eksteriør Champion Mjølners Magni ved Jens Have - TILLYKKE
BRETON
Dommer Rune Fagerström, Finland

 Juniorklasse Tæver

 Aulumboens Bellis 21210/2008

Susanne Funk  EX 1V BTK1 BIM

 Brugsklasse hanner

   

 Gribskovens Faru 07505/2007

Søren Stenhøj EX 1V Cert BHK1 BIR CACIB 

BIR & BIM

GORDON SETTER
Dommer Ivar Tang

 Brugsklasse Hanner

 Q´Bic´s Ici 17528/2006

Jørgen Højer EX 1V BHK1 Cert BIR CACIB



GS BIR
(Arkivfoto DKK Aalborg 2009)
IRSK SETTER
Dommer Rune Fagerström, Finland

 Mellem Klasse Tæver

 Dubliners Mac Adamia 14666/2008

Camilla Strüwing EX BMKT1 BIR CACIB

Dansk Gordon Setter Klub   Uge i Sønderjylland  15.8  Dommer Svend Otto Hansen

 Hvalpeklasse Hanner
 Østjyllands PB Mal DK01372/2009 Anton Dahl SL  / 1V - BHVK 2 
 Østlyllands PB Oskar DK01373/ 2009 Gitte Jensen SL / 2.
 Troldmarkens Hunting Kenzo DK02286/2009 Gitte Jensen SL / 3.
 Hvalpeklasse Tæver
 Østjyllands PB Fie DK01365/2009 Søren Thygesen SL / 2.
 Østjyllands PB Inez  DK01366/2009 Lorenz Clemmesen SL / 1. vinder BHVK1
 Champion klasse
 Åens XL Paw DK0880/2004 Knud Petersen EXCL /  2V  BHK2
 Åens Razz DK20373/2002 Linda Clemmesen EXCL / 3V BHK4
 Åens Kalle Kluivert DK12941/2000 Erik Petersen EXCL 1V /  BHK1  BIM
 Junior Hanner
 Nørre Løgums´s Disko af 5 Maj 07 DK12040/08 Gorm Pedersen VG
 Æblevangens Don Carlos DK19259/2008 Peter Thorup G
 Æblevangens Danny DK19263/2008 Valdemar Højer G
 Charlie DK01978/2009 Karina Kristensen DISQUALIFIED
 Åben Klasse Hanner
 Nørre Løgums C-Fire DK00756/2007 Robert Poulsen G
 Brugsklasse Hanner
 Åens Fenris DK09590/2006 Preben Pedersen VG / 1V
 Nymarkens Hopper 21495/2003 Lauge Larsen VG / 2V
 Åens Mads DK15655/2007 Erik Petersen VG / 3V
 Veteranklasse Hanner
 Rimfaxes B. Timex 12594/97 Lene Knuth EXCL 1V BHK3
 Championklasse Tæver
 Æblevangens Aqua 09155/2005 Christina Bak EXCL / 1V  BTK1 BIR
 Junior Klasse Tæver
 Nørre Løgums´s Dina af 5 Maj 07 DK12037/2008 Ásgeir Pall Juliusson Ikke mødt
 Æblevangens Djin 19255/2008 Christina Bak G
 Åens Ofelia DK08469/2008 Henning Rasmussen G
 Åben Klasse Tæver
 Hammerkleivas Ze-Pil 20959/2003 Anton Dahl  G
 Nymarkens Luna DK03111/2007 Jhonny Streit G
 Æblevangens Aya 09158/2005 Knud E Jensen EXCL /2V BTK 4
 Åens Fanny DK09591/2006 Bent Ove Rasmussen VG / 3V
 Åens Smilla DK12635/2003 Brian Møller EXCL / 1V  BTK3
 Brugs Klasse Tæver
 Hunting Tianna Blæs Becca 17645/2006 Peter Eliasen G
 Opendoras Gulla 10291/2005 Ásgeir Pall Juliusson VG
 Nørre Løgums Brus 20478/2004 Peter Eliasen G
 Nørre Løgums Chilli 00760/2007 Morten Helbrandt VG BTK 4
 Østjyllands RB Liv DK04031/2007 Anton Dahl VG
 Æblevangens Breezer DK18890/2007 Christina Bak G
 Højtoftegaards Q Enya 05603/2006 Anton Linnet VG BTK 2
 Æblevangens Beauty DK18892/2007 Niels Erik Krüger Ikke mødt
 Rana 02801/2008 Lorenz Clemmesen EXCL / 1V  BTK1
 Nørre Løgums Daphne af 5. maj 07 12038/2008 Lauge Larsen VG
 Wøkk´s Asta DK23383/2007 Cecilie Wøkk Jensen VG BTK3
 Slåttbuas Tikka 02700/2009 Henrik G Christensen G
 Østdalens Blinka DK17388/2007 Martin Ditmann G
 OPDRÆTTERKLASSE
 Åens Kalle Kluivert - Åens XL Paw - Åens Razz - Åens Smilla - Åens Fanny Tildelt Ærespræmie 

 

BIR & BIM 



BEDSTE OPDRÆTSKLASSE / Ærespræmie


VDH's Internationale udstilling  Bremen  Tyskland 10.8

 Dubliners Mac Adamia 14666/2008

Camilla Strüwing VDH JUNIOR CHAMPION
BIG 1 Junior

Dansk Breton Klub Aulum 3.8    Dommer Mogens Langvad    /   Elev Erik Petersen

 Junior Hanner
 Djack 11426/2008 Oluf Søndergaard EXCL 1 V, Bedste Hanhund, BIR
 Dott 11428/2008 Leo Rebsdorf EXCL. 3V
 Doncan 11425/2008 Thomas Rebsdorf EXCL 2 V
 Åben Klasse Hanner
 Engbjergvejs Riff 12703/2003 Simon Christensen VG. 2 V
 Chivas 09852/2007 Eddie Grundahl EXCL 1 V
 Junior Klasse Tæver
 Aulumboens Becky 21213/2008 Jens Hansen VG
 Ikka 13767/2008 Peder Lisbjerg VG, 4 vinder
 Aulumboens B-Pepsi 21211/2008 Peter Andreasen VG
 Duchesse Du Mont Chanois 08916/2009 Jens S. Larsen VG, 2 Vinder
 Kit 13769/2008 Karen Jensen VG, 3 vinder
 Bess 11421/2008 Svend Åge Clausen G
 Didrine Du Mont Chanois 0638/2009 Pernille Hansen EXCL -1V, Bedste Tæve, BIM
 Åben Klasse Tæver
 Bindesbøls Bessie 13247/2007 Kartsen Gundesen G
 Freja 14062/2007 Lars Andersen VG, 1 vinder
 Midtvejs Mirelle 21160/2007 Leo Eriksen G
 Ronja 14735/2006 Hans Nielsen G
 Bella 07448/2008 Svend Åge Clausen G
 Mintos 12077/2007 Kjeld Kristensen G
 Brugs Klasse Tæver
 Engbjergvejs Ally 19163/2005 Anni Hansen VG 1 V
 Nika 03134/2001 Karsten Gundersen VG. 3 V
 Vitesse 15734/2003 Torben Andreasen VG, 2 V
 



BIR & BIM
Foto: Winnie Larsen

 

Siden er fremstillet til skærmopløsning 1064 x 728

RETUR MENU