Resultater Udstilling



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark


NYE UDSTILLINGSREGLER DKK  2011
>>>

2011


Christmas International Dogshow in Wijchen 11.12 Holland

 

Dommer Mrs. A. Lochs-Romans

Champion Klasse tæver
Matresse´s Ylva 16655/2008 Jan Espersen

1 EXCL CAC CACIB BOB = BIR




Ny International Eksteriør Champion 
Matress´s Ylva ved Jan Espersen
Tillykke


Dogs for all - Lillestrøm Norge 16.11

 

Dommer

Champion Klasse hanner
Bjønroas Punto 12636/04 Bente Bergesen

Excelent – 1 KK – CK – 1 BHK –
CACIB- BIM Nordisk Vinner 11

Champion Klasse Tæver
Mjølners Edda DK01934/2006 Terje Nordheim Excelent 1 KK – CK – 1 BTK-
CACIB - BIR - Nordisk Vinner11



BIM & BIR



  DKK Herning 5- 6. 11 

Breton 5.11
Dommer Rita Rayniers B

 Mellem Klasse tæver
 Aulumboens Dee Bailey 10139/2010 Jens Schumacher EXCL, 1. vinder, CK, BIK1, BIR
 Åben  Klasse tæver
 Midtvejs Loke Karsten Hinnerup  VG
 Brugs Klasse tæver
 Aulumboens B Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen EXCL 1. vinder

Breton 6.11
Dommer Ole Staunskjær

 Mellem Klasse tæver
 Aulumboens Dee Bailey 10139/2010 Jens Schumacher EXCL 1. vinder CK BIK2
 Åben  Klasse tæver
 Midtvejs Anis 11656/2009 Vivi Kristiansen VG
 Didine Du Mont Chanois 00638/ 2009 Pernille Hansen EXCL CK 1.vinder BIK1 BIR Cacib DKvinder
 Brugs Klasse tæver
 Aulumboens B Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen EXCL 1. vinder

Irsk setter 6.11
Dommer Erik Petersen

 Mellem Klasse hanner
 Heathclare Follow the Magic SE 13369/2001 Gerd Svensonn VG
 Hot Sensation Sherry Cobbler SE 33888/2010 Kicki Petersonn EXCL 1. vinder
 Brugs Klasse hanner
 Kirstinekær´s D Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen EXCL 1. vinder
 Champion Klasse hanner
 Hot Sensation Joy of My Life S26129/2008 Kicki Petersonn EXCL 2. vinder
 Follsjøens Dublin N 12108/06 Rune Tyvold EXCL CK Cert. BIK1 Cacib BIM
 Juinior Klasse tæver
 Chikadee´s Flavour of the Season 20969/2010 Karina Mossin Langgård EXCL 1. vinder
 Åben Klasse tæver
 Kirstinekærs D Tilde 06712/2009 Jens Fahrendorf Sufficient
 Brilliant Bronze Naula of Redwood S 27070/2007 Gerd Svensonn EXCL CK 1. vinder BIK2 Res. Cacib
 Honeygårdens Lady Chatterly S 14952/2007 Tomas Wiklund EXCL CK 2. vinder BIK1 Res. Cacib BIR
 Brugs Klasse tæver
 Krageredens Moneypenny 03588/2010 Palle Krag VG
 Champion Klasse tæver
 Dubliners Mac Adima 14666/2008 Nana Strüwing EXCL CK 1. vinder BIK3
 Follsjøens D Miss Mira N 12109/06 Rune Tyvold EXCL CK 2. vinder BIK4



BIR & BIM

Engelsk setter 6.11
Dommer Erik Petersen

 Brugs Klasse hanner
 Bjerndrups Birk 11216/20009 Peer Clausen EXCL CK 1. vinder Cert Cacib BIR
 Brugsr Klasse Tæver
 Natasja 00510/2008 Martin Clausen EXCL CK 2. vinder Res. Cert Res Cacib
 Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen EXCL CK 1. vinder Cert Cacib BIM



BIR & BIM

 

Engelsk setter 5.11
Dommer
Rita Rayniers B

 Åben Klasse hanner
 Set´r Ridge´s Delivering The Dream 10284/2010 Tonny Bergstrøm & 
Tina Toft Bergstrøm
EXCL CK 1. vinder Cacib BIR
 Brugs Klasse Tæver
 Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen Good

Gordon setter 6.11
Dommer Erik Petersen

 Junior Klasse hanner
 Åens Yachthund 00911/2011 Cecilie Wøkk Jensen VG
 Kamikazw Gordonkowy Zakatek 11097/2011 Janna Knapik EXCL 1. vinder
 Åben klasse Hanner
 Åens Ulväus 08870/2010 Frank Jensen EXCL CK 1. vinder CK 
 Brugsklasse Hanner
 Naalbogens Zorro N 03008/05 Geir Terje Widerøe EXCL CK 1. vinder CK Cert BIR
 Åben klasse Tæver
 Imingens Ek Back in Black S66435/2008 Monica Garbeklint EXCL 1. vinder

Pointer 6.11
Dommer Rita Rayniers B

 Hvalpe Klasse hanner
 Kanix Edward KC AM03319601 Blackburn Bennet SL Bedste Hvalp
 Brugs Klasse Hanner
 Bjönnålias Point SE52171/2011 Monica Garbeklint EXCL CK1. vinder BIK1
Cert Cacib BIR
 Metrinelunds Olfert 10298/2008 Svend Buchhave EXCL CK 2. vinder Res. Cert Res. Cacib
 Brugs Klasse Tæver
 Fleur de Rousses de la Combe 15362/2010 Elsebeth Lovén  VG
 Champion Klasse Tæver
 Silverforsens Party Animal S 13347/2006 Monica Garbeklint EXCL CK1. vinder BIK1
Cert Cacib BIM **

Pointer 5.11
Dommer Erik Petersen

 Hvalpe Klasse hanner
 Kanix Edward KC AM03319601 Blackburn Bennet SL 1.v. / 4. vinder store ring  
 Brugs Klasse Hanner
 Bjönnålias Point SE52171/2011 Monica Garbeklint EXCL CK1. vinder BIK1
Cert Cacib BIM
 Junior Klasse Tæver
 Frierfjordens Randi 03019/2011 Jens Have VG
 Mellem Klasse Tæver
 LN´s Pointmann Channel 1391/2010 Laust Nørskov ECXL
 Brugs Klasse Tæver
 Hesselhøj Disco 14503/2003 Henning Hansen VG *
 Champion Klasse Tæver
 Silverforsens Party Animal S 13347/2006 Monica Garbeklint EXCL CK1. vinder BIK1
Cert Cacib BIR **



* Hesselhøj Disco
Ny Dansk Jagtchampion
TILLYKKE




**Silverforsens Party Animal
Ny Dansk Eksteriør Champion
TILLYKKE

 
 

VDH Hannover Tyskland  18.9

Pointer
Dommer Josef Pohling

 Champion Klasse Tæver

 Matresse´s Ylva 16655/2008 Jan Espersen V1 VDH-CHA   RES.CAC   RES.CACIB

DKK Bjerringbro  18.9

Pointer
Dommer Bertil Lundgren

 Junior Klasse Tæver

 Matresse´s Wilma 19087/2010 Jan Espersen EXCL BIK1 CK BIR



BIR

 

Australien  Sydney 4.9

Pointer
Dommer ?

 Unghunde Klasse hanner (Male)

 LN Pointmands Zidane Vince Pino Best Young Male - Best of Breed ( BIR )



BIR

 

Dansk Breton Klub Mou  14.8

Breton
Dommer Svend Otto Hansen

 Hvalpe Klasse hanner

 Engbjergvejs Galant 01083/2011 Ole Jørgen Pedersen SL 1. vinder
 Engbjergvejs Gribben 010814/2011 Steen Ulrich Hansen SL 2. vinder

 Juniorklasse hanner

 Rollo 04861/2011 Ulrich Andersen VG
 Elling Å´s Vigil 18804/2010 Peder Søndergaard Jensen VG
 Åben  klasse hanner
 Grand´s Uniq Nixo 07149/2010 Hans-Henrik Grand EXCL 2. vinder
 Facco de la Malbirado 02637/2011 Jens Hansen EXCL 1. vinder CK BIK1 BIR
 Frei 07345/2010 Flemming Christensen VG
 Brugs Klasse Hanner
 Fønsvigs Devil 06791/2009 Torben P Pedersen EXCL 3. vinder
 Abuu 0529/2010 Jens Ole Nielsen VG
 Stevnsåens Valde 07744/2006 Poul Vestervang EXCL 1. vinder CK Cert BIK2
 Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen EXCL 2. vinder CK BIK3
 Gribskovens Cæcar 21497/2008 John Hjernø VG
 Midtsvejs Sako 14724/2009 Steen Lindegaard Sørensen EXCL 4. vinder

 Juinior Klasse tæver

 Stenhøjs Rioja 15938/2010 Henrik Bonderup VG
 Stenhøjs Ronja 15937/2010 Aage Stenhøj Jørgensen EXCL 2. vinder
 Bine  06900/2010 Martin Vinter Larsen VG
 Bessi 06899/2010 Ole Larsen EXCL 3 vinder
 Gribskovens Bertha 07225/2010 Søren Stenhøj EXCL 1. vinder CK BIK2
 Elling Å´s Villa 18809/2010 Ole Jacobsen VG

 Åben Klasse tæver

 Stevnsåens Fendi 11209/2009 Poul Vestervang EXCL 2. vinder CK BIK4
 Sille 0751/2009 Orla Jensen G
 Aulumboens Dee Bailey 10039/2010 Jens Schumacher EXCL 3. vinder
 Midtvejs Alica  11652/2009 Jens Chr. Kjær VG
 Flora 07347/2010 Erik Christensen EXCL 1. vinder CK BIK 3

 Brugs Klasse tæver

 Aulumboens Becky 2121/2008 Jens Hansen VG
 Midtvejs Mirelle 21160/2007 Leo Eriksen VG
 Aulumboens B- Pepsi 21211/2008 Jan Nielsen EXCL 2. vinder CK
 Dixi 11423/2008 Asger Bak EXCL 1. vinder Cert BIK1 BIM


BIM & BIR

Elverum "Jakt & Fiske" 13.8

Gordon setter
Dommer Erik Petersen

 Junior Klasse hanner

 Åens V Zalto 17332/2010 Roar Øien G
 Unghunde Klasse Tæver
 Åens Sanne 16935/2009 Geir Morten Søgård G
 Åens Selma 16936/2009 Geir Morten Søgård EXCL 1. vinder Bedste UK tæve
 Brugs Klasse Tæver
 Åens Gina 09374/206 Morten Kvålseth EXCL. 2. vinder CK Res. Cert 

DGSK Give  7.8

Gordon setter
Dommer Gunnar Jensen

 Hvalpe Klasse hanner

 Åens Yachthund 00911/2011 Cecilie Wøkk Jensen SL
 Hvalpe klasse tæver
 Nakkehages Bd Silke 01315/2011 Julie Waltrop Grønborg SL 
 Nakkehages Bd Tilde  01314/2011 Peter Eliasen SL Bedste hvalp
 Åens Ynot Fenja 00917/2011 Troels Pedersen L

 Juniorklasse hanner

 Kvannidalens Champion Diesel Turbo 17368/2010 Ole Frank EXCL 2. vinder
 Nørre Løgums Esan 11262/2010 Orla Sloth Andersen EXCL 1. vinder / bedste Junior
 Åben  klasse hanner
 Idrefjellets Doc Holliday 22934/2007 Karsen Hare VG
 Åens Ulväus 08870/2010 Frank Jensen EXCL 1. Vinder CK BIK2
 Åens Q Bark 09464/2009 Allan Nissen EXL 2. vinder
 Østjyllands Pb Mal 01372/2009 Anton Dahl VG
 Brugs  klasse hanner
 Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen EXCL 1. vinder CK BIK1 CERT BIR

 Champion Klasse Hanner

 Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen EXCL 1. vinder CK BIK3 

 Veteran Klasse  Hanner

 Åens Kalle Kluivert 12941/2000 Erik Petersen EXCL 1. vinder BIK 4 CK

 Åben Klasse tæver

 Little Lady Vom Rosenhof 1474/10 Morten Holm EXCL 1. vinder CK BTK2
 Nørre Løgums Cicka 00759/2007 Kim Weber VG
 Hunting Tianna Blæs Becka 17645/2006 Peter Eliasen EXCL 2. vinder

 Brugs Klasse tæver

 Vinterdalens Tillaaens 20740/2008 Erik Petersen VG
 Åens Black Beauty 08534/2005 Bjarke Farsinsen G
 Østjyllands Rbz Zandy 17015/209 Søren Thygesen EXCL 1, vinder CK BTK1 BIM



BIR & BIM


Udstillingens eneste Opdrætsklasse fra Kennel Åens opnåede Ærespræmie

 

DKK Vejen  31.7

Pointer
Dommer
Charlotte Jacobsson

 Brugsklasse hanner

 Takese Erica 04322/2007 Elsebeth Lovén  EXCL 1. vinder BIK1 CK BIR CACIB
 


Ny International Eksteriør Champion 
Tillykke

 

Østerdal Fuglehundklubb   Dalholen  24.7

Engelsk setter
Dommer John Smedegaard

 Brugsklasse hanner

 Bjerndrups Birk 11216/2009 Peer Vinding Clausen EXC, CK, 2V, RES. CERT, BHK2



Birk - se også herunder

 

Folldal Jeger og Fiskerforening 23.7

Engelsk setter
Dommer Vigdis Nymark

 Brugsklasse hanner

 Bjerndrups Birk 11216/2009 Peer Vinding Clausen EXCL 1V  CK  CERT  BHK1  BIR

DKK Bornholm  3.7

Engelsk setter
Dommer 

 Champion klasse hanner

 Set´r Ridge´s Delivering The Dream 10284/2010 Tonny Bergstrøm & 
Tina Toft Bergstrøm
 EXCL 1. vinder  CK BHK1 BIR
 Åben klasse hanner
 Set´r Ridge´s Wild at Heart 10285/2010 Tonny Bergstrøm & 
Tina Toft Bergstrøm
EXCL  1. vinder

ESK udstilling i Herning 2.7

Engelsk setter
Dommer H.P. Clausen

 Juniorklasse hanner

 Senjas Q Winston DK13924/2010 Erik Esmann G
 Brugs klasse hanner
 Bjerndrups Birk 11216/2009 Peer Vinding Clausen EXCL CK 2. Vinder
 Nordvestjydens Blue DK17778/2008 Allan Olesen EXCL
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen EXCL CK 1. vinder BIK1 Cert BIR
 Heegårds Y Kyon DK15271/2009 Jørgen Heegård G
 Østkystens Isak 07988/2006 Tonny Nygaard EXCL 3. Vinder
 Bjerndrups Victor DK21415/2008 Poul Aagaard Sørensen EXCL
 Stærkærs R-Ling 17725/2008 Marit Stærkær EXCL 4. Vinder
 Storåens Drabant DK 06476/2009 John Nielsen VG
 Lammefjordens Schack 20142/2007 Asger Mogensen VG
 Bjerndrups Jow DK11219/2009 Hans Jørgen Mogensen EXCL

 Juniorklasse tæver

 Lammefjordens Chila 15617/2010 Egon Dynesen VG

 Brugs klasse tæver

 Natasja DK00510/2008 Martin Clausen EXCL CK BIK1 Cert BIM



BIR og BIM
Østkystens Ike er hermed ny Dansk udstillings Champion

Norsk Pointerklub Dovrefjell 26.4

Pointer
Dommer Trond Olsen

 Champion Klasse hanner
 Mjølners Magni Jens Have EXCL CK BIK4
 Champion Klasse Tæver
 Mjølners Edda Terje Nordheim EXCL CK BIK1  BIR
 ÅK Hanner
 Våsjøens Fauno Frede Aude EXCL CK BIK3
 Hvalpeklasse  Hanner
 LN`s Pointmanns Mustang Pål Frigård Bedste hvalp




Dansk BIR & norsk BIM

DKK International Valby 18.6 - Københavnsvinder 2011

 Irsk Setter
 Anne Marit Olsen, Norge  

 Hvalpe Klasse Tæver

 Chikadee’s Faithfully Yours Forever

Nana Strüwing BIR hvalp

 Åben Klasse Hanner

 Triquetra Garden Of Paradis

Thea Geelbak G

 Copper's Legend Of Bubbles 

Lisbeth Warmboe & Rune Gustavsson VG 3. vinder
 Brilliant Bronze Gilroy Of Galway  Gerd Svensson EXCL CK 1.vinder  BIK3
 Follsjøen's Greven Av Gral Rune Tyvold & Trine Brøseth  EXCL 1.vinder CK BIM  KBHV2011 

 Champion Klasse Hanner  

 Follsjøen's Dublin     Rune Tyvold & Trine Brøseth  EXCL CK 1.vinder BIK2 Res. Cacib
 Karmino Made Inca Gold    Saolius Kalvelis VG  2.vinder

 Brugsklasse Tæver

 Follsjøen's D-Miss Mira

Rune Tyvold & Trine Brøseth. EXCL CK BIK2 Cert Res. Cacib

 Champion Klasse Tæver

 Dubliner Mac Adamia    

 Camilla & Nana Strüwing EXCL CK BIK1 CACIB BIR KBHV2011
BIG &   BIS Reserve



BIM & BIR

http://www.hunden.dk/Hunde-webTV/?ID=44

Engelsk setter
 Anne Marit Olsen, Norge

 Champion  hanner

 Set´r Rigde´s Delivering the Dream 10284/2010

Tonny Bergstrøm & Tina Toft Bergstrøm EXCL 1. vinder 

 Åben klasse  tæver

 Set'r Ridge's Wild At Heart 10285/2010    

Tonny Bergstrøm & Tina Toft Bergstrøm VG

Gordon setter
 Anne Marit Olsen, Norge

 Brugs Klasse Hanner

 Naalbogen`s Zorro   Geir Terje Widerøe EXCL 1.vinder CK BIK2 Cert Res. Cacib

 Champion Klasse Hanner

 Vidjoels Nicolas Cage  

Tanja Nilsson EXCL 1. vinder BIK1 CK BIR CACIB.  

Dansk Pointer Klub  Djursland 19.6

Dommer Svend Otto Hansen

 Åben Klasse  hanner
 Takese Ross 04179/2008 Søren Møller Jensen VG
 Matresse´s Black Magic Junior 09258/2009 Lars Bæk-Nielsen EXCL 1. vinder CK BIK1 Cert BIM
 Brugsklasse  hanner
 Matresse´s Nick 09260/2009  Preben Binder EXCL 1. vinder
 Boelsgaards Figo 19604/2008 Jens Bang G
 Junior Klasse  Tæver
 Bjørklunds CR Donna 02478/2001 Keld Nielsen EXCL 1. vinder
Karmino Made Inca Gold - Very good/2.vinder.    Saolius Kalvelis
 Fugledes Merlot 03490/2009 Flemming Fuglede Jørgensen EXCL 1. vinder
 Fugledes Odett 14263/2009 Flemming Fuglede Jørgensen VG
 Champion Klasse Tæver
 Takese Erica 04322/2007 Elsebeth Lovén  EXCL 1. vinder BIK1 CK BIR



BIR & BIM

FJD Vissenbjerg 29.5

Breton
Poul Valdemar Nielsen

 Junior Klasse  hanner
 Frei DK07345/2010 Erik Christensen EXCL  2 vinder  BIK 3  
 Abuu DK05209/2010 Jens Ole Nielsen EXCL 1 vinder. BIK4 
 Åben Klasse  hanner
 Aulumboens Caffi DK17702/2009 Troels Keilgaard EXCL 2. vinder BIK2
 Theo DK18162/2007 Eddie Grunndahl Hansen VG
 Brugs Klasse  Hanner
 Zago 02158/2006 Bjarne Nørhave VG
 Gribskoven´s Cæsar DK21497/2008 John Hjernø EXCL 1. vinder BIK1
 Zeus 11931/2005 Majbritt Andreasen VG
 Simba DK 13765/2008 Claus Raahauge VG
 Junior Klasse  Tæver
 Aulumboens Dee Bailey DK10139/2010

Jens/Jane Schumacher

VG
 Stenhøj Rioja DK15935/2010 Henrik Bonnerup EXCL  2 vinder BIK4
 Flora DK07347/2010 Erik Christensen EXCL 3. vinder
 Aulumboens E-Cleo DK14541/2010 Birger Boutrup EXCL 1 vinder  BIK3
 Åben Klasse  Tæver
 Pil DK07450/2008 Viggo Bøllingbjerg EXCL 1 vinder BIK2 
 Bimudos Bonni DK09811/2008 Benny Kühlmann VG
 Evian DK02726/2009 C Wøhliche EXCL 2. vinder
 Brugs Klasse  Tæver
 Aulumboens B-Pepsi DK21211/2008

Peter Andreasen / Jan Nielsen

EXCL 1. vinder BIK1 CK Cert BIR

Pointer
Hans Bilde Sellerup

 Hvalpe Klasse  hanner
 Matresses Sorte Per 19085/2010 Palle Christensen SL
 Junior Klasse  hanner
 Villestoftes Gullit 5061/2010 Jørgen Gordon Andersen VG
 Åben Klasse  hanner
 Bendt´s D. Uno 15568/2009 Jens Chr. Jørgensen EXCL 2. vinder 
 Horndrups Rolf 14219/2009 Arne Jacobsen EXCL 4. vinder
 Horndrups Max 14215/2009 Arne Jacobsen VG
 Metrinelunds Olfert 10298/2008 Svend Buchhave EXCL CK 1. vinder BIK1 BIR
 UG´s Diesel 01589/2008 Arne Larsen EXCL 3. vinder
 Brugs Klasse  Hanner
 Astrups Fighter 04120/2009 Alex Nissen EXCL 2 vinder
 Astrups Zaza 04121/2009 Jes Krag EXCL 1. vinder
 Åben Klasse  Tæver
 UG´s Duchesse 01594/2008 Marie Larsen EXCL CK BIK1 BIM
 Brugs Klasse  Tæver
 Villestoftes Ena 06879/2009 Gunner Larsen VG
 Boelsgårds Cille 19598/2008 Henning Hansen EXCL 1. vinder



BIR & BIM

Engelsk Setter
Marianne Weichenfelt

 Junior Klasse  hanner
 Lammefjordens Monty 15616/2010 Anders Varming EXCL 2. vinder
 Melsgårds Q Harley D 02346/2010 Aksel Nielsen EXCL CK 1.vinder BIK3
 Åben Klasse  hanner
 Østkystens Vincent 24273/2008 Jens Fabech EXCL 1. vinder
 Brugs Klasse  Hanner
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen EXCL 
 Bjerndrups Birk 11216/2009 Peer Vinding Clausen EXCL CK 1. vinder BIK1 Cert BIR
 Heegårds X Strax 10361/2008 Peder Enø Pedersen EXCL 3. vinder
 Lammefjordens Schack 20142/2007 Asger Mogensen EXCL  CK 2. vinder BIK2
 Stærkærs R-Ling 17725/2008 Marit Stærkær EXCL
 Heegårds X Scott 10359/2008 Curt Jensen VG
 Sikas Rap 14899/2009 Gunner Brøndum Christensen EXCL 4. vinder
 Junior Klasse  Tæver
 Lammefjordens Lerche 15615/2010 Asger Mogensen EXCL 4. vinder
 Melsgårds Q Whitney 02345/2010 Hans Peter Clausen EXCL 2. vinder
 Lammefjordens Chila 15617/2010 Egon Dynesen EXCL 3. vinder
 Kaya 07747/2011 Line Clausen EXCL. 1. vinder
 Åben Klasse  Tæver
 Østkystens Taiga 13784/2009 Line Clausen EXCL. 1. vinder
 Brugs Klasse  Tæver
 Bjerndrups Bojana 11215/2009 Svend Aage Vad EXCL CK 1. vinder BIK2 Cert
 Heegårds X Brit 10366/2008 Ove Jensen EXCL 2. vinder
 Storåens Debbie 06481/2009 Jan Nielsen VG
 Champion Klasse  Tæver
 Lammefjordens Sannie 01212/2007 Søren Stærkær EXCLCK 1. vinder BIK1 BIM

 

 BIM & BIR 

Gordon Setter
Erik Petersen

  Junior Klasse  hanner
 Åens Ulväus 08870/2010 Frank Jensen EXCL 1. vinder
 Åens Unno 08869/2010 Steen M Besendahl VG
 Blacksetter Arki 10533/2010 Lene / Gorm Pedersen EXCL 2. vinder
 Åben Klasse  hanner
 Åens Rocco 11895/2009 Palle Jørgensen EXCL 1. vinder
 Nørre Løgums Carloo 00755/2007 Gorm Pedersen VG
 Champion Klasse  hanner
 Åens XL Paw 08800/2004 Knud Petersen EXCL CK 1. vinder BIK1 BIR
 Åens Fenris 09590/2006 Preben Pedersen EXCL CK 2. vinder BIK2
 Åben Klasse  Tæver
 Little Lady vom Rosenhof 14747/2010 Morten Holm VG
 Brugs Klasse  Tæver
 Nørre Løgums Cicka 00759/2007 Kim Weber G
 Østjyllands Pb Inez 01366/2009 Lorenz Clemmensen VG
 Opendoras Gulla 10191/2005 Àsgeir Pall Juliusson EXCL CK 1. vinder BIK1 BIM
 Østjyllands Pb Fie 01365/2009 Søren Thygesen VG



BIR med handler og ejer  - BIM - Bedste ÅK tæve og Bedste Unge Han

Irsk Setter
Svend Otto Hansen

  Brugsklasse  hanner
 Ginkgo 11462/2009 Alex Røge Hermansen EXCL CK 1. vinder BIK1  CERT BIM
 Kirstinekærs D Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen VG
 Yobbos Chester 10370/2009 Helge Knudsen EXCL 2. vinder
 Åben Klasse tæver
 Rosa 11465/2009 Peter Møller Jensen EXCL CK 2. vinder
 Højfyns Blis 07988/2009 John Skovsager Larsen EXCL CK 1. vinder BIK4
 Højfyns Beila 07989/2009   VG
 Brugs klasse tæver
 Esex 16866/2008 Ole Schmidt VG
 Bomstærk Liva E 08572/2008 Susanne Carlsen EXCL CK 2. vinder BIK2
 Erica 11463/2009 Ulrik Kjærsgård  EXCL CK 1. vinder BIK1 Cert BIR
 Settermosens Alba 07561/2007 Frank Krøyer EXCL 4 vinder
 Lohmanns Jaffa 06083/2005 Frank Krøyer EXCL CK 3. vindrr BIK3




BIR & BIM + Bedste ÅK Tæve

DKK Næstved 22.4

Breton
Martin Croeser - Syd Afrika

 Åben klasse  hanner
 Karo 02162/2006 Lise Bech Exc. ÅK Plac.1 CK 1.BHK

Pointer
Martin Croeser - Syd Afrika

 Åben klasse  hanner
 Vildtmandens Wincent DK12284/2008 Kirse Overgård  Exc.ÅK Plac.1
 Brugs klasse  Han
 Cash De Petit Beauregard  DK03492/2008 Tonny Tromborg Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR
 Åben klasse Tæve 
 Elfie Du Gouyre DK10283/2010 Uffe Tromborg VG. ÅK

 Irsk Setter
Martin Croeser - Syd Afrika

 Baby klasse
 Chikadee’s Faithfully Yours Forever Nana Strüwing Best in Show/ BABY klasse

Engelsk setter
Martin Croeser - Syd Afrika

 Åben klasse  hanner
 Set´r Rigde´s Delivering the Dream 10284/2010 Tonny Bergstrøm EXCL CK, BIG,  BIR 
 Brugs klasse  tæver
 Bint Seva  DK18594/2008 Tonny Tromborg EXCL Cert  BIM

Dansk Irsketterklub Hovedprøve Saltum 25.3
Dommer Erik Petersen

 Junior klasse  hanner
 Mårups Tor 00506/2010 Erik Rimmen Very Good
 Erin vom Kappellenfad 00147/2011 Jan Justesen EXCL CK 1. vinder BIK1 BIR
 Søndenåhaugens Affi N36829/2010 Villy Howden Good
 Åben klasse  hanner
 Ginko 11462/2009 Alex Røge Hermansen Good
 Super Mac N07699/2008 Villy Howden EXCL 1. vinder
  Brugsklasse  hanner
 Rødmyras Riders on the Storm 20550/2005 Jan Justesen EXCL CK 2. vinder BIK3
 Irmüns May Thais 00338/2009 Tommy Pedersen EXCL CK 1. vinder CERT
 Kirstinekærs D Eddie 06716/2009 Gunnar Jensen EXCL 3.vinder 
 Junior klasse tæver
 Krageredens Moneypenny 03588/2010 Palle Krag Good
 Steinfossens Na-Kari N34784/2010 Willy Howden Very Good
 Åben Klasse tæverr
 Erica 1143/2009 Ulrik Kjærsgård EXCL 1. vinder
 Brugs klasse tæver
 Esex 16866/2008 Ole Schmidt EXCL CK 1. vinder BIK 1 Cert BIM
 Yobbos Centa 10374/2009 Harald B Nielsen Very Good



BIR & BIM

Dansk Kennel Klub Int. Fredericia  13.2

Pointer
Dommer Martin Johansson

 Åben klasse  hanner

 Bendt´s D Killer 02908/2009

Steen Bendt Very Good
 Brugsklasse  hanner
 Bendt´s D. Nik Steen Bendt Suffiicient
 Astrups Fighter 04120/2009 Alex Nissen Excelent 1. vinder
 Åben Klasse Tæver
 Ug´s Duchesse 01594/2008 Marie Ingemann Larsen Very Good
 Brugsklasse Tæver
 Sunhouse Believe in Sweden S 68228/2008  Elisabeth Söderling Good

Irsk setter
Dommer F. Ruiz Rodriguez Spanien

 Mellemklasse  hanner

 Méudal Vino Rosso 02852/2010

Claus Ljungdal Excelent 1. vinder BHK3
 Åben klasse  hanner
 Brilliant Bronze Gilroy of Gallway S 27066/2007 Gerd Svensson Excelent CK 2. vinder  BHK4
 Braidmount Midnight Romeo DK 05362/2009 Birgitte Graa Excelent CK 3. vinder BHK3
 Hot Sensation Joy of My Life S 26129/2008 Kicki Petersson Excelent CK 1. vinder BHK 1 BIR
 Brugsklasse  hanner
 Kirstinekjærs D Eddie DK06716/2009 Gunnar Jensen Good
 Championklasse  hanner
 Editions of You Do Porto Rio LOP 386350 Corinna Strömpl  Excelent CK 1. vinder 
 Championklasse Tæver
 Dubliners Mac  Adima DK 146666/2008 Nana Strüwing Excelent CK  1. vinder BIM

Gordon setter
Dommer F. Ruiz Rodriguez Spanien

 Åben klasse  hanner

 Sunny Prides Mac Gordon S 59291/2008

Yvonne Kojzar Excelent 1. vonder CK BHK1 BIR
 Brugsklasse  hanner
 Sunny Highland Range of Gold VDH DPSZ 223/06  Jürgen Stief Excelent 1. vinder
 Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen Very Good

Engelsk setter
Dommer F. Ruiz Rodriguez Spanien

 Åben klasse  hanner

 Set´r Rigde´s Delivering the Dream DK 10284/2010

Tony Bergstrøm Excelent 1. vinder BHK1 CK BIR Cacib
 Brugsklasse  hanner
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen Very Good
 Mellemklasse  hanner
 Set´r Rigde Wild At Heart DK 10285/2010 Tony Bergstrøm Excelent 1. vinder BTK1 CK BIM Cacib

Breton
Dommer F. Ruiz Rodriguez Spanien

 Juniorklasse  Tæver

 Aulumboens Dee Bailey DK 10139/2010

Jens Schumacher Excelent  1. vinder CK BTK2
 Mellem Klasse Tæver
 Midtvejs Anis DK 11656/2009 Vivi Kristiansen Excelent 1. vinder CK BTK3
 Brugsklasse  Tæver
 Aulumboens Baly DK 21212/2008 Ib Leo Bøgeskov Nielsen Excelent 2. vinder
 Ciggi S 63011/2007 Rita Sjöman Prytz Excelent 1. vinder CK BTK1 BIR

Nytårsfestival Fredriks 8.1

Engelsk setter
Dommer Peter Høyer (hanner) & Randi Schultze (tæver)

 Hvalpeklasse  hanner

 Drongstrups D Ray DK09464/2010

 Jens Aage Madsen SL
 Juniorklasse hanner
 Nordvestjydens Eto  DK04533/2010 Allan Højrup VG
 Brugs klasse hanner    
 Østkystens Ike 07990/2006 Jens Aage Madsen EXCL CK 1.v  Cert. BIR  BIS 2
 Videkærs Exon DK15574/2007 H.P. Clausen EXCL CK 2. vinder res cert
 Valeras O.P. Anderson NO32025/09 Hege Rosenlund EXCL CK 3. vinder 
 Bjerndrups Victor DK21415/2008 Poul Aagaard Sørensen EXCL CK 4. vinder
 Lammefjordens Schack 20142/2007 Asger Mogensen VG
 Østkystens F Pax 21166/2007 Allan Højrup G
 Senjas Chester 18068/2006 Kent H. Larsen 0
 Hvalpeklasse tæver
 Østkystens F.M. Alma  DK10538/2010

Kent H. Larsen

SL

 Juniorklasse tæver
 Melsgård Q. Whitney DK02345/2010

H.P. Clausen

EXCL

 Brugs klasse tæver
 Martallens Iasy 18042/2006 Erling Clausen EXCL CK 1. vinder Cert. BIM
 Nordvestjydens Victoria 09896/2005 Kurt Nedergaard VG
 


BIR / BIM Engelsk setter

 

Irsk setter
Dommer Peter Høyer

 Hvalpeklasse  hanner

 Leonsjøens Bobby 18557/2010

Dan Rasmussen SL
 Åben klasse hanner
 Yobbos Calle 10369/2009

Christina Bak

Good

 Brugs klasse hanner    
 Red Garlics Gourmet S 39191/2005

Agneta Andersson

EXCL 1. vinder

 Kiwilines Citrus 23647/2007

Jan Lorentzen

Sufficient

 Juniorklasse tæver
 Mårups Sif 00509/2010

Asbjørn Johansen

Sufficient

 Mårups Athene 00510/2010

Hans Kristian Hvam

Good

 Åben klasse tæver
 Blondie 12613/2008

 Mogens Ellebæk

EXCL

 Brugs klasse tæver
 Freja 16870/2008

Per Christoffersen

EXCL / CK 2. vinder Res Cert.

 Esex 16866/2006

Ole Schmidt

EXCL / CK 1. vinder Cert. BIR BIS 4

 


BIR Irsk setter

 

Breton
 Randi Schultze 

 Juniorklasse hanner
 Aulumboens Cliff 17701/2009 Anne Kristensen EXCL 2. vinder
 Fabio de la Malbirado 00277/2011 Jan Nielsen VG
 Abuu 05209/2010 Jens Ole Nielsen EXCL 1. vinder
 Åben Klasse Hanner    
 Aulumboens Caffi 17702/2009   EXCL / CK BIK1 BIM
 Brugs klasse hanner
 Midtvejs Zidane 11659/2009 Allan Folmer Hansen VG
 Fønsvigs Darwin 06790/2009 Flemming Knudsen VG
 Krico 05967/2009 Steen Thomasberg VG
 Hvalpe klasse tæver
 Aulumboens Dee Bailey 10139/2010

Jens/Jane Schumacher

Lovende

 Åben klasse tæver
 Aulumboens B Pepsi 21211/2008

Peter Andreasen / Jan Nielsen

EXCL/CK 1. vinder BIK3 

 Kaya 11481/2009

Jannie Herman

VG

 Aulumboens Bellis 21210/2008  

VG

 Brugs klasse tæver
 Ebene des Amis de la Lande S55533/2009 Marie Nylander EXCL/CK 1. vinder BIK2 CERT
 Championklasse Tæver
 Midtvejs Corazon 09899/2006 Hans Henrik Grand EXCL/CK  1. vinder BIK1 BIR BIS3
 Eirams Raska Rivjärn S291192009 Marie Nylander EXCL  2. vinder
 


BIR & BIM Breton

 

Gordon setter
  Randi Schultze 

 Baby klasse  hanner

 Åens V Hunter 17333/2010

Kent H Larsen SL Bedste Baby "hvalp"
 Hvalpeklasse  hanner

 Kvannildalens Champion Diesel Turbo 16378/2010

Ole Frank SL Bedste Hvalp
 Juniorklasse hanner
 Åens Spike 16932/2009 Frank Johansen VG
 Åens Ulväus 08870/2010 Frank Jensen EXCL 1. vinder
 Mellem Klasse han    
 Q-Bic´s Jaco 12602/209 Jørgen Højer EXCL
 Brugs klasse hanner
 Åens Mads 15655/2007 Erik Petersen EXCL/CK 2. vinder BIK 2 Res CERT
 Møllens Fonzie 19905/2004 Frank Jensen VG
 Svartkulpens Nd. Texas Ranger N07480/08 Rolf Bye / Marit Bjercke EXCL/CK 1. vinder BIK1 CERT BIR 
BEST IN SHOW *
 Champion klasse hanner
 Åens Fenris 09590/2006

Preben Pedersen

EXCL/CK 1. vinder BIK3

 Mellem klasse tæver
 Q-Bic´s Jalla 12596/2009

Jørgen Højer

VG

 Åben klasse tæver
 Åens Fanny 09591/2006 Bent Ove Rasmussen EXCL 1. vinder
 Åens Bellis 08533/2005

Bjarne Kleis

VG

 Brugs klasse tæver
 Imingens Jz Modesty Blaze N02445/07

Marit Bjercke

EXCL 2. vinder

 Vinterdalens Tillaaens 20740/2008

Erik Petersen

VG

 Åens Black Beauty 05834/2005

Bjarke Farsinsen

EXCL/CK 1. vinder BIK1 CERT BIM

 Østjyllands Pb Fie 01365/2009

Søren Thygesen

G

 Opdrætterklasse
 Kennel Åens 

ved Erik Petersen

Ærespræmie



BIR og BIM Gordon setter


Udstillingens eneste Opdrætsklasse fra Kennel Åens / Gordon setter 
opnåede Ærespræmie


 

*Svartkulpens Nd. Texas Ranger 
ved Rolf Bye /Marit Bjercke blev udover BEST IN SHOW også Dansk Eksteriør Champion.
Da han var Svensk og Norsk Champion i forvejen er han nu NORDISK CHAMPION  Tillykke..

Pointer
 Peter Høyer 

 Junior Klasse hanner

 Eliade des Braies de Everest (til reg. i DKK)

Laust Nørskov EXCL /CK 1. vinder BIK1 BIM
 Åben Klasse hanner
 Zico 17999/2007  Laust Nørskov VG
 Fugledes Odin 14268/209 Søren Mulvad VG
 Brugs klasse hanner    
 Bendt´s D. Nik 02911/2009 Sten Bendt G
 Fugledes Orkan 14269/2009 Thomas Kristensen G
 Hvalpe Klasse Tæver
 LN Pointmands Chanel 13791/2010

Laust Nørskov

SL

 Juniorklasse tæver
 Eliade des Braies de Lóridelle 12226/2010

Elsebeth Lovén

G

 Bendt´s Cleo 16988/2007

Sten Bendt

G

 Fleur des Rousses de la Combe 15362/2010

Elsebeth Lovén

G

 Brugs klasse tæver
 Boelsgaards Cille 19598/2008

Henning Hansen

G
 Fugledes Merlot 03490/2009

Flemming Fuglede Jørgensen

VG

 Takese Erica 04322/2007

Elsebeth Lovén

EXCL/CK 1. vinder BIK1 CERT BIR*

 Champion  klasse tæver
 Mjølners Idun  01933/2006

Jens Have

EXCL/CK1. vinder BIK2



BIM & BIR Pointer


Arkivfoto

* Takese Erica
ved Elsebeth & Villy Lovén blev hermed
Ny Dansk Exteriør Champion Tillykke .....